Λαμπες

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ενα θεμα που σε καποιο βαθμο ειναι μαλλον υποθετικο και πιθανοτατα σε καποιο βαθμο γουστου.
Γενικα οι EL34 (electroarmonix) θεωρουνται απο αρκετους πολυ μουσικες λυχνιες αλλα με μειονεκτημα (?) ισως την οχι πολυ δυνατη ισχυ τους (περιπου 17 βατ ανα λυχνια). Υπαρχουν παλι αλλες εταιριες (αναμεσα τους η Unison Resears) που πιστεουν περισσοτερο στις SVETLANA 6560. Θυμαμαι οτι αναμεσα στους υποστηρικτες ηταν και ο φιλος μας Μιχαλης Σπερτος Αν δεν κανω λαθος η καθε λυχνια δινει 25 βατ. Τελος για τις ΚΤ88 αρκετοι ειναι αυτοι που τις κατατασουν αρκετα πιο κατω μουσικα αν και εχουν μεγαλυτερη ισχυ (30 βατ ανα λυχνια). Ωστοσο μια εταιρια που εμπνεει τον σεβασμο στο πολυ κοσμο οπως η McIntosch επιμενει στις συγκεκριμενες λυχνιες (τοσο ασχετοι ειναι?)
Τελικα υπαρχει καλυτερη η απλα ακουγονται η καθε μια διαφορετικα που ενδεχομενως αυτο που μας αρεσει τωρα ισως μετα απο καποιο διαστημα μας αρεσει κατι αλλο και τζαμπα η φασαρια?
 





Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.118
Reaction score
20.626
Απάντηση: Λαμπες

Ρε Βασίλη, τ' είν' ου κάβουρας τ' είν' του ζ'μί τ'... Και οι τρεις αυτές οι λάμπες, EL34 - KT88 - 6550 σχεδιάστηκαν την περίοδο 1950-55, σχεδόν για την ίδια δουλειά, αλλά από διαφορετικούς ανθρώπους. Η EL34 βγάζει λίγο πιο μικρή ισχύ, η ΚΤ88 είναι ανάμεσα και η ισχυρότερη είναι η 6550. Επειδή έχουν την ίδια βάση, και επειδή στις περισσότερες σχεδιάσεις το στάδιο ισχύος είναι σχεδιασμένο για 4οδο, όλες είναι εναλλάξιμες μεταξύ τους, χωρίς βλάβες. Απλά, επειδή είναι διαφορετικές οι λάμπες μεταξύ τους, μπορεί να διαφέρουν και οι απαιτήσεις στην πόλωση. Έτσι η μια ακούγεται έτσι, η άλλη λίγο αλλιώς και η παράλλη λίγο πιο αλλιώς. Και βγαίνουν διάφοροι και λένε ότι με τη μια άκουσαν τα μπάσα έτσι, με την άλλη ότι γλύκαναν οι μεσαίες (με την EL34, μιας και έχει λίγο υψηλότερες παραμορφώσεις) και με την άλλη έδεσαν τα μπάσα, επειδή είναι λίγο πιο ισχυρή. Άσε τις διαφορετικές μάρκες! Την είδαν όλοι γευσιγνώστες του ήχου και λένε πράματα και θάματα. Σελίδες επί σελίδων, ολόκληρα κατεβατά, για μια ιστορία που κράτησε περίπου είκοσι χρόνια, από το 1953 μέχρι περίπου το 1975. Βάζουν στο παιχνίδι και τις αλλάγές λάμπας στον προενισχυτή, και τα κάνουν σαλάτα. Σωστός κυκεώνας. Αυτό είναι όλο. Ήδη από τα μέσα της 10ετίας του '60 άρχισαν οι κατασκευαστές να ψάχνονται με την ELL800, που ήταν ας πούμε η ύστατη προσπάθεια της βιομηχανίας να βγάλει κάτι σαν ολοκληρωμένο κύκλωμα, οδηγήτρια και δύο στοιχεία ισχύος, ένα πλήρες στάδιο push-pull, μέσα σε μια και μόνη λάμπα. Και αυτό το εγχείρημα παρουσίαζε βλάβες, κυρίως από υπερθέρμανση. Ε, μετά ήρθαν τα μεταλλικά τρανζίστορ, έβγαλε η Hitachi τα δικά της μόσφετ, έβγαλε η Sanken τα δικά της πλαστικά που σάρωσαν την αγορά, και φτάσαμε στο 1990 που μας προέκυψε το "high end", όπου έπρεπε να ξαναγυρίσουμε στις αγνές παραδοσιακές αξίες της "λάμπας" και να διώξουμε τα κακά τρανζίστορ, και άλλες τέτοιες αηδίες. Μετά το 2000 μας προέκυψαν οι "ψηφιακοί" ενισχυτές (επειδή παλιότερα δεν είχαμε τόσο γρήγορα και αξιόπιστα τρανζίστορ) και σήμερα οι καλύτεροι ενισχυτές του πλανήτη είναι ο 1000άρης Icepower και ο 2500άρης του Bruno, με τον πρώτο να έχει ένα ελαφρό προβάδισμα. Μας αρέσει - δε μας αρέσει.

Τέλος πάντων, καθένας λέει και γράφει για να δείξει ότι είναι "στα πολύ μέσα" και "ψαγμένος" και "έμπειρος" με τις λάμπες, και δεν ξέρω τί άλλο. Ε, κάντο κι εσύ, Αύγουστο έχουμε, χαλαρότης, νωθρότης, λιακάδα, ζεστούλα, αρκεί να έχει παγάκια το ψυγείο για καμιά περιποιημένη μαργαρίτα. Δεν είναι κακό. Ίσα - ίσα είναι πολύ διδακτικό. Από μια στιγμή και μετά, θα συνειδητοποιήσεις ότι αλλάζοντας λάμπες, αλλάζεις ήχο στον ενισχυτή σου. Δε λέω, πλάκα έχει, αλλά υπό την προϋπόθεση ότι είναι αυτό που ζητάς: ένας ενισχυτής με αναξιόπιστη - καθ' ότι μεταβαλλόμενη - απόδοση. Αυτό είναι όλο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.154
Re: Απάντηση: Λαμπες

Τέλος πάντων, καθένας λέει και γράφει για να δείξει ότι είναι "στα πολύ μέσα" και "ψαγμένος" και "έμπειρος" με τις λάμπες, και δεν ξέρω τί άλλο. Ε, κάντο κι εσύ, Αύγουστο έχουμε, χαλαρότης, νωθρότης, λιακάδα, ζεστούλα, αρκεί να έχει παγάκια το ψυγείο για καμιά περιποιημένη μαργαρίτα. Δεν είναι κακό. Ίσα - ίσα είναι πολύ διδακτικό. Από μια στιγμή και μετά, θα συνειδητοποιήσεις ότι αλλάζοντας λάμπες, αλλάζεις ήχο στον ενισχυτή σου. Δε λέω, πλάκα έχει, αλλά υπό την προϋπόθεση ότι είναι αυτό που ζητάς: ένας ενισχυτής με αναξιόπιστη - καθ' ότι μεταβαλλόμενη - απόδοση. Αυτό είναι όλο.
:622:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Λαμπες

οι KT-88 ειναι ελαφρως ισχυροτερες απο τις 6550 και ο ηχος τους διαφορετικος και αμεσα αντιληπτος αν και με παραπλησια ισχυ.

Αλλα ας παμε στις προενισχυτριες - αυτην την στιγμη εχω διαθεσιμες για τον προ μου μουλαρντ, τελεφουνκεν, φιλιπς, σιμενς, ελεκροαρμονιξ και κινεζικες. Παμε στοιχημα σε τυφλο τεστ, οτι θα τις αναγνωρισω ολες;

και θα βαλουμε και ενα αλλο στοιχημα - εχω αυτην την στιγμη τρεις τρανρζιστορατους, εναν αντβανςμ δυο μονομπλοκ μιουσικαλ φιντελιτυ και εναν τελικο παλιο τεακ, οπως και επισης 3 λαμπατους, μονομπλοκ ελεκτρα του Τσακιριδη, μακιντοσ εμ σι 75 και δυο μονομπλοκ ντεαρεντ με 805. Θα καλεσουμε 5 περαστικες γκομενες - και το λεω αυτο γιατι οι γυναικες αποδεδειγμενα ακουν καλυτερα - και χωρις να ξερουν τι παιζει θα βαθμολογησουν τους εξι ενισχυτες. Επειδηγ το εχω κανει θα εκπλαγεις με το ποσο πατο με φυκια θα πιασουν οι τραντζιστορατοι. Επειδη το εχω κανει, ουτε μια δεν εβαλε τραντζιστοεατο στις δυο πρωτες θεσεις και μονο μια στην τριτη. Οι αλλες 7 - συνολικα 8 ησαν στο σπιτι μου, εδωσαν στους τραντζιστορατους, τις 3 τελευταιες θεσεις. Τωρα δεν πα να λετε και να το ψαχνετε - δεν πα να ειναι και λαμπα του 20 το τραντζιστοε - ψαχτε εσεις το γιατι - δεν την φτανει ουτε στο μικρο της δαχτυλακι.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Λαμπες

φτιαχτε και κανα κλασης α μπας και πετυχετε τον ηχο της λαμπας - αλλα εκει η ζεστη δεν πειραζει αφου ειναι τραντζιστορ - ουτε τα 5 κιλοβατ που καιει ενας κρελ τρομαρα σας
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Λαμπες

Ε να ρε Θαναση, κατι τετοια γραφεις και πως να αποχωριστω τους λαμπατους. Δεν πα να γραφουν οι Κωστηδες εξισωσεις πανεπιστημιακες για τους διακοπτικους τρανζιστορ και τα ρεστα. Αν δεν περνανε στο ευαισθητο φυλο που εχουν και πιο μουσικο αυτι τι αξια εχουν τα χαρτια. Και δε μιλαμε για το βραδι να βαλεις λιγο τζαζ η χαλαρωτικη μουσικη και με λιγη βοτκα ...εφυγες!
Θαναση εγω εχω τις 6550 και τις EL34. Οποτε μια αποψη εχω. Ωστοσο διαφορετικα συμπερασματα βγαζω εγω και διαφορετικα ο γυιος μου (η γυναικα μου δεν εχει δικαιωμα αποψης-να ξερουμε δηλαδη και ποιος και ποιος κανει κουμαντο). Για τις ΚΤ88 θα ηθελα να διαβασω λιγο περισσοτερα γιατι σκεφτομαι κατα το χειμωνα να τις προσθεσω στην συλλογη μου.
Εσεις ρε Κωστηδες για πεστε μου. Το βραδι στο σκοταδι για να δειτε και να μην πεσετε σε καμια ντουλαπα η κανα ενυδρειο οταν πατατε τον διακοπτη τι αναβει λαμπα η κανα τρανζιστορ. Τι κι αν η λαμπα υπαρχει απο το 1950(?). Απλα μπορει τωρα να χρησιμοποιουμε πιο οικολογικες λαμπες αλλα καλως η κακως μ αυτες βλεπουμε.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.118
Reaction score
20.626
Απάντηση: Λαμπες

Εσεις ρε Κωστηδες για πεστε μου. Το βραδι στο σκοταδι για να δειτε και να μην πεσετε σε καμια ντουλαπα η κανα ενυδρειο οταν πατατε τον διακοπτη τι αναβει λαμπα η κανα τρανζιστορ. Τι κι αν η λαμπα υπαρχει απο το 1950(?). Απλα μπορει τωρα να χρησιμοποιουμε πιο οικολογικες λαμπες αλλα καλως η κακως μ αυτες βλεπουμε.
Κάθε οικιακή λάμπα στη δουλειά της, και το αργότερο σε είκοσι χρόνια, στο μουσείο. Προσπάθησε να κατανοήσεις ένα απλό πράγμα. Δεν θέλω ντε και καλά να γίνεις ίδιος με μένα και ούτε και πειράζει που δεν είσαι ομοιοπαθής. Το υπό συζήτηση είναι απλώς και μόνον το μέσο για να αγγίξω για λίγο την ψυχή και το πνεύμα και την αρμονία αυτών των στίχων μέσα από μια άξια φωνή, εγώ, το άκαρδο ψυχρό καθίκι.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
απο την δικια μου μικρη πειρα οι ΚΤ-88 εχουν μεγαλυτερο ευρος και ειναι πιο γραμμικες απο τις EL 34 οι οποιες ειναι πιο ευφωνικες και τις χρησιμοποιει η marshall στους ενισχυτες κιθαρας.Αν αυτο λεει τιποτα.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
επισης προτιμω τις τριοδους.
Αρεσουν περισσοτερο στις γκομενες.:137:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Λαμπες

Το υπό συζήτηση είναι απλώς και μόνον το μέσο για να αγγίξω για λίγο την ψυχή και το πνεύμα και την αρμονία αυτών των στίχων μέσα από μια άξια φωνή, εγώ, το άκαρδο ψυχρό καθίκι
γι αυτο σου λεω ρε παιδι μου, αφου ψυχικα ανηκεις σε μας, παρε μια λαμπα μη ντρεπεσαι
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Λαμπες

γι αυτο σου λεω ρε παιδι μου, αφου ψυχικα ανηκεις σε μας, παρε μια λαμπα μη ντρεπεσαι
YAMAHA S-2000 οτι τιμιοτερο και αξιοπιστο στα 1500 euros και οχι μονον, παρα πολα κουτακια κουφια με λαμπακια και καλουδια στην αγορα σημερα τα θελει για πρωινο κολλατσιο.!!!
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Λαμπες

YAMAHA S-2000 οτι τιμιοτερο και αξιοπιστο στα 1500 euros και οχι μονον, παρα πολα κουτακια κουφια με λαμπακια και καλουδια στην αγορα σημερα τα θελει για πρωινο κολλατσιο.!!!
Kαπως ετσι ξεκινησα κι εγω ...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.154
Re: Απάντηση: Λαμπες

Kαπως ετσι ξεκινησα κι εγω ...
:143::143::143::143:
βρες μου ρε εναν mc275, τους πηραν ολους...
θα "ματσαρει" και καλα με τα σονους φαμπερ...
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.509
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top