Κλασικη μουσικη...και Rock

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
SHANGRI-LAS - PAST, PRESENT & FUTURE (1966)


Eνα απο τα πιο ομορφα τραγουδια της δεκαετιας το 60, (κατα την γνωμη μας), αυτο του γυναικειου φωνητικου συγκροτηματος των Shangri-Las.
To κομματι ξεκινα και αναπτυσσεται πανω στη "Σονατα του λυκοφωτος", Moonlight Sonata, της εκπληκτικης συνθεσης του Ludwig van Beethoven.

LUDWIG VAN BEETHOVEN - MOONLIGHT SONATA

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
...με κλασσική μουσική για εισαγωγή (Ride of the Valkyries) και μετά black metal από τα λίγα! (sorry για το μάλλον off topic post, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ!)

Necromantia - Pretender to the throne (Opus II - Battle at the Netherworld)

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Egg - Fugue In D Minor from LP "Egg" (1970) Deram Records


Καλα που ποσταρε ο φιλος wizzy σ'αυτο το νημα-ρεμα-βαλτος που δεν κινειται με τιποτα :lol: και θυμηθηκα οτι κατι ηθελα να ποσταρω κι εγω ο φουκαράς να τιμησω τον εμπνευστη του, φιλο ΜΙΧΑ. Egg λοιπον, ένα group με 2 απίστευτα albums, progressive κυριολεκτικα και μεταφορικα, βαθια επηρεασμενα από την κλασικη μουσικη, κι ένα τριτο συμπαθητικο. Για περισοτερες πληροφοριες περι του Αυγου απευθύνθητε στον γραφοντα, για περισσοτερες πληροφοριες περι του Bach στον MIXA. :lolsign:

Κι τα 2 αριστουργήματα τους ολοκληρα, από τα αγαπημενα μου albums και τα 2 ολων των εποχων.


 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Continuum - Autumn Grass (1971) RCA Victor Records


Ιδρύθηκαν στην Ολλανδία απο ενα εξαιρετικο Ούγγρο μουσικό, τον Yoel Schwarscz, αλλα αφου πήγαν στην Αγγλία εκει έβγαλαν 2 albums την ίδια χρονια. Θα έλεγα οτι πρώτιστα αναμειγνύουν το ροκ στην κλασική και όχι το αντίθετο, βάζοντας τα απαραίτητα progressive και folk στοιχεία για να ξεφύγουν λιγο απο την φόρμα της κλασικής. Ακουμε το αριςτουργηματικο ομωνυμο κομματι απο το δευτερο εκπληκτικό album τους, διαρκείας 26,5 λεπτών παρακαλώ, καταλαμβάνοντας όλη την δεύτερη πλευρα του δίσκου, πραγμα ασύλληπτο για την εποχή, σχεδον φτανει σε διάρκεια όση διάρκεια ειχε ο μέσος ολόκληρος δίσκος τοτε και με τις δυο πλευρές.
 


Μηνύματα
174
Reaction score
266
πολύ ωραίο θρεντ! λυπάμαι που το ανακάλυψα χρόνια μετά.... θα είμαι λίγο off topic αλλά, νιώθω ότι πρέπει να το πω. δεν γίνεται να ακούσω τις τέσσερις εποχές του Βιβάλντι, και ταυτόχρονα να μην φαντάζομαι αντί για βιολιά ηλεκτρικές κιθάρες! Νομίζω το πιο ροκ- κλασσικό έβερ... κάπου κάποτε, πήρε το αυτί μου κάποια τέτοια διασκευή, αν βρω θα ποστάρω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
πολύ ωραίο θρεντ! λυπάμαι που το ανακάλυψα χρόνια μετά.... θα είμαι λίγο off topic αλλά, νιώθω ότι πρέπει να το πω. δεν γίνεται να ακούσω τις τέσσερις εποχές του Βιβάλντι, και ταυτόχρονα να μην φαντάζομαι αντί για βιολιά ηλεκτρικές κιθάρες! Νομίζω το πιο ροκ- κλασσικό έβερ... κάπου κάποτε, πήρε το αυτί μου κάποια τέτοια διασκευή, αν βρω θα ποστάρω.
Είχε ηχογραφήσει ο Dave Lombardo κάποια κομμάτια του Vivaldi συνοδεία ηλεκτρικών κιθάρων κτλ. Αν βρω το CD αναρτήσω 1-2 κομμάτια.
 




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Πολλοί μουσικοί της ροκ από τις δεκαετίες του 60 και 70 είχαν επιρροές από την συμφωνική μουσική αφού διέθεταν κλασική παιδεία λόγω των σπουδών τους αλλά και ακόμη όσοι ήταν αυτοδίδακτοι κοίταγαν να μάθουν δυο πράγματα, απορώ πάντως γιατί δεν μπήκε μία τεράστια μπάντα όπως οι Deep Purple που έχουν ηχογράφησει albums με συμφωνικές ορχήστρες ενώ από τις πρώτες δουλειές τους φαινόταν η επιρροή τους από την κλασική μουσική, ένα μικρό παράδειγμα είναι το "April" όπου ο John Lord ενορχηστρώνει βιολιά βιολοντσέλα κλαρινέτο φλάουτα όμποε και μερικά άλλα στο δεύτερο και κυρίως μέρος στο εισαγωγικό παίζει πιάνο και το Hammond ενώ ο Ritchie Blackmore ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα και στο τρίτο μέρος μπαίνουν τα εξαιρετικά φωνητικά του αξέχαστου Rod Evans, τελικά αυτός ο άνθρωπος χάθηκε εντελώς, τα ίχνη του μάλλον τα κάλυψε ηθελημένα γιατί οι υπόλοιποι του γκρουπ ήταν πολύ μαλακές και τον κυνηγούσαν για ένα project που είχε κάνει κάπου το 1980 με το όνομα Deep Purple όταν είχε διαλυθεί η κανονική μπάντα, τέσπα τον συγχωρούμε τον Ritchie γιατί είναι πολύ μεγάλος κιθαρίστας αλλά και πολύ μεγάλος παπάρας, όποιος γνωρίζει πού βρίσκεται και τι κάνει ο Rod Evans ας πει γιατί η περίπτωσή του είναι από τα μεγαλύτερα μυστήρια του κόσμου.. :idk::prankster:












 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
...με κλασσική μουσική για εισαγωγή (Ride of the Valkyries) και μετά black metal από τα λίγα! (sorry για το μάλλον off topic post, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ!)

Necromantia - Pretender to the throne (Opus II - Battle at the Netherworld)

Το ότι θα έπαιρνα wow reaction από τον @christos77 για black metalιά, ε, δεν τον περίμενα! Cheers mate!
Το άκουσες ολόκληρο; :lol:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
το ακουσα μρε Wizzi, προς το τελος παει σε γουιζικα μονοπατια αλλα ειναι καλο, δεν μου τρυπησε τα αυτια, ειμαι ανοιχτος ανθρωπος στη μουσικη ,την ηχορυπανση δεν αντεχω, σε διαβεβαιω οτι ακουω καλα -σε ορισμενα σημεια ευχαριστα- ξενακη, αλμαν μπεργκ,στοκχαουζεν,σενμπεργκ, κλπ,
δηγμα μουσικης του τζονη κειτς, μπορω να σου βαλω και γουιζικης νοοτροπιας ΄΄μουσικη΄΄ να γινη κολαση ,
το παραπανω μουσικον τεμαχιον ειναι πολυ καλο για τεστ ηχειων-θα μας πει και το μεγαλο αυτι τη γνωμη του-ως κατ εξοχην μεγας επαιων του αβσαιτ,
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ακούστε και αυτό αφού κάνατε την αρχή, αν ο Μότσαρτ ο Μπαχ ο Μπετόβεν ο Βάγκνερ ζούσαν σήμερα θα έκαναν σίγουρα subscribe like και follow στον συμπατριώτη τους:
8-):focus:



 





Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.275
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top