Κεραίες κινητής τηλεφωνίας και επιπτώσεις στην υγεία

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ανοιγω το θεμα με αφορμη μιας προσφατης εγκαταστασης κεραιας σε διπλανο σπιτι συναδελφου .
Ο συναδελφος μετρησε με οργανο στο μπαλκονι του 6V/m και μεσα γυρω στα 300mv ( περιπου τοσο ειναι σε μενα εσωτερικα)
Η κεραια ειναι εγκατεστημενη "νομιμα" . Ο συναδελφος με νεογενητο παιδι αναζητει τωρα σπιτι να μεινει αλλου ενω παραλληλα προσπαθει να σταματησει με οποιο τροπο μπορει τη εκπομπη της.
Θα ηθελα τις αποψεις σας στο θεμα . Ειναι πραγματι επικινδυνες τετοιες τιμες?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
τα όρια είναι μάλλον αρκετά μεγαλύτερα αλλά μια ανησυχία λογικό είναι να υπάρχει....

Vm.PNG
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Προώθησε αυτό στο φίλο σου. Μπορεί να του φανεί χρήσιμο. Βέβαια το θέμα δεν είναι τόσο απλό.

 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Προώθησε αυτό στο φίλο σου. Μπορεί να του φανεί χρήσιμο. Βέβαια το θέμα δεν είναι τόσο απλό.

Το εχουμε δει αυτο . Απο αυτα που εχει ψαξει φαινεται οτι πραγματικες μετρησεις δεν εχουν γινει και ολα βγαινουν βαση μαθηματικων τυπων .
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.070
Αν είχαμε πολλές μικρές κεραίες μέσα στην πόλη και το σήμα θα ήταν καλύτερο και η ακτινοβολία συνολικά μικρότερη. Γιατί την μεγάλη ακτινοβολία δεν την τρως από την κεραία αλλά από το κινητό που είναι δίπλα στο κεφάλι σου.

Το ερώτημά μου είναι: οι κεραίες είναι ψηλότερα από το σπίτι ή στο ίδιο ύψος;
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Αν είχαμε πολλές μικρές κεραίες μέσα στην πόλη και το σήμα θα ήταν καλύτερο και η ακτινοβολία συνολικά μικρότερη. Γιατί την μεγάλη ακτινοβολία δεν την τρως από την κεραία αλλά από το κινητό που είναι δίπλα στο κεφάλι σου.

Το ερώτημά μου είναι: οι κεραίες είναι ψηλότερα από το σπίτι ή στο ίδιο ύψος;
Το σπιτι που υπαρχει η κεραια εχει αδεια . Το σπιτι του συναδελφου ειναι σε ψηλοτερο σημειο .
Επισης να αναφερω οτι σε μικρη σχετικα αποσταση υπαρχει δημοτικο σχολειο.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.070
Ο κάθετος λοβός εκπομπής των κεραιών είναι σχετικά περιορισμένος. Μου κάνει εντύπωση ότι την έβαλαν σε χαμηλό κτίριο...
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ο κάθετος λοβός εκπομπής των κεραιών είναι σχετικά περιορισμένος. Μου κάνει εντύπωση ότι την έβαλαν σε χαμηλό κτίριο...
To κτηριο δεν κατοικειται εκει και πιθανον βολευε αυτο
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top