Λαθη προς αποφυγην στον ηχο/εικονα του αυτοκινητου.

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Ειχα φτιαξει τον ηχο του αυτοκινητου πριν καποια χρονια και αποφασισα φετος να αλλαξω την εργοστασιακη οθονη με μια που ολοι προτειναν σε διαφορα group του fb ως την καλυτερη λυση. Η οθονη αγοραστηκε και με εστειλα σε εναν εγκαταστατη που το ειχε κανει αρκετες φορες στο αμαξι μου και ηταν γνωστης για τις καμερες κλπ.
Επειδη το καταστημα που με εστειλαν ασχολειται και με ηχο, πηρα αποφαση να αλλαξω και το sub. Ειχα το ιδιο sub με το προηγουμενο σε 12αρι και ειπαμε για πολυεστερικη κουτα.
Δυστυχως αυτο που πηρα ηταν κατα κρατος χειροτερος ηχος, με μια κουτα που μπαζει αερα, ενα sub που τωρα πια παιζει σαν ηχειο αντι για sub, για καποιο λογο το ενα πισω ηχειο σταματησε να δουλευει, τα μπροστινα tweeter κανουν διακοπες και η οθονη ηταν οτι χειροτερο μπορουσα να βαλω σε βαθμο που καε φορα που ξεκιναει μου ερχεται να της χωσω μπουνια.
Πλεον εχω σταματησει να ακουω μουσικη στο αμαξι.
Μην κανετε το ιδιο λαθος που εκανα εγω και πηγαιντε σε εγκαταστατες που πραγματικα εμπιστευεστε και οχι σε οποιον σας στελνουν επειδη συνεργαζονται με αυτον.
@Car_Audio_Test βοηθειαααααααα
 

Μηνύματα
25
Reaction score
38
Τα ξηλώνετε όλα και ξαναρχίζετε... :(
Δεν υπάρχει άλλη λύση.
Ο κος Νίκος θα τα λύσει όλα.
Προσοχή στις οθόνες που βάζετε!!
By the way... δεν υπάρχουν πολυεστερικές κούτες (η Kicker είχε βγάλει κάποια σύνολα παλιά μόνο 14-19), η μόνη λύση παραμένει από MDF δυστυχώς.
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Τα ξηλώνετε όλα και ξαναρχίζετε... :(
Δεν υπάρχει άλλη λύση.
Ο κος Νίκος θα τα λύσει όλα.
Προσοχή στις οθόνες που βάζετε!!
By the way... δεν υπάρχουν πολυεστερικές κούτες (η Kicker είχε βγάλει κάποια σύνολα παλιά μόνο 14-19), η μόνη λύση παραμένει από MDF δυστυχώς.
Το ακουσε και φρικαρε...
Η οθονη μπηκε για λογους ευκολιας κυριως οπως π.χ. να παιζω spotify απευθειας απο την οθονη ή να εχω χαρτες της google και οχι χαρτες της nissan.
Αλλα εχω χασει αλλες σημαντικες λειτουργιες απο τις καμερες του αυροκινητου. Οι χαρτες ειναι η καθυστερηση η ιδια και το spotify κολλαει...
 

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.785
Τα ξηλώνετε όλα και ξαναρχίζετε... :(
Δεν υπάρχει άλλη λύση.
Ο κος Νίκος θα τα λύσει όλα.
Προσοχή στις οθόνες που βάζετε!!
By the way... δεν υπάρχουν πολυεστερικές κούτες (η Kicker είχε βγάλει κάποια σύνολα παλιά μόνο 14-19), η μόνη λύση παραμένει από MDF δυστυχώς.
Τι θα πει δεν υπάρχουν πολυεστερικές κούτες; Αν εννοείς "έτοιμες" προφανώς υπάρχουν για κάποιους τύπους οχημάτων αλλά μάλλον δεν τις θες.
Πολυεστερικές γίνονται οι καμπίνες που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μη παραλληλεπίπεδο χώρο του οχήματος για να κερδίσουμε όγκο και αν γίνουν σωστά παίζουν άριστα και φυσικά δεν μπαζουν αέρα.
Φυσικά το επίπεδο μέρος της καμπίνας είναι mdf η κόντρα πλακέ που κολλάει άριστα στην πολυεστερική ρητίνη.
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Τι θα πει δεν υπάρχουν πολυεστερικές κούτες; Αν εννοείς "έτοιμες" προφανώς υπάρχουν για κάποιους τύπους οχημάτων αλλά μάλλον δεν τις θες.
Πολυεστερικές γίνονται οι καμπίνες που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μη παραλληλεπίπεδο χώρο του οχήματος για να κερδίσουμε όγκο και αν γίνουν σωστά παίζουν άριστα και φυσικά δεν μπαζουν αέρα.
Φυσικά το επίπεδο μέρος της καμπίνας είναι mdf η κόντρα πλακέ που κολλάει άριστα στην πολυεστερική ρητίνη.
Τα λιτρα πώς τα υπολογιζουν; Εγω του ειπα πως χρειαζεται να ειναι η κουτα τουλαχιστον τοσα λιτρα αλλα να χρησιμοποιει και τον μικροτερο δυνατο χωρο. Μου ειπε πως σιγουρα θα τα εχει.
Βεβαια ποτε δεν μετρηθηκε με τον απλουστερο δυνατο τροπο.
Αδειαζοντας μπουκαλια νερο μεσα.
Ετσι μπορεις να εισαι σιγουρος και για τα λιτρα αλλα και εαν χανει χωρις πολλα πολλα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Τα λιτρα πώς τα υπολογιζουν; Εγω του ειπα πως χρειαζεται να ειναι η κουτα τουλαχιστον τοσα λιτρα αλλα να χρησιμοποιει και τον μικροτερο δυνατο χωρο. Μου ειπε πως σιγουρα θα τα εχει.
Βεβαια ποτε δεν μετρηθηκε με τον απλουστερο δυνατο τροπο.
Αδειαζοντας μπουκαλια νερο μεσα.
Ετσι μπορεις να εισαι σιγουρος και για τα λιτρα αλλα και εαν χανει χωρις πολλα πολλα.
Επίσης το μεγαλύτερο πρόβλημά σου δεν είναι αν χανει ή όχι αλλά, αν πρόκειται να δώσεις ισχύ, το πόσο στιβαρή θα είναι συνολικά σα κατασκευή. Με λίγα λόγια πόσο υαλοΰφασμα (προφανώς και τι τύπου) και πόσος πολυεστέρας έχει πέσει. Λύνουν χέρια τα πολυεστερικά κουτία αλλά θα πρέπει να πας σε κάποιον που έχει γνώση και εμπειρία αλλιώς είναι σκέτη καταστροφή. (Από την άλλη βέβαια το ίδιο ισχύει και στα κλασσικά ξύλινα κουτία αν και συγχωρούν περισσότερα σα κατασκευές :) )
 

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.785
Τα λιτρα πώς τα υπολογιζουν; Εγω του ειπα πως χρειαζεται να ειναι η κουτα τουλαχιστον τοσα λιτρα αλλα να χρησιμοποιει και τον μικροτερο δυνατο χωρο. Μου ειπε πως σιγουρα θα τα εχει.
Βεβαια ποτε δεν μετρηθηκε με τον απλουστερο δυνατο τροπο.
Αδειαζοντας μπουκαλια νερο μεσα.
Ετσι μπορεις να εισαι σιγουρος και για τα λιτρα αλλα και εαν χανει χωρις πολλα πολλα.
ζυγαριά και νερό όπως είπες. ο πολυεστέρας είναι αδιάβροχος οπότε δεν έχει θέμα
τα λίτρα όμως δεν είναι ποτέ ακριβώς.
δεν υπάρχει ακριβώς δεν έχει νόημα.
πολλές φορές (αν όχι πάντα) οι προτεινόμενες καμπίνες από τον κατασκευαστή δεν παίζουν τόσο σωστά όσο θα μπορούσε το μεγάφωνο.
είναι της μόδας οι μικρές καμπίνες και βλέπεις πχ 10" για 12 λίτρα , παίζει μεν αλλά στα 20 ίσως να είναι πολύ καλύτερο.
επιπλέον ο όγκος της καμπίνας δεν είναι ίδιος με τον φυσικό όγκο του κουτιού, η προσθήκη υλικών που αλλάζουν την ταχύτητα του ήχου στο εσωτερικό έχουν επίπτωση στην φόρτιση του μεγαφώνου, η προσθήκη μαλλιού/βάτας πχ δουλεύει σαν να είχες μεγαλύτερη καμπίνα.
Εγώ πχ έχω το ML10 , τυπικά παίζει καλά στα 28lt πρακτικά παίζει καλύτερα στα 40.
Εδώ είναι το θέμα εμπειρίας εγκαταστάτη. Αν ξέρει δεν ασχολείσαι, περιγράφεις τι θες, σου λέει τι πρέπει να γίνει , πληρώνεις και φεύγεις.
αν είσαι χομπύστας , με χρόνο, χώρο και όρεξη το κάνεις μόνος σου, κάποια στιγμή θα γίνει σωστό, όμως η δική μου εμπειρία έδειξε οτι υπάρχει ταβάνι και σε αυτό.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
38
Τι θα πει δεν υπάρχουν πολυεστερικές κούτες; Αν εννοείς "έτοιμες" προφανώς υπάρχουν για κάποιους τύπους οχημάτων αλλά μάλλον δεν τις θες.
Πολυεστερικές γίνονται οι καμπίνες που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μη παραλληλεπίπεδο χώρο του οχήματος για να κερδίσουμε όγκο και αν γίνουν σωστά παίζουν άριστα και φυσικά δεν μπαζουν αέρα.
Φυσικά το επίπεδο μέρος της καμπίνας είναι mdf η κόντρα πλακέ που κολλάει άριστα στην πολυεστερική ρητίνη.
Εννοούσα έτοιμες εννοείται!
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.307
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top