Καταψύκτης

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Είμαι σε διαδικασία έρευνας εδώ και καιρό για να βάλω έναν όρθιο καταψύκτη στην αποθήκη.
Το ψάξιμο με έριξε πάνω σε έναν Liebherr.

Ειναι καλή προσφορά τα -180€ σε λιανική 610€. Το δίνουν στα 430€ με 3 χρόνια εγγύηση κατασκευαστή.

Τι γνώμη έχουνε για την εταιρεία;
Την έχω ακουστά για πολύ καλή.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Η εταιρεία LIEBHERR προτού ασχοληθεί με ηλεκτρικές συσκευές κ.α. είναι οι καλύτεροι σε σκαφτικά μηχανήματα.
Προχώρησε άφοβα .....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Από ψυγείο της εταιρίας, είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Κορυφή, σαν να λέμε τζενελεκ.
Έχω στήσει καραούλι για ένα μπαούλο.
Αυτό που έβαλες δεν είναι καταψύκτης αλλά ψυγείο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Κορυφή, σαν να λέμε τζενελεκ.
Έχω στήσει καραούλι για ένα μπαούλο.
Αυτό που έβαλες δεν είναι καταψύκτης αλλά ψυγείο.
Ναι έχεις δίκιο. Κοίταγα και τον ανάλογο συντηρητή.

Ο καταψύκτης που λέω είναι στην τιμή πάνω. Από Κωτσόβολο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Ναι έχεις δίκιο. Κοίταγα και τον ανάλογο συντηρητή.

Ο καταψύκτης που λέω είναι στην τιμή πάνω. Από Κωτσόβολο.
υποθέτω εννοείς αυτό
Από εταιρεία παίρνεις με κλειστά τα μάτια, έχω τον συντηρητή κρασιών τους και είναι σούπερ και ο μπατζανάκης μου ψυγείο. Πέρα από αυτό όμως έχω κάνει και reverse engineering σοβαρό σε κάποια ψυγεία τους, είναι κορυφή, τέλος.

Αν δεν υπάρχουν περιορισμοί χώρου που να επιβάλουν μόνο όρθιο καταψύκτη δες και τα μπαούλα, περισσότερη χωρητικότητα for the money.
Εγώ ζαχαρώνω αυτό ή αυτό.
Οι όρθιοι και λόγω συρταριών η χωρητικότητα τους τελικά είναι πολύ μικρότερη από την ονομαστική τους. Βέβαια κερδίζεις σε τακτοποίηση, αν είναι ζητούμενο. Επειδή αυτό είναι 60χ60 φοβάμαι ότι το συρτάρι ούτε πίτσα σούπερ μάρκετ δεν θα χωράει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Ναι αυτόν λέω. Η αλήθεια είναι το μπαούλο δεν βολεύει καθόλου. Θέλω να δω πως θα μπει στο χώρο γιατί θα πάρω και τον ίδιο συντηρητή αργότερα να τον βάλω δίπλα.

Αλλά αυτό που είπες με τα συρτάρια με προβλημάτισε τώρα. Είναι και κλειστά τα καταστήματα ρε π...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Ψάξε δες κάνα βίντεο.
Πιθανότατα θα μπορείς να αφαιρέσεις το ένα ή δύο πάνω αν χρειαστεί για να πάρει ύψος (για κάνα κατσικάκι όρθιο ή κάτι άλλο παρόμοιο). Αν έχει και ράφι στο ενδιάμεσο των συρταριών ακόμα καλύτερα για να μην πάρει το βάρος το συρτάρι. Πιο πολύ με προβληματίζει όμως το πλάτος-βάθος, με τη μόνωση που θα έχει γιατί είναι Α++ εκτιμώ καθαρές διαστάσεις εντός θαλάμου χωρίς συρτάρι ~44x44, με συρτάρι ακόμα λιγότερο.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Η αλήθεια είναι οτι οι καταψύκτες μπαούλα είναι πιο αποδοτικοί. Αν μπορείς να πας σε μπαούλο φυσικά να πας. Μιας και είπες ότι πρόκειται για αποθήκη που σημαίνει οτι δεν θα το ανοιγοκλείνεις και συνέχεια δηλαδή. Από όσο έχω ακούσει ειναι απο τις πολύ καλες εταιρίες του χώρου
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Είναι και αυτός εδώ που εκτός της προφανούς ελκυστικής τιμής μου αρέσει πολύ που έχει και συρόμενα τζάμια από πάνω ώστε πρώτα σηκώνεις την πόρτα, βλέπεις τι γίνεται, σημαδεύεις, ανοίγεις το κατάλληλο τζάμι και ψαρεύεις χωρίς να ψάχνεις πολύ ώρα με την πόρτα ανοιχτή. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η απώλεια ενέργειας (που είναι και αυτό θέμα) αλλά ότι επιβαρύνεις το θάλαμο με υγρασία και θα χρειαστεί να κάνεις πιο συχνά αποψύξεις με διαρκή άνοιξε κλείσε. Η Liebherr βέβαια υποστηρίζει ότι έχει ένα σύστημα που μειώνει κατά πολύ το σχηματισμό πάγου στα μπαούλα αλλά από τα λίγα που καταλαβαίνω από τα σχήματα που δίνει δεν νομίζω ότι θα κάνει και μεγάλη διαφορά...μπορεί να πέφτω και έξω σε αυτό όμως.
Επίσης έχει και διπλή λειτουργία, μπορείς να το δουλέψεις ως καταψύκτη ή σαν ψυγείο αν σου χρειαστεί.

Αλλά davoline; τι είναι αυτό; δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες, κάπου φασόν το κάνουν αλλά που, ποιος; :idk:


edit: εμπορικό σήμα της κλιματεχνική είναι, αλλά που να φτιάχνει άραγε; αυτό που κάνει μπαμ στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι το επίπεδο θορύβου, 48dB λέει. Εκεί που θα είναι δεν με νοιάζει τόσο ο θόρυβος αλλά είναι σαβαρή ένδειξη της ποιότητας κατασκευής. Ο Liebherr δίνει 40dB. Και έχει και τάπα αποστράγγισης στον πυθμένα και όχι στο πλάι.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Είναι και αυτός εδώ που εκτός της προφανούς ελκυστικής τιμής μου αρέσει πολύ που έχει και συρόμενα τζάμια από πάνω ώστε πρώτα σηκώνεις την πόρτα, βλέπεις τι γίνεται, σημαδεύεις, ανοίγεις το κατάλληλο τζάμι και ψαρεύεις χωρίς να ψάχνεις πολύ ώρα με την πόρτα ανοιχτή. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η απώλεια ενέργειας (που είναι και αυτό θέμα) αλλά ότι επιβαρύνεις το θάλαμο με υγρασία και θα χρειαστεί να κάνεις πιο συχνά αποψύξεις με διαρκή άνοιξε κλείσε. Η Liebherr βέβαια υποστηρίζει ότι έχει ένα σύστημα που μειώνει κατά πολύ το σχηματισμό πάγου στα μπαούλα αλλά από τα λίγα που καταλαβαίνω από τα σχήματα που δίνει δεν νομίζω ότι θα κάνει και μεγάλη διαφορά...μπορεί να πέφτω και έξω σε αυτό όμως.
Επίσης έχει και διπλή λειτουργία, μπορείς να το δουλέψεις ως καταψύκτη ή σαν ψυγείο αν σου χρειαστεί.

Αλλά davoline; τι είναι αυτό; δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες, κάπου φασόν το κάνουν αλλά που, ποιος; :idk:


edit: εμπορικό σήμα της κλιματεχνική είναι, αλλά που να φτιάχνει άραγε; αυτό που κάνει μπαμ στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι το επίπεδο θορύβου, 48dB λέει. Εκεί που θα είναι δεν με νοιάζει τόσο ο θόρυβος αλλά είναι σαβαρή ένδειξη της ποιότητας κατασκευής. Ο Liebherr δίνει 40dB. Και έχει και τάπα αποστράγγισης στον πυθμένα και όχι στο πλάι.
Ρίξε μια ματιά και εδώ τότε.
Και τζάμι, και διπλή χρήση και 42db.
Δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει η Morris βέβαια.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Ρίξε μια ματιά και εδώ τότε.
Και τζάμι, και διπλή χρήση και 42db.
Δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει η Morris βέβαια.
ίδια περίπτωση είναι και τα δύο, η morris είναι εμπορικό σήμα της Αμοιρίδης-Σαββίδης, έγιναν γνωστοί με κάτι μικρά πλυντήρια πιάτων επί πάγκου, ίσως τα μόνα που κυκλοφρούσαν κάποτε σην αγορά, τα οποία δεν είχαν προβλήματα, συνέχισαν και με άλλα σήματα F&U, United, φέρνουν και τα daewoo electronics και έχουν, φαντάζομαι, ένα μερίδιο αγοράς που τους επιτρέπει να λειτουργούν. Δεν είναι καταασκευαστές, αγοράζουν από εργοαστάσια στην Κίνα, στην Κορέα και βάζουν πάνω το εμπορικό τους σήμα. Δεν είναι κατακριτέα per se αυτή η πρακτική. Το κάνουν και μεγαλύτερες εταιρείες, που είναι κατασκευαστές καταξιωμένοι, και παίρνουν κάποια μοντέλα από ανταγωνιστές τους και ο καταναλωτής δεν το ξέρει γιατί βλέπει τη μάρκα που εμπιστεύεται ;).

Καταφεύγει κανείς σε αυτά τα προϊόντα κυρίως γιατί είναι χαμηλότερης τιμής. Τώρα αν θα βγουν καλά ή όχι κανείς δεν ξέρει. Στην περίπτωση μας εντάξει για ψυγεία μιλάμε, και μάλιστα καταψύκτες με ένα θερμοστάτη όλο και όλο, ούτε κανάλια αέρα, ούτε fancy πορτούλες, συρτάρια, ράφια, ούτε no frost και τέτοια. Δεν περιμένεις να πάθει κάτι σοβαρό. Για να είναι και τόσα χρόνια στο κουρμπέτι η εταιρεία φαντάζομαι ότι έχει και ένα αξιοπρεπές after sales service αν χρειαστεί κάτι, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα ούτε για τη μία ούτε για την άλλη εταιρεία.

Στο τέλος είναι όπως σε όλα, λίγο πολύ ότι πληρώνεις παίρνεις. Και μέσα σε αυτά είναι και το σήμα, η μπράντα που γράφει πάνω το προϊόν. Καλό προϊόν το morris αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που θα μπορούσε να πάρει liebherr και δεν θα το έπαιρνε. Το θέμα το ψάχνουμε κάθε φορά για τυχόν τεράστιες διαφορές ή για να μην την πατήσουμε και πάρουμε davoline που γράφει πάνω liebherr. Είναι πιθανό να συμβεί, σε κάθε μάρκα.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
έ όχι και genelec των ψυκτικών η liebherr
ξέρω δύο στο άμεσο περιβάλον μου που έχουν liebherr ψυγείο και γνωρίζουν και οι δύο ότι έχει service.
κάνε μια πρόχειρη έρευνα τριγύρω σου, πόσοι γνωρίζουν ότι έχει service η εταιρία του ψυγείου τους.

στα ψυκτικά οι ομιλούντες την ιαπωνικήν παίζουν μπάλα μόνοι τους. (υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν οτι παίζουν μπάλα με τους ιάπωνες , αλλά η πραγματικότητα είναι οτι συγκρίνουμε την μπαοκάρα με την Chelsea)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Τέλος πάντων, κοντά 7 χρόνια στο τμήμα εξέλιξης οικιακών ψυγείων μεγάλης (της μεγαλύτερης στο χώρο στην Ευρώπη) εταιρείας ίσως και να ξέρω κάτι ίσως και όχι αφού δεν έχω κάνει έρευνα τριγύρω μου.
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
LIebherr ψυγειο απο το 1991. Το εχω βαρεθει αλλα δεν εχει παθει το παραμικρο ποτε και λυπαμαι να το πεταξω.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Για οικιακή χρήση σε αποθήκη μόνο μπαούλο και φθηνό.Αν είναι και ψιλοεπώνυμο ακόμα καλύτερα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
LIebherr ψυγειο απο το 1991. Το εχω βαρεθει αλλα δεν εχει παθει το παραμικρο ποτε και λυπαμαι να το πεταξω.
πέτα το όσο προλαβαίνεις πριν μάθεις που είναι το service :laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Καλημέρες.
Εχθές απόγευμα τσίμπησα τον LIEBHERR GP 2033.
Παραλαμβάνω Δευτέρα.

Ενώ είχα βρει video από Ρωσία από έναν που έκανε unboxing

Screenshot_20201127_083645.jpg


έστειλα email Γερμανία για να μάθω τις εσωτερικές διαστάσεις. Η απάντηση ήρθε από LIEBHERR Βουλγαρίας σε άπταιστα Ελληνικά.
Οι καθαρές διαστάσεις των τεσσάρων μεγάλων συρταριών είναι 17υ x 44π x 43β αν κάποιος ενδιαφέρεται. Μου κάνουν, μια χαρά. Το κάτω πέμπτο συρτάρι είναι μικρότερο.

Προτιμήστε την τηλεφωνική παραγγελία μου είπε ο ευγενέστατος υπάλληλος του Κωτσόβολου για να πάρετε επιτόπου ημερομηνία παράδοσης. Online θέλει παραπάνω χρόνο. Πληρωμή με κατάθεση ή αντικαταβολή (στοιχεία κάρτας τηλεφωνικά δεν δίνω).
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Πήρα και εγώ αυτό και πίσω δεν κυττώ!
Με την 5ετη και αν θέλει ας μου κάνει κόλπα.

 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top