Καταγγελίες για κακοποίηση αθλητών από παράγοντες

melina

Apple Parrot, 5G Gates chip fan
Reaction score
31.439
Νομίζω ότι έπρεπε να έχει σπάσει το νήμα σε 2 κομμάτια, να μείνει το καθαρά ιστιοπλοϊκό που ξεκίνησε και να ανοίξει άλλο με το θέμα της ΕΙΟ και της κατάθεσης της Μπεκατώρου.

Reaction score
249
https://www.sdna.gr/istioploia/801698_xespasma-tis-tote-11hronis-athlitrias-biasmos-me-olo-noima Στην θεση του πατερα της,θα τον κρεμαγα απο τα α@@@δια στην μεση της πλατειας του χωριου.
Ωραία. Τον σκοτώνουμε αργά και βασανιστικά. Και;;; Θα αλλάξει κάτι; Πρέπει να αλλάξει η κοινωνία για να μπορεί να λειτουργήσει κάτι αποτρεπτικά.

Κάτι που το βλέπω γύρω μου καθημερινά. Έχουμε χαζέψει κυριολεκτικά για μικροπράγματα και δε βλέπουμε τη ζωή. Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας. Όταν βλέπεις γονείς να πιέζουν τα παιδιά τους με μαθήματα και δραστηριότητες πως θα μπορέσει το παιδί να ομολογήσει την αποτυχία; Ειδικά όταν ένας με ισχύ το πιέσει θα υποκύψει χωρίς δισταγμό. Και φυσικά δε θα πει ποτέ τίποτα.

Reaction score
249
Φταινε δλδ οι γονείς για τους εκφυλους αθλητικούς παράγοντες;
Αυτό έγραψα; Μάλιστα. Αλλά αφού το θέλεις έτσι θα σου το πω στεγνά. Ναι φταίνε. Και το έγραψα πριν το γιατί. Όταν πνίγεις το παιδί σου και του στερείς την παιδική ηλικία τότε φταις για τον κάθε [email protected]$&@^6&## που θα συναντήσει και θα το εκμεταλλευτεί. Διότι το παιδί θα έχει μάθει να ζει με το φόβο της αποτυχίας και θα καταπίνει αμάσητα ότι του λέει ο από πάνω. Πόσο τραγικό είναι το να μη μάθει το παιδί να παίζει κιθάρα; Γιατί ντε και καλά να πάει μουσική, ποδόσφαιρο, Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Μπάσκετ, Χορό και δεν ξέρω τι άλλο; Πόσοι γονείς έχουν δημιουργήσει ενοχικά σύνδρομα στα παιδιά τους; "Πλήρωσα τόσα χρόνια πιάνο και δεν πήρες πτυχίο." Αυτό το παιδί πως θα πει όχι στο αφεντικό που θα το έχει να δουλεύει 12 ώρες με βασικό μισθό;

Όταν ο γονιός πρήζει το παιδί όλα αυτά τα χρόνια για τις "θυσίες" που έχει κάνει και έρχεται ο προπονητής και το χαϊδολογάει με αντάλλαγμα μια θέση στην ομάδα πως το παιδί να κάνει πίσω;
Και αφού δε φταίνε οι γονείς τότε γιατί κανένα θύμα δε μιλάει; Πχ η εντεκάχρονη κοπέλα γιατί δε μίλησε; Μήπως είναι αυτά που έγραψα στα προηγούμενα post μου; Από τη μια ο φαλλοκρατισμος και από την άλλη ο φόβος της αποτυχίας;

Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Reaction score
11.646
Δεν καταλαβαινω πώς προεξοφλεις οτι οι γονεις ειναι εκεινοι που ωθουν σωνει και καλα τα παιδια τους σε κατι. Πολυ ισοπεδωτικος. Θα υπαρχουν και τετοιοι, δεν λεω, αλλα ειναι δυσκολο να φανταστουμε οτι ενα παιδι πηγαινει σε ακαδημια μπασκετ, ιστιοπλοΐας, τεννις κλπ απλως επειδη... του αρεσει και το ζητησε απο τους γονεις;

Το γιατι η 11χρονη δεν μιλησε δεν μπορω να το ξερω, αλλα συνηθως τα παιδια δεν μιλανε, ακριβως γι αυτο, γιατι ειναι παιδια, και καταφερνουν καποιοι και τα ελεγχουν και τα μανιπουλαρουν. Απειρα τα παραδειγματα. Συνηθως αποκαλυπτονται μετα πολλα πολλα χρονια. Γι αυτο και ο Ποινικος Κωδικας προβλεπει την αναστολη της παραγραφης των κακουργηματων που στρεφονται κατα ανηλικου, μεχρι την ενηλικιωση του τελευταιου. Δλδ εαν υπαρχει κακουργημα κατα 11χρονης η παραγραφη του θα παει στα 15+7 χρονια. Ο προηγουμενος ΠΚ μαλιστα ηταν ακομη αυστηροτερος για τα αδικηματα κατα γενετησιας ελευθεριας ανηλικου.

Καλο θα ειναι σε αυτη την περιπτωση να φτασει το μαχαιρι στο κοκκαλο και να πεσουν κεφαλια, να επιβληθουν απο τα δικαστηρια παραδειγματικες τιμωριες με εξαντληση των περιθωριων που δινει ο νομος, μπας και φοβηθουν λιγακι οι εκλυτοι και μαζευτουν.

Reaction score
249
Το ισωπεδωσα γιατί μου έγραψες ότι φταίνε οι γονείς για τους βιαστές. Φταίνε και αυτοί. Όταν με το καλό ανοίξουν οι καφετέριες κάτσε και δες τι γίνεται με τα πιτσιρίκια και τα κινητά. Οι γονείς πίνουν τα καφεδάκια τους και τα πιτσιρίκια αποροφημενα με ένα candy crash και ενα fortnight.

Δεν αντιλέγω πως τα παιδιά θέλουν δραστηριότητες. Και εγώ σαν πιτσιρικάς περνούσα όλο το χρόνο μου στους προσκόπους. Αλλά όμως οι γονείς μου δε με έσπρωξαν ποτέ ούτε και μου δημιούργησαν ενοχικά σύνδρομα. Πάντα μιλούσαμε και εξακολουθούμε να μιλάμε ακόμη και τώρα που πλησιάζω τα 40.

Όμως υπάρχουν γονείς που απλά χάνουν τη μπάλα. Λόγω της εμπειρίας με τους προσκόπους ξέρω πολύ καλά πως η ψυχολογία ενός παιδιού αλλάζει με την μέρα. Αλλά κάποιοι γονείς δεν το καταλαβαίνουν και νομίζουν ότι όλα είναι πρίμα. Εγώ εδώ στέκομαι. Πίεση χωρίς καμία κουβέντα.

Η εντεκάχρονη είναι σίγουρο πως παρουσίασε σημάδια. Φυσικά δεν περιμένω από τους γονείς να τα δούνε αν οι άνθρωποι έχουν αθώο μυαλό. Αλλά όμως κάποιο άλλο παιδί ίσως να είχε τα ίδια σημάδια και εκείνοι οι γονείς απλά να το θεώρησαν αδυναμία.

rose.athens

S 4 Mod
Super Moderator
Reaction score
66.951
Νομίζω ότι έπρεπε να έχει σπάσει το νήμα σε 2 κομμάτια, να μείνει το καθαρά ιστιοπλοϊκό που ξεκίνησε και να ανοίξει άλλο με το θέμα της ΕΙΟ και της κατάθεσης της Μπεκατώρου.
Μας γ@μσες... :mad: :roflmao:

Εδώ μεταφέρθηκαν τα posts των καταγγελιών Μπεκατώρου και όχι μόνο.

Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Reaction score
17.979
η 11χρονη τοτε μίλησε αλλα εμεινε σε επιπεδο σύλλογου. Επισης εχουν βαλει τους γονείς να υπογραφουν συμβόλαιο να μην κινηθουν νομικα σε οτιδήποτε και αν δουν ή τους συμβει.. τα ελεγε ο Κακλαμάνης τωρα στον παπαδακι(αντ1) σε τηλεφωνικη συνδεση.
Επίσης ειπε εχει αναφερθει για κακια διοικηση και χρηματικα και στη Βουλή αρκετες φορες (ειπε 4) αλλα τωρα τον ακουνε.

Decembered

Μαϊμού
Reaction score
17.979
Και εγώ σαν πιτσιρικάς περνούσα όλο το χρόνο μου στους προσκόπους.
νομιζω οτι ειναι καποιες ωρες τη βδομαδα, εκτος απο τις εκδρομες.
Εντουτης, πως και στην εν λογω παιδαγωγικου περιεχομενου δραστηριοτητα δεν εχουμε παρομοιες περιπτωσεις ?

alexis

Reticular Activating System
Reaction score
12.496

Decembered

Μαϊμού
Reaction score
17.979
ειναι να οργιζεται κανεις παντως ...
λες και δεν τα ειχαμε υποψιαστει , ή δεν τα αναμεναμε.. τεσπα, σε καλο θα βγει στο τελος.

Reaction score
3.221
Προσφατα ειδα στο Νετφληξ ενα ντοκυμανταιρ για την εθνικη ομαδα ενοργανης γυμναστικης των ΗΠΑ. Εκει ο γιατρος της ομαδας βιαζε τις ανηλικες αθλητριες. Και μην ξεχναμε στην ενοργανη η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι ανηλικα κοριτσια. Το ντοκυμαντερ αναφερεται σε προσφατα αλλα και παλια γεγονοτα. Ο γιατρος ηταν ο ιδιος εκει για δεκαετιες.

Ειναι εντυπωσιακο πως οι παραγοντες ηξεραν, αλλα προστατευαν τον γιατρο. Ειναι εντυπωσιακο πως οταν κοιτουσα ποια κοριτσια εκαναν την καταγγελια τις ηξερα σχεδον ολες. Ηταν οι πλεον διασημες αθλητριες της ενοργανης. Κι εκει οταν ξεκινησε το θεμα πολυ κοσμος κατηγορουσε την αθλητρια που ηταν μπροσταρισα στις καταγγελιες. Την κατηγορουσε ο απλος κοσμος γιατι δεν το ειπε νωριτερα. Ειρωνευοντουσαν οτι μαλλον θα προκαλεσε με την σταση της.

Σταδιακα οι καταγγελιες πηραν μορφη χιονοστιβαδας ενθαρυνθηκαν κι αλλες αθλητριες και φυσικα μετα ολοι οσοι καναν πλακιτσες καταπιαν την γλωσσα τους.

Δεν ειναι καθολου ευκολο ενα μικρο κοριτσι να καταγγειλει το γεγονος. Εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε. Αλλα μην σου τυχει στην πορτα σου.

Οι ποινες απο το δικαστηριο των ΗΠΑ ηταν εξωντοτικες προς τους υπευθυνους.

Στα δικα μας. Δεν εχει σημασια ποσα χρονια περασαν. Αυτος που εκανε την ανηθικη πραξη εξακολουθει και υπαρχει. Εστω και ηθικα θα πρεπει να τιμωρηθει. Με την δημοσια διαπομπευση του. Δεν ξερω αλλα εχω την αισθηση οτι αποκλειεται οι υψηλα υσταμενοι της διοικησης της ιστιοπλοιας να μην ηξεραν η να μην υποψιαζοντουσαν. Τετοια ατομα συνηθως εχουν μια συμπεριφορα που μαρτυρα το ποιον τους. Κι επομενως υποψιαζομαι οτι υπαρχουν κι αλλοι σε μικροτερο βαθμο συνενοχοι εκει μεσα.

ika

Reaction score
4.745
https://www.sdna.gr/istioploia/801698_xespasma-tis-tote-11hronis-athlitrias-biasmos-me-olo-noima Στην θεση του πατερα της,θα τον κρεμαγα απο τα α@@@δια στην μεση της πλατειας του χωριου.
Όχι ρε γ@μώτο, το παρεξηγήσαμε το παλικάρι.
Υπήρχε αίσθημα και καλός σκοπός στο βάθος.
Τι σημασία έχουν αυτά τα συγκεκριμένα 16 χρόνια διαφορά;

Decembered

Μαϊμού
Reaction score
17.979
κανουμε πρωτοτυπια το παίρνω πίσω... μετα την αποκαλυπση σοκ του 38χρονου... 🐒

jiovani75

Sailing!
Reaction score
12.847
Καταλάβατε τι ηλικία είχε το κορίτσι?
εχει πει κανείς πριν από ποσά χρόνια έγινε ?

Staff online

• abcd
    Πρώην Διοικητής

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
158.635
Members
35.793
Νεότερο μέλος
panosrem