Κασετόφωνο orchester 3000 αξίζει η επισκευή του;

Μηνύματα
12
Reaction score
5
Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλή χρονιά!

Προ ημερών έπεσε στα χέρια μου το κασετόφωνο της άγνωστης τουλάχιστον σε εμένα orchester το μοντέλο του είναι το "orchester 3000" η κατασκευή φαίνεται αρκετά στιβαρή με αρκετό βάρος αλλά μιας και δεν μιλάμε για έπιπλα ώστε να είναι κριτήριο επιλογής μόνο το βάρος θέλω να ρωτήσω αρχικά αν γνωρίζει κάποιος την συγκεκριμένη εταιρία; είναι γνωστή; η πιστοποίηση κατά din45 500 που έχει τι ακριβός σημαίνει;

Γενικά αξίζει η επισκευή του με σκοπό την αντικατάσταση του technics M10 που έχω τώρα; θα είναι καλύτερο σαν άκουσμα;

Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες
Ευχαριστώ πολύ
 

Attachments



Μηνύματα
12
Reaction score
5
καλησπέρα και lenoxx γράφει άλλα δεν ξέρω αν το κόλλησε κάποιος μιας και στο google τα υπόλοιπα δεν το γράφουν
 



Μηνύματα
12
Reaction score
5
πίσω δεν έχει ταμπέλλα;
Καλησπέρα, αυτη την στιγμή δε το έχω μπροστά μου αλλα αν θυμάμαι καλά απο πίσω γράφει μόνο orchester 3000
Μπα, αυτό ούτε θήκη για να βάζεις την κασέτα δεν έχει.
Αν εννοείς το πορτάκι ναι πράγματι δεν έχει σφηνοτά μπαίνει η κασέτα
 

TGD

Μηνύματα
7.170
Reaction score
7.201
Αυτό δείχνει ήδη ότι έχουν κάνει οικονομία στα πάντα, ακόμα και στο να εξασφαλίσουν ότι η κασέτα κάθετε στη σωστή θέση και οι μηχανισμοί είναι προστατευμένοι.
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Αυτό δείχνει ήδη ότι έχουν κάνει οικονομία στα πάντα, ακόμα και στο να εξασφαλίσουν ότι η κασέτα κάθετε στη σωστή θέση και οι μηχανισμοί είναι προστατευμένοι.
Δεν είναι σίγουρο αυτό.
Εδώ πχ, οικονομία έκαναν;

Θα πήγε να γίνει της μόδας κάποτε, είδαν ότι δεν είναι βολικό και το έκοψαν...
 
Last edited:

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Συμφωνώ με τον TGD. Δεν έχει καν λαμπάκι πίσω από το διαφανές παραθυράκι της κασέτας για να βλέπεις πόση ταινία απομένει. Δεν το κόβω να αξίζει την ενασχόληση, εκτός αν παίζει χωρίς να του βάλεις χέρι.
Το βρίσκω χλωμό να παίζει καλύτερα από το M10 αν και πιθανόν να είναι νεώτερο μοντέλο από το Technics.

Μου θυμίζει κάποια παλαιά μηχανήματα Ευρωπαίων κατασκευαστών που αγόραζαν φασόν από Κορέα και κόλλαγαν ένα αυτοκόλλητο της φίρμας τους.

Τhe 1966 standard DIN 45500 specified a linear frequency response between 250 Hz and 6300 Hz, with a 5 dB tolerance.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
5
Δεν είναι σίγουρο αυτό.
Εδώ πχ, οικονομία έκαναν;

Θα πήγε να γίνει της μόδας κάποτε, είδαν ότι δεν είναι βολικό και το έκοψαν...

Αυτό πιστεύω και εγώ οτι απλά το κάναν για το design βολικό πάντως δεν είναι από καμία άποψη
Συμφωνώ με τον TGD. Δεν έχει καν λαμπάκι πίσω από το διαφανές παραθυράκι της κασέτας για να βλέπεις πόση ταινία απομένει. Δεν το κόβω να αξίζει την ενασχόληση, εκτός αν παίζει χωρίς να του βάλεις χέρι.
Το βρίσκω χλωμό να παίζει καλύτερα από το M10 αν και πιθανόν να είναι νεώτερο μοντέλο από το Technics.

Μου θυμίζει κάποια παλαιά μηχανήματα Ευρωπαίων κατασκευαστών που αγόραζαν φασόν από Κορέα και κόλλαγαν ένα αυτοκόλλητο της φίρμας τους.

Τhe 1966 standard DIN 45500 specified a linear frequency response between 250 Hz and 6300 Hz, with a 5 dB tolerance.

Καλησπέρα, θα αλλάξω ιμάντες και αν δεν παίξει μπορεί να μην ασχοληθώ άλλο τότε...

Απο οτι κατάλαβα η γραμμική απόκριση 250hz 6.3khz ~5db δεν είναι κάτι το άφταστο απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το διαφημίζει για λόγους marketing
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.199
Λυπάμαι , αλλά είστε όλοι λάθος.
Η κασσέτα κάθεται σωστά στην θέση της από τα δύο τριγωνικά μεταλλικά αξονίδια , και τις αντίστοιχες τρύπες που φέρει η ίδια η κασσέτα ώστε να κουμπώνει εκεί .
Η θήκη της κασέτας δεν εξηπυρετεί τίποτα άλλο , από μειωμένη σκόνη .
Το συγκεκριμένο μηχάνημα όπως και πολλά άλλα που είχαν το ίδιο στυλ φόρτωσης κασσ'ετας είχαν και ένα διάφανο καπάκι που το έκλεινε ο χρήστης όταν δεν λέιτουργούσε το μηχάνημα.
Κοιτάξτε παρόμοια TANDBERG, SANSUI , B&O. Αλλά και άλλα που είχαν αυτόν τον τρόπο φόρτωσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
12
Reaction score
5
Λυπάμαι , αλλά είστε όλοι λάθος.
Η κασσέτα κάθεται σωστά στην θέση της από τα δύο τριγωνικά μεταλλικά αξονίδια , και τις αντίστοιχες τρύπες που φέρει η ίδια η κασσέτα ώστε να κουμπώνει εκεί .
Η θήκη της κασέτας δεν εξηπυρετεί τίποτα άλλο , από μειωμένη σκόνη .
Το συγκεκριμένο μηχάνημα όπως και πολλά άλλα που είχαν το ίδιο στυλ φόρτωσης κασσ'ετας είχαν και ένα διάφανο καπάκι που το έκλεινε ο χρήστης όταν δεν λέιτουργούσε το μηχάνημα.
Κοιτάξτε παρόμοια TANDBERG, SANSUI , B&O. Αλλά και άλλα που είχαν αυτόν τον τρόπο φόρτωσης.

Καλησπέρα! ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση πολύ στοχευμένες όλες οι πληροφορίες
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Μάλλον προς κάτι γερμανικό φέρνει. Πχ telefunken, basf, dual, grundig...., αυτοί κυρίως είχαν τέτοια τεχνοτροπία την εποχή εκείνη. Αν λειτουργήσει, σίγουρα θα είναι καλύτερο από το technics
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Mιας και ασχολήθηκα πρόσφατα με το θέμα "συντήρηση κασετόφωνου"........ αν είναι να γίνει σωστά, δεν κοστίζει και λίγα, όποτε αν ακούς κασέτες, βρες ένα μτχ. καλό κομμάτι από εκείνη την εποχή και επένδυσε σε αυτό ένα χρηματικό πόσο για να το συνεφέρεις. Αυτό είναι ενα φασονατζιδικo απλό deck και δεν αξίζει να ασχοληθείς. Το Μ10 αν μη τι άλλο, κουβάλα και ένα βαρύ όνομα (για την εποχή εκείνη).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.824
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top