Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

Μηνύματα
134
Reaction score
0
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μάθω πιο είναι το κόστος για μια τηλεοπτική διαφήμιση, σε κάποιο από τα κανάλια εθνικής εμβέλειας.

Με ενδιαφέρει και το εύρος των τιμών, αν κάποιος γνωρίζει, ανάλογα με την ώρα και τη σειρά εμφάνισης της διαφήμισης.

Όσοι δεν θέλουν να γράψουν public, ας μου στείλουν PM.

Ευχαριστώ,

Βασίλης
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ!!!!!!!

Ανάλογα βέβαια τι προιόν έχεις, σε τι κοινό απευθύνεσαι, αν το προιόν είναι καινούργιο στην αγορά ή όχι (θέλεις κάλυψη ή επανάληψη;) και βέβαια αρκετοί άλλοι παράγοντες.

Γενικά το δευτερόλεπτο ξεκινάει από 1000 Ευρώ και μπορεί να φτάσει και τα 7-8.000 Ευρώ με τους φόρους.

Ανάλογα το budget βέβαια υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις. Πάντως με budget μικρότερο των 80.000 Ευρώ εγώ δεν θα το σκεφτόμουν καν για τηλεοπτική διαφήμιση. Όμως υπάρχουν και άλλες λύσεις για τηλεοπτική παρουσία και με μικρότερο budget.

Υ.Γ. Μην σκεφτείς καν να το κάνεις μόνος σου. Πάντα μέσω media-shop και για την παραγωγή σοβαρή εταιρία...
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Μπορείς να απευθυνθείς είτε στα κανάλια, είτε σε μια διαφημιστική εταιρεία, δεν βλεπω γιατί να μην σου απαντήσουν.

Πάντως να ξέρεις ότι οι διαφορές είναι μεγάλες, αναλογα με την ώρα και το κανάλι,πχ το Σταρ ειναι απο τα φτηνά "γνωστά" κανάλια.Βεβαια η ωρα παιζει ρολο αναλογα και με το που απευθυνεσαι, εαν πουλας πχ παιχνιδια δεν θα πας να διαφημιστεις 4 η ώρα το πρωί της Τετάρτης και ας είναι φτηνά τότε!

Ακριβότερος τηλεοπτικος χρόνος στην Ελλάδα ειναι ημίχρονο παράτασης σε τελικό CL,μου είχαν πει κάποτε το νούμερο και απο τότε εμεινα καραφλός...δεν το θυμαμαι επι του παρόντος αλλά ηταν διαστημικό.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Θα πρότεινα media-shop...

Απευθείας με τα κανάλια δεν θα πάρεις τις εκπτώσεις ενός media-shop. Μπορείς όμως να μάθεις τιμές από τα κανάλια...
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

Θα πρότεινα media-shop...

Απευθείας με τα κανάλια δεν θα πάρεις τις εκπτώσεις ενός media-shop. Μπορείς όμως να μάθεις τιμές από τα κανάλια...

:happy_6:

Χρήστο διόρθωσε λίγο τις "τιμές σου" :happy_8:

Το δευτερόλεπτο σε έναν από τους Αθηναικούς σταθμούς ...μεσοσταθμικά και through the year παίζει ακριβά μεταξύ 100-120 euro το sec.
Στο τελευταίο επεισόδιο του Παραπέντε έπαιξε μεταξύ 700 και 1.000 euro.
Αυτό όμως συμβαίνει ...μια φορά το χρόνο.
Στα τελευταία επεισόδια πολύ επιτυχημένων σειρών.
Το Champions league παίζει στα 200-250 euro.
Το τηλεοπτικό δευτερόλεπτο γενικά παίζει πολύ και δεν μπορεί να εκφραστεί σε euro μέσα σε λίγες αράδες.
Ούτε μπορούν να αναλυθούν οι καλύψεις (καθαρές και μη), οι επαναλήψεις, τα GRPs και CPR ώστε κάποιος να αποφασίσει με ασφάλεια το αν θα κάνει τηλεοπτικό.

Το μόνο που μπορεί να είναι καθοριστικό είναι η συνολική minimum απαιτούμενη επένδυση η οποία μπορεί να φθάσει σε δυσθεώρητα οικονομικά επίπεδα....για πλάκα. :happy_6:



Για τηλεοπτικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις το επαρχιακό τηλεοπτικό δίκτυο (μαζί με την ΕΤ3).
Κάποιος έξυπνος συνδιασμός (ο οποίος κοστίζει απίστευτα φθηνότερα από τα υποτιθέμενης εθνικής εμβέλειας τηλ. κανάλια) μπορεί να σου κοστίσει ακριβά ακριβά 7-8 euro το δευτερόλεπτο.
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Μέσος χρόνος εκπομπής για μία διαφήμιση; Είναι τελείως άκυρο να λέμε για δεύτερόλεπτα , χωρίς να ξέρουμε το συνολικό χρόνο ...
 

Μηνύματα
134
Reaction score
0
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

Μέσος χρόνος εκπομπής για μία διαφήμιση; Είναι τελείως άκυρο να λέμε για δεύτερόλεπτα , χωρίς να ξέρουμε το συνολικό χρόνο ...
Απ' όσο γνωρίζω είναι περίπου 30 δευτερόλεπτα.
 

Μηνύματα
134
Reaction score
0
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

:happy_6:

Χρήστο διόρθωσε λίγο τις "τιμές σου" :happy_8:

Το δευτερόλεπτο σε έναν από τους Αθηναικούς σταθμούς ...μεσοσταθμικά και through the year παίζει ακριβά μεταξύ 100-120 euro το sec.
Στο τελευταίο επεισόδιο του Παραπέντε έπαιξε μεταξύ 700 και 1.000 euro.
Αυτό όμως συμβαίνει ...μια φορά το χρόνο.
Στα τελευταία επεισόδια πολύ επιτυχημένων σειρών.
Το Champions league παίζει στα 200-250 euro.
Το τηλεοπτικό δευτερόλεπτο γενικά παίζει πολύ και δεν μπορεί να εκφραστεί σε euro μέσα σε λίγες αράδες.
Ούτε μπορούν να αναλυθούν οι καλύψεις (καθαρές και μη), οι επαναλήψεις, τα GRPs και CPR ώστε κάποιος να αποφασίσει με ασφάλεια το αν θα κάνει τηλεοπτικό.

Το μόνο που μπορεί να είναι καθοριστικό είναι η συνολική minimum απαιτούμενη επένδυση η οποία μπορεί να φθάσει σε δυσθεώρητα οικονομικά επίπεδα....για πλάκα. :happy_6:



Για τηλεοπτικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις το επαρχιακό τηλεοπτικό δίκτυο (μαζί με την ΕΤ3).
Κάποιος έξυπνος συνδιασμός (ο οποίος κοστίζει απίστευτα φθηνότερα από τα υποτιθέμενης εθνικής εμβέλειας τηλ. κανάλια) μπορεί να σου κοστίσει ακριβά ακριβά 7-8 euro το δευτερόλεπτο.
Νομίζω ότι έχω καλυφθεί. Τα παραδείγματά σου μου έδωσαν και τα όρια του θέματος.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

:happy_6:

Χρήστο διόρθωσε λίγο τις "τιμές σου" :happy_8:

Το δευτερόλεπτο σε έναν από τους Αθηναικούς σταθμούς ...μεσοσταθμικά και through the year παίζει ακριβά μεταξύ 100-120 euro το sec.
Στο τελευταίο επεισόδιο του Παραπέντε έπαιξε μεταξύ 700 και 1.000 euro.
Αυτό όμως συμβαίνει ...μια φορά το χρόνο.
Στα τελευταία επεισόδια πολύ επιτυχημένων σειρών.
Το Champions league παίζει στα 200-250 euro.
Το τηλεοπτικό δευτερόλεπτο γενικά παίζει πολύ και δεν μπορεί να εκφραστεί σε euro μέσα σε λίγες αράδες.
Ούτε μπορούν να αναλυθούν οι καλύψεις (καθαρές και μη), οι επαναλήψεις, τα GRPs και CPR ώστε κάποιος να αποφασίσει με ασφάλεια το αν θα κάνει τηλεοπτικό.

Το μόνο που μπορεί να είναι καθοριστικό είναι η συνολική minimum απαιτούμενη επένδυση η οποία μπορεί να φθάσει σε δυσθεώρητα οικονομικά επίπεδα....για πλάκα. :happy_6:



Για τηλεοπτικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις το επαρχιακό τηλεοπτικό δίκτυο (μαζί με την ΕΤ3).
Κάποιος έξυπνος συνδιασμός (ο οποίος κοστίζει απίστευτα φθηνότερα από τα υποτιθέμενης εθνικής εμβέλειας τηλ. κανάλια) μπορεί να σου κοστίσει ακριβά ακριβά 7-8 euro το δευτερόλεπτο.
Λάθος μου... όλο το σποτ των 30'' δευτερολέπτων εννοούσα... 120 Ευρώ το δευτερόλεπτο μέσος όρος χωρίς τους φόρους όμως...

Όταν γράφεις βράδυ...
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

Και ποιο είναι το ελάχιστο των επαναλήψεων πχ για μία εβδομάδα;

Ποιο είναι το ελάχιστο...ή ποιο είναι το optimum; :happy_6:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

Και ποιο είναι το ελάχιστο των επαναλήψεων πχ για μία εβδομάδα;
Αν έχεις μεγάλο μπάτζετ μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα εσύ... άστα στους διαφημιστές.

Το μόνο που έχεις να κάνεις στο τέλος του χρόνου είναι να συγκρίνεις τα δικά σου grp's με αυτά του ανταγωνισμού σου ανάλογα με το διαφημιστικό σου κονδύλι...

Αν πάλι έχεις μικρό μπάτζετ τότε πάμε σε αυτό που λέει ο preve...

Διαλέγεις: Συχνότητα (πόσες φορές θα "ακούσει" το μήνυμά σου το κοινό-στόχος) ή κάλυψη (πόσο μεγαλύτερο ποσοστό του κοινού σου θα σε ακούσει έστω 1 φορά) ;;;

Το τι θα επιλέξεις έχει να κάνει με το προιόν σου, σε ποιό σημείο του κυκλού ζωή του βρίσκεται, τι κάνει ο ανταγωνισμός, πόσο στοχευμένο είναι το μήνυμά σου και ποιό ακριβώς είναι το κοινό-στόχος σου...

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όσο πιο καλά ξέρεις και όσο πιο στοχευμένο είναι το κοινό-στόχος σου τόσο καλύτερες πιθανότητες έχεις να κάνεις optimized το δίλημμα συχνότητα ή κάλυψη...

Για μένα πάντα δεν μπορείς με μικρό μπάτζετ να λες ότι το κοινό σου είναι π.χ. γυναίκες 18-35 ετών... είναι σαν να πετάς βότσαλα στην θάλασσα. Δεν θα τα ξαναβρείς ποτέ!

Αν όμως πεις ότι το κοινό μου είναι γυναίκες 18-25 μέσης ανώτερης τάξης που έχουν την τάση να δοκιμάζουν νέα προιόντα, του αρέσει η περιπέτεια και η αναζήτηση και ψάχνουν τις νέες τάσεις τότε έχεις ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που ακούει-διαβάζει-βλέπει συγκεκριμένα πράγματα και μπορείς να το "πιάσεις" πολύ πιο εύκολα και να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με το μικρότερο δυνατό μπάτζετ...

Αυτά τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη βέβαια...
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

Αν όμως πεις ότι το κοινό μου είναι γυναίκες 18-25 μέσης ανώτερης τάξης που έχουν την τάση να δοκιμάζουν νέα προιόντα, του αρέσει η περιπέτεια και η αναζήτηση και ψάχνουν τις νέες τάσεις τότε έχεις ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που ακούει-διαβάζει-βλέπει συγκεκριμένα πράγματα και μπορείς να το "πιάσεις" πολύ πιο εύκολα και να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με το μικρότερο δυνατό μπάτζετ...

Αν το κοινό σου είναι αυτό.....δεν κάνεις τηλεόραση! :happy_2:

(έρχεσαι σε εμένα) :happy_5:

Ή πας στον ....Ανδρέα! :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_4: :happy_4: :happy_4:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

Αν το κοινό σου είναι αυτό.....δεν κάνεις τηλεόραση! :happy_2:
Σωστά! Ένα παράδειγμα ήταν!

Για να είμαι ειλικρινής αυτό είναι το δικό μου αγαπημένο κοινό που το "ψάξει" πολύ καλά γι' αυτό και το έφερα ως παράδειγμα... :crazy_3::crazy_3::crazy_3:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Κόστος Τηλεοπτικής Διαφήμισης

Αν όμως πεις ότι το κοινό μου είναι γυναίκες 18-25 μέσης ανώτερης τάξης που έχουν την τάση να δοκιμάζουν νέα προιόντα, του αρέσει η περιπέτεια και η αναζήτηση και ψάχνουν τις νέες τάσεις
Σωστά! Ένα παράδειγμα ήταν!

Για να είμαι ειλικρινής αυτό είναι το δικό μου αγαπημένο κοινό που το "ψάξει" πολύ καλά γι' αυτό και το έφερα ως παράδειγμα...
Για βοήθα λοιπόν, τι ζητάει η σύγχρονη γυναίκα του group αυτού; :crazy_3:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.853
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top