Κλεφτης χουφτας απο το ΚΤΜ μου

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.520
Reaction score
30.891
Μηνυση δεν εκανα αλλα αμα τον βρω το αναλαμβανουν :D
Εχω βαλει κατι παιδια γειτονων να ψαξουν .
Ξεχασα να βγαλω φωτο για να δει ο dimi τι ειναι η χουφτα . Αυριο....
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
και μετα τι;
Αυτα ειναι για να γινονται φιλε μου. Δεν υπαρχει ταυτοποιηση προσωπου οποτε ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο να βρεθει κατι. Ο εισαγγελεας κανει την δουλεια του και απλα δεν μπορει να μην δεχτει οτιδηποτε υλικο υπαρχει. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα ταυτοποιησει καποιος να δει ποιος ειναι ο τυπος στο βιντεο.

Αυτο το λεω διοτι υπαρχει αυτη η εντυπωση πολλες φορες. Στην ουσια ειναι μια μηνυση κατα αγνωστου δραση με οτι αυτο σημαινει.
Βασικά ισχύει πρώτον αυτό που έγραψε πίσω ο @marydaughter και δεύτερον ο κάθε εισαγγελέας θα μπορούσε να μη δεχτεί παράνομο υλικό καθώς σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος. Το αντίθετο μάλιστα. Εγώ δεν ξέρω πως βγάλατε το συμπέρασμα ότι είναι κάποιος τυχαίος. Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Μου φάνηκαν άκρως επαγγελματικες οι κινήσεις του. Επίσης η αναγνώριση γίνεται μέσω κατάθεσης είτε αστυνομικού (συνήθως) είτε κάποιου άλλου μάρτυρα που είδε το βίντεο. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά για μια τέτοια περίπτωση έτσι θα γίνει αν γίνει. Αν τώρα τον δράστη τον λένε Ηλιάνα μάλλον θα αθωωθεί αλλά το 90% των περιπτώσεων οδηγούν σε καταδίκη.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Μηνυση δεν εκανα αλλα αμα τον βρω το αναλαμβανουν :D
Εχω βαλει κατι παιδια γειτονων να ψαξουν .
Ξεχασα να βγαλω φωτο για να δει ο dimi τι ειναι η χουφτα . Αυριο....
Κάποια στιγμή, μου έτυχε το εξής.
Φεύγοντας μαζι με την κόρη μου από ένα ιδιαίτερο,καθώς περπατούσαμε προς το αυτοκίνητο, άκουσα πίσω μου τρέξιμο.
Ασυναίσθητα τράβηξα τη μικρή κοντά μου και δεν γύρισα.
Με προσπέρασαν δύο τύποι, που μπήκαν σε ένα αυτοκίνητο ξεκλείδωτο, κι έφυγαν αμέσως.

Μου έκανε εντύπωση, και τσίμπησα το νούμερο, όπου το έγραψα στα notes για να μην το ξεχάσω.

Την επομένη, έμαθα ότι στο διπλανό διαμέρισμα έγινε διάρρηξη.
Έδωσα τα στοιχεία μου στην άγνωστη ιδιοκτήτρια για ότι χρειαστεί.

Σε δύο ημέρες, χτύπησε το τηλέφωνο μου και ήταν η ασφάλεια.
Ένας ευγενικός αξιωματικός μου συστήθηκε και ζήτησε να του πω ότι είδα.
Του έδωσα νούμερο και τύπο αυτοκινήτου και μια σύντομη περιγραφή των δραστών.
Σε μια ώρα με ξαναπήρε.
Μου είπε ότι νούμερο και αυτοκίνητο, ήταν αναντίστοιχα,άρα κάτι περίεργο ήταν αυτοί οι τύποι.
Μου ζήτησε ευγενικά να καταθέσω εάν χρειαστεί, γιατί καμμία υπόθεση δεν κλείνει και κάθε στοιχείο,όσο κι ασήμαντο, θα βοηθήσει να συλληφθούν οι δράστες.
Γιατί πάντα συλλαμβάνονται.

ΥΓ. Όλα αυτά στα είπα για να κάνεις μήνυση!!!:D
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.547
Μου ζήτησε ευγενικά να καταθέσω εάν χρειαστεί, γιατί καμμία υπόθεση δεν κλείνει και κάθε στοιχείο,όσο κι ασήμαντο, θα βοηθήσει να συλληφθούν οι δράστες.
Γιατί πάντα συλλαμβάνονται.

....και ακολούθως αφήνονται.
Πάντως συλλαμβάνονται!

Το ελληνικό σύστημα μαλλον δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο για να αποτρεψει τους πολιτες απο την αυτοδικια.

Την οποια εγω καταδικαζω.

Βέβαια, λεγεται ότι ενίοτε φέρνει καλά αποτελεσματα.

Παντως εγω ειμαι ξεκαθαρος στο οτι την καταδικαζω.
 

D

Deleted member 23222

Guest
....και ακολούθως αφήνονται.
Πάντως συλλαμβάνονται!

Το ελληνικό σύστημα μαλλον δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο για να αποτρεψει τους πολιτες απο την αυτοδικια.

Την οποια εγω καταδικαζω.

Βέβαια, λεγεται ότι ενίοτε φέρνει καλά αποτελεσματα.

Παντως εγω ειμαι ξεκαθαρος στο οτι την καταδικαζω.
Εφόσον την καταδικάζεις, δεν υπάρχει ουσιατική ή τυπική εναλλακτική.
Ή θα επέμβουν οι αρχές ή θα μείνουν ατιμώρητοι.

Διαλέγεις.
 

D

Deleted member 23222

Guest
....
Βέβαια, λεγεται ότι ενίοτε φέρνει καλά αποτελεσματα...
Στον κόσμο των ημιάγριων ή των παράνομων, φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Τα συμβάντα αυτά τα κρατάμε κρυφά μόνο στις αρχές απευθυνόμαστε. Τα τσογλάνια αυτά ζητούν εκδίκηση δίχως όρους.
 




Μηνύματα
204
Reaction score
461
για να πήρε μονο τη δεξιά χούφτα παει να πει οτι εχει το ιδιο μηχανάκι, έφαγε τούμπα και ψειριζει ανταλλαχτικα γιατί δεν εχει φραγκα, δεν φαινεται για επαγγελματιας. Ψάξε στη γυρω περιοχή ιδιο μηχανάκι με σημάδια τουμπας στη δεξιά πλευρά που δεν αλλάζουν εύκολα (κάγκελα, μαρσπιε συνοδηγού, κάγκελα μηχανής κτλ).
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.547
για να πήρε μονο τη δεξιά χούφτα παει να πει οτι εχει το ιδιο μηχανάκι, έφαγε τούμπα και ψειριζει ανταλλαχτικα γιατί δεν εχει φραγκα, δεν φαινεται για επαγγελματιας. Ψάξε στη γυρω περιοχή ιδιο μηχανάκι με σημάδια τουμπας στη δεξιά πλευρά που δεν αλλάζουν εύκολα (κάγκελα, μαρσπιε συνοδηγού, κάγκελα μηχανής κτλ).
Μπορεί την τούμπα να την έχει φάει φίλος του.

"Ξέρω έναν στη γειτονιά που έχει ίδιο, κάτσε και θα σου βρω"
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
βρε λαγωνικα! βρε λαγωνικα! τι λαγωνικα ειστε εσεις βρε;

μηπως ειναι φιλος σου; ή καποιος που εχει το ιδιο και να του επεσε απο δεξια και δεν εχει να το φτιαξει; μπορει να ηταν γειτονας; μπορει να ηταν ξαδερφος μπατζανακι και το εκανε απο ζηλεια; μπορει να ηταν το συνεργειο που το παει σερβις; μπορει να ηταν περαστικος και δεν ειχε τι να κανει και το πηρε; μπορει να πηγαινε για ψαρεμα και γι αυτο ειχε φακο στο κεφαλι;αλλα δεν επιασε τπτ και πηρε μια χουφτα; μηπως ειναι γκομενος πρωην του και το εκανε για εκδικηση; μηπως ηταν αντικτμακιας και οτι κτμ βλεπει παιρνει χουφτες; να ταν καποιος εθισμενος σε ναρκωτικες ουσιες για να παρει την δοση του; να νομιζε οτι εσυ πηγες και του πηρες την δικη του χουφτα και αυτος νομιζοντας οτι το εκανες εσυ πηρε την δικη σου; να ταν μεθυσμενος και δεν ηξερε τι εκανε; να ναι κανενας χωρισμενος που εχει απογοητευτει απο ολα;

και τι μιλαμε για χουφτα που δεν εχει καν serial number?! ρε τι λαγωνικα ειστε εσεις.
 

K

kimon

Guest
βρε λαγωνικα! βρε λαγωνικα! τι λαγωνικα ειστε εσεις βρε;

μηπως ειναι φιλος σου; ή καποιος που εχει το ιδιο και να του επεσε απο δεξια και δεν εχει να το φτιαξει; μπορει να ηταν γειτονας; μπορει να ηταν ξαδερφος μπατζανακι και το εκανε απο ζηλεια; μπορει να ηταν το συνεργειο που το παει σερβις; μπορει να ηταν περαστικος και δεν ειχε τι να κανει και το πηρε; μπορει να πηγαινε για ψαρεμα και γι αυτο ειχε φακο στο κεφαλι;αλλα δεν επιασε τπτ και πηρε μια χουφτα; μηπως ειναι γκομενος πρωην του και το εκανε για εκδικηση; μηπως ηταν αντικτμακιας και οτι κτμ βλεπει παιρνει χουφτες; να ταν καποιος εθισμενος σε ναρκωτικες ουσιες για να παρει την δοση του; να νομιζε οτι εσυ πηγες και του πηρες την δικη του χουφτα και αυτος νομιζοντας οτι το εκανες εσυ πηρε την δικη σου; να ταν μεθυσμενος και δεν ηξερε τι εκανε; να ναι κανενας χωρισμενος που εχει απογοητευτει απο ολα;

και τι μιλαμε για χουφτα που δεν εχει καν serial number?! ρε τι λαγωνικα ειστε εσεις.
Όσοι απαντούν σ' αυτό το νήμα το κάνουν με ΣΚΟΠΟ να ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ με γνώμες/προτάσεις αυτόν που το άνοιξε.Από όσα γράφεις , φαίνεται ότι διαφωνείς με κάποιες από αυτές (δικαίωμά σου) και το εκδηλώνεις με ειρωνείες.Υποθέτω ότι το κάνεις για να γλυτώσεις τον ατυχήσαντα συμφορουμίτη από "ανόητες" συμβουλές.Μήπως όμως θα του ήσουν πλέον χρήσιμος με θετικό τρόπο,δηλαδή καταθέτοντας και την δική σου συμβουλή;Τα γράφω αυτά επειδή δεν θέλω να δω ένα νήμα που ενδιαφερει και μένα να γίνεται καφενείο και χώρος προσωπικών αντιδικιών.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
101
Δεν ειμαι της σχολης οτι οπου υπαρχει προβλημα υπαρχει και λυση,τουλαχιστον οσον αφορα την Ελλαδα.Αν βρεις τον κλεφτη και αυτοδικησεις εκτειθεσαι νομικα εσυ.Αν τον πιασουν θα αφεθει με συνοπτικες διαδικασιες λογω των γνωστων νομων.Μονο προληπτικα εχει νοημα να δρασει κανεις πλεον.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Όσοι απαντούν σ' αυτό το νήμα το κάνουν με ΣΚΟΠΟ να ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ με γνώμες/προτάσεις αυτόν που το άνοιξε.Από όσα γράφεις , φαίνεται ότι διαφωνείς με κάποιες από αυτές (δικαίωμά σου) και το εκδηλώνεις με ειρωνείες.Υποθέτω ότι το κάνεις για να γλυτώσεις τον ατυχήσαντα συμφορουμίτη από "ανόητες" συμβουλές.Μήπως όμως θα του ήσουν πλέον χρήσιμος με θετικό τρόπο,δηλαδή καταθέτοντας και την δική σου συμβουλή;Τα γράφω αυτά επειδή δεν θέλω να δω ένα νήμα που ενδιαφερει και μένα να γίνεται καφενείο και χώρος προσωπικών αντιδικιών.
Χαιρομαι που το ειδες ετσι ,διοτι γι αυτο το εκανα. Ειμαι κατα αποψεων καφενειου ξεκαθαρα. Δεν ειμαι κατα αυτου που εκανε το παλικαρι. Μπορει οντως απο ενα παπουτσι και μια φορμα και οσα απο τα λιγα χαρακτηριστικα που φαινονται (σταση σωματος,περπατημα, σχημα προσωπου)να βρεις κατι. Αλλα δεν ξερουμε καν σε ποια περιοχη μενει.ή ισως να βρεις μια αγγελια ή καποιον τελος παντων που δινει σαν μτχ.

Απο εκει και περα οτιδηποτε αλλο δεν ειναι βοηθεια. Η μηνυση για κλοπη απο οσα ξερω πλεον δεν ειναι αναγκαστικη οπως οριζοταν παλιοτερα οποτε νομιμα δεν ειναι υποχρεωμενος. Απο εκει και περα εαν καποιος θελει να μιλησει λογικα αξεσουαρ τετοιου ειδους ας μου πει ενας οτι βρηκε κατι καθως ειναι δυσκολο να ταυτοποιηθει.

Συναγερμος και κλειστος χωρος. Αυτα τα δυο ειναι για προληψη και καλυτερα για μενα να κοιταξεις οπως ειπα το απο εδω και περα. Και δεν αναφερομαι συναγερμο μηχανης που και αυτη εχει μια προληψη Αλφα ....γτ εχουν φορτωσει μηχανες απο δρομο με συναγερμο ενα σωρο. Εννοω συναγερμο χωρου. εκει εισαι 99% σιγουρος οχι οτι δεν θα πατησει γατα....αλλα οτι θα τους προλαβεις.

Απο εκει και περα παιδια η κοινωνια δεν ειναι ενας παραδεισος που φανταζονται καποιοι. Παντου υπαρχει το δικαιο και το αδικο. Εκ φυσεως η ζωη ειναι αδικη. Κανενας δεν εχει δικαιωμα νομικα να απλωσει χερι ωστοσο ομως μπορει να το κανει πρακτικα. Ειναι καθαρα η ιδεοσυγκρασια,παιδεια,αναγκη του καθενα. Δεν γινεται να φερονται ολοι το ιδιο. Γι αυτο υπαρχει και το νομοθετικο πλαισιο που καπως βελτιωνει τα πραγματα. Σε ολα τα κρατη υπαρχουν κλοπες.....ας μην λεμε ψεματα. Και μην νομιζεται πως αυτος που θα εχει μαθει ετσι εαν οι νομοι ηταν πιο αυστηροι θα αλλαζε γνωμη και δεν θα εκανε τπτ. Απλα θα ειχε μεγαλυτερη ποινη. Που η ποινη μετα απο αντιδραση μηπως θα τον εκανε να αντιδραση περισσοτερο;

Το προβλημα λοιπον στην προκυμενη περιπτωση δεν ειναι η νομοθεσια τοσο...οσο η παιδεια. Και νομοι αυστηροτεροι να υπηρχαν....το θεμα δεν ειναι εαν θα τιμωρηθει....μην εχουμε κακια.....το θεμα ειναι εσυ τι κανεις για να προστατευσεις αυτα που εχεις. το θεμα δεν ειναι καποιος να φοβαται να κανει κατι αλλα να ειναι γραμμενο στον ηθικο του προγραμματισμο.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.279
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top