Κατασκευή μικρού bookshelf ηχείου για υπολογιστή

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους

Υπάρχουν στην κατοχή μου 1 σετ μικρών διαιρούμενων ηχείων τα οποία προοριζόταν για το μικρό μας αυτοκίνητο αλλά δεν τα έβαλα. Σκέφτομαι επειδή υπάρχουν να πειραματιστώ και να φτιάξω μαζί τους ένα σετ μικρά 2 δρόμων ηχεία για τον υπολογιστή γιατί τα magnat 202 μου πέφτουν λίγο μεγάλα για το γραφείο. τα στοιχεία τους είναι τα παρακάτω (τα watt σίγουρα δεν είναι πραγματικά χιχιχι):


Max. audio capacity200 W
RMS capacity100 W
SPL86 dB
Frequency range50 - 23000 Hz
Outside Ø102 mm
Recess diameter93 mm
Recess depth53 mm
Impedance4 Ω
Content1 Set
Recess diameter (details)93 mm
Mounting depth53 mm
Product type2 way flush mount speaker set

Τι καμπίνα θα προτείνατε και πως μπορώ να υπολογίσω το μέγεθος για να έχει ένα αποδεκτό ήχο; Να αναφέρω ότι το σετ περιλαμβάνει τα ακόλουθα:
  • 2 x tweeters
  • 2 cross-over networks
  • 2 woofer/mid-range unit
Δεν θέλω high fidelity θέλω κάτι απλό καλή ώρα σαν το πολύ καλό ηχειάκι του @PeterMeni με τις δροσερές 3 ίντσες. Υλικά υπάρχουν οπότε δεν θα κοστίσει κάτι απλά δεν ξέρω πως να υπολογίσω τα μεγέθη.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για σχεδιασμό καμπίνας και δεν ενδιαφέρουν κιόλας ιδιαίτερα.
Ο λόγος είναι ότι προορίζονται να μπουν σε πόρτες αυτοκινήτων με αρκετές διαφοροποιήσεις ως προς τον κλειστό όγκο που θα βλέπουν και μεγάλη επιφάνεια <<μπάφλας>>, πόρτα συν ταμπλό και πάει λέγοντας.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για σχεδιασμό καμπίνας και δεν ενδιαφέρουν κιόλας ιδιαίτερα.
Ο λόγος είναι ότι προορίζονται να μπουν σε πόρτες αυτοκινήτων με αρκετές διαφοροποιήσεις ως προς τον κλειστό όγκο που θα βλέπουν και μεγάλη επιφάνεια <<μπάφλας>>, πόρτα συν ταμπλό και πάει λέγοντας.
Οπότε αξίζει να ασχοληθώ ή να τα αφήσω; Υπάρχουν που υπάρχουν δεν θα κοστίσουν και τίποτα.
 




Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.900
Reaction score
28.680
Λέμε τώρα ......
Αν ό προυπολογισμός μου ήταν ......170 e
Ποιες καμπίνες ....και πιό τρέξιμο ! Πιό το άγχος ......αν θά -ή - δεν θα μου κουδουνίζει ;
-

-

-
......... γιά ηχεία για τον υπολογιστή ......είσαι Αρχοντόπουλο !
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγω δεν θα ξοδέψω κάτι εκτός από προσωπική προσπάθεια. Αμα ήταν να δώσω δεν το συζητάμε.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.900
Reaction score
28.680
Εγω δεν θα ξοδέψω κάτι εκτός από προσωπική προσπάθεια. Αμα ήταν να δώσω δεν το συζητάμε.
-
Αν " πιάνουν τα χέρια σου " ...που λέμε , και έχεις και τα εργαλεία προχώρατο δεν το συζητάμε .
Η χαρά της δημιουργίας είναι το Α & Ω .
-
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.209
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top