Καφρίλα

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Σήμερα το βράδυ κατα τις 2:30, βαράει ο συναγερμός και με παίρνουν από την εταιρία να μου πουν ότι δεν έχουν τηλ σήμα από το σπίτι μου. Λέω "καμια μαμακία του ΟΤΕ θα είναι" και το κλείνω, δίνοντας το pin ασφαλείας. Ξυπνάω σήμερα το πρωι βγαίνω από το σπίτι και τι να δω?? Το τηλεφωνικό καλώδιο κομμένο στον τοίχο του σπιτιού μου...φαίνεται τα λαμόγια προσπάθησαν να απομονώσουν το συναγερμό και, όταν είδαν ότι την πάτησαν, εγίναν λούηδες. Πήρα ήδη τον ΟΤΕ να το περάσει στις επείγουσες βλάβες και μόνταρα μόνος μου το καλώδιο για να έχω τουλάχιστον τηλέφωνο. Είχα που είχα προβλήματα με τις ταχύτητητες DSL, ας ελπίσουμε ότι δεν θα αρχίσουν τις μούφες και τα μπαλώματα και με τρελάνει η γραμμή στο παράσιτο. Ξέρετε άν μπορώ να απαιτήσω νέο καλώδιο και νέο κατανεμητή?? Η θα μου αρχίσουν τα ανέκδοτα, θα μου κάνουν κανα μπάλωμα και όλα μέλι γάλα??
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Λαμόγια εννοείς διαρρήκτες , δε λες που δεν πάθατε τίποτα ...
Και εγώ την ίδια απορία είχα,πρόσφατα περάσανε ένα καινούργιο αρκετά ποιο χοντρό καλώδιο, φαντάζομαι πως είναι για περισσότερες συνδέσεις γιατί το παλιό δεν το βγάλανε .
Νέο καλώδιο από το καφαο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας λίγο δύσκολο το βλέπω να βάζουν ,γιατί για αυτό τον λόγο άμα ρίξεις μια ματιά στην γειτονιά σου θα δεις ότι αφήνουν περίσσευμα σε περίπτωση που κοπεί κάπου να το τραβήξουν για να μην περάσουν καινούργιο .
Τον κατανεμητή στην πολυκατοικία τον βάζει ο ηλεκτρολόγος τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε ,και από τον κατανεμητή στο σπίτι ο ηλεκτρολόγος πάλι .

Λογικά θα γίνει κάποιο μπάλωμα και όλα μέλι γάλα.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Έχετε υπόψιν μήπως κάποιο κατάστημα, που να πουλάει κατανεμητές με ρεγκλέτα? Ρώτησα τον Κατουμά και έχει μόνο το κουτί, χωρίς τη ρεγκλέτα...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Τυχερός μέσα στην ατυχία σου...
Να έχεις υπ' όψιν σου ότι θα χρειαστείς και το ειδικό εργαλείο, το οποίο ήταν αρκετά ακριβό...
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Βρήκα τελικά κατανεμητή!! Μια απορρία για τους γνώστες: Στο σπίτι έχω εγκατεστημένο προς τα έξω, όχι τηλεφωνικό καλώδιο απλό, αλλά UTP cat5. Αυτό, που θέλω να κάνω είναι από τη μία να συνδέσω το 2 πινο καλώδιο του ΟΤΕ και από την άλλη να βγάλω μέσα στο σπίτι 4 εξόδους της ίδιας γραμμής, κάτι σαν πολύπριζο δηλ, που το βάζεις στο ρεύμα και σου βγάζει πολλές εξόδους της ίδιας παροχής. Αυτό το θέλω, γιατί έχω pach panel στο σπίτι που τα τερματίζω και θέλω τα πρώτα 4 του pach panel να είναι "ενεργά", δηλαδή να έχω τηλεςφωνικό σήμα. Μία απλή ρεγκλέτα, από αυτή που έχουν οι κατανεμητές κάνει τη δουλειά? Δηλαδή έχει είσοδο, που παίρνει τη γραμμή και πολλές εξόδους ή θέλω κάτι πιο ειδικό??
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Δημήτρη που ακριβώς μένεις?

Να έχουμε το νού μας δηλαδή... αρχίσανε και τις λαμογιές στο Μοσχάτο? γμτ γμτ....
 





Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
εχουν κουτί στον καυκα αδιάβροχο με θέση για μια ρεγλέτα 10 θέσεων και καρφωτικό ιμιτασιόν όχι CRONE, με 10 ευρώ και 8 το καρφωτικό. Περίπου τόσο τα είχα πληρω΄σει πρίν 5 μήνες.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
εχουν κουτί στον καυκα αδιάβροχο με θέση για μια ρεγλέτα 10 θέσεων και καρφωτικό ιμιτασιόν όχι CRONE, με 10 ευρώ και 8 το καρφωτικό. Περίπου τόσο τα είχα πληρω΄σει πρίν 5 μήνες.
Κάνει τη δουλειά, που ανέφερα? Λειτουργεί σαν "πολύπριζο" δηλαδή???
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Κάνει τη δουλειά, που ανέφερα? Λειτουργεί σαν "πολύπριζο" δηλαδή???
το πολύπριζο θα το φτιάξεις εσύ Δημήτρη ευκολα.

Αν τα 4 ζευγη καλωδίων τερματίζουν στην ρεγκλέττα σου αυτά θα τα ζευγαρώσεις και θα τα καρφώσεις στο ενα ζευγος στην ρεγκλέττα μαζί όλα.

Στην αντιπέρα θέση που αντιστοιχεί στην είσοδο (εισοδος/εξοδος στην ρεγκλέτα δεν υπάρχει όλες απλά συνηθίζετια στην μία μεριά να καρφώνεις τα καλώδια της πόλης και στην απέναντι τους να τα ζευγαρώνεις με της πολυκατοικίας/οικίας σου) θα εχεις βάλει το ζευγος το τηλεφωνικό που ερχεται απο τον ΟΤΕ/Κέντρο/Καφάο/BOX τους.

Είναι πολύ απλό ίσως να μην στο εγραψα τέλεια αλλά ότι θές ρώτα ίσως τελικά στο εξηγήσω καλύτερα.
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Καφρίλα

προφανώς Δημήτρη θέλεις να δώσεις παράλληλα τη μια γραμμή σε πολλά τηλεφωνα.

Δεν είναι και το καλύτερο απο όλα αυτό που πάς να κάνεις, γιατι υποβιβάζεις πολύ το ρεύμα που έρχεται απο τον πάροχο σου.
Την ADSL που την συνδέεις?

Η καλύτερη λύση είναι με 50 ευρώ να πάρεις ενα μικρό τηλεφωνικό κέντρο με 1 είσοδο ΟΤΕ και 8 εσωτερικά και να κάνεις την δουλειά σου χωρίς πρόβλημα, αλλά και να έχεις όλες τις λειτουργίες ενος τηλεφωνικού κέντρου.

Φυσικά όλα συνδέονται ΜΕΤΑ το φίλτρο της ADSL ( φαντάζομαι ότι έχεις...!!!).
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Καφρίλα

Δεν είναι και το καλύτερο απο όλα αυτό που πάς να κάνεις, γιατι υποβιβάζεις πολύ το ρεύμα που έρχεται απο τον πάροχο σου.
Την ADSL που την συνδέεις?
Και φαντάζομαι πως σε FORTHnet που δίνει και λιγότερο ρεύμα θα δημιουργεί προβλήματα στην τηλεφωνία και στην adsl.

(το γνωρίζατε ότι στο δίκτυο της FORTHnet δεν λειτουργούν όλες οι τηλεφωνικές συσκευές ;πρόβλημα με την αναγνώριση.Οι περισσότερες ενσύρματες με αναγνώριση κλήσεων και μπαταρίες σύμφωνα με τα λεγόμενα τους δημιουργουν "βραχυκύκλωμα" και προβλήματα στην adsl)


αν δεν έχεις ,καλα φίλτρα είναι τα speedtouch που έχουν στα oteshop και forthnet shop.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Καφρίλα

προφανώς Δημήτρη θέλεις να δώσεις παράλληλα τη μια γραμμή σε πολλά τηλεφωνα.

Δεν είναι και το καλύτερο απο όλα αυτό που πάς να κάνεις, γιατι υποβιβάζεις πολύ το ρεύμα που έρχεται απο τον πάροχο σου.
Την ADSL που την συνδέεις?

Η καλύτερη λύση είναι με 50 ευρώ να πάρεις ενα μικρό τηλεφωνικό κέντρο με 1 είσοδο ΟΤΕ και 8 εσωτερικά και να κάνεις την δουλειά σου χωρίς πρόβλημα, αλλά και να έχεις όλες τις λειτουργίες ενος τηλεφωνικού κέντρου.

Φυσικά όλα συνδέονται ΜΕΤΑ το φίλτρο της ADSL ( φαντάζομαι ότι έχεις...!!!).
Για το τηλ. κέντρο το σκέφτηκα κι εγώ!! Δεν ήξερα όμως ότι μπορώ να βρω τόσο φτηνό. Στο σπίτι έχω φτιάξει νένα μικρό rack. Απ' έξω φέρνω μέσα στο σπίτι ένα καλώδιο UTP cat5, που το τερματίζω στις 4 πρώτες εισόδους ενός pach panel. Επειδή οι 4 αυτές είσοδοι θέλω να έχουν τηλεφωνικό σήμα, γι' αυτό κάνω τη μανούρα εξωτερικά με τον κατανεμητή. Την πρώτη είσοδο του pach panel τη χρησιμοποιώ για το DSL, χωρίς να σημαίνει ότι έχει καλύτερο σήμα από τις άλλες!! Τώρα, αν βάλω τηλεφωνικό κέντρο, φαντάζομαι θα φέρω μιά μόνο γραμμή από μέσα και μετά θα τη "διακλαδώσω" με splitter, που η μία έξοδος θα είναι για DSL και η άλλη για το τηλ. κέντρο, ή συνδέονται όλα + δηλαδή το DSL στο τηλ. κέντρο??
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Καφρίλα

Η καλύτερη λύση είναι με 50 ευρώ να πάρεις ενα μικρό τηλεφωνικό κέντρο με 1 είσοδο ΟΤΕ και 8 εσωτερικά και να κάνεις την δουλειά σου χωρίς πρόβλημα, αλλά και να έχεις όλες τις λειτουργίες ενος τηλεφωνικού κέντρου.
Μπορείς να δώσεις περισσότερα στοιχεία για ένα τέτοιο κεντράκι;
Όπου πήρα τηλ. (panasonic, LG) άρχιζαν από 360 Ευρώ...
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Καφρίλα

Απο αυτή τη σελίδα μπορείτε να επιλέξετε ενα τηλεφωνικό κέντρο.
Εγώ έχω πάρει το Τηλεφωνικό κέντρο με 3 εξω σε 8 εσω.

http://www.tele.gr/html/45.HTM

Ειναι πάρα πολύ καλό, απλό στον προγραμματισμό του και το έχω περίπου 1,5 χρόνο... Δουλεύει με 2 γραμμές ΟΤΕ και 7 εσωτερικά στο σπίτι, ασύρματα και σταθερά.
Εχει όλες τις κλασικές λειτουργίες ενός τηλεφωνικού κέντρου, μπορείτε να το δείτε και στο manual οδηγιών στα ελληνικά που έχει στη σελίδα ώς PDF.
To απλό με 1 OTE και 6 εσωτερικά έχει 40 ευρώ και μπορείτε να το βρείτε σε όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα ανταλλακτικών.
Σχεδόν όλα συνεργάζονται με την TELE που είναι ο εισαγωγεας.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Re: Απάντηση: Καφρίλα

Για το τηλ. κέντρο το σκέφτηκα κι εγώ!! Δεν ήξερα όμως ότι μπορώ να βρω τόσο φτηνό. Στο σπίτι έχω φτιάξει νένα μικρό rack. Απ' έξω φέρνω μέσα στο σπίτι ένα καλώδιο UTP cat5, που το τερματίζω στις 4 πρώτες εισόδους ενός pach panel. Επειδή οι 4 αυτές είσοδοι θέλω να έχουν τηλεφωνικό σήμα, γι' αυτό κάνω τη μανούρα εξωτερικά με τον κατανεμητή. Την πρώτη είσοδο του pach panel τη χρησιμοποιώ για το DSL, χωρίς να σημαίνει ότι έχει καλύτερο σήμα από τις άλλες!! Τώρα, αν βάλω τηλεφωνικό κέντρο, φαντάζομαι θα φέρω μιά μόνο γραμμή από μέσα και μετά θα τη "διακλαδώσω" με splitter, που η μία έξοδος θα είναι για DSL και η άλλη για το τηλ. κέντρο, ή συνδέονται όλα + δηλαδή το DSL στο τηλ. κέντρο??
Δημήτρη θα φέρεις τη γραμμή που έρχεται απο τον πάροχο ΠΡΩΤΑ στο ΦΙΛΤΡΟ, στην είσοδο LINE. Απο το φίλτρο θα συνδέσεις την έξοδο του φίλτρου που λέει PHONE με το Τηλ. κέντρο και την έξοδο που λέει Modem με το ADSL router.

ΜΟΝΟ έτσι θα τα συνδέσεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα έχεις πρόβλημα.

Απο έξω επίσης θα συνδέσεις πρός τη ρεγκλέτα ΜΟΝΟ ένα ζευγάρι και σε αυτό επάνω θα βαλεις το φίλτρο, τα τηλέφωνα μετά το τηλεφωνικό κέντρο...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top