Κατασκευή καμπίνας ενισχυτή 1χ12"

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Γειά και χαρά σε όλους σας . Είμαι καινούριος στο φορουμ σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι . Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή καμπίνας ηχείων 1χ12" η οποία θα χρησιμοποιηθέι για καμπίνα κεφαλής λαμπάτου ενισχυτή τάξης Α' 5watt . Κατασκευαστικά θα είναι εύκολο για εμένα καθώς έχω όλα τα απαραίτητα μηχανήματα μιάς και επάγγελμά μου είναι η ξύλινες κατασκευές κάθε είδους . Δεν γνωρίζω όμως ποιές είναι οι διαστάσεις για την κατάλληλη κατασκευή μιάς καμπίνας ? Τί πρέπει να υπολογίσω ? Παίζει ρόλο το ηχείο εάν είναι 10" ή 12" ? πού πρέπει να γίνει η τρύπα στην μέση ? Από τί υλικό να γίνει ? Διαθέτω κόντρα πλακέ θαλάσσης , mdf και άλλα μασίφ ξύλα . Θέλω με όλες αυτές τις ερωτήσεις να πώ , ότι μπορώ να φτιάξω ένα κουτί απλό και τελειώσε ή πρέπει να κάνω κάποιους υπολογισμούς πρώτα ? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας .
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.117
Reaction score
20.626
Ναι, ο καθαρός εσωτερικός όγκος της καμπίνας, (καθώς επίσης και ο όγκος του αέρα του σωλήνα, εάν επιλέξεις φόρτιση με οπή), αποτελεί συνάρτηση των χαρακτηριστικών του μεγαφώνου, και αυτό όσον αφορά τις χαμηλές συχνότητες, (κάτω των 400Hz). Άρα, πρέπει πρώτα να επιλέξεις συγκεκριμένο μεγάφωνο, και μάλιστα κάποιο του οποίου οι σχετικές παράμετροι είναι γνωστές από τον κατασκευαστή. Καθώς υποψιάζομαι, το ηχείο θα είναι πλήρους φάσματος, έτσι δεν είναι;
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Γειά και χαρά σε όλους σας . Είμαι καινούριος στο φορουμ σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι . Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή καμπίνας ηχείων 1χ12" η οποία θα χρησιμοποιηθέι για καμπίνα κεφαλής λαμπάτου ενισχυτή τάξης Α' 5watt . Κατασκευαστικά θα είναι εύκολο για εμένα καθώς έχω όλα τα απαραίτητα μηχανήματα μιάς και επάγγελμά μου είναι η ξύλινες κατασκευές κάθε είδους . Δεν γνωρίζω όμως ποιές είναι οι διαστάσεις για την κατάλληλη κατασκευή μιάς καμπίνας ? Τί πρέπει να υπολογίσω ? Παίζει ρόλο το ηχείο εάν είναι 10" ή 12" ? πού πρέπει να γίνει η τρύπα στην μέση ? Από τί υλικό να γίνει ? Διαθέτω κόντρα πλακέ θαλάσσης , mdf και άλλα μασίφ ξύλα . Θέλω με όλες αυτές τις ερωτήσεις να πώ , ότι μπορώ να φτιάξω ένα κουτί απλό και τελειώσε ή πρέπει να κάνω κάποιους υπολογισμούς πρώτα ? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

O Eνισχυτης ειναι για να ακους μουσικη 'η για να παιζεις Ηλεκτρικη κιθαρα ?
Εγω καταλαβαινω το δευτερο απο τον ορο "κεφαλη" που χρησιμοποιεις.
Δεν θα ειναι απαραιτητα η ιδια καμπινα και στις δυο περιπτωσεις.
Κατα τα αλλα απαντησε στις ερωτησεις του Κογια.
Θα υπαρχει δευτερο μεγαφωνο για τις Υψηλες συχνοτητες ?
Και εαν ναι, μηπως σκεφτεσαι να βαλεις καμμια κορνα τετραγωνη ?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Το μεγάφωνο που θέλω να χρησιμοποιήσω είναι ένα απο τα μεγάφωνα των εταιριών celestion , eminence , jensen . Εάν σου δώσω 3 ηχεία 12" και τα πλήρη χαρακτηρηστικά τους θα μπορέσεις να μου δώσεις για το κάθε ένα ηχείο τί καμπίνα κολλάει ?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
O Eνισχυτης ειναι για να ακους μουσικη 'η για να παιζεις Ηλεκτρικη κιθαρα ?
Εγω καταλαβαινω το δευτερο απο τον ορο "κεφαλη" που χρησιμοποιεις.
Δεν θα ειναι απαραιτητα η ιδια καμπινα και στις δυο περιπτωσεις.
Κατα τα αλλα απαντησε στις ερωτησεις του Κογια.
Θα υπαρχει δευτερο μεγαφωνο για τις Υψηλες συχνοτητες ?
Και εαν ναι, μηπως σκεφτεσαι να βαλεις καμμια κορνα τετραγωνη ?
Ο καμπίνα θα συνοδεύει μία κεφαλή τάξης Α' 5watt με επιλογές εξόδου 4ohm , 8ohm και 16 και είναι για κιθάρα . Θα υπάρχει μόνο ένα μεγάφωνο είτε 10" είτε 12 " . Μπορώ απλά να αντιγράψω μία επώνυμη καμπίνα ? Θα με βοηθήσουν μόνο οι διαστάσεις της ?
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Ο καμπίνα θα συνοδεύει μία κεφαλή τάξης Α' 5watt με επιλογές εξόδου 4ohm , 8ohm και 16 και είναι για κιθάρα . Θα υπάρχει μόνο ένα μεγάφωνο είτε 10" είτε 12 " . Μπορώ απλά να αντιγράψω μία επώνυμη καμπίνα ? Θα με βοηθήσουν μόνο οι διαστάσεις της ?

Καλα σε καταλαβα λοιπον.
Φτιαξε οτιδηποτε σχημα σε βολευει στα 60 λιτρα εσωτερικο ογκο.
Αφησε ανοιγμα στην πισω πλευρα, περιπου στο 1/4 της πισω επιφανειας, οπως στα combo.
Το μεγαφωνο να παταει απο την μεσα μερια, και να βαλεις στρογγυλη μεταλλικη σιτα απ' εξω.
Υλικο κατασκευης κοντρα πλακε παχους 15-18 mm.
Το 18mm ειναι σωστοτερο αλλα το 15mm ειναι πιο ελαφρυ εαν θελεις να το κουβαλας.
Μετα ξερεις. επενδυση μαυρη ταπετσαρια, ενισχυση στις γωνιες με μεταλλικες γωνιες, χερουλια εαν θα μεταφερεται κλπ

Ελα ...
 



Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
ΟΚ
Και κλεισε με σιτα το ανοιγμα πισω εαν εχεις ημερα ή αγρια κατοικιδια.
Και ροδακια εαν θελεις να το πας βολτα.

Και καλες πενιες
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Μπορεις να χρησιμοποιησεις το προγραμα winisd που ειναι free για να επιλεξεις μεγαφωνα και καμπινα και να δεις και την αποκριση συχνοτητων που θα εχει
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.666
Μηνύματα
2.869.412
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top