Κοντά στο όνειρο (andreas_a)

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μπορει να φαινεται ψηλα η οθονη λογω φωτογραφιων αλλα αν κατσεις στον καναπε θεωρω οτι ειναι στο ιδανικο υψος.
τι ύψος έχει η οθόνη απο το πάτωμα;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Πανέμορφος χώρος! :hi:

Θα προσπαθούσα να βάλω σε άλλη θέση το sub για να κατέβει πιο κάτω η οθόνη και το κεντρικό.
συμφωνω....

....για να ερθεις πιο κοντα στο ονειρο πρεπει να κατεβει η οθονη σου.....ειναι ψηλα...

για πες μας αποσταση θεασης και μεγεθος οθονης...

......πολυ ομορφος χωρος ...ευγε..!!!

αν ηταν μπλε αντι κοκκινου θα ηταν πιο ιδανικο για κινηματογραφο ;)

......και να φωναξεις τον ΜΚ να στα φτιαξει..
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Είσαι σούπερ :hi:

Πες μας αν θέλεις λίγο για το custom masking που έχεις φτιάξει.

Αν μπορούσες να δώσεις ίδιου πλάτους κάδρο και δεξιά αριστερά της οθόνης, όπως είναι πάνω κάτω με το masking, πιστεύω θα ήταν πιο ωραίο. Το καλύτερο θα ήταν να βάψεις όλο τον κόκκινο τοίχο και το πάνω γκρι κομμάτι μαύρο. Είναι ωραίο το μαύρο μην το φοβάσαι :D

Το sub θέλει ψάξιμο για τη σωστή του τοποθέτηση, δες εδώ.

Τα ηχεία νομίζω δεν χρειάζονται πείραγμα ούτε και η οθόνη πιο χαμηλά, θα χαλάσει ο ήχος παό το κεντρικό μετά...εκτός ίσως μεγαλύτερου μεγέθους λόγω της απόσταση θέασης.
Custom masking
Το σκεφτηκα ως εξης. χρειαζομουν ενα υλικο το οποιο να ειναι ελαφρυ αλλα και ακαμπτο στα 3 μετρα της οθονης και να εχει ενα παχοσ ενος εκατοστου περιπου. Ετσι επελεξα πολυκαρμπονικο φυλλο. το εκοψα στις διαστασεις της εσωτερικης διαστασης του καδρου της οθονης ωστε να θυληκωνει μεσα στο καδρο της οθονης. Το εντυσα στη συνεχεια με μαυρο βελουτε.
Οσο για τη στηριξη, στη κατω πλευρα, εχω δυο γαντζακια με λαστιχα που το κρατανε μεσα στην οθονη, και το απαγκιστρωνω οποτε θελω, και για την πανω πλευρα, εχω βαλει δυο γαντζους συμμετρικα που πιανουν στο πανω μερος της οθονης.

Σκοπος της πατεντας ηταν να φτιαξω το masking χωρις να καταστρεψω σε καμια περιπτωση την οθονη, χωρις να προκαλεσω αμυχες και γδαρσιματα. Απο τα βαλε βγαλε εννοω. Και ετσι κι εγινε.

Το masking αριστερα και δεξια οπως λες το εχω σκεφτει, αλλα δεν εχω τροπο να το υλοποιησω και να στηριξω για να μην χρειαστει να το βαλω εσωτερικα και χασω ιντζες. Σιγουρα θα ηταν πιο ωραιο και γω το πιστευω!

Το μαυρο χρωμα στον τοιχο το φοβαμαι λιγο, μη σκοτινιασει πολυ το χωρο. Αλλα και με το κοκκινο οταν σβησουν τα φωτα, κατα τη διαρκεια προβολης, δε το καταλαβαινεις.
Θα το δειτε στις επομενες φωτογραφιες που θα ανεβασω. Οσο ειναι εφικτο βεβαια να καταλαβεις απο μια φωτογραφια.
[DOUBLEPOST=1492259422][/DOUBLEPOST]
πραγματικά ωραιος χώρος!

πες μας λιγο και τις διαστάσεις του χώρου;

για το sub μπορεις να κανεις και Subwoofer Crawl για να βρεις την ιδανική θέση.
Παραλειψη.
Ο χωρος ειναι 55-60 τετραγωνικα. Ακριβως δε θυμαμαι. Ο χωρος οταν τραβηχτουν οι μαυρες κουρτινες ειναι 6μ μηκος με 5 μ πλατος.

Το sub θελει ψαξιμο, πως να μετακινησω το θυριο μονος δε ξερω! Καμια ιδεα?
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
τι ύψος έχει η οθόνη απο το πάτωμα;
Το καδρο της οθονης είναι 55 εκατοστα απο το πατωμα σε 16:9 και 83 εκατοστα απο εκει που τελειωνει το masking σε 235.
[DOUBLEPOST=1492259872][/DOUBLEPOST]
συμφωνω....

....για να ερθεις πιο κοντα στο ονειρο πρεπει να κατεβει η οθονη σου.....ειναι ψηλα...

για πες μας αποσταση θεασης και μεγεθος οθονης...

......πολυ ομορφος χωρος ...ευγε..!!!

αν ηταν μπλε αντι κοκκινου θα ηταν πιο ιδανικο για κινηματογραφο ;)

......και να φωναξεις τον ΜΚ να στα φτιαξει..
Νομιζω οτι ειναι ακετα χαμηλα ηδη. Πρειπει να το δειτε απο κοντα. Ισως ξεγελανε οι φωτογραφιες.

Αποσταση θεασης ειναι στα 4,5μετρα ενω η αποσταση προβολεα οθονης ειναι αν θυμαμαι καλα 5,7μ.

Ο Μανωλης πρεπει οπωσδηποτε να ερθει, δε το συζητω, επιβαλεται! Και απορω πως δεν το εχω κανει ακομα.
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
Ενα προβλημα που παρουσιαστηκε μετα την αγορα του sub, ειναι οτι τα τζαμακια στο επιπλο τριζουν καποιες φορες. εχω σκεφτει να τα βγαλω τελειως αλλα μετα ειναι και η σκονη η ατιμη!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Το καδρο της οθονης είναι 55 εκατοστα απο το πατωμα σε 16:9 και 83 εκατοστα απο εκει που τελειωνει το masking σε 235.
[DOUBLEPOST=1492259872][/DOUBLEPOST]

Νομιζω οτι ειναι ακετα χαμηλα ηδη. Πρειπει να το δειτε απο κοντα. Ισως ξεγελανε οι φωτογραφιες.
Οχι πιο χαμηλά, θα έχεις πιθανότατα θέμα με τον ήχο του κεντρικού.
Γράφω πιθανότατα, γιατί σε σχέση με εμένα είσαι πολύ πιο μακριά και ίσως αυτό να το βοηθάει λίγο.
Πες μας πως ακούγεται όταν είσαι στο 16:9 που νομίζω είναι ήδη πολύ χαμηλά. Στο 2,35 είσαι οριακά εντάξει.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Το καδρο της οθονης είναι 55 εκατοστα απο το πατωμα σε 16:9 και 83 εκατοστα απο εκει που τελειωνει το masking σε 235.
[DOUBLEPOST=1492259872][/DOUBLEPOST]

Νομιζω οτι ειναι ακετα χαμηλα ηδη. Πρειπει να το δειτε απο κοντα. Ισως ξεγελανε οι φωτογραφιες.

Αποσταση θεασης ειναι στα 4,5μετρα ενω η αποσταση προβολεα οθονης ειναι αν θυμαμαι καλα 5,7μ.
καταλαβαινω τι βλεπεις .....αλλα πιστεψεμε .....αν κατεβει θα εχεις αλλη αισθηση που δεν θα το πιστευεις...

βεβαια μπορεις να μεγαλωσεις και λιγο την οθονη σου :D
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Οχι πιο χαμηλά, θα έχεις πιθανότατα θέμα με τον ήχο του κεντρικού.
Γράφω πιθανότατα, γιατί σε σχέση με εμένα είσαι πολύ πιο μακριά και ίσως αυτό να το βοηθάει λίγο.
Πες μας πως ακούγεται όταν είσαι στο 16:9 που νομίζω είναι ήδη πολύ χαμηλά. Στο 2,35 είσαι οριακά εντάξει.
Στο 16:9 και με αρκετη κλιση στο κεντρικο, καταλαβαινεις οτι ο ηχος στο κεντρο ερχεται απο χαμηλα. Δεν δινει την αισθηση που εχει στο 235. Ειναι ολα μετρημενα στο μποι μου. (1,77) Αν κατσει καποιος ψηλος μπορει να του φαινεται λιγο διαφορετικα η να του δινει και ελαφρως διαφορετικη αισθηση. χαχα
[DOUBLEPOST=1492260703][/DOUBLEPOST]Ειστε ολοι καλεσμένοι εννοειται οποτε θελετε!
Κερναω!!
Αλλο απο κοντα και αλλο απο φωτογραφιες!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Το sub θελει ψαξιμο, πως να μετακινησω το θυριο μονος δε ξερω! Καμια ιδεα?
το δικό μου ειναι 74 κιλά και το καταφέρνω μόνος μου..

το πρωι μόλις σηκωθώ απο το κρεββάτι φακίρη που εχω, κανω ενα ντουζ με παγωμένο νερό, βαζω το eye of the tiger και ανεβοκατεβαινω 1000 φορες ενα σκαμνι του ικεα που εχω...

διαβάζω 2-3 ποπαυ, βλέπω Hulk, 2-3 επεισόδια μαγκάιβερ, τρωω 2-3 κιλά μπριζόλες ψημένες medium προς rare μαριναρισμένες με μουρουνέλαιο, βασιλικό πολτό & καπνισμένες σε φούρνο οξιάς
πινω 2-3 τουμπα λίμπρε (ακα ρετσίνα κολα) και ειμαι ετοιμος

βάζω ταλκ στα χέρια, κορδέλα στα μαλλια και πιανω το θεριο..
το γέρνω προς την μερια μου και μετακινω την σηκωμένη γωνια προς δεξια ή αριστερα. το αφηνω και επαναλαμβάνω.
δεν χρειαζεται να το σηκώσεις.
με τις επαναλαμβανομενες αυτες μικρές μετακινησεις το φέρνεις εκει που θέλεις.
δεν θέλει κόπο, αλλα τρόπο :)

PS πολυ βασικό ειναι να αγκομαχάς καθ 'όλη την διάρκεια με αγριες φωνές εξωτικών πουλιων

καλο sub crawl!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ενα ξυλο και 4 ροδακια μικρα....το πας οπου θελεις

κατι τετοιο...

ωραιο αυτο!
αλλα το θέμα ειναι ΠΩΣ βάζει ενα άτομο, ενα βαρύ (ασήκωτο απο ένα άτομο) σαμπ εκει πάνω;
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Μου αρεσει πολυ ο χρωματικος συνδυασμος !
Οι πανεμορφες κουρτινες δινουν την απαραιτητη σκοτεινη κινηματογραφικη αισθηση ενω το ανοιχτο γκρι και ο γωνιακος καναπες την φωτεινη , ελαφρια , τακτοποιημενη εμφανιση που πρεπει να εχει ενα μινιμαλ συνολακι .Βαζεις και ενα βαζο με κοκκινα τριανταφυλλα και παιρνει και γυναικεια πιστοποιηση :D
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Μπραβο πολυ ομορφος χωρος!

Φανταστικος!!
Πες μας λιγο και για τις φωτο, πως φωτισες τον χωρο?

Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Μπραβο πολυ ομορφος χωρος!

Φανταστικος!!
Πες μας λιγο και για τις φωτο, πως φωτισες τον χωρο?

Ευχαριστω!
Φυσικο φως δωματιου ειναι με λιγη υπερεκθεση (Nikon D810 + 14-24), και τριποδο για base iso λοφω χαμηλης ταχυτητας
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καταπληκτικος χωρος!!!

Για τις δοκιμες σου με την τοποθετηση του sub υπαρχουν δυο λυσεις.
Και για τις δυο λυσεις θα σε διευκολυνει ενα τετοιο για την μεταφορα.
Η μια λυση ειναι το γνωστο sub crawling οπως εχει ηδη αναφερθει.
Η αλλη ειναι να κατεβασεις το REW και αφου το εγκαταστησεις, να το ανοιξεις, να πας στο "Room Sim" τερμα δεξια επανω, να βαλεις τις διαστασεις του χωρου ΑΚΡΙΒΩΣ, να συμπληρωσεις και ολα τα υπολοιπα πεδια (θεση ακροασης, θεσεις ηχειων, συχνοτητα cross για το sub, delay, κτλ κτλ) και να μεταφερεις εικονικα το sub στον χωρο μεχρι να δεις σε ποια θεση βελτιωνεται το προβλημα και εχεις την ομαλοτερη αποκριση.
[DOUBLEPOST=1492285729][/DOUBLEPOST]
Φυσικο φως δωματιου ειναι με λιγη υπερεκθεση (Nikon D810 + 14-24), και τριποδο για base iso λοφω χαμηλης ταχυτητας
Ο "φλασακιας" απο πανω μολις εχασε τον κοσμο κατω απο τα ποδια του :gotcha: :lolsign::lolsign::lolsign:
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
αν μπορεις να κανεις αυτο θα παθεις ενα σοκ σαν αποτελεσμα...

εσυ θελεις την σκουρα μπλε αποχρωση και να μπορεις να παιξεις με την ενταση του
...δλδ ποσο εντονο να ειναι....

 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Ολα με γούστο και μεράκι. Μόνο ταπεινό δεν το λες, Ανδρέα μου.
Μία άποψη: Ο συνδιασμός Ντένον & Κλιπσ για ακρόαση μουσικής,κρίνεται ανεπαρκής. Στον κινηματογράφο, λόγο του σαμπ, βολεύεται η κατάσταση, όμως να γνωρίζεις ότι δεν παίρνεις αυτό που μπορούν να προσφέρουν τα ηχεία σου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.995
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top