Κρούσμα λογοκρισίας στην Art Athina με μία σύλληψη

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
[FONT=Verdana, Arial]"Κατασχέθηκε DVD[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial]Κρούσμα λογοκρισίας στην Art Athina με μία σύλληψη[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial]in.gr - 03/06/07 11:48

Στον εισαγγελέα θα οδηγηθεί την Κυριακή ο γενικός διευθυντής του εκθεσιακού κέντρου HELEXPO, κατηγορούμενος για παράβαση του νόμου περί ασέμνων και προσβολή συμβόλων του ελληνικού κράτους.Η σύλληψή του έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου, έπειτα από καταγγελία και έφοδο στο εκθεσιακό κέντρο, όπου πραγματοποιείται η έκθεση Art Athina, εξαιτίας DVD που έπαιζε παρουσιάζοντας άσεμνες σκηνές με μουσική υπόκρουση τον εθνικό ύμνο.
Το DVD κατασχέθηκε, ενώ καταζητείται και η δημιουργός του.
Στον πενταόροφο εκθεσιακό χώρο και σε μια επιφάνεια 8.800 τ.μ. ξένες και εγχώριες γκαλερί, προτείνουν, προσελκύουν συλλέκτες, ανταλλάσουν απόψεις στη σύγχρονη εικαστική σκηνή. Τιμώμενη χώρα φέτος στην έκθεση είναι η Ρωσία."




Πάρα πολύ ωραία. Όλα τα είχαμε σε αυτή τη χώρα, η λογοκρισία της Τέχνης μας έλειπε. Η αστυνομία και οι δικαστικές αρχές ασχολούνται με καταγγελίες και εφόδους σε γκαλερί και εκθεσιακούς χώρους!!
ΝΤΡΟΠΗ για την χώρα που κάποιοι που έζησαν εδώ πριν 2500 χρόνια καλλιέργησαν τις Τέχνες σε δυσθεώρητο για τα σημερινά δεδομένα μας επίπεδο...

[/FONT]
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
[FONT=Verdana, Arial][/FONT][FONT=Verdana, Arial]Η αστυνομία και οι δικαστικές αρχές ασχολούνται με καταγγελίες και εφόδους σε γκαλερί και εκθεσιακούς χώρους!![/FONT]
Και όχι μόνο. Αμφότεροι ασχολούνται και με απεργίες και μίζες.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Άντε τώρα να με πείσουν ότι η Ελληνική Αστυνομία δεν έχει την επάνδρωση, όταν Σαββατιάτικα κάνουν τέτοιες επιχειρήσεις.
:mad_3:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι αυτά γίνονται για να γίνει θόρυβος γύρω από το όνομα του εκάστοτε "καλλιτέχνη", κι ο κόσμος τσιμπάει το δόλωμα?

Ποιος θα τον/την μάθαινε αν παρουσίαζε κάτι άλλο και όχι, στη συγκεκριμένη περίπτωση, μία γυναίκα αυτοϊκανοποιούμενη υπό τον ήχο του εθνικού ύμνου (χοντρό βίτσιο κι αυτό πάντως, ε?) και σε άλλη παλαιότερη περίπτωση έναν εσταυρωμένο που δέχεται τα σέβη ανδρικού γεννητικού οργάνου? Για να γίνει γνωστός/η, θα έπρεπε να κάνει κάτι πραγματικά ωραίο. Αλλά, ως γνωστόν, το εντυπωσιακό είναι πολύ πιο εύκολο από το ωραίο και το καλό.

Και δεν επικεντρώνομαι στην προσβολή, αν και πολύ θα το ήθελα. Επικεντρώνομαι στην προσπάθεια εντυπωσιασμού και δημιουργίας θορύβου.

Κι εγώ αν πάω σε μια εκδήλωση φορώντας για καπέλο χριστουγεννιάτικα λαμπάκια που αναβοσβήνουν, είναι απίστευτα πιο εύκολο να τραβήξω την προσοχή και να λένε όλοι για μένα "ποια είναι αυτή η εκκεντρική, να τη γνωρίσουμε, σίγουρα θα έχει άποψη", απ' ότι αν εμφανιστώ με ένα πραγματικά ωραίο ντύσιμο (που θέλει γούστο), συμπεριφερθώ κόσμια και πολιτισμένα (που θέλει ευγένεια και κοινωνική μόρφωση) και εντυπωσιάσω, λέμε τώρα, με το πνεύμα μου (που θέλει καλλιέργεια)...
 

Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι αυτά γίνονται για να γίνει θόρυβος γύρω από το όνομα του εκάστοτε "καλλιτέχνη", κι ο κόσμος τσιμπάει το δόλωμα?

Ποιος θα τον/την μάθαινε αν παρουσίαζε κάτι άλλο και όχι, στη συγκεκριμένη περίπτωση, μία γυναίκα αυτοϊκανοποιούμενη υπό τον ήχο του εθνικού ύμνου (χοντρό βίτσιο κι αυτό πάντως, ε?) και σε άλλη παλαιότερη περίπτωση έναν εσταυρωμένο που δέχεται τα σέβη ανδρικού γεννητικού οργάνου? Για να γίνει γνωστός/η, θα έπρεπε να κάνει κάτι πραγματικά ωραίο. Αλλά, ως γνωστόν, το εντυπωσιακό είναι πολύ πιο εύκολο από το ωραίο και το καλό.

Και δεν επικεντρώνομαι στην προσβολή, αν και πολύ θα το ήθελα. Επικεντρώνομαι στην προσπάθεια εντυπωσιασμού και δημιουργίας θορύβου.

Κι εγώ αν πάω σε μια εκδήλωση φορώντας για καπέλο χριστουγεννιάτικα λαμπάκια που αναβοσβήνουν, είναι απίστευτα πιο εύκολο να τραβήξω την προσοχή και να λένε όλοι για μένα "ποια είναι αυτή η εκκεντρική, να τη γνωρίσουμε, σίγουρα θα έχει άποψη", απ' ότι αν εμφανιστώ με ένα πραγματικά ωραίο ντύσιμο (που θέλει γούστο), συμπεριφερθώ κόσμια και πολιτισμένα (που θέλει ευγένεια και κοινωνική μόρφωση) και εντυπωσιάσω, λέμε τώρα, με το πνεύμα μου (που θέλει καλλιέργεια)...
:cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4: :cool_4:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Κρούσμα λογοκρισίας στην Art Athina με μία σύλληψη

Ποιος θα τον/την μάθαινε αν παρουσίαζε κάτι άλλο και όχι, στη συγκεκριμένη περίπτωση, μία γυναίκα αυτοϊκανοποιούμενη υπό τον ήχο του εθνικού ύμνου (χοντρό βίτσιο κι αυτό πάντως, ε?) και σε άλλη παλαιότερη περίπτωση έναν εσταυρωμένο που δέχεται τα σέβη ανδρικού γεννητικού οργάνου?

Χα χα..
Αυτή ήταν η "τέχνη που λογοκρίθηκε";
Αι στο διάολο. Χα χα.

Αλήθεια στο in.gr γιατί δεν γράφανε επακριβώς για την ποιότητα της τέχνης που "αντιδημοκρατικά λογόκριναν";

Κρούσμα;;;
Μάλλον εγκεφαλική παράνοια, που γίνονται θέμα αυτού του είδους οι γελοιότητες.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Μα η τεχνη ειναι ανατρεπτικη απο μονη της. Αν χρειαζεται κατι "σοκιν" για να τραβηξει κοσμο που ειναι αποχαυνωμενος και πνευματικα ευνουχισμενος, που θεωρει ψυχαγωγια τα παρατραγουδα και οποιοδηποτε αλλο ευπεπτο υποπροιον, τοτε πολυ σωστα πραττει. Μην ξεχνατε οτι υπαρχουν καλλιτεχνες που ολοκληρη η δουλεια τους περιστρεφεται μεσω τετοιων ειδους εργων. Το ωραιο και καλο το βλεπει ο καθενας διαφορετικα. Αλλωστε δε γινεται ολα να ειναι ιδια. Δε γινεται να υπαρχει μονο κλασσικη μουσικη επειδη ειναι καλη και ωραια. Μην παρεξηγησετε την εννοια "σοκιν". Δεν αποτελει τεχνη οτιδηποτε σοκαρει (αλιμονο).
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Aραγε θα αρεσε στους ηρωες του 21' και στους ηρωες του δευτερου παγκοσμιου πολεμου να βλεπουν τσοντα με ηχιτικη επενδυση τον εθνικο υμνο της Ελλαδος?

Μην τα μηδενιζουμε ολα στο ονομα της ελευθεριας της τεχνης!
Παλι τα ιδια θα λεμε?

Στα παντα υπαρχει ενα μετρο και αν δεν εχουμε εμεις το μυαλο να καταλαβουμε που θα μπαινει αυτο το μετρο θα μας το βαζουν αλλοι!

Ε ρε ενα Home office σαν της Αγγλιας που χρειαζεται ο Ελληνας!
Δεν επρεπε να το γραψω αυτο γιατι οποιος καταλαβει τι εννοω η θα συμφωνησει μαζι και θα εκπλαγει με την αποψη μου η θα με μισησει! :crazy_3:

Βεβαια το να ασχολειται το υπουργειο και οι δικαστες με τετοια θεματα και να κανουν την τρελη για θεματα οπως αυτα του μαντουβαλου Τζοχατζοπουλου κτλ δειχνει την γελοιοτητα τους! Ας δειξουν τα @@ σε αυτους που πρεπει να χωσουν μεσα και μετα ας ασχοληθουν και με την τεχνη!

Το οτι τα Σκοπια θα ονομαζονται σκετο Μακεδονια αυτο το θεωρω ντροπη για εμας τους Ελληνες!
Ο εθνικος υμνος στην τσοντα δεν ειναι το σοβαρο θεμα δεν λεω το αντιθετω!

Αλλα για μενα επραξαν σωστα!

Ας δουλευαν ομως το ιδιο καλα για ολα τα θεματα που διασυρουν την Ελλαδα στην εξωτερικη εικονα μας!
 

Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
...

Ε ρε ενα Home office σαν της Αγγλιας που χρειαζεται ο Ελληνας!
Δεν επρεπε να το γραψω αυτο γιατι οποιος καταλαβει τι εννοω η θα συμφωνησει μαζι και θα εκπλαγει με την αποψη μου η θα με μισησει! :crazy_3:

..
τι είναι HOME OFFICE?????
κάτι σαν HOME THEATRE??????
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: Κρούσμα λογοκρισίας στην Art Athina με μία σύλληψη

Χα χα..
Αυτή ήταν η "τέχνη που λογοκρίθηκε";
Αι στο διάολο. Χα χα.

Αλήθεια στο in.gr γιατί δεν γράφανε επακριβώς για την ποιότητα της τέχνης που "αντιδημοκρατικά λογόκριναν";

Κρούσμα;;;
Μάλλον εγκεφαλική παράνοια, που γίνονται θέμα αυτού του είδους οι γελοιότητες.
Δηλαδή να βγάλουμε αστυνομία τέχνης και αισθητικής;
Πολύ καλή ιδέα, αλλά γιατί μου μοιάζει ότι επιστρέφω στο 1984!
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Ελεος ... ο εθνικός ύμνος να υπόκειται υπο του νόμου της τέχνης ... Να τους πάρει και να τους σηκώσει ...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Έεεε όχι και αστυνομία σε διεθνή Έκθεση Τέχνης!!!!!

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!

Αυτή η χώρα κάνει συνεχώς βήματα προς τα πίσω... και γίνεται διεθνώς ρεζίλι... τελικά ο φονταμενταλισμός ζει και βασιλεύει και στον Δυτικό κόσμο...
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Αυτοικανοποιηση και Εθνικος Υμνος???? Παω στοιχημα οτι πισω απο αυτη τη "συνθεση" κρυβεται καποια αριστερη κουλτουριαρα αδερφη με απωθημενα απο το στρατο,τα χρονια στη ΚΝΕ,τις χυλοπιτες απο τους τσολιαδες στο συνταγμα,τις βολτες στη πιατσα της πλατειας Κουμουνδουρου και τα φτηνα πηδηματα απο τους Αλβανους.
Δυτυχως στη χωρα μας τα τελευταια χρονια η ανωμαλια και η κομπλεξικη συμπεριφορα μεσα απο τη τεχνη θεωρουνται πολιτισμος και λογοι θαυμασμου του καλλιτεχνη.
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Αυτοικανοποιηση και Εθνικος Υμνος???? Παω στοιχημα οτι πισω απο αυτη τη "συνθεση" κρυβεται καποια αριστερη κουλτουριαρα αδερφη με απωθημενα απο το στρατο,τα χρονια στη ΚΝΕ,τις χυλοπιτες απο τους τσολιαδες στο συνταγμα,τις βολτες στη πιατσα της πλατειας Κουμουνδουρου και τα φτηνα πηδηματα απο τους Αλβανους.
Δυτυχως στη χωρα μας τα τελευταια χρονια η ανωμαλια και η κομπλεξικη συμπεριφορα μεσα απο τη τεχνη θεωρουνται πολιτισμος και λογοι θαυμασμου του καλλιτεχνη.
:bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:
 

Μηνύματα
369
Reaction score
0
Και ποιος θα ειναι αυτος που θα καθορισει τι ειναι τεχνη και τι οχι. Εγω συχαινομαι την οπερα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου. Αν ειχα εξουσια δηλαδη θα επρεπε να την απαγορευσω?Μη ξεχνατε οτι ο εθνικος υμνος ειναι εθνικος για εμας. Αν επαιζε ο ιταλικος εθνικος υμνος θα μας πειραζε το ιδιο? Αν με αυτο ο καλλιτεχνης ηθελε να κανει σαφη αναφορα στη φασιστικη ιταλια θα ενοχλουσε το ιδιο?Σιγουρα η χρηση ιερων συμβολων προβοκαρουν. Αλλα και ο πανουσης δεν προβοκαρει με την παρασταση του? Να παμε και εμεις απ'εξω με τις εικονες να τον λιντσαρουμε?
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Αυτοικανοποιηση και Εθνικος Υμνος???? Παω στοιχημα οτι πισω απο αυτη τη "συνθεση" κρυβεται καποια αριστερη κουλτουριαρα αδερφη με απωθημενα απο το στρατο,τα χρονια στη ΚΝΕ,τις χυλοπιτες απο τους τσολιαδες στο συνταγμα,τις βολτες στη πιατσα της πλατειας Κουμουνδουρου και τα φτηνα πηδηματα απο τους Αλβανους.
Δυτυχως στη χωρα μας τα τελευταια χρονια η ανωμαλια και η κομπλεξικη συμπεριφορα μεσα απο τη τεχνη θεωρουνται πολιτισμος και λογοι θαυμασμου του καλλιτεχνη.
Συγχαρητήρια για το λεκτικό σου πλούτο, για την ψυχραιμία σου, για την ποιότητά σου, τη δημοκρατικότητά σου. Αλήθεια νοιώθω περήφανος όταν γνωρίζω ότι υπάρχουν Έλληνες όπως εσύ και πολύ σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά όταν γνωρίζω ότι άνθρωποι σαν και εσένα ψηφίζουν.
Έχεις το σεβασμό μου.

:crazy_1: :crazy_1: :crazy_1:
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Ελεος ... ο εθνικός ύμνος να υπόκειται υπο του νόμου της τέχνης ... Να τους πάρει και να τους σηκώσει ...
Δηλ εσυ τι θα ηθελες?
Δεν σε ενοχλει?
Και το ξαναλεω οτι δεν ειναι συμαντικο προβλημα αυτο που εγινε μπρος στα σοβαρα θεματα που εχουμε να επιλυσουμε ως χωρα!

Αλλα ρε φιλε δεν σε πειραζει να ακους τον Εθνικο μας υμνο και να βλεπεις τσοντα?
Δηλ τι ηθελε να μας περασει ο καλιτεχνης εκεινη την ωρα?
Οτι η Ελλαδα μαμαει καλα? Οτι μαμαμε και δερνουμε? Οτι ειμαστε μαμαδιες? Οτι μας μαμανε μηπως?

Πες μου πρωτα που ειναι η τεχνη σε αυτο που εγινε?

Η μηπως δεν θα επρεπε να σπασουν στο ξυλο οσους τραγουδανε τον εθνικο υμνο (την μελωδια δηλ) αλλα παραποιουν τα λογια του υμνου προς χαρη των οπαδικων τους προτιμησεων?

Εχεις ακουσει Αμερικανο και Εγγλεζο να τραγουδαει τον εθνικο του υμνο και να τον παραποιει?
Η μηπως αυτοι οι λαοι ειναι εθνικοφρονες και ηλιθιοι που δεν σηκωνουν μια πλακα για τον υμνο τους.
Γιατι απο οτι γνωριζεις και εσυ αυτες οι δυο οι χωρες διοικουν ολο τον πλανητη γη! (τους εχεις για βλακες λοιπον που παιρνουν τοσο σοβαρα τον εθνικο του υμνο?)
 


Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Συγχαρητήρια για το λεκτικό σου πλούτο, για την ψυχραιμία σου, για την ποιότητά σου, τη δημοκρατικότητά σου. Αλήθεια νοιώθω περήφανος όταν γνωρίζω ότι υπάρχουν Έλληνες όπως εσύ και πολύ σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά όταν γνωρίζω ότι άνθρωποι σαν και εσένα ψηφίζουν.
Έχεις το σεβασμό μου.

:crazy_1: :crazy_1: :crazy_1:
Πραγματικα δεν σε καταλαβαινω!
Ειπε την αποψη του ο ανθρωπος!
Θα κρινεις εσυ αν ειναι δημοκρατικος η οχι? εισαι σιγουρος?
Εσυ δεν λες οτι ποιος θα κρινει την τεχνη?
Ποιος εισαι εσυ λοιπον που θα κρινεις τον αλλον?

Ολα δικα σου δεν γινεται!

Βλεπεις η δημοκρατια για μερικους λειτουργει οπως τους συμφερει!
Να μην κανει κριτικη και χιουμορ (γιατι χιουμορ εκανε!) αλλα εσυ να εχεις δικαιωμα να του κανεις κριτικη στον ιδιο για αυτο που ειπε!

Θα μπορουσες χωρις ειρωνια να μας δωσεις να καταλαβουμε οτι δεν συμφωνεις μαζι του!
Αλλα βλεπεις η δημοκρατια σου δινει το δικαιωμα να λες την αποψη σου και να εισαι ειρωνικος ενω για τον αλλο δεν του αναγνωριζεις αυτο το δικαιωμα . Να πει την αποψη του για την τεχνη και τι ειναι τεχνη κατα το δικο του γουστο η πιστευω...

Σου ευχομαι να πας στην εκθεση να παρεις το dvd και να το παιζεις στην τηλεοραση σου και στις Εθνικες εορτες της χωρας!

Μην παρεξηγηθεις μαζι μου!
Και γω ειπα την γνωμη μου οπως ακριβως την ειπες για τον αλλον!
Ετσι δεν ειναι? :cool_4::cool_4::cool_4:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
... Αν επαιζε ο ιταλικος εθνικος υμνος θα μας πειραζε το ιδιο? ...
Εμένα λίγο λιγότερο, αλλά σίγουρα ναι. Κι ο τουρκικός να έπαιζε, (παραδοσιακά αντίπαλη χώρα), ένα "ντροπή" θα το έλεγα.

Αλλά ακόμα κι αν δεν είναι έτσι, τόσο κακό είναι πια να έχει κάποιος ιερά και όσια και να μη θέλει να του τα προσβάλει ο κάθε τυχάρπαστος που θέλει να κάνει το όνομά του ν' ακουστεί και δεν έχει άλλο τρόπο?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top