Κατασκευή ηχείων ισχύος.

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Γεια σας παιδιά κατασκευάζω ήδη δύο επιδαπέδια ηχεία τα οποία θα αποτελειτε το καθένα από ένα woofer τύπου pa 12" 2.5" πηνιο 8ohm ,δύο 8" mid 2"-1.5"πηνιο, ένα 6.5 1.5 πηνιο και ένα tweeter bullet beyma cp22. (όλα τα midrange θα μπουν σε σειρα 12ohm εκτος του woofer και του tweeter)
Θα μπουν σε μια καμπίνα ξύλου θαλλασης πάχους 20mm.
Οι καμπίνα του woofer θα γίνει 55 λίτρα ενώ των mid σκέφτομαι για 30-35 λίτρα αυτό που δεν ξέρω το bass reflex πόσο πρέπει να γίνει και κάποιο μονωτικό της καμπινας έχω ακούσει για πισσαρισμα αυτά ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 

Attachments



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.461
Γεια σας παιδιά κατασκευάζω ήδη δύο επιδαπέδια ηχεία τα οποία θα αποτελειτε το καθένα από ένα woofer τύπου pa 12" 2.5" πηνιο 8ohm ,δύο 8" mid 2"-1.5"πηνιο, ένα 6.5 1.5 πηνιο και ένα tweeter bullet beyma cp22. (όλα τα midrange θα μπουν σε σειρα 12ohm εκτος του woofer και του tweeter)
Θα μπουν σε μια καμπίνα ξύλου θαλλασης πάχους 20mm.
Οι καμπίνα του woofer θα γίνει 55 λίτρα ενώ των mid σκέφτομαι για 30-35 λίτρα αυτό που δεν ξέρω το bass reflex πόσο πρέπει να γίνει και κάποιο μονωτικό της καμπινας έχω ακούσει για πισσαρισμα αυτά ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
Καλησπέρα Στέλιο
έχεις ξανα ασχοληθεί με το αντικείμενο κατασκευής ηχείων?
δεν είναι απλό....και απαιτεί μελέτη και γνώσεις για να πάρεις αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Καλησπέρα Στέλιο
έχεις ξανα ασχοληθεί με το αντικείμενο κατασκευής ηχείων?
δεν είναι απλό....και απαιτεί μελέτη και γνώσεις για να πάρεις αποτέλεσμα
Δεν έχω ξανά ασχοληθεί απλά τα είχα στο αυτοκίνητο αυτά και μου άρεσε ο ήχος και πρόσθεσα τα 12" και τα 6.5 για πιο σωστό αποτέλεσμα δεν θέλω να φτάσω το τέλειο απλά να το ευχαριστήθω ... Και φυσικά ότι περνάει απ' το χέρι μου θα το κανω για το καλύτερο αποτέλεσμα και με τις γνώσεις που έχω ότι έχω τέλος παντως..
Σκεφτείτε πως ο ήχος μου άρεσε και εκτός καμπινας απλά έλειπε το μπάσο του γουφερ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κάποια βασικά για αρχή...
Ακόμα και άτομα που ασχολούνται χρόνια με ιδιοκατασκευές, δεν επιχειρούν να φτιάξουν ηχείο πάνω από δύο δρόμων. Αυτό γιατί η πολυπλοκότητα σε ένα τρίδρομο, για παράδειγμα, αυξάνει επί τέσσερα, σε σχέση με ένα δίδρομο. Εσύ ξεκινάς με τετράδρομο!!!
Και μάλιστα μη γνωρίζοντας τα απολύτως βασικά. Αυτό γίνεται φανερό όταν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις κοινό όγκο καμπίνας για όλες τις μονάδες. Κάτι τέτοιο θα οδηγήσει στη καταστροφή των μικρότερων, αφού η μεγάλη διαδρομή του 12ιντσου θα σπρώξει αέρα και θα βγάλει εκτός προδιαγραφών τις μικρότερες μονάδες κώνου.
Η 12ιντση μονάδα θα πρέπει να <<παίξει>> στα σωστό συντονισμένα λίτρα, επειδή θα αναπαράξει όσο χαμηλό δύναται. Οι υπόλοιπες μονάδες απλά σε επαρκή, βάση των χαρακτηριστικών τους, κλειστά κουτιά ανά δρόμο.
Καταλαβαίνεις από τώρα πως το θέμα <<Κύκλωμα Διαχωρισμού>> θα είναι μια τραγωδία. Δεν τα λέω αυτά για να σε αποθαρρύνω αλλά για να αποκτήσεις συναίσθηση του τι ξεκινάς.
Βάλε στα σκαριά ένα απλό δίδρομο ηχείο για αρχή και μετά, αφού ρίξεις πολύ διάβασμα, προχωράς σε κάτι διαφορετικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Το καλο ειναι οτι εχεις ηδη τα μεγαφωνα ,οποτε δεν θα πεταξεις χρηματα (εκτος απο αυτα για την ξυλοκατασκευη και το κροσσοβερ....).Αυτο που θελεις να φτιαξεις μπορει να ειναι ενα ηχειο που θα παιζει δυνατα,αλλα δεν θα παιζει σωστα. Στο εγραψε πιο πανω ,ανθρωπος που ειναι πολυ σχετικος με το αντικειμενο.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Όσοι επιχειρούμε (το έχω κάνει κι εγώ όταν ήμανε 16χρονών), εν τέλει δίνουμε πολλή σημασία στο αισθητικό αποτέλεσμα (καμπίνα, φινίρισμα, θέση μεγαφώνων στη μπάφλα, αποστάσεις μεταξύ αυτών) και καθόλου στο ουσιαστικό, δλδ όγκο καμπίνας, υπολογισμό bass reflex, crossover κοκ. Όταν με το καλό τελειώσει η κατασκευή καμαρώνουμε, πράγμα λογικό καθότι έχουμε κοπιάσει και μας αρέσει και το ηχητικό αποτελεσμα (άσχετα αν παίζει όπως να 'ναι).

Κάτι κατασκευές που είχα (ηχεία δίδρομα, ένα ζευγάρι τριών μεγαφώνων και ένα δύο μεγαφώνων) τις πούλησα πριν ασχοληθώ με μετρήσεις και rew, δυστυχώς, κι έτσι έμεινα με την απορία για το πως θα μετρούσαν, δεδομένου ότι ήταν, απλώς, ξύλινα κουτιά με τρύπα, ηχοαπορροφητικό υλικό εντός και μεγάφωνα βιδωμένα.

Βέβαια σε κάτι πάρτυ των γονιών μου με πενήντα και εξήντα άτομα έπαιξαν δυνατά και έγινε τζέρτζελο! Αλλά για αυτό φταίει το ότι τελικα βαρούσαν 6 οκτάιντζα γούφερ και κάθε ζεύγος το οδηγούσε διαφορετικός ενισχυτης. Όσοι έμαθαν ότι ηταν ιδιοκατασκευές μου είπαν πολλά μπράβο (δεν ήταν βέβαια γνώστες του αντικειμένου) κι εγώ χαιρόμουν :) !!!

Δεν έχω διάθεση να σε αποθαρρύνω, η αλήθεια ειπώθηκε πιο πριν από γνώστες. Εγώ απλά έχω την "εμπειρία" που θα αποκτήσεις αν προχωρήσεις την κατασκευή και σου μεταφέρω κάτι που θα συνειδητοποιήσεις αργότερα.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα φίλε Στέλιο καλώς ήρθες, θα σου πω και εγώ τη δικιά μου άποψη,
Τα πρώτα μου ηχεία τα έφτιαξα μόνος μου, αγόρασα μονάδες 3δρομες, κροσόβερ, καμπίνες και ηχοαπορροφητικά
από ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά στη Κάνιγγος.
Στα αυτιά μου καλά παίζανε, αλλά μόλις άκουσα ηχεία διάφορων εταιρών είπα τι ...λάκας ήμουν.... άδικος κόπος.
Εγώ δε θα σε απογοητεύσω, αφού θέλεις να δοκιμάσεις προχώρησε, αλλά σωστά, άκουσε όμως τους ειδικούς !!!!
Τρεις μόνο επισημάνσεις.
Τα λίτρα της καμπίνας πηγαίνουν σύμφωνα με τις μονάδες.
Τα δίδρομα είναι πιο εύκολα σε υλοποίηση για να δοκιμάσεις.
Απ' ότι βλέπω το κουτί που έχεις φταίξει θέλει δεσίματα και το mid και tweter σε δικό του χώρο, όχι όλα χύμα, μέχρι και ηχοαπορροφητικά υλικά έχουν τη λειτουργεία τους.
Καλή συνέχεια ......
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Σωστά αυτά που λέτε για τις ιδιοκατασκευές και συμφωνώ κι εγώ μαζί σας. Ούτε εγώ θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο. Παρ' όλα αυτά, θα πω τη γνώμη μου.

Πρώτα από όλα, το γούφερ θα μπει σε ξεχωριστό κουτί με bass reflex. Δηλαδή όπως είναι το κουτί που έχεις, θα βάλεις εσωτερικό χώρισμα να απομονωθεί από τα υπόλοιπα μεγάφωνα.
Το γούφερ έχει κάποιες παραμέτρους Thiele/Small. Πρέπει να τις γνωρίζεις για να μπορέσεις να υπολογίσεις τον όγκο που χρειάζεται αλλά και τις διαστάσεις του bass reflex.
Επίσης, γνώμη μου είναι να μη μπλέξεις με παθητικό crossover. Πολλοί υπολογισμοί, πολλή θεωρία, πολλά υλικά. Εγώ προσωπικά θα επέλεγα πηγή υπολογιστή με πολυκάναλη κάρτα ήχου (8κάναλη) ώστε να φτιάξω cross στον player που είναι (πιο) εύκολο. Στη συνέχεια, με λίγο χρονοβόρες μετρήσεις με μικρόφωνο θα μπορέσεις να φέρεις χρονικά τον κάθε δρόμο (group delay αν το λέω καλά), αλλά και την απόκριση συχνότητας εκεί που θες.
Μετά, κάθε δρόμος θα πρέπει να έχει το δικό του ενισχυτή.
Τέλος, δε μου αρέσει καθόλου αυτό που είπες για σύνδεση εν σειρά 3 μεγαφώνων για το μεσαίο δρόμο. Σκέψου κάτι άλλο.
Εσύ ξεκινάς με τετράδρομο!!!
Μάλλον για τρίδρομο το βλέπω, Πέτρο. Λέει να βάλει τα 3 mid σε ένα δρόμο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Λοιπόν, πάμε στο δια ταύτα:

Όπως έχεις έτσι την καμπίνα, ανοιχτή από πίσω:



Μπορείς να την αφήσεις έτσι να είναι, εφόσον μιλάμε για μεγάφωνα αυτοκινήτου, αρκεί να απέχει το ηχείο από τον πίσω τοίχο πάνω από 1,2μ.

Ειδάλλως, το 12" θέλει κλειστό κουτί (όχι μπας ριφλεξ), τα 8" θέλουν δικό τους κλειστό κουτί (όχι μπας ριφλεξ), το 6,5" μαζί με το Τουίτερ σε κλειστό κουτί, θες 3 κλειστά σφραγισμένα κουτιά.

Για το κρος, θα τα πούμε σε άλλο επεισόδιο. ;)
 


TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Δεν κάνουν όλα τα γούφερ για κλειστό κουτί. Οι παράμετροι Thiele/Small θα δώσουν την απάντηση αν δουλεύουν σε κλειστό κουτί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
τα είχα στο αυτοκίνητο αυτά και μου άρεσε ο ήχος και πρόσθεσα τα 12" και τα 6.5 για πιο σωστό αποτέλεσμα
Εφόσον προσθεσες τα 12", δώσε τα στοιχεία του μεγαφώνου να δούμε τι σκατά καμπίνα θέλουν.

Εφόσον είχες τα 8" με το Τουίτερ, είχες το κρος τους.

Βάζοντας ένα 6,5" ανάμεσά τους, θες άλλο κρος, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιηθεί το 6,5" αν ήταν καλό το αποτέλεσμα του διδρομου 8" στο αυτοκίνητο, με το δικό τους κρος.

Πρακτικά είναι αδύνατο να φτιαχτεί κρος εξ'αρχής αν δεν έχουμε όλες τις σμαλ θιλ παραμέτρους των μεγαφώνων.

Εφόσον τα 8" ήταν για αυτοκίνητο, μια χαρά θα παίζουν σε ανοιχτό κουτί όπως είπα πριν, εντελώς ανοιχτό, χωρίς πίσω τοίχωμα.


Αν είναι απλώς να κάνουν φασαρία, γίνεται και το κρος και όλα. Ευκολακι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν κάνουν όλα τα γούφερ για κλειστό κουτί. Οι παράμετροι Thiele/Small θα δώσουν την απάντηση αν δουλεύουν σε κλειστό κουτί.
Όλα κάνουν για κλειστό κουτί όταν δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή των χαμηλών συχνοτήτων όπως συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπου μόνο το 12ιντσο θα κάνει αυτή τη δουλειά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μάλλον για τρίδρομο το βλέπω, Πέτρο. Λέει να βάλει τα 3 mid σε ένα δρόμο.
Έχεις δίκιο έτσι θέλει να το κάνει, πράγμα εντελώς λάθος αφού μόνο τα δύο μεγάφωνα είναι ίδια. Το 6,5αρι πρέπει να πάρει δρόμο αφού μόνο πρόβλημα είναι.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
εγώ λέω να πάρουν όλα δρόμο και να βαλει το 12ιντσο με τη κόρνα χωρίς κροσοβερ με έναν πυκνωτή στη κόρνα.
να μας πει μονο ποιο 12ιντσο είναι για τα λίτρα και το ρεφλέξ.
μια χαρα θα παίζει.θα σκοτώνει.:p
 

Μηνύματα
15.013
Reaction score
20.753
μάλλον δεν έχετε καταλάβει
όπως φαίνεται από τις φώτο και όπως δηλώθηκε τα μεγάφωνα βγήκαν από το αυτοκίνητο
αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρόκειται για μεγάφωνα car audio ότι και αν σημαίνει αυτό , οπότε υποθέσεις ότι επειδή βγήκαν από το αυτοκίνητο είχαν crossover (όχι δεν είχαν , η φώτο από την εταζέρα δείχνει πολύ περισσότερα από όσα φαντάζεστε, όλα μαζί παίζανε χωρίς φίλτρο διαχωρισμού με εξαίρεση το tweeter που ίσως είχε πυκνωτή , γενικά ενεργός διαχωρισμός σε αυτού του τύπου τα συστήματα υπάρχει μόνο μεταξύ sub και των υπολοίπων) ή οτι είναι μεγάφωνα free air ή για συγκεκριμένα λίτρα κλπ δεν έχουν επαφή με την λογική.

είναι κλασσικό σύστημα beyma της τελευταίας 20ετίας , τα 8άρια είναι mid με ευαισθησία 98+dB και διαδρομή 1-2mm , παίζουν με το ζόρι 100hz.
το tweeter έχει ευαισθησία 100+dB , το 6.5" πρακτικά άχρηστο στην συγκεκριμένη περίπτωση που υπάρχουν τα 8αρια και το bullet , το δε 12" ασυνήθιστο για car audio αλλά υποθέτω οτι έιναι woofer και κατεβαίνει μέχρι 35-40Hz με ευαισθησία 92+

επειδή καταλαβαίνω ακριβώς το σκεπτικό της υπόθεσης θα πρότεινα τα εξής - πέρα φυσικά από το να βρεθούν τα specs των μεγαφώνων για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη άποψη
-το 6.5" το χαρίζεις δεν χρειάζεται, κρίμα στον χρόνο που θα ξοδέψεις να ανοίξεις τρύπες.
- φτιάξε μια καμπίνα 50 λίτρα για το 12αρι ξεχωριστή. Θα χρειαστεί να προσθέσεις κάποια αδρανή υλικά που θα μειώσουν τον όγκο στην περίπτωση που χρειάζεται μικρότερη καμπίνα λόγω διαδρομής.
- βάλε τα δύο 8αρια με το bullet σε ξεχωριστή καμπίνα , μπορείς να δοκιμάσεις ΜΤΜ δηλαδή 8άρι- bullet - 8άρι. Μπορείς επίσης να την αφήσεις ανοικτή από πίσω για αρχή.
- θέλεις το λιγότερο 4 κανάλια ενίσχυσης μιας και οι ευαισθησίες είναι τόσο διαφορετικές που αποκλείεται να καταφέρεις να φτιάξεις 3δρομο κύκλωμα διαχωρισμού. μπορείς να δοκιμάσεις έναν 4κάναλο από το αυτοκίνητο που σίγουρα σου περισσεύει κάπου.
- ξεκίνα με τον πυκνωτή στο tweeter.

μετά από όλα αυτά μόλις μπήκες στο εισαγωγικό στάδιο για να παίξεις στον ελεύθερο χρόνο σου. Μπορεί να σ αρέσει μπορεί και όχι. Απέχει πάρα πολύ από ολοκληρωμένο project που θα έβγαζε κάτι αποδεκτό αλλά είναι μια αρχή που θα σου επιτρέψει να παίξεις και να σε προτρέψει σε διάβασμα.

ιδανικά ένας μικρός 3κάναλος plateamp με dsp θα σε βοηθούσε πολύ. με τις ευαισθησίες που έχουν τα μεγάφωνα σου ακόμα και 100W στο12 αρι είναι αρκετά, κάτι που ρίχνει αισθητά το κόστος. επίσης θα σε έβαζε στο τρυπάκι να διαβάσεις και με μικρό κόστος να τα κάνεις να παίζουν αποδεκτά.
εγώ λέω να πάρουν όλα δρόμο και να βαλει το 12ιντσο με τη κόρνα χωρίς κροσοβερ με έναν πυκνωτή στη κόρνα.
να μας πει μονο ποιο 12ιντσο είναι για τα λίτρα και το ρεφλέξ.
μια χαρα θα παίζει.θα σκοτώνει.:p
μη γελάτε ρε,
τα περισσότερα PA με 12" δίδρομα είναι έτσι ακριβώς.
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
Οτι είπαν οι προλαλήσαντες.
Αν θές να το κάνεις να παίξει κάπως και όχι στον γάμο του καραγκιόζη.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.402
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top