Κλωνοποίηση λειτουργικού και εγκατάσταση SSD τύπου M2

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
έχω στο γραφείο μου ένα (καινούργιο) mini pc Lenovo το οποίο έχει Win 10, i3 επεξεργαστή, 4GB RAM και ένα σκληρό κλασικό HD WD 500GB.
Επειδή σέρνεται λιγάκι, είδα ότι στις προδιαγραφές του αναφέρεται ότι μπορεί να πάρει 2280 M.2 PCIe SSD (έως 256 GB).
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω έναν SSD M2.
Αλλά πως γίνεται η αλλαγή; Δηλαδή υπάρχει κάποιος τρόπος να κλωνοποιήσω το pc από τον υπάρχοντα δίσκο στον καινούργιο και πως θα το κάνω; Πρέπει πρώτα να τοποθετήσω τον SSD στην μητρική; Ή γίνεται και με κάποια θήκη usb -όπως και με τους τυπικούς SSDs
 

gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Βάζεις τον άδειο Μ2 και χρησιμοποιείς ένα εργαλείο κλωνοποίησης σαν το Macrium Reflect για να κλωνοποιήσεις τον υπάρχοντα δίσκο στον νέο (φροντίζοντας βέβαια να χωράει στον μικρότερο Μ2).

Επίσης πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσεις τη μνήμη τουλάχιστον στα 8 γίγα. Με τις δύο αναβαθμίσεις θα δεις τεράστια διαφορά.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Βάζεις τον άδειο Μ2 και χρησιμοποιείς ένα εργαλείο κλωνοποίησης σαν το Macrium Reflect για να κλωνοποιήσεις τον υπάρχοντα δίσκο στον νέο (φροντίζοντας βέβαια να χωράει στον μικρότερο Μ2).

Επίσης πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσεις τη μνήμη τουλάχιστον στα 8 γίγα. Με τις δύο αναβαθμίσεις θα δεις τεράστια διαφορά.
Ευχαριστώ.
Αυτή τη στιγμή όλα τα περιεχόμενα του HHD μαζί με το λειτουργικό είναι πείπου 100GB. Άρα οκ, αν σκεφτείς ότι μόνο έγγραφα αποθηκεύω ως επί το πλείστον.
Άρα, 1. τοποθετώ τον καινούργιο SSD.
2.Κάνω κλωνοποίηση με το Macrium Reflect ή μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω το samsung magician που υπήρχε στη συσκευασία ενός SSD που πήρα για το laptop;
3. Δίνω εντολή από το bios να μπουτάρει σπό τον SSD
4. Κάνω επανεκκίνηση και,
5. Αν όλα είναι οκ, κάνω format στον παλιό δίσκο και τον χρησιμοποιώ σαν αποθήκη;
 

gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Ναι σε όλα. Το Macrium Reflect το έχω χρησιμοποιήσει δύο φορές για τον ίδιο σκοπό με 100% επιτυχία, το άλλο εργαλείο που λες δεν το γνωρίζω άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top