Κατασκευή clamp για πικάπ ΜΚΙΙ

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Να σας δείξω δύο clump που έφτιαξα.
Ο ένας μου ζήτησε αυτό ακριβώς.
IMG_20191204_133132.jpg

Το κάτω μέρος είναι αλουμίνιο αεροπορικού τύπου και το πάνω μέρος με το σαγρέ (κανελάζ ή τιρτίρι) είναι ανοξείδωτο με τάπα από μαύρο Αcetal.
Συνολικό βάρος 498 gr.


O άλλος ζήτησε να είναι όλο από αλουμίνιο ίδιου τύπου, με βάρος 490 gr.
DSC00005.jpg
DSC00006.jpg
IMG_20191207_104857.jpg


Λέτε να ακούγεται καλύτερα αυτό που είναι 8 γραμμάρια πιο βαρύ; :biggrin:

Με έναν τρίτο συζητάμε για το βάρος και μου λέει ότι θέλει να του φτιάξω ένα, αλλά το βάρος του πρέπει να είναι τουλάχιστον 800 gr.
Εγώ το θεωρώ πολύ βάρος, άσχετα αν τα ΜΚΙΙ έχουν και γ@μώ την κατασκευή και ειδικά στο πηγάδι.
Γνώμες;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όπως μας έχεις συνηθίσει σε άψογες κατασκευές. Μπράβο και πάλι!!!
Όσον αφορά το βάρος... η γνώμη μου πως οτιδήποτε πάνω από 250, άντε 300, γραμμάρια προκαλεί πρόωρες φθορές. Το πόσο <<πρόωρες>> έχει να κάνει με την κατασκευή του πικάπ.
Καλό θα ήταν, πριν πάμε σε ακρότητες με το θέμα του βάρους, να γίνουν δοκιμές για το τι τελικά έχει νόημα και τι εμπεριέχει ψυχολογικούς παράγοντες.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Πέτρο το "πρόωρες φθορές" σε ένα πικάπ σαν το ΜΚΙΙ μπορεί να σημαίνει ότι, αντί να αντέξει 50 χρόνια, θα αντέξει μόνο 45.
Μακάρι να ζήσουμε κι εμείς όσο ένα πικάπ.
Μέχρι τώρα δεν υπήρξαν περιστατικά για φθορά στο πηγάδι τους.
Ακόμη και το παμπάλιο Τhorens TD124 του 1959 που είχε πέσει στα χέρια μου πρόσφατα, το πηγάδι του ήταν άψογο.

Παρόλα αυτά θεωρώ πως τα 800 γραμμάρια είναι πολλά.
Μέχρι μισό κιλό για τέτοια πικάπ μάλλον είναι καλά.
Φυσικά δεν συζητάμε για να βάλει κάποιος μισό κιλό σε πικάπ των 150 - 200 ευρώ.
Για τα άλλα πικάπ θα συμφωνήσω πως τα 250 γραμμάρια είναι μια χαρά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πέτρο το "πρόωρες φθορές" σε ένα πικάπ σαν το ΜΚΙΙ μπορεί να σημαίνει ότι, αντί να αντέξει 50 χρόνια, θα αντέξει μόνο 45.
Ακριβώς αυτό εννοώ. Όταν μιλάμε για ένα τέρας κατασκευής, όπως είναι το Technics, οι φθορές θα έχουν κάπως έτσι.

Πριν από καμιά 20-25αρια χρόνια είχα επικοινωνήσει με την Roksan, να ρωτήσω για clamb στο radius. Ήταν κατηγορηματικοί στο να μην προσθέσω. Αν τώρα παρατηρήσεις το πηγάδι του, γίνεται απόλυτα κατανοητό το γιατί. Σε 950 γραμμάρια πλατό δεν σηκώνει πειράματα τέτοια.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σωστές οι απόψεις αλλά να μείνουμε και στο εδώ θέμα, που είναι οι κατασκευές του Μιχάλη.
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Mπράβο εξαιρετικά καλοφτιαγμένα.

Για το βάρος συμφωνώ με τους προλαλήσαντες μου όσο αφορά τη χρήση τους η μόνη περίπτωση προσωπικά που τα βρήκα άκρως χρήσιμα είναι σε κάποια παλιά και λεπτά βινύλια που δεν ήταν και πολύ περήφανα για την επιπεδότητα της μορφή τους.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Βλέπω ότι ακούνε με τέτοια πολλοί. Αυτό χρησιμεύει σε τι ακριβώς; Αν πχ έχει κάποιο στράβωμα το βινύλιο το ισιώνει, το κρατάει πιο σταθερά ;Τι ακριβώς κάνει; Ακούγεται αυτό που κάνει ή έχει να κάνει με λιγότερες φθορές στον δίσκο ή κάτι άλλο;
Πλατώ εχω ένα Victor QL-Y77F.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω , από κάποιο βάρος στο πλατό , για να ισιώσει και καλά στραβά βινύλια .
Δεν νομίζω ότι μπορεί να προσφέρει το παραμικρό στην βελτίωση της ακροάσης. Ασε που σίγουρα ταλαιπωρεί το πηγάδι.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Για το άλλο το καβλιτζεκι σας, πείτε του Μελιδη να σας κάνει ένα κλαμπ.

Βιδωτό οπωσδήποτε.

Αυτό το καβλιτζέκι τα βαρίδια τα παίρνει από κάτω μάναμ', όχι από πάνω, καλά τπτ δεν σου 'χαν μάθει σπίτι;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Ιδιαιτέρα προσοχή έχει δοθεί ούτως ώστε η οπή να βρίσκεται απολύτως στο κέντρο του βαριδίου και να χωράει άνετα μεν, τέλεια δε στο καβλιτζέκι του πικάπ μας.
στο καβλιτζεκι του στερεοφωνικου μας συστηματος , απο το αυθεντικο κειμενο.
επισης να εφαρμοζει , οχι να χωραει , επισης απο το αυθεντικο κειμενο.
την εχω απομαγνητισει αυτην την κασετα στο παιξιμο
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Βλέπω ότι ακούνε με τέτοια πολλοί. Αυτό χρησιμεύει σε τι ακριβώς; Αν πχ έχει κάποιο στράβωμα το βινύλιο το ισιώνει, το κρατάει πιο σταθερά ;Τι ακριβώς κάνει; Ακούγεται αυτό που κάνει ή έχει να κάνει με λιγότερες φθορές στον δίσκο ή κάτι άλλο;
Πλατώ εχω ένα Victor QL-Y77F.
- κάνει δουλειά εάν συνδυαστεί με περιφερικό κλαμπ , τότε κάνει το δίσκο ένα σώμα με το πλατό , οπότε οι ενδω-εξωγενείς κραδασμοί τείνουν προς εξουδετέρωση

- στραβό βινύλιο δεν ισιώνει και πάλι αυτός ο συνδυασμός , εκτός εάν ο δίσκος είναι εξαιρετικά λεπτός
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
- κάνει δουλειά εάν συνδυαστεί με περιφερικό κλαμπ , τότε κάνει το δίσκο ένα σώμα με το πλατό , οπότε οι ενδω-εξωγενείς κραδασμοί τείνουν προς εξουδετέρωση

- στραβό βινύλιο δεν ισιώνει και πάλι αυτός ο συνδυασμός , εκτός εάν ο δίσκος είναι εξαιρετικά λεπτός
Τώρα αυτό με μετρήσεις κλπ ή έτσι στον αέρα? Γιατί αναρωτιέμαι τι κραδασμοί μπορεί να υπάρχουν σε ένα βινύλιο?
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- κάνει δουλειά εάν συνδυαστεί με περιφερικό κλαμπ , τότε κάνει το δίσκο ένα σώμα με το πλατό , οπότε οι ενδω-εξωγενείς κραδασμοί τείνουν προς εξουδετέρωση

- στραβό βινύλιο δεν ισιώνει και πάλι αυτός ο συνδυασμός , εκτός εάν ο δίσκος είναι εξαιρετικά λεπτός
Ολα εξαρτωνται απο το ποσο και πως ειναι στραβος ενας δισκος.Για παραδειγμα, ενας δισκος που ειναι σαν κουπα.Η μια πλαυρα με ενα ικανου βαρους κλαμπ θα ισιωσει ,η αλλη πλευρα οχι.Αν τωρα εχει ανωμαλη επιφανεια και στις δυο πλευρες τα πραγματα ειναι και πιο δυσκολα.Εχω ενα ματ που ειναι απο τη σχεδιαση του κοιλο,απο την περιφερεια προς το κεντρο κατα 1 μοιρα.Σε συνδιασμο με περιπου 350 γρ κλαμπ γινεται αρκετες φορες καλη δουλεια αλλα οχι παντα.Ειδα πικαπ με βιδωτα κλαμπ που στο spindle εβαζες πανω απο τον δισκο,μια πλαστικη ροδελα 2-2.5mm και ακολουθως πιεζες και βιδωνες το (ελαφρυ) κλαμπ που πιεζε τον δισκο περιπου στο υψος της ετικετας του, με πολυ καλα αποτελεσματα. Για το αν αυτα κανουν διαφορα και στον ηχο? Ο καθενας ας το ψαξει.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Το εξωτερικό περιφερειακό δαχτυλίδι είναι δύσκολο να γίνει.
Πολύ δύσκολο.
Κάποτε είχα κάνει ένα για τον Σκαλούμπακα και μου βγήκε η πίστη.
Οπότε ο συνδυασμός των δύο μαζί είναι ιδανικός, αλλά λόγω δυσκολίας του εξωτερικού δαχτυλιδιού, αρκούμαστε στα προτερήματα και τα οφέλη του ενός clump στην μέση του δίσκου.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top