Κεφαλές και ταίριασμα με τον προ-προσοχή στα καλώδια!

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Χαιρετώ τους φίλους και καλή Χρονιά!
Έχει συζητηθεί πολλάκις η ανάγκη ταιριάσματος της κεφαλής πικάπ που χρησιμοποιούμε με τον προενισχυτή από άποψη φορτιού (αντίστασης που βλέπει η κεφαλή) και χωρητικότητας στην έξοδό της. Τον τελευταίο καιρό εν μέσω πειραματισμών και δοκιμών και στην προσπάθεια να φέρω το σύστημα κεφαλής-προενισχυτή στην μέγιστη δυνατή αρμονία κάτι μου ξέφευγε που ήταν ακουστό. Δοκίμασα 4 προενισχυτές άλλους με καλύτερα και άλλους με χειρότερα αποτελέσματα. Τι διαπίστωσα τελικά, η χωρητικότητα είναι σημαντικός παράγοντας (θα μου πείτε έχουν γραφτεί τα μύρια όσα σχετικά) αλλά ο όρος "συνολική" κάνει την διαφορά Λοιπόν, η χωρητικότητα των καλωδίων του πικάπ μου ήταν 196 pF! Και εγώ έβαζα άλλα 200 για να πλησιάσω στην προτεινόμενη τιμή του κατασκευαστή. Λύση: αλλαγή καλωδίων με άλλα χαμηλής χωρητικότητας, μήκους ακριβώς μέχρι τον προ και καλής ποιότητας RCA. Αποτέλεσμα 132 pF συνολικά. Άρα πρόσθεσα άλλα 100 στον προ και όλα ακούστηκαν καλύτερα, πιο διάφανα, με λεπτομέρεια και ισορροπία σε όλο το φάσμα, ιδιαίτερα στις υψηλές συχνότητες.
Συμπέρασμα: μην αγνοείτε το βασικό κομμάτι της χωρητικότητας που είναι το καλώδιο. Προσπαθήστε να την μετρήσετε (υπάρχουν πολύ φτηνά καπασιτόμετρα που κάνουν τίμια την δουλεία τους, βλέπε Ebay) Συνυπολογίστε τη στην ολική επιθυμητή τιμή και ανάλογα ρυθμίστε τον προ.
Αυτά τα ολίγα.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Αυτή είναι μια ωραία, εμπεριστατωμένη και επιστημονική προσέγγιση. Μπράβο Γιάννη και ευχαριστούμε που την μοιράστηκες.
Έτσι, κύριοι, κάνουν διαφορές τα καλώδια. Μετρημένα και σε ποσότητα που παίζει ρόλο (χωρητικότητα).
Ούτε μαγείες, ούτε μαύρα μαγικά κουτιά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ποιο καλώδιο χρησιμοποίησες;

Μήπως έχεις δοκιμάσει κάνα πσηφιακό καλώδιο σε τέτοια χρήση;

Θα έχει ενδιαφέρον να δεις τα σπεκς των AES EBU καλωδίων της belden και της mogami. ;)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χαιρετώ τους φίλους και καλή Χρονιά!
Έχει συζητηθεί πολλάκις η ανάγκη ταιριάσματος της κεφαλής πικάπ που χρησιμοποιούμε με τον προενισχυτή από άποψη φορτιού (αντίστασης που βλέπει η κεφαλή) και χωρητικότητας στην έξοδό της. Τον τελευταίο καιρό εν μέσω πειραματισμών και δοκιμών και στην προσπάθεια να φέρω το σύστημα κεφαλής-προενισχυτή στην μέγιστη δυνατή αρμονία κάτι μου ξέφευγε που ήταν ακουστό. Δοκίμασα 4 προενισχυτές άλλους με καλύτερα και άλλους με χειρότερα αποτελέσματα. Τι διαπίστωσα τελικά, η χωρητικότητα είναι σημαντικός παράγοντας (θα μου πείτε έχουν γραφτεί τα μύρια όσα σχετικά) αλλά ο όρος "συνολική" κάνει την διαφορά Λοιπόν, η χωρητικότητα των καλωδίων του πικάπ μου ήταν 196 pF! Και εγώ έβαζα άλλα 200 για να πλησιάσω στην προτεινόμενη τιμή του κατασκευαστή. Λύση: αλλαγή καλωδίων με άλλα χαμηλής χωρητικότητας, μήκους ακριβώς μέχρι τον προ και καλής ποιότητας RCA. Αποτέλεσμα 132 pF συνολικά. Άρα πρόσθεσα άλλα 100 στον προ και όλα ακούστηκαν καλύτερα, πιο διάφανα, με λεπτομέρεια και ισορροπία σε όλο το φάσμα, ιδιαίτερα στις υψηλές συχνότητες.
Συμπέρασμα: μην αγνοείτε το βασικό κομμάτι της χωρητικότητας που είναι το καλώδιο. Προσπαθήστε να την μετρήσετε (υπάρχουν πολύ φτηνά καπασιτόμετρα που κάνουν τίμια την δουλεία τους, βλέπε Ebay) Συνυπολογίστε τη στην ολική επιθυμητή τιμή και ανάλογα ρυθμίστε τον προ.
Αυτά τα ολίγα.
Φιλικά,
Γιάννης
Δηλαδη ο κατασκευαστης της κεφαλης προτεινε 400 pf?
Aν ειχες και επιλογη αντιστασης ειδοδου,θα εβλεπες ποσες κεφαλες δεν θελουν 47000 Ω !!!!
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ο κατασκευαστής δεν πρότεινε 400! Έβαζα 200 γιατί δεν μου πήγαινε το μυαλό ότι το καλώδια από μόνο του ήταν σχεδόν άλλα τόσα! Απλά αν το ήξερα θα έβαζα σκάρτα 70 από την αρχή για να ταιριάξω την πρόταση του κατασκευαστή στα 275 pF.
Γιάννης
[DOUBLEPOST=1546613419][/DOUBLEPOST]
Δηλαδη ο κατασκευαστης της κεφαλης προτεινε 400 pf?
Aν ειχες και επιλογη αντιστασης ειδοδου,θα εβλεπες ποσες κεφαλες δεν θελουν 47000 Ω !!!!
Και πόσο θέλουν; Την χωρητικότητα την "ακούμε" ειδικά στα πρίμα, την λάθος αντίσταση πως;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο κατασκευαστής δεν πρότεινε 400! Έβαζα 200 γιατί δεν μου πήγαινε το μυαλό ότι το καλώδια από μόνο του ήταν σχεδόν άλλα τόσα! Απλά αν το ήξερα θα έβαζα σκάρτα 70 από την αρχή για να ταιριάξω την πρόταση του κατασκευαστή στα 275 pF.
Γιάννης
Ευχαριστω για την διευκρινιση.
 

K

kimon

Guest
Αμ έτσι ταλαιπωρείσθε τζάμπα εσείς οι νεαροί,μη γνωρίζοντας ότι στο Ευαγγέλ...,εχμ,ήθελα να πω στον ΗΧΟ,τ.99 Ιουνίου 1981,στην στήλη "μικρά προβλήματα" (σσ.36-37),υπάρχουν όλες οι σχετικές πληροφορίες (ακόμα και οι τιμές χωρητικότητας εισόδου βραχιόνων από δεκάδες πικάπ της εποχής,μεταξύ άλλων).
 

K

kimon

Guest
Ο κατασκευαστής δεν πρότεινε 400! Έβαζα 200 γιατί δεν μου πήγαινε το μυαλό ότι το καλώδια από μόνο του ήταν σχεδόν άλλα τόσα! Απλά αν το ήξερα θα έβαζα σκάρτα 70 από την αρχή για να ταιριάξω την πρόταση του κατασκευαστή στα 275 pF.
Γιάννης
[DOUBLEPOST=1546613419][/DOUBLEPOST]

Και πόσο θέλουν; Την χωρητικότητα την "ακούμε" ειδικά στα πρίμα, την λάθος αντίσταση πως;
Γιάννη,όπως γνωρίζεις δεν είμαι ηλεκτρονικός,ομως σε τέτοια περίπτωση λογικά ο ήχος της κεφαλής θα είναι αδύναμος και ξερός.
Θανάσης
 

A

AKARL

Guest
Μήπως έχεις δοκιμάσει κάνα πσηφιακό καλώδιο σε τέτοια χρήση;
:o:o:o

Ήμαρτον κύριε ήντα θωρούν τα μάθχια μου... :headbang:

Επομπουντάλιασες μρε ΕΑΡ;;; :confused:

Όλοι κσέρουμε ότι τα πσηφιακά καβλώδια μολύνουν το αγνό αειπάρθενο αναλογικό σήμα με το γρέζι το μικροσκοπικό, το εξαποδώ, το τρισκατάρατο και το στραβοχυμένο αφού... Άσε που μπορεί να έχουν και κατάλοιπα από τζίττερ... :eek:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Όλοι κσέρουμε ότι τα πσηφιακά καβλώδια μολύνουν το αγνό αειπάρθενο αναλογικό σήμα
Βρε τα'λεγε ο ear χρόνια, αλλά που, μόνος, μέχρι που βρέθηκε ο πουροτέτχιος που τα'λεγε κι αυτός και τα'κανε χρόνια κιόλας σε πικάπ και βραχίονες και φόνο, εγώ τα'λεγα μόνο, όταν ούτε πικάπ δεν είχα.. μόνο θεωρία και χωρητικότητα από τα pdf..
Τες πα.

YG. Megali muri o purotethios, to kserei to pikap.8-)
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο κατασκευαστής δεν πρότεινε 400! Έβαζα 200 γιατί δεν μου πήγαινε το μυαλό ότι το καλώδια από μόνο του ήταν σχεδόν άλλα τόσα! Απλά αν το ήξερα θα έβαζα σκάρτα 70 από την αρχή για να ταιριάξω την πρόταση του κατασκευαστή στα 275 pF.
Γιάννης
[DOUBLEPOST=1546613419][/DOUBLEPOST]

Και πόσο θέλουν; Την χωρητικότητα την "ακούμε" ειδικά στα πρίμα, την λάθος αντίσταση πως;
Μερικες οπως η shure m97xe,shelter 201,sumiko pearl κλπ για παραδειγμα που ειναι λιγο "μουντες" βελτιωνονται με πιο ψηλη αντισταση απο τα 47Κ οπως και αλλες που ειναι πολυ φωτεινες βελτιωνονται με χαμηλοτερη αντισταση απο τα 47Κ.Σε συνδιασμο με καταλληλη χωρητικοτητα μπορεις να πετυχεις πολυ καλη kai flat αποκριση.Μιλαμε βεβαια για ΜΜ κεφαλες.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
:rolleyes:

Επίσης :spiteful:

Τον ζυγίζει τον βραχίονα,
Το ρυθμίζει το αζιμούθιο,
Τη μετρά την υπερκρέμαση,
Το ισχιόνει το πλατό,
Τον τεντώνει τον ιμάντα....


:roflmao::roflmao::roflmao:
Ωπα........αλτ........θα μας πεις και τιποτα αλλο :D
 

A

AKARL

Guest
Ωπα........αλτ........θα μας πεις και τιποτα αλλο :D
ΟΚ, αφού το ζητάς ο ίδγιος... :sneaky:

Τη ρυθμίζει τη VTA,
Τη ρυθμίζει την HTA,
Το επιλέγει το αντισκέιτινγκ,
Το πλένει το βινύλιο,
Τον ξεσκονίζει τον δίσκο,
Την αλλάζει την πλευρά,
Τον δουλεύει τον προτράκτορα...

:D
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Μερικες οπως η shure m97xe,shelter 201,sumiko pearl κλπ για παραδειγμα που ειναι λιγο "μουντες" βελτιωνονται με πιο ψηλη αντισταση απο τα 47Κ οπως και αλλες που ειναι πολυ φωτεινες βελτιωνονται με χαμηλοτερη αντισταση απο τα 47Κ.Σε συνδιασμο με καταλληλη χωρητικοτητα μπορεις να πετυχεις πολυ καλη kai flat αποκριση.Μιλαμε βεβαια για ΜΜ κεφαλες.
Αυτο με τι τροπο το κανουμε pure; Εννοω το ανεβα κατεβα στην αντισταση και την χωρητικοτητα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτο με τι τροπο το κανουμε pure; Εννοω το ανεβα κατεβα στην αντισταση και την χωρητικοτητα.
Αυτο,αν δεν εχει το phono την δυνατοτητα,μπορεις να κανεις μια αλλαγη μεσα ωστε να μπορεις μελλοντικα να ρυθμιζεις οπως θελεις.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Τα rca του SME S3 είχαν ένα πυκνωτάκι-φακή παράλληλα στο καθένα βύσμα και αν χρειαζόταν μικρότερη χωρητικότητα έπρεπε να ξεκοληθεί το ένα ποδαράκι του.

Αν χρειάζεται να αυξηθεί η χωρητικότητα, δεν μπορεί να προστεθεί μια φακή στο RCA?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top