Κατασκευή clamp για πικάπ ΜΚΙΙ

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
αναρωτιέμαι τι κραδασμοί μπορεί να υπάρχουν σε ένα βινύλιο?
Η ROKSAN καποτε (ισως και τωρα) αφου εβαζες τον δισκο στο ματ,εβγαινε το spindle ωστε να μην εχει επαφη με τον δισκο,για την περιπτωση που μεσω του spindle μεταφερονταν καποιοι θορυβοι απο το πλατω,μοτερ κλπ.....
Post automatically merged:

Σωστές οι απόψεις αλλά να μείνουμε και στο εδώ θέμα, που είναι οι κατασκευές του Μιχάλη.
Που εναι εξαιρετικες οπως παντα,οσες φορες ετυχε να δω :drinks:
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.791
Reaction score
28.234
Δέν έχω δεί ποτέ κάποιον που έχει mk2 , να βάζει Record Weight ή Record Clamp ή όπως αλλιώς τα λένε .
Τί μπορεί να κερδίσω πέρα απο ταλαιπωρία γιά αυτό το πικάπ ;
Tί ......να είναι πιό σταθερός ό δίσκος ;
Χμ !

* οί κατασκευές του Μιχάλη , είναι εξαιρετικές , δεν τό συζητώ , αλλά γιά το mk2 μου φαντάζει υπερβολικό .
Θά τό σκεφτώ .

-
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δέν έχω δεί ποτέ κάποιον που έχει mk2 , να βάζει Record Weight ή Record Clamp ή όπως αλλιώς τα λένε .
Τί μπορεί να κερδίσω πέρα απο ταλαιπωρία γιά αυτό το πικάπ ;
Tί ......να είναι πιό σταθερός ό δίσκος ;
Χμ !

* οί κατασκευές του Μιχάλη , είναι εξαιρετικές , δεν τό συζητώ , αλλά γιά το mk2 μου φαντάζει υπερβολικό .
Θά τό σκεφτώ .

-
Το κλαμπ εχει να κανει κυριως με τον δισκο και οχι τοσο τα πικαπ.Υπαρχουν ομως και πικαπ που εξ οσων λεγονται δεν τα πανε καλα με τα κλαμπ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Να σας δείξω δύο clump που έφτιαξα.
Ο ένας μου ζήτησε αυτό ακριβώς.
View attachment 146559
Το κάτω μέρος είναι αλουμίνιο αεροπορικού τύπου και το πάνω μέρος με το σαγρέ (κανελάζ ή τιρτίρι) είναι ανοξείδωτο με τάπα από μαύρο Αcetal.
Συνολικό βάρος 498 gr.


O άλλος ζήτησε να είναι όλο από αλουμίνιο ίδιου τύπου, με βάρος 490 gr.
View attachment 146560 View attachment 146561 View attachment 146562

Λέτε να ακούγεται καλύτερα αυτό που είναι 8 γραμμάρια πιο βαρύ; :biggrin:

Με έναν τρίτο συζητάμε για το βάρος και μου λέει ότι θέλει να του φτιάξω ένα, αλλά το βάρος του πρέπει να είναι τουλάχιστον 800 gr.
Εγώ το θεωρώ πολύ βάρος, άσχετα αν τα ΜΚΙΙ έχουν και γ@μώ την κατασκευή και ειδικά στο πηγάδι.
Γνώμες;
Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα βαρίδια δεν επιτυγχάνουν τον στόχο τους, δηλαδή να προκαλούν καλύτερη επαφή του δίσκου με το πλατώ. Γαι τον εξής απλό λόγο. Διότι πιέζουν μόνο το κέντρο του δίσκου και όχι την περιφέρεια που θα ήταν και το πιο σωστό! Σε ένα δίσκο δε που έχει στρέβλωση, η εφαρμογή πίεσης στο κέντρο έχει σαν αποτέλεσμα να σηκώνεται η περιφέρεια και η επαφή με το πλατώ να χειροτερεύει.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Έχω την γνώμη ότι για ακριλικά πλατώ κρίνεται απαραίτητο κάποιο clamp διότι σε αυτήν την περίπτωση δεν γίνεται σωστή επαφή δίσκου - πλατώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όταν η διάμετρος του clamp είναι σωστά υπολογισμένη και στο κέντρο του πλατό υπάρχει βαθούλωμα, ο δίσκος εφάπτεται σε κάθε περίπτωση ασχέτως αν ανασηκώνεται στο κέντρο ή στην περιφέρεια.
Για παράδειγμα, το πλατό του gyrodeck σε συνδυασμό με το clamp του, που κατείχα μέχρι προσφάτως!
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Eγώ πάντως αγόρασα ένα βαρίδι με αλφάδι στο κέντρο, γερμανικής κατασκευής 370 γραμμαρίων με εξαιρετικό φινίρισμα για πέντε λόγους. Πρώτον γιατί σταθεροποιεί τους δίσκους εκείνους που η οπή τους είναι πιο ανοικτή απο όσο πρέπει σε σχέση με τον άξονα του πικάπ και "παίζουν" γύρω απο αυτόν. Δεύτερον γιατί μου δείχνει αν το πικάπ είναι επίπεδα τοποθετημένο, τρίτον διότι στα γραμμάρια αυτά δεν νομίζω να ζορίζεται το πηγάδι και το μοτέρ, τέταρτον γιατί ανεβάζει την αισθητική του πικάπ και πέμπτον γιατί είχε πολύ καλή τιμή στο eBay. 'Οσο για το ίσιωμα των στραβών βινυλίων δεν το είδα να συμβαίνει, αλλά ούτε και το περίμενα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα βαρίδια δεν επιτυγχάνουν τον στόχο τους, δηλαδή να προκαλούν καλύτερη επαφή του δίσκου με το πλατώ. Γαι τον εξής απλό λόγο. Διότι πιέζουν μόνο το κέντρο του δίσκου και όχι την περιφέρεια που θα ήταν και το πιο σωστό! Σε ένα δίσκο δε που έχει στρέβλωση, η εφαρμογή πίεσης στο κέντρο έχει σαν αποτέλεσμα να σηκώνεται η περιφέρεια και η επαφή με το πλατώ να χειροτερεύει.
Αυτο μαλλον συμβαινει για δυο λογους.Πρωτον διοτι το ματ θα εχει αρκετα βαθια περιοχη για την ετικετα του δισκου,και δευτερον ισως το βαρος του κλαμπ να ειναι υπερβολικο,η και τα δυο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.661
Να και ένα μικρό βίντεο από την κατεργασία του εξωτερικού δαχτυλιδιού για το πικάπ του Σκαλ.
Πολλές κατεργασίες από διάφορες πλευρές μέχρι να πάρει την τελική μορφή το κομμάτι.
Και καλούπι από ξύλο MDF για να κάτσει σφικτά το κομμάτι.

 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Οταν η βελονα διαβαζει τα αυλακια του δισκου, δονειται, μερος αυτης της δονησης μεταφερεται και στον ιδιο τον δισκο που με την σειρα του, δυσκολεύει την βελονα να διαβασει σωστα τα αυλακια. Το clamp μειωνει αυτες τις δονησεις και δινει ανα πιο καθσρο και ακριβες αποτέλεσμα.
Ο δευτερος λογος που μπορει να το χρησιμοποιησει κανεις ειναι οτι μειωνει επισης το φαινόμενο wow and flutter.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.661
Άλλο ένα clamp που έφτιαξα, στο ίδιο σχέδιο με μικρές διαφοροποιήσεις για πικάπ ΜΚΙΙ
Από αλουμίνιο αεροπορικού τύπου, που γυαλίστηκε και με βάρος 505 gr

clump.jpg

clump2.jpg


Προσωπικά θα το ήθελα με το πάνω μέρος πιο μικρό σε διάμετρο και με κανελάζ γύρω του.
Εδώ που τα λέμε τώρα, δεν έχω φτιάξει ένα και για μένα. :cry:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν το χρειάζεσαι Mike.
Οταν η βελονα διαβαζει τα αυλακια του δισκου, δονειται, μερος αυτης της δονησης μεταφερεται και στον ιδιο τον δισκο που με την σειρα του, δυσκολεύει την βελονα να διαβασει σωστα τα αυλακια. Το clamp μειωνει αυτες τις δονησεις και δινει ανα πιο καθσρο και ακριβες αποτέλεσμα.
Ο δευτερος λογος που μπορει να το χρησιμοποιησει κανεις ειναι οτι μειωνει επισης το φαινόμενο wow and flutter.
Μπράβο λεβέντη μου.
Θα ήθελες τώρα να μας τα εξηγήσεις αυτά μέσω φυσικής? Ώστε να τα κατανοήσουμε και εμείς.!
Διότι θεωρώ ότι το clamp δεν μειώνει καμία από τις δονήσεις που λες και βέβαια με κανέναν τρόπο ως εκ τούτου δεν δίνει κανένα πιο καθαρό και ακριβές αποτέλεσμα.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top