Κρεβάτι - στρώμα

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Γιατί όχι και ένα τέτοιο topic;

Ψάχνω να αλλάξω κρεβάτι και στρώμα. Γύριζα σήμερα στα γνωστά... duxiana, elite strom, cocomat kai media strom.

Έχει κανείς άποψη/εμπειρία επί του θέματος;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Μακριά απο Cocomat, μην αρχίσω με αυτά που τράβηξα.
Τα Mediastrom είναι αξιοπρεπέστατα, τέτοιο έχω.
 




MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Καλά το πας, βάλε όμως και το Tempur στη λίστα. Σε κάθε περίπτωση, η δοκιμή θα σε βοηθήσει να επιλέξεις τι σου ταιριάζει.

Πάντως όσα χρήματα και να δώσει κάποιος για στρώμα, δε θα το μετανιώσει: είναι η καλύτερη επένδυση για να βελτιωθεί κατακόρυφα η ποιότητα του κοιμισμένου ενός τρίτου της ζωής του, κάτι που έχει άμεση αντανάκλαση στα ξύπνια δύο τρίτα. ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
φίλος φίλου που έχει tempur κάνει παράπονα ότι κάνει ζέστη πολύ το καλοκαίρι...στο μαγαζί μου είπαν ότι είναι μύθος και ότι υπάρχει και κάλυμα ισοθερμικό που κρατά τη θερμοκρασία του σώματος, τελικά τι να παίζει...εγώ ούτως ή άλλως το καλοκαίρι κοιμάμαι με το κλιματιστικό μονίμως ανοικτό, υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα ζέστης από το στρώμα;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Τα Mediastrom είναι αξιοπρεπέστατα, τέτοιο έχω.
Κι εγώ έχω ένα Optimum Gold και νομίζω ότι είναι ένα από τα καλύτερα συμβατικά (δηλ. με ανεξάρτητα ελατήρια) στρώματα της ελληνικής αγοράς.
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
φίλος φίλου που έχει tempur κάνει παράπονα ότι κάνει ζέστη πολύ το καλοκαίρι...στο μαγαζί μου είπαν ότι είναι μύθος και ότι υπάρχει και κάλυμα ισοθερμικό που κρατά τη θερμοκρασία του σώματος, τελικά τι να παίζει...εγώ ούτως ή άλλως το καλοκαίρι κοιμάμαι με το κλιματιστικό μονίμως ανοικτό, υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα ζέστης από το στρώμα;
Κάτι σαν Tempur δεν έχω (αν και το έχω δοκιμάσει και πιθανόν θα είναι η επόμενη αγορά μου σε στρώμα), αλλά έχω ένα -επίσης εξαιρετικό- στρώμα από λάτεξ στο εξοχικό, όπου και σ' αυτό "βυθίζεσαι". Είναι αλήθεια ότι είναι πιο ζεστό το καλοκαίρι, ωστόσο καθώς κι εγώ κοιμάμαι με κλιματιστικό το καλοκαίρι, αυτό δεν αποτελεί καθόλου πρόβλημα.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Κοιταξτε και τα Breckle, (μου ταχε συστησει φιλος πολυ ψειρας ,που ειχε και πολυ ακριβοτερα Ελληνικα)
και ειμαστε υπερευχαριστημενοι.
Ουτε ζεστη το καλοκαιρι,ουτε κρυο τον χειμωνα, Εχει μαλακα,μεσαια,σκληρα.
Πηραμε το μεσαιο 1.70χ2.20 = 600 ευρω, 3 χρονια πριν.
Απο Γερμανια,μονο ενας αντιπροσωπος Αθηνα και ενας Θεσσαλονικη
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Προσωπικά προτιμώ λογικότερου κόστους στρώμα με παχύ πουπουλένιο υπό(ερ?)στρωμα για επτά-οκτώ μήνες το χρόνο. Δε θέλεις να βγεις και λειτουργεί κάπως σαν memory foam. :sleep:

Τους υπόλοιπους τέσσερις, φροντίζει το A/C για τον άριστο ύπνο. :sleep::sleep:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Μια εξήγηση που μου έδωσε ο πωλητής ήταν ότι καθώς το αφρώδες στρώμα αγκαλιάζει το σώμα καλύτερα (περισσότερο λέω εγώ) δίνει την αίσθηση του πιο ζεστού ενώ δεν είναι (σκεπάζει περισσότερη επιφάνεια του σώματος οπότε όσο λιγότερη επιφάνεια αερίζεται - αναπνέει τόσο πιο πολύ ζεσταίνεσαι, πάλι λέω εγώ)....it makes sense αλλά κλιματιστικό ρουλζ!

Πάντως αυτό που μου έκανε περισσότερο κλικ ήταν το τοπ μοντέλο της elite strom (temptation) το οποίο είναι pocket springs αλλά στο πάνω μέρος μεταξύ άλλων έχει και ένα στρώμα tempur (4 εκατοστών). Με την έκπτωση 1355 στη διάσταση 180χ200.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Τα στρώματά τους είναι (ήταν?) κομμένα στη μέση, υποθέτω για να είναι ανεξάρτητες οι δύο πλευρές, πράγμα που δεν ήξερα ούτε μου ανέφεραν. Η θήκη ήταν τεράστια και μετά απο λίγο απομακρύνονταν τα δύο τμήματα κι άρχιζες να πέφτεις στην τρύπα του κέντρου. Με τα χίλια ζόρια και μετά απο τεράστια φασαρία, χωρίς να δεχθούν να φτιάξουν ενιαίο, μου έφτιαξαν άλλη θήκη η οποία ήταν απλώς μεγάλη οπότε για να μην παίξω ξύλο αναγκάστηκα να κάνω πατέντα.
Τρία χρόνια μετά ξαναπήρα Mediastrom και το έβαλα στο βοηθητικό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
ακόμη είναι δύο κομμάτια... μέσα σε υφασμάτινη θήκη που από ότι μου είπαν δουλεύει μόνο από τη μία μεριά (στο πάνω μέρος έχει ελάχιστο υφασμάτινο διάκενο από το ένα κομμάτι στο άλλο προφανώς για αυτό το λόγο) όπερ όταν θα πρέπει κάθε έξι μήνες να φέρεις το πάνω κάτω (σε κάποια μοντέλα που πρέπει να γίνεται αυτό) τότε θα πρέπει να τα βγάλεις από την υφασμάτινη θήκη να τα γυρίσεις ανάποδα και να τα ξαναβάλεις στη θέση τους. Κάθε δυο μήνες θέλει περιστροφή γύρω από τον κάθετο άξονα....γενικά πολλά βάλε-βγάλε μου είπαν, αποκλείεται να είμαστε τόσο συνεπείς σε αυτά και φαντάζομαι ότι αν δεν τα τηρήσεις τα φύκια και η αλογότριχα θα κάτσουν μονόπαντα και τρέχα γύρευε.
Και μιας και είπα φύκια...η στιχομυθία ήταν η εξής, βάζουμε φύκια γιατί κάνει καλό στο άσθμα αλλά αν τυχόν έχετε πρόβλημα θυρεοειδή τότε στην παραγγελία λέμε να μην τα βάλουν, έτσι κι αλλιώς δεν έχει διαφορά στο κόστος με ή χωρίς!!! και αν αποκτήσουμε στην πορεία πρόβλημα τι γίνεται; (ρωτάω εγώ από μέσα μου)
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
εχω το ακριβο (περ 500 ευρω) του ΙΚΕΑ, μαλακο, με αφρο κλπ, πολυ καλο και ξεκουραστο! απ οτι εχω δοκιμασει το καλυτερο. Δεν κοιμηθηκα σε πανακριβα η tempur βεβαια
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.867
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top