Κεφαλή για βραχίονα ULM XM-300

Μηνύματα
26
Reaction score
39
Καλησπέρα,
Ερώτηση για τους λάτρεις -γνωστες του βινυλίου και των πικ απ.
Απέκτησα πριν λιγο καιρό το dual 505-4 με τον εν λόγω βραχίονα και κεφαλή την orthofon om 10.
Ενδιαφέρομαι να την αντικαταστήσω με κατι καλύτερο αλλα λόγω χαμηλής μάζας του βραχίονα ,δεν μπορείς να βάλεις οτι θέλεις . Ξερει κάποιος αν θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλω κάποια εκ των at 95ml η nagaoka mp-110 ? Προσανατολιζομαι σε αυτές τις 2 , εννοείται κάθε πρόταση δεκτή στη κατηγορία μεχρι 350 ευρώ .
Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
26
Reaction score
39
Και η βελονα της 30 ακομη και της 20 μια χαρα θα ειναι.
Καποια εκ των 2 που αναφερω πιο πανω, θα ηταν καταλληλη?
Γιατί δε βάζεις την om40 βελόνα αφού έχεις τη γεννήτρια της. Θα δεις μεγάλη αναβάθμιση
Το εχω στα υπ οψιν μου, απλα ειχα εντυπωσιαστει απο τη Nagaoka οταν την ειχα ακουσει σε σπιτι φιλου και θα ηθελα να ξερω αν μπορω να την βαλω και εγω. Ευχαριστω για την απαντηση
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Καποια εκ των 2 που αναφερω πιο πανω, θα ηταν καταλληλη?

Το εχω στα υπ οψιν μου, απλα ειχα εντυπωσιαστει απο τη Nagaoka οταν την ειχα ακουσει σε σπιτι φιλου και θα ηθελα να ξερω αν μπορω να την βαλω και εγω. Ευχαριστω για την απαντηση
Το θέμα είναι αν είχες εντυπωσιαστεί από τη nagaoka ή από το υπόλοιπο σύστημα του φίλου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ιδανικά κεφαλή ή άλλη βελόνα με dynamic compliance 13 - 16, αφού ο βραχίονας έχει ενεργή μάζα 8,5gr + 1gr οι βίδες περίπου.

H MP100 εχει 6.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ιδανικά κεφαλή ή άλλη βελόνα με dynamic compliance 13 - 16, αφού ο βραχίονας έχει ενεργή μάζα 8,5gr + 1gr οι βίδες περίπου.

H MP100 εχει 6.
διόρθωση:
αφού ο βραχίονας έχει ενεργή μάζα 8,5gr και 6,5 + 1-1,5gr βάρος η κεφαλή με τις βίδες περίπου.

H MP100 εχει 6.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
7 εχει, στα 100 Hz. Στα 10Hz εχει περιπου 12+ και ειναι και λιγο πιο βαρια απο την ΟΜ10 αρα δεν ειναι και πολυ εκτος . Με ενα βαριδακι γυρω στα 2.5γρ (καποτε οι nagaoka ειχαν ενα στη συσκευασια τους) θα ειναι πολυ καλος συνδυασμος,φτανει να μπορει να τη ζυγισει ο βραχιονας του dual. Βαριδακι θα χρειαστει και η audio technica σε περιπτωση που επιλεγεί. H ΑΤ-VM95ML ειναι και η καλυτερη κεφαλη απο οσες ειπαμε εδω κατα τη γνωμη μου.Παιζει και η VM95SH
 
Last edited:

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Καλησπέρα,
Ερώτηση για τους λάτρεις -γνωστες του βινυλίου και των πικ απ.
Απέκτησα πριν λιγο καιρό το dual 505-4 με τον εν λόγω βραχίονα και κεφαλή την orthofon om 10.
Ενδιαφέρομαι να την αντικαταστήσω με κατι καλύτερο αλλα λόγω χαμηλής μάζας του βραχίονα ,δεν μπορείς να βάλεις οτι θέλεις . Ξερει κάποιος αν θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλω κάποια εκ των at 95ml η nagaoka mp-110 ? Προσανατολιζομαι σε αυτές τις 2 , εννοείται κάθε πρόταση δεκτή στη κατηγορία μεχρι 350 ευρώ .
Ευχαριστώ
Ποιο είναι το phono stage που χρησιμοποιείται;
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Ποιο είναι το phono stage που χρησιμοποιείται;
Εχω βαλει την ortofon blue, καλη αλλα στα ορια του αντιβαρου, το ξεβιδωνεις ως το τελος (επειδη ηταν οριακa εβαλα ενα μικρο βαρος στην κεφαλη). Προτιμω την Denon DL 110 (με προσθετο βαρος).απο compliance ειναι οκ και οι δυο το ειχα καρατσεκαρει.
Εχω βαλει την ortofon blue, καλη αλλα στα ορια του αντιβαρου, το ξεβιδωνεις ως το τελος (επειδη ηταν οριακa εβαλα ενα μικρο βαρος στην κεφαλη). Προτιμω την Denon DL 110 (με προσθετο βαρος).απο compliance ειναι οκ και οι δυο το ειχα καρατσεκαρει.
Σορρυ στην Blue ειχα βαλει προσθετο βαρος στον αντιβαρο οχι στην κεφαλη.
 


Μηνύματα
26
Reaction score
39
7 εχει, στα 100 Hz. Στα 10Hz εχει περιπου 12+ και ειναι και λιγο πιο βαρια απο την ΟΜ10 αρα δεν ειναι και πολυ εκτος . Με ενα βαριδακι γυρω στα 2.5γρ (καποτε οι nagaoka ειχαν ενα στη συσκευασια τους) θα ειναι πολυ καλος συνδυασμος,φτανει να μπορει να τη ζυγισει ο βραχιονας του dual. Βαριδακι θα χρειαστει και η audio technica σε περιπτωση που επιλεγεί. H ΑΤ-VM95ML ειναι και η καλυτερη κεφαλη απο οσες ειπαμε εδω κατα τη γνωμη μου.Παιζει και η VM95SH
Συμφωνα με το διαγραμα πρεπει να εχει dynamic compliance 12-20, σωστα?
7 εχει, στα 100 Hz. Στα 10Hz εχει περιπου 12+ και ειναι και λιγο πιο βαρια απο την ΟΜ10 αρα δεν ειναι και πολυ εκτος . Με ενα βαριδακι γυρω στα 2.5γρ (καποτε οι nagaoka ειχαν ενα στη συσκευασια τους) θα ειναι πολυ καλος συνδυασμος,φτανει να μπορει να τη ζυγισει ο βραχιονας του dual. Βαριδακι θα χρειαστει και η audio technica σε περιπτωση που επιλεγεί. H ΑΤ-VM95ML ειναι και η καλυτερη κεφαλη απο οσες ειπαμε εδω κατα τη γνωμη μου.Παιζει και η VM95SH
Συμφωνα με το διαγραμα πρεπει να εχει dynamic compliance 12-20, σωστα?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Aυτο ειναι κατι που εξαρταται σε σχεση με τη συνολικη ενεργο μαζα ωστε η συχνοτητα συντονισμου να ειναι σε ενα καλο σημειο.Δυο κεφαλες με ιδια ενδοτικοτητα αλλα διαφορετικου βαρους, δεν θε εχουν ιδια συχνοτητα συντονισμου στον ιδιο βραχιονα.Ο καθε συνδυασμος εχει τα δικα του αποτελεσματα.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ερώτημα:

Ας πούμε ότι επιλέγουμε την Blue. Άρα θα χρειαστούμε αλλαγή αντίβαρου. Οκ τοποθετούμε και το σωστό αντίβαρο.
Μετά από αυτά, θα έχομε κάποια επίπτωση στην σωστή απόδοση του βραχίωνα?
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ερώτημα:

Ας πούμε ότι επιλέγουμε την Blue. Άρα θα χρειαστούμε αλλαγή αντίβαρου. Οκ τοποθετούμε και το σωστό αντίβαρο.
Μετά από αυτά, θα έχομε κάποια επίπτωση στην σωστή απόδοση του βραχίωνα?
Οχι. Οι διαφορες που προκυπτουν απο τετοιες αλλαγες ειναι τετοιες που βολευουν καλυτερα την οποια κεφαλη.
Ειναι πολυ μικρες αλλαγες στην ενεργο μαζα που χρειαζονται για την κεφαλη που επιλεγεις.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Υπάρχουν 2 διαφορετικές απόψεις...

Η Δευτερη θα με βόλευε διότι η σειρά ΟΜ της ORTOFON δεν μου αρέσει καθόλου σε εμφάνιση.

Παραξενιές θα μου πείτε, αλλά δυστυχώς έτσι.....
 

Μηνύματα
26
Reaction score
39
Αλλη μια ερωτηση... η Denon dl-110 , θα εμπαινε χωρις προβλημα στο βραχιονα αυτο?
Το βαρος ειναι πολυ μικρο 4,5 γρ. , αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζει λογω compliance
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top