Κεφαλή για βραχίονα ULM XM-300

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Υπάρχουν 2 διαφορετικές απόψεις...

Η Δευτερη θα με βόλευε διότι η σειρά ΟΜ της ORTOFON δεν μου αρέσει καθόλου σε εμφάνιση.

Παραξενιές θα μου πείτε, αλλά δυστυχώς έτσι.....
αυτος ηταν και ο λογος που αλλαξα απο ΟΜ, πηγα στην blue και μετα στην Denon DL110 ,την θεωρω ανωτερη απο την Βlue και δεν θελει αλλαγες στο αντιβαρο.
Αλλη μια ερωτηση... η Denon dl-110 , θα εμπαινε χωρις προβλημα στο βραχιονα αυτο?
Το βαρος ειναι πολυ μικρο 4,5 γρ. , αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζει λογω compliance
Ταιριαζει, βαζεις βαρος στη κεφαλη, αλλα δεν θυμαμαι αν το ειχε στο κουτακι της.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Δηλαδή Φίλε μου η blue δούλεψε στο Dual.
H denon DL 110 είναι τόσο ελαφριά ώστε να μην χρειάζεται αλλαγή???

Άρα εφ όσον την θεωρείς καλύτερη και είμαστε ok και με τον βραχίωνα, πάμε κατ ευθείαν σε Denon...
 


Μηνύματα
187
Reaction score
179
επειδη η denon ειναι ελαφρια βαζω βαρος στην κεφαλη. (δεν θυμαμαι αν το λαμακι ερχεται με την κεφαλη) View attachment 180543
Καλησπέρα, να κάνω μια χαζή ερώτηση, βάζουμε βάρος στην κεφαλή αλλά το εξισοροπουμε με το αντίβαρο ώστε το βάρος ανάγνωσης να είναι σωστό, τι κερδίζουμε λοιπόν?
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Δηλαδή Φίλε μου η blue δούλεψε στο Dual.
H denon DL 110 είναι τόσο ελαφριά ώστε να μην χρειάζεται αλλαγή???

Άρα εφ όσον την θεωρείς καλύτερη και είμαστε ok και με τον βραχίωνα, πάμε κατ ευθείαν σε Denon...
Για εμενα ναι, απλα να ξερεις οτι η Denon ειναι υψηλης εξοδου ΜC, 1.6mV ενω η Blue εχει εξοδο 5.5mV, αν αυτο ειναι οκ με τον ενισχυτη σου θα εισαι οκ με την Δενον, εχει και το λαμακι στην συσκευασια!.

Και επισης η Δενον δεν αλλαζει βελονα οταν φθαρει την πετας , ενω η Blue αλλαζει , αλλα το κοστος της βελονας ειναι περιπου οσο της κεφαλης.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι η DL-110 οκ θα ειναι.
Καπου στα 11.5 Hz η συχνοτητα συντονισμου.
Καλησπέρα, να κάνω μια χαζή ερώτηση, βάζουμε βάρος στην κεφαλή αλλά το εξισοροπουμε με το αντίβαρο ώστε το βάρος ανάγνωσης να είναι σωστό, τι κερδίζουμε λοιπόν?
Ενεργο μαζα στη συνολικη μαζα βραχιονα/κεφαλης.
Δεν ειναι θεμα μονο ζυγισματος αλλα σχεσης μαζας βραχιονα/κεφαλης/βιδες και ενδοτικοτητας (ελαστικοτητας) της βελονας .
Για εμενα ναι, απλα να ξερεις οτι η Denon ειναι υψηλης εξοδου ΜC, 1.6mV ενω η Blue εχει εξοδο 5.5mV, αν αυτο ειναι οκ με τον ενισχυτη σου θα εισαι οκ με την Δενον, εχει και το λαμακι στην συσκευασια!.

Και επισης η Δενον δεν αλλαζει βελονα οταν φθαρει την πετας , ενω η Blue αλλαζει , αλλα το κοστος της βελονας ειναι περιπου οσο της κεφαλης.
Δεν την πετας,την ανταλλαζεις με καινουργια κεφαλη συμφωνα με το προγραμμα ανταλλαγης της denon οπως ολες οι εταιρειες κατασκευης MC.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
επειδη η denon ειναι ελαφρια βαζω βαρος στην κεφαλη. (δεν θυμαμαι αν το λαμακι ερχεται με την κεφαλη) View attachment 180543
Βγάλε αν θέλεις foto να δούμε πως φαίνεται με τον βραχίωνα γενικά!!!

Ο τελικός μου είναι ο advance a170 και pro ο advance xpreamp....
advance
 
Last edited:

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Αλλη μια ερωτηση... η Denon dl-110 , θα εμπαινε χωρις προβλημα στο βραχιονα αυτο?
Το βαρος ειναι πολυ μικρο 4,5 γρ. , αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζει λογω compliance
Το phono stage που έχετε εχει για mm κεφαλες 39 gain,νομίζω οτι είναι λίγο για την συγκεκριμένη κεφαλη. To 60 gain που έχει για mc ειναι για χαμηλής εξόδου κεφαλες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Αυτή θα μπορούσε να συνεργαστεί με τον βραχίωνα? Το βάρος αν δεν κάνω λάθος βρίσκεται κοντά στις OM...
ΑΤ F2
 

Μηνύματα
26
Reaction score
39
Το phono stage που έχετε εχει για mm κεφαλες 39 gain,νομίζω οτι είναι λίγο για την συγκεκριμένη κεφαλη. To 60 gain που έχει για mc ειναι για χαμηλής εξόδου κεφαλες.
Θα το τσεκαρω. Ευχαριστω...
 


ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Νομίζω πως Ultra Low Μass βραχίονες και κεφαλές κινητού πηνίου είναι γενικά δύσκολος συνδυασμός
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Καλησπέρα, να κάνω μια χαζή ερώτηση, βάζουμε βάρος στην κεφαλή αλλά το εξισοροπουμε με το αντίβαρο ώστε το βάρος ανάγνωσης να είναι σωστό, τι κερδίζουμε λοιπόν?
Μεγαλώνει η ενεργή μάζα (δηλ η αδράνεια) του βραχίονα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Τελικά έβαλα την blue. Νέο αντίβαρο, μαζί με αυτό πήρα και τον δίσκο της dual για μέτρηση της ταχύτητας, όντως είχε μικρή απόκλιση το δικό μου, άρα απαραίτητο εργαλείο!
Με την blue υπάρχει βελτίωση σε όλο το ακουστικό φάσμα σε σχέση με την 10!

Οφείλω να δώσω τα εύσημα στην εταιρεία Ακουστική Κρήτης για την άψογη αντιμετώπιση, το ενδιαφέρον και τις γνώσεις τους . Σαν αντιπροσωπεία δε, πραγματικά με εντυπωσίασε λόγω του ότι διαθέτει το απαραίτητο στοκ σε ότι και αν απαίτησα!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Έτσι για την Ιστορία:

Επέλεξα την bleu . Αλλαγή αντίβαρου από την Ακουστική Κρήτης (όπως προανέφερα) . Μετά από πολλές δοκιμές πια, όλα καλά. Φυσικά σε άμεση σύγκριση με την προηγούμενη, η αναβάθμιση είναι άμεσα αντιληπτή. Ειδικά στο χαμηλό! Όμως και στο υπόλοιπο φάσμα - μουσική σκηνή υπερτερεί.

Εδώ μία γνώμη για όλη την σειρά 2Μ....

Ortofon 2m

Μάλλον η 2μ blue έχει τον καλύτερο βαθμό σε απόδοση / τιμή από όλες τις κεφαλές του site!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Τέλος,

Όσοι επιθυμείτε να αναβαθμίσετε - συμπληρώσετε την δισκοθήκη σας, κάντε μια βόλτα στην Γλύφάδα - Ακουστική Κρήτης. Ύστερα από ακρόαση, θα διαλέξετε υπέροχα lp που θα αναβαθμίσουν τον αναλογικό σας παίχτη, αλλά και όλο σας το σύστημα...

Φυσικά όλα τα lp είναι σφραγισμένα!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Κεφαλή ortofon VMS 20E MK-II

Κεφαλή με αναμνήσεις. Την φυλάω από την δεκαετία 70-80. (Απλώς προς φύλαξη και όχι σε χρήση).

Αξίζει να ασχοληθώ μαζί της? Εννοώ ότι αν αλλάξω βελόνα θα είναι εντάξει ή από τον καιρό θα έχουν αλλοιωθεί τα μηχανικά της μέρη?

001.jpg 002.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Προσοχή στην χωρητικότητα, που λέει :
Για την αυτεπαγωγή, δεν ξέρω.

Πρέπει να αξίζει αν βρεις βελόνα σε λογική τιμή, τουλάχιστον στην εποχή της φαίνεται να ήταν δυνατή

Αλλά αφού πήρες την BLUE, τι να την κάνεις;
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Σωστά, έτσι για συναισθηματικούς λόγους . Από το λίγο που έψαξα τώρα, αναφέρεται ακριβώς το παραπάνω:
Ότι στην εποχή της ήταν καλή σαν επιλογή. Σήμερα όμως όχι. Ευγενικό αποτέλεσμα στον ήχο και μέχρι εκεί.
Φυσικά και δεν δύναται να συγκριθεί με την blue! Ας μείνει στην θήκη της λοιπόν (η οποία έχει υπέροχη κατασκευή, το κάτω της μέρος εξ ολοκλήρου από αλουμίνιο, έχει διαφανή βάση για την κεφαλή και καπάκι από διαφανές πλαστικό)...
003.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top