Κατανάλωση ρεύματος ολοκληρωμένου Τάξης Α

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι την αγορά ενός καινούργιου ολοκληρωμένου LUXMAN τάξης Α:

L-550AX MK II, στα 2x20W, με κατανάλωση: 230W, 170W (when there is no signal), 0.4W (standby), ή
L-590AX MK II, στα 2x30W, με κατανάλωση: 330W, 270W (when there is no signal), 0.4W (standby)

Πρακτικά, και επειδή δεν έχω γνώσεις, αν "παίζει" για μια ώρα, πόσες κιλοβατώρες θα κάψει ο μικρός και πόσες ο μεγάλος;

Καταλαβαίνω ότι η κατανάλωση του είναι ίδια, είτε παίζει σε υψηλές, είτε σε χαμηλές εντάσεις, απλά μου φαίνεται ότι το κόστος θα είναι απαγορευτικό για να παίζει κάθε μέρα 3-4 ώρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μάνος.
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Στα 300W στις 4 ωρες λειτουργιας θα καψει 1,2 KW ωρες. Χοντρικα και φουσκωμενα, χωρις να βαλουμε μεσα το νυχτερινο και εκπτωσεις, υπολογιζεις επι 0,2

δηλαδη εισαι περιπου 30 λεπτα την ημερα (φουσκωμενα το υπολογιζω) η 9 ευρω το μηνα αν ακους καθε μερα 4 ωρες.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Μάνο διατίθεσαι να δώσεις 6-7-8 χιλιάρικα για ολοκληρωμένο ενισχυτή και σκέφτεσαι την κατανάλωση ρεύματος????
Στην πράξη ότι και να επιλέξεις από τους δυο ενισχυτές που βάζεις για 3-4 ώρες ακρόασης την ημέρα (είσαι πολύ τυχερός αν έχεις τόσες ώρες τη μέρα διαθέσιμες για ακρόαση) δε θα δεις διαφορά στο λογαριασμό σου, οπότε επέλεξε αυτόν που σου αρέσει περισσότερο.
 

Μηνύματα
394
Reaction score
203
Αρα προχωρα αφοβα. Οι luxman εχουν και σχεδον μηδενικη καταναλωση στο stand by.

Τι ηχεια θα οδηγησεις;
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Μάνο διατίθεσαι να δώσεις 6-7-8 χιλιάρικα για ολοκληρωμένο ενισχυτή και σκέφτεσαι την κατανάλωση ρεύματος????
Στην πράξη ότι και να επιλέξεις από τους δυο ενισχυτές που βάζεις για 3-4 ώρες ακρόασης την ημέρα (είσαι πολύ τυχερός αν έχεις τόσες ώρες τη μέρα διαθέσιμες για ακρόαση) δε θα δεις διαφορά στο λογαριασμό σου, οπότε επέλεξε αυτόν που σου αρέσει περισσότερο.
Τα "6-7-8 χιλιάρικα" θα τα δώσεις μια φορά και τέλος.

Το ρεύμα θα το πληρώνεις για πάντα (ή για όσο διαρκέσει η ζωή σου ή ο ενισχυτής σου) :p :p

Δεν είναι κακό όταν αγοράζεις ένα προϊόν να ενδιαφέρεσαι και για το TCO (total cost of ownership).

Τέλος, όσον αφορά τις 3-4 ώρες κάθε μέρα, δε θα είναι μόνο μουσική, αλλά θα είναι συνδεδεμένος και με ένα DAC / Music Server Cambridge Audio 851N, μέσω του οποίου θα παίζει και ταινίες από Blu-Ray.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
ακου τις μουσικες σου οση ωρα θελεις με τον ενισχυτη που θελεις........αν σκεφτεσαι το ρευμα και θελεις να περιορισεις ο κοστος,τοτε κανε πιο "οικονομικη" χρηση στο θερμοσιφωνο,βραστηρες,αεροθερμα,φουρνο και γενικα οτι καει πραγματικα πολυ ρευμα.
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Αρα προχωρα αφοβα. Οι luxman εχουν και σχεδον μηδενικη καταναλωση στο stand by.

Τι ηχεια θα οδηγησεις;
Αυτή τη στιγμή B&W CM9 S2.

Αργότερα, ίσως κάποια ATC SMC 40 ή τα ελληνικά Tune Audio Prime.
 


Μηνύματα
394
Reaction score
203
Αυτή τη στιγμή B&W CM9 S2.

Αργότερα, ίσως κάποια ATC SMC 40 ή τα ελληνικά Tune Audio Prime.
Να τα ακούσεις με τους luxman (αν δεν το έχεις κάνει ήδη). Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Εξαιρετικός και ο συνδυασμός με Tune Audio. Στην έκθεση πέρσυ παίζανε πάρα πολύ καλά.

Μη μασάς με την κατανάλωση. Και εγώ τις ίδιες σκέψεις είχα, αλλά δεν έχει ουσία. Μπροστά σε θερμοσίφωνα, θέρμανση κλπ, καίνε ψίχουλα...
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Όσο αφορά καταναλώσεις έχω αγοράσει αυτό και το έχω προσαρμόσει σε ένα πολύπριζο στο σύστημα.

Έχω 2 τελικούς, έναν 300w στα 8Ohm και έναν 150w στα 8Ohm. Ο δεύτερος είναι πολωμένος class ΑΒ πολύ ψηλά έτσι ώστε στις ψύκτρες φτάνει να θερμαίνετε αρκετά.

Την περισσότερη κατανάλωση την μετράω όταν έχω την τηλεόραση ανοιχτή :D. Εντάξει είναι παλιάς φουρνιάς και δεν είναι τάξης Α+ το τροφοδοτικό της αλλά έχει διπλάσια κατανάλωση σχεδόν και από τους δυο τελικούς.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Τα "6-7-8 χιλιάρικα" θα τα δώσεις μια φορά και τέλος.

Το ρεύμα θα το πληρώνεις για πάντα (ή για όσο διαρκέσει η ζωή σου ή ο ενισχυτής σου) :p :p

Δεν είναι κακό όταν αγοράζεις ένα προϊόν να ενδιαφέρεσαι και για το TCO (total cost of ownership).

Τέλος, όσον αφορά τις 3-4 ώρες κάθε μέρα, δε θα είναι μόνο μουσική, αλλά θα είναι συνδεδεμένος και με ένα DAC / Music Server Cambridge Audio 851N, μέσω του οποίου θα παίζει και ταινίες από Blu-Ray.
Εχω 2×45w με 845 λαμπες βεβαια δεν παιζω 3-4 ωρες καθε μερα ομως στη καταναλωση σου δεν θα δεις διαφορα
Εγω στη θεση σου απλα σε βαθος χρονου οποτε μπορουσα θα τον απαλλασα απο τη χρηση blu ray και θα περνα κατι αλλο για αυτη τη δουλεια

Α και θα επαιρνα τον μεγαλο απο τους δυο
Τους εχω ακουσει και τους δυο και ειναι εξαιρετικοι
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Εγω στη θεση σου απλα σε βαθος χρονου οποτε μπορουσα θα τον απαλλασα απο τη χρηση blu ray και θα περνα κατι αλλο για αυτη τη δουλεια
Να τον "απαλλάξω" και να έχω δύο ολοκληρωμένους και δύο ζευγάρια ηχεία;

Δηλαδή να έχω ένα σετ για μουσική (πικαπ-cd-ολοκληρωμένος τάξη Α-ηχεία) και ένα άλλο σετ (dac & music server-"φτηνός" ολοκληρωμένος-ηχεία) για εικόνα;

Μπααααα.... Δεν υπάρχει τέτοιος χώρος ούτε όρεξη.

Εκτός αν αγόραζα καμιά sound bar για την TV, αλλά οι καλές είναι πανάκριβες.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Να τα ακούσεις με τους luxman (αν δεν το έχεις κάνει ήδη). Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.
Καλά μπορεί να οδηγήσει ενισχυτής 2Χ20 ή 2Χ30Watt τα ATC 40; Τελικά εδώ στο φόρουμ ακούς τόσες διαφορετικές απόψεις! Σύμφωνα με π.χ Κόγια, EAR κ.λ.π αν δεν έχεις πολλά watt δεν κάνεις τίποτε...απλά υπο-οδηγείς τα ηχεία (και ειδικά τα ATC που όπως λέγεται θέλουν ισχύ)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.533
Αυτή τη στιγμή B&W CM9 S2.

Αργότερα, ίσως κάποια ATC SMC 40 ή τα ελληνικά Tune Audio Prime.
Η αγορά ενισχυτικών σταδίων τέτοιας ισχύος εν έτει 2017 είναι κίνηση που ομολογώ ότι με φέρνει σε αμηχανία. :(

Η δουλειά του ενισχυτή ισχύος είναι να βγάζει την απαραίτητη ισχύ ώστε να οδηγεί επαρκώς τα ηχεία.
Εσύ φίλε μου, ξεκινάς από την ανεπάρκεια οδήγησης και καταλήγεις στην τζάμπα κατανάλωση της τάξης Α.

Πιο ανεπάρκεια οδήγησης, δεν υπάρχει. Πέθανες ήδη.

Πιο τζάμπα κατανάλωση ρεύματος, πεθαίνεις. Πάρε κάνα καλοριφέρ κι άστο αναμμένο στο μπαλκόνι...

Μα 20 και 30 βατ; Που είμαστε; Στο 1975;:p

Πάω σ'αλλη παραλία, εδώ δε σας αντέχω..:p:D
[DOUBLEPOST=1484825870][/DOUBLEPOST]
Εχω 2×45w με 845
Πως γίνεται αυτό;
Με Α2;
Γιατί σετ δε βγαίνει, και πους πουλ βγαίνει πολύ παραπάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Η αγορά ενισχυτικών σταδίων τέτοιας ισχύος εν έτει 2017 είναι κίνηση που ομολογώ ότι με φέρνει σε αμηχανία. :(
Η δουλειά του ενισχυτή ισχύος είναι να βγάζει την απαραίτητη ισχύ ώστε να οδηγεί επαρκώς τα ηχεία.
Εσύ φίλε μου, ξεκινάς από την ανεπάρκεια οδήγησης και καταλήγεις στην τζάμπα κατανάλωση της τάξης Α.
Πιο ανεπάρκεια οδήγησης, δεν υπάρχει. Πέθανες ήδη.
Πιο τζάμπα κατανάλωση ρεύματος, πεθαίνεις. Πάρε κάνα καλοριφέρ κι άστο αναμμένο στο μπαλκόνι καλύτερα...
Μα 20 και 30 βατ; Που είμαστε; Στο 1975;:p
Πάω σ'αλλη παραλία, εδώ δε σας αντέχω..:p:D
Ωραίος!!!

Υπάρχουν κάτι κινεζό-τσίγκοι, με ύψος 20-30 εκατοστά, βάρος 6 κιλά, 12+4 κανάλια, 4-5 HDMI, 7-8 DisplayPort, έγχρωμη οθόνη 8.9" και 7*500W και τιμή 500 ευρώ.

Υπάρχουν και κάτι "μπακατέλες" Luxman και κάτι άλλοι παρόμοιοι, καμμιά 30 κιλά, 2*20W, που έχουν μείνει στην δεκαετία του 70.

Διαλέγεις και παίρνεις! Για όλους έχει ο μπαχτσές! :) :) :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.533
Ωραίος!!!

Υπάρχουν κάτι κινεζό-τσίγκοι, με ύψος 20-30 εκατοστά, βάρος 6 κιλά, 12+4 κανάλια, 4-5 HDMI, 7-8 DisplayPort, έγχρωμη οθόνη 8.9" και 7*500W και τιμή 500 ευρώ.

Υπάρχουν και κάτι "μπακατέλες" Luxman και κάτι άλλοι παρόμοιοι, καμμιά 30 κιλά, 2*20W, που έχουν μείνει στην δεκαετία του 70.

Διαλέγεις και παίρνεις! Για όλους έχει ο μπαχτσές! :) :) :)
Εγώ δεν είπα ότι τα εν λόγω λαξμαν είναι μπακατελες. Ωραιότατη αρνητική ανάδραση βάζουν, σούπερ ντουπερουλτρα ενισχυτάρες.
Μα ...20 και 30 βατ;
Δηλαδή είναι ενισχυτές άριστοι, που δεν οδηγούν σωστά κανένα ηχείο, άρα άχρηστοι.

Η φυσική φίλε μου, είναι φυσική, δεν επιδέχεται άποψης.
20 βατ σημαίνει ότι θα έχεις καθαρά 12 ντιμπι γκεϊν πάνω από την ευαισθησία του ηχείου στο 1 βατ, κι αυτό μόνο αν το ηχείο είναι φλατ πανευκολο ωμικο φορτίο, διότι αλλιώς άστα, βραστα. Και βεβαίως χωρίς κανένα χεντρουμ ισχύος.

Δηλαδή ηχείο τυπικής ευαισθησίας 88 dB/w/m θα έχει Μαξ κορύφωση στα 100 ντιμπι στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης. Στα 2 μέτρα 94 ντιμπι Μαξ και στα 3 μέτρα απόσταση ακρόασης, θα έχεις μαξ στάθμη 88 ντιμπι.
Με δυναμικό εύρος 15 ντιμπι των μετριοκαλών ηχογραφήσεων, θα παίζει το ηχείο σε μέση στάθμη 73 ντιμπι. Στα 74 θα κλιπαρει.

20 βατ θέλουν καμιά κόρνα σούπερ ευαισθησίας, πάνω από 100 dB/w/m και μετρημένα άριστο ωμικο φορτίο, ώστε να ακούς πάνω από 85 ντιμπι μέσες στάθμες σε απόσταση ακρόασης 3 μέτρα, δηλαδή πάλι δε μιλάμε για τίποτα σοβαρές στάθμες.

Κι εσύ μιλάς και για ATC. Είπα, πιο ανεπάρκεια οδήγησης, πεθαίνεις.

Ωραίο το να ενδιαφέρεται κανείς για συνολικές αρμονικές παραμορφώσεις και να επιλέγει ενισχυτή χαμηλών παραμορφώσεων και μηδενικών τονικων αλλοιώσεων. Πως γίνεται όμως να συνδυάζεται τέτοια επιλογή με ανεπάρκεια οδήγησης, η οποία οδηγεί σε ιδιαίτερα αυξημένες συνολικές αρμονικές παραμορφώσεις (με εντονότερες τις παραμορφώσεις δυναμικής συμπίεσης που είναι και οι χειρότερες), αλλά και με τονικές αλλοιώσεις!

Η επιλογή που μένει για να αποφευχθούν αυτά τα προβλήματα, είναι επιλογή ηχείου κόρνας με πολύ υψηλή ευαισθησία, πάνω από 110 δηλαδή, ηχείο που εγγενώς έχει ενσωματωμένες τονικές αλλοιώσεις και υψηλές παραμορφώσεις, άρα τζάμπα η ποιότητα του ενισχυτή.

Άκυρα όλα τα σενάρια, πλην ενός: ηχείο με ενεργό τον κάτω δρόμο, ώστε να χρειάζεται ελάχιστη ισχύς για την οδήγηση. Δηλαδή ένα ηχείο με υψηλή ευαισθησία Τουίτερ, που το γουφερ να έχει κάποιον ενισχυτή κλας ντε να το παίζει σωστά. Και παίξε με τον λαξμαν το τουιτερ. Τζετ. Αυτό θα δουλέψει.

Πάμε στους τσίγκους.
Κινεζοτσίγκους σε αυτά τα λεφτά που λες, δε γνωρίζω να υπάρχουν. Τες πα, αυτό άστο, δε το'χεις μάλλον, απλώς ήθελες λίγο να κοροϊδεύψεις την "άλλη άποψη" για να πάρεις τα πάνω σου στην άποψη λαξμαν.

Θυμήσου όμως ότι δε κορόιδεψα το λαξμαν, μάλιστα στο ποστ μου δεν αναφέρθηκα καν στο όνομα λαξμαν ή στα λεφτά που κοστίζει, αλλά μόνο στην ισχύ ενός ενισχυτή 20 βατ και στην τζάμπα κατανάλωση ρεύματος της τάξης Α.

Αν νομίζεις πως κάνω οποιοδήποτε λάθος σε οποιοδήποτε υπολογισμό, ή πως είναι γενικώς λάθος οι τοποθετήσεις μου για την τζάμπα κατανάλωση ρεύματος της τάξης Α (άλλωστε γι'αυτό άνοιξες το θρεντ) και για την δεδομένη ανεπάρκεια οδήγησης των ενισχυτών ισχύος 20 βατ στο κανάλι, να σε ενημερώσω ότι κάνεις λάθος. ;)
 
Last edited:

I

iason

Guest
Cayin cs100A ολοκληρωμενος 2x45 watt 8 om με 8 συνολικά ΚΤ120 push en pull ( 4 ανα κανάλι) στο τελικο στάδιο εξοδου .Παίζει περίπου 4 ωρες καθημερινά .Οι 3 ωρες είναι σε ενταση χαμηλη και η μια ωρα γκαζιάρικη.
Δεν εχω διαπιστώσει καμια διαφορά στην καταναλωση ρεύματος.
Και από θεμα οδήγησης τ'υφλα να χουν τα τρανζιστορ και οι ...................;)
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Cayin cs100A ολοκληρωμενος 2x45 watt 8 om με 8 συνολικά ΚΤ120 push en pull ( 4 ανα κανάλι) στο τελικο στάδιο εξοδου .Παίζει περίπου 4 ωρες καθημερινά .Οι 3 ωρες είναι σε ενταση χαμηλη και η μια ωρα γκαζιάρικη.
Δεν εχω διαπιστώσει καμια διαφορά στην καταναλωση ρεύματος.
Και από θεμα οδήγησης τ'υφλα να χουν τα τρανζιστορ και οι ...................;)
Τι ηχεια οδηγουν?
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Εγώ δεν είπα ότι τα εν λόγω λαξμαν είναι μπακατελες. Ωραιότατη αρνητική ανάδραση βάζουν, σούπερ ντουπερουλτρα ενισχυτάρες.
Μα ...20 και 30 βατ;
Δηλαδή είναι ενισχυτές άριστοι, που δεν οδηγούν σωστά κανένα ηχείο, άρα άχρηστοι.
Η φυσική φίλε μου, είναι φυσική, δεν επιδέχεται άποψης.
20 βατ σημαίνει ότι θα έχεις 12 ντιμπι γκεϊν πάνω από την ευαισθησία του ηχείου στο 1 βατ, κι αυτό μόνο αν το ηχείο είναι φλατ πανευκολο ωμικο φορτίο, διότι αλλιώς άστα, βραστα.
Δηλαδή ηχείο τυπικής ευαισθησίας 88 dB/w/m θα έχει Μαξ κορύφωση στα 100 ντιμπι στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης. Στα 2 μέτρα 94 ντιμπι Μαξ και στα 3 μέτρα απόσταση ακρόασης, θα έχεις μαξ στάθμη 88 ντιμπι.
Με δυναμικό εύρος 15 ντιμπι των μετριοκαλών ηχογραφήσεων, θα ακούς σε μέση στάθμη 73 ντιμπι. Στα 74 θα κλιπαρει.
20 βατ θέλουν καμιά κόρνα σούπερ ευαισθησίας, πάνω από 100 dB/w/m και μετρημένα άριστο ωμικο φορτίο, ώστε να ακούς πάνω από 85 ντιμπι μέσες στάθμες σε απόσταση ακρόασης 3 μέτρα, δηλαδή πάλι δε μιλάμε για τίποτα σοβαρές στάθμες.
Κι εσύ μιλάς και για ATC. Είπα, πιο ανεπάρκεια οδήγησης, πεθαίνεις.
Πάμε στους τσίγκους.
Κινεζοτσίγκους σε αυτά τα λεφτά που λες, δε γνωρίζω να υπάρχουν. Τες πα, αυτό άστο, δε το'χεις μάλλον, απλώς ήθελες λίγο να κοροϊδεύψεις την "άλλη άποψη" για να πάρεις τα πάνω σου στην άποψη λαξμαν.
Θυμήσου όμως ότι δε κορόιδεψα το λαξμαν, μάλιστα στο ποστ μου δεν αναφέρθηκα καν στο όνομα λαξμαν ή στα λεφτά που κοστίζει, αλλά μόνο στην ισχύ ενός ενισχυτή 20 βατ και στην τζάμπα κατανάλωση ρεύματος της τάξης Α.
Αγαπητέ άγνωστε "Editor" Costas EAR, σας ευχαριστώ πολύ, για:

α) την λεπτομερή υπερ-ανάλυση σας (έμεινα μ'ανοιχτό το στόμα εγώ ο κακομοίρης ασχετούλης),
β) για τα καλά σας λόγια για το πρόσωπο μου και ιδιαίτερα για το ότι "δεν το έχω" και ότι ήθελα "να κοροιδέψω την άλλη άποψη για να πάρω τα πάνω μου" (γενικά, το κάνω συνέχεια αυτό "για να παίρνω τα πάνω μου" - το έχει επισημάνει και ο ψυχολόγος μου).

Πάντως, αν ανατρέξετε στην αρχή αυτού του "νήματος", εγώ, απλά μια ερωτησούλα έκανα, ο καημενούλης.... και αισθάνομαι ότι βρήκα τον μπελά μου.

Καλό απόγευμα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

I

iason

Guest
Τι ηχεια οδηγουν?
Quadral platinum M4 .Αλλα όλα τα υλικά στο κρός πλην τα πηνία είναι αλλαγμενα με καλυτερης ποιότητας ,και μετρημενα από μάστορα.
Σε σύγκριση με το προηγούμενο ενισχυτή που ειχα ( Harman Kardon HK990 2 x 150 w 8om ) ο λαμπατος τα οδηγεί εξισου καλά αν οχι καλυτερα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top