Καταγγελία Eshop

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
θυμάστε χθες που έκανα καταγγελία στο EETT για την καθυστέρηση ε?

λοιπόν σήμερα έβαλα άτομο να πάρει και να περιμένει στο ακουστικό 40λεπτά για να δούμε τι γίνεται
να σημειώσω ότι....
τις παραγγελίες τις είχα κάνει 7 και 9 Δεκεμβρίου σε ετοιμοπαράδοτη κάρτα και πήρα και τηλέφωνο για επιβεβαίωση κιόλας ότι υπάρχουν διαθέσιμες
ευτυχώς που έβαλα αντικαταβολή και δεν προπλήρωσα

τελικά λάβαμε ενημέρωση ότι οι κάρτες δεν υπάρχουν και αναμένονται με άγνωστο χρονικό ορίζοντα

δηλαδή 15 μέρες περιμένω τσάμπα...χωρίς καμία ενημέρωση...είτε με μέιλ..είτε με τηλέφωνο
για να κοιτάξω να παραγγείλω από αλλού

μαμάτη εξυπηρέτηση

συγχαρητήρια μλκες 😡😡😡
 
Last edited:



Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Από ό,τι φαίνεται έχουν ξεμείνει τελείως από κάρτες, αφού από Nvidia δεν υπάρχει τίποτα ουσιαστικά (κάτι GT710, GTX1050, GTX1660 και Quadro μόνο, καμία ετοιμοπαράδοτη), ενώ και από AMD, δεν έχουν τίποτα καινούριο, η RX5600XT είναι το μεγαλύτερο μοντέλο που έχουν, κάρτα που παρουσιάστηκε πέρυσι τέλος του χρόνου...
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Από ό,τι φαίνεται έχουν ξεμείνει τελείως από κάρτες, αφού από Nvidia δεν υπάρχει τίποτα ουσιαστικά (κάτι GT710, GTX1050, GTX1660 και Quadro μόνο, καμία ετοιμοπαράδοτη), ενώ και από AMD, δεν έχουν τίποτα καινούριο, η RX5600XT είναι το μεγαλύτερο μοντέλο που έχουν, κάρτα που παρουσιάστηκε πέρυσι τέλος του χρόνου...
Το γνωρίζω αυτό Σώτο...ότι υπάρχει θέμα....

όταν όμως κάτι γράφεις ότι το έχεις ετοιμοπαράδοτο στο σάιτ και σηκώνεις το γμωτηλέφωνο να με διαβεβαιώσεις ότι υπάρχει στοκ και ότι θα το λάβεις σε 10 μέρες (γιατί εγώ γι αυτό πήρα τηλέφωνο...μη υπάρχει κάτι λάθος στο σάιτ και εκτεθούμε)
έτσι να σηκώνεις και το γμωτηλέφωνο και να ενημερώνεις ότι δεν υπάρχει και μην περιμένεις τσάμπα μεγάλε

έχω εδώ και μέρες να με πρήζουν στα τηλέφωνα 2 πελάτες για το pc οπου τα parts τα έχω εδώ και μια εβδομάδα να κάθονται....
και ξέρεις πως κάνει ένα παιδί όταν περιμένει κάτι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Απ' έξω δεν;

τον ξέρω Γιάννο...να σαι καλά...
αναγκαστικά θα παραγγείλω από έξω....το θέμα είναι το πότε θα έρθουν...

+ θα αναγκαστώ να λεηλατήσω το δικό μου μηχάνημα να τακτοποιήσω τουλάχιστον τον ένα
να αλλάξω τροφοδοτικά να να να ....ένα κάρο πράγματα

τα χω πάρει κράνα τώρα
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Για τέτοιου είδους ζητήματα αγωνιστικών διεκδικήσεων, το ξαναέγραψα και αλλού, ο da-Χάρης θα πρέπει να απευθύνεται στον Χάρη, ακριβώς όπως ο υπό-λοχαγός στον λογαγό.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
θυμάστε χθες που έκανα καταγγελία στο EETT για την καθυστέρηση ε?

λοιπόν σήμερα έβαλα άτομο να πάρει και να περιμένει στο ακουστικό 40λεπτά για να δούμε τι γίνεται
να σημειώσω ότι....
τις παραγγελίες τις είχα κάνει 7 και 9 Δεκεμβρίου σε ετοιμοπαράδοτη κάρτα και πήρα και τηλέφωνο για επιβεβαίωση κιόλας ότι υπάρχουν διαθέσιμες
ευτυχώς που έβαλα αντικαταβολή και δεν προπλήρωσα

τελικά λάβαμε ενημέρωση ότι οι κάρτες δεν υπάρχουν και αναμένονται με άγνωστο χρονικό ορίζοντα

δηλαδή 15 μέρες περιμένω τσάμπα...χωρίς καμία ενημέρωση...είτε με μέιλ..είτε με τηλέφωνο
για να κοιτάξω να παραγγείλω από αλλού

μαμάτη εξυπηρέτηση

συγχαρητήρια μλκες 😡😡😡
XAXAXAX

ap;o 27/11 άλλες 3 περιμένω εγώ. και άμα τις δούμε σφύρα μου........

και 1050 είχα βάλει αλλά τις ακύρωσα γιατί υποτίθεται δεν είχε ημερομηνία παράδοσης ενώ η 1650 είχε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
XAXAXAX

¨άλλες 3 περιμένω εγώ. και άμα τις δούμε σφύρα μου........

και 1050 είχα βάλει αλλά τις ακύρωσα γιατί υποτίθεται δεν είχε ημερομηνία παράδοσης ενώ η 1650 είχε.
καλά είσαι και συ συνάδελφε...έλα να κατέβουμε στους δρόμους :party:



το καλό είναι ότι βρήκα και μία ξεχασμένη asus 960 με μπλοουερ

θα τις χώσω να παίξουν τώρα τα μικρά....και μόλις έρθουν οι κανονικές θα μου τα ξαναφέρουν για να τις αλλάξω
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Έχει ξεσκιστεί όλος ο κόσμος να αγοράζει εξαρτήματα υπολογιστών, αυτό έχει συμπαρασύρει τις τιμές και τη διαθεσιμότητα ακόμη και στα μεταχειρισμένα. Είναι λίγο άδικο να κατηγορούμε το eshop για αυτό.

Εκεί που δικαίως κατηγορείται είναι για τις καθυστερήσεις στις παραδόσεις των υποτίθεται πραγματικά ετοιμοπαράδοτων (μη pc hardware) εμπορευμάτων του. Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα παραγγελία που είχα κάνει 17 ημέρες πιο πριν, δυο usb στικάκια, μια sd, και κάτι λάμπες λεντ. Αυτό όντως ήταν υπερβολική καθυστέρηση, συνήθως τέτοια τα παραλάμβανα εντός 2-3 ημερών.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Έχει ξεσκιστεί όλος ο κόσμος να αγοράζει εξαρτήματα υπολογιστών, αυτό έχει συμπαρασύρει τις τιμές και τη διαθεσιμότητα ακόμη και στα μεταχειρισμένα. Είναι λίγο άδικο να κατηγορούμε το eshop για αυτό.

Εκεί που δικαίως κατηγορείται είναι για τις καθυστερήσεις στις παραδόσεις των υποτίθεται πραγματικά ετοιμοπαράδοτων (μη pc hardware) εμπορευμάτων του. Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα παραγγελία που είχα κάνει 17 ημέρες πιο πριν, δυο usb στικάκια, μια sd, και κάτι λάμπες λεντ. Αυτό όντως ήταν υπερβολική καθυστέρηση, συνήθως τέτοια τα παραλάμβανα εντός 2-3 ημερών.
έτσι έχουν τα πράγματα....αλλά
άλλο η καθυστέρηση..... και άλλο η μη ενημέρωση για κάτι που λες ότι έχεις και τελικά δεν έχεις

είναι τραγικό να μην ενημερώνεις τον πελάτη σου και να τον έχεις με την ελπίδα να παραλάβει

εδώ εμείς έχουμε πρόσωπο...αντιμετωπίζουμε τον πελάτη στα μάτια....δεν έχουμε την άνεση να πουλάμε παπάτζες
και μετά να κρυβόμαστε πίσω από ένα τηλεφωνικό κέντρο

εκεί κάθεται η καταγγελία και το ύφος μου...όχι στην καθυστέρηση που την κατανοώ φυσικά γιατί το βιώνω καιρό τώρα
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Έχει ξεσκιστεί όλος ο κόσμος να αγοράζει εξαρτήματα υπολογιστών, αυτό έχει συμπαρασύρει τις τιμές και τη διαθεσιμότητα ακόμη και στα μεταχειρισμένα.
Για να σταματήσουν όλοι να ψωνίζουν, να πάρουμε σειρά κι εμείς!! 12 χρόνια έχω τον ίδιο υπολογιστή...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
έτσι έχουν τα πράγματα....αλλά
άλλο η καθυστέρηση..... και άλλο η μη ενημέρωση για κάτι που λες ότι έχεις και τελικά δεν έχεις

είναι τραγικό να μην ενημερώνεις τον πελάτη σου και να τον έχεις με την ελπίδα να παραλάβει

εδώ εμείς έχουμε πρόσωπο...αντιμετωπίζουμε τον πελάτη στα μάτια....δεν έχουμε την άνεση να πουλάμε παπάτζες
και μετά να κρυβόμαστε πίσω από ένα τηλεφωνικό κέντρο

εκεί κάθεται η καταγγελία και το ύφος μου...όχι στην καθυστέρηση που την κατανοώ φυσικά γιατί το βιώνω καιρό τώρα
Εάν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, υπάρχουν και χειρότερα...
Τώρα μιλούσα με φίλο που έχει κλείσει μήνας για να παραλάβει την "ετοιμοπαράδοτη" τηλεόρασή του από Public, με το tracking number της οποίας φαίνεται ότι παραδόθηκε σε κάποιον στην άλλη άκρη της Ελλάδας. Δεν έχει καταφέρει ακόμη να του απαντήσουν :).
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
έτσι έχουν τα πράγματα....αλλά
άλλο η καθυστέρηση..... και άλλο η μη ενημέρωση για κάτι που λες ότι έχεις και τελικά δεν έχεις

είναι τραγικό να μην ενημερώνεις τον πελάτη σου και να τον έχεις με την ελπίδα να παραλάβει
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να τους έχει "ρίξει" ο προμηθευτής τους και να μην το λένε παραπέρα. Επαγγελματίας είσαι, σκέψου το. Χώρια που αυτό που συμβαίνει αυτές τις μέρες με τις κάρτες οθόνης δεν έχει ιστορικό προηγούμενο - δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις αυτό. Όλο το βόρειο ημισφαίριο έχει παρασυρθεί από την προπαγάνδα της Κίνας και την τρομοκρατία των πολιτικών που τους έπιασε ο πόνος μη πεθάνουμε από τον κορωνοϊό, όλοι έχουν μαζευτεί μέσα και, είτε παίζουν, είτε τσατάρουν στο facebook, είτε κάνουν τηλεδιάσκεψη. Στη Δύση είναι όλοι κλεισμένοι σαν τα ποντίκια και στην Κίνα γελάνε και οι πέτρες.

Είμαι πελάτης του eshop από τότε που άνοιξε. Μια φορά μου συνέβη παρόμοιο περιστατικό, μέσα σε 20 χρόνια.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να τους έχει "ρίξει" ο προμηθευτής τους και να μην το λένε παραπέρα. Επαγγελματίας είσαι, σκέψου το.
Ξέρεις τι στοκ έχεις και το πουλάς. Να δέχεσαι παραγγελία για κάτι που δεν έχεις και να το λες άμεσα η σε λίγες μέρες δεν είναι στάση σοβαρής επιχείρησης. Όλα αυτά συμβαίνουν λόγο του δήθεν black Friday......
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Για να σταματήσουν όλοι να ψωνίζουν, να πάρουμε σειρά κι εμείς!! 12 χρόνια έχω τον ίδιο υπολογιστή...
Τώρα με την τηλεκπαίδευση και την ανάγκη ιδίως για τη σύζυγο να κάνει κάποιες δουλειές από το σπίτι για τις οποίες είναι κρίμα να κατεβαίνει στο γραφείο, έχουμε ξεμείνει από πισιά... Έχω ένα hp microserver ως σέρβερ που ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσε να κάνει για πισί, ένα i3 6ης που έχει ο μεγάλος, το βασικό πισί με xeon σε 1366 μητρική που έχει αρχίσει και πετάει τελευταίο μήνα λόγω ηλικίας κάτι μπλε οθόνες (και που ούτως ή άλλως ήταν στο δωμάτιο που τώρα έχει καταλάβει ο μικρός), έμεινε ένα λαπτοπ με i7 4ης... να πάρει η ευχή είδα και απόειδα την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά, που οι απλοί ryzen3 που γλυκοκοιτούσα πήγαν από τα 80 στα 150, αν είναι δυνατόν, και παρήγγειλα από ebay ένα ωραίο workstation με xeon 1620v2, έχει 16 γίγα θα του ρίξω άλλα τόσα, ίσως του βάλω έναν 2650v2 που τον σηκώνει και είναι πάμφθηνοι (ομοίως από ebay) και να πάνε να κουρευτούν. Ορίστε, άνοιξαν και τα κουρεία. Και μετά να πάνε και για τα νύχια τους. Ειλικρινά, η κατάσταση στην εγχώρια αγορά είναι απογοητευτική, δεν θα παραγγείλω τίποτα ούτε καν από eshop.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top