Λεβητας αεριου συμπυκνωσης. Τι ξερετε?

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Ειμαι στην φαση ν αποφασισω για την θερμανση. Μιας και τα οικονομικα ειναι καπως περιορισμενα αποφασισα τελικα να παω στη λυση με το αεριο. Εχω τα καλοριφερ. Μενω σε μονοκατοικια 100 τμ εσωτερικος χωρος και υπαρχει θερμομονωση στο σπιτι εκτος απο την ταρατσα (εκει εχω μονο ασφαλτοπανο).

Τυχαια ειδα μια διαφημηση της Bosh για λεβητα αεριου συμπικνωσης και ξεκινησα το διαβασμα. Ειδα επισης οτι και η Daikin εχει αντιστοιχα προιοντα.
Γενικα οι τιμες ειδα περιπου 1.000 ευρω εως 1300 για την περιπτωση μου.

Εχει καποιος εμπειρια απο τετοιους λεβητες?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Έχεις παροχή αερίου μέχρι μέσα στο σπίτι;

Αν δεν έχεις, ξεκίνα από αυτό. Θα πρέπει να υπάρχει υποδομή μέχρι κει που θα μπει ο καυστήρας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Έχει εκεί μπροστά, στο δρόμο;
Τι κοστολογιο σου είπαν;
Δες μη σου βγει ο κούκος αηδόνι...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Ναι, περνανε τωρα. Εχουν κανει αιτηση απο την γειτονια 18 σπιτια. Οποτε θα εχω στην ουσια το εξοδο απο την εξωπορτα εως μεσα στο σπιτι. Θα μου το περασει ενας γειτονας που ειδικευεται σ αυτα. Ακομη δεν μιλησαμε γι λεφτα, αλλα σιγουρα θα ειναι λιγα
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Αν είστε σε πολυκατοικία χρειάζεστε....

Ενεργειακή μελέτη
Γραμμή αερίου 15 € το μέτρο +ΦΠΑ
Λέβητα αερίου συμπύκνωσης
Κατά προτίμηση ......

Baxi luna air ( εξωτερικού χώρου)
1150 €.......7 χρόνια εγγύηση συνοδεύεται με μαγνητικό φίλτρο και θερμοστάτη χειριστήριο.
Υπάρχει και ακριβοτερη έκδοση με 10 χρόνια εγγύηση. Φυσικά και δίνουν τέτοια εγγύηση αφού δεν χαλάει....
σε εσωτερικού χώρου λέβητα υπάρχουν πιο πολλές επιλογές.

μηχανολογικη μελέτη περίπου 100,,€

Σύνδεση λεβητα με κεντρικές στήλες και νερά χρήσης αυτό εξαρτάται από πολλά....
 

Μηνύματα
14.821
Reaction score
20.313
χαιεντάδικη επιλογή με 10 χρόνια εγγύηση και εξαιρετικό μηχάνημα

radiant r2k

δουλεύει από πολύ χαμηλά φορτία (εως 10% αν θυμάμαι καλά) και είναι πρακτικά αθόρυβος.
champion league μηχάνημα φαβορί για τελικό.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ειμαι στην φαση ν αποφασισω για την θερμανση. Μιας και τα οικονομικα ειναι καπως περιορισμενα αποφασισα τελικα να παω στη λυση με το αεριο. Εχω τα καλοριφερ. Μενω σε μονοκατοικια 100 τμ εσωτερικος χωρος και υπαρχει θερμομονωση στο σπιτι εκτος απο την ταρατσα (εκει εχω μονο ασφαλτοπανο).

Τυχαια ειδα μια διαφημηση της Bosh για λεβητα αεριου συμπικνωσης και ξεκινησα το διαβασμα. Ειδα επισης οτι και η Daikin εχει αντιστοιχα προιοντα.
Γενικα οι τιμες ειδα περιπου 1.000 ευρω εως 1300 για την περιπτωση μου.

Εχει καποιος εμπειρια απο τετοιους λεβητες?
Να το κάνεις. Μόνο η βρώμα που γλιτώνεις σε σχέση με το πετρέλαιο , η παραπάνω θερμική απόδοση και η διαφορά στην τιμή αγοράς είναι πολλά συν.
Εγώ έχω στο σπίτι μου από το 2009 εξαρχής δηλαδή και στο πατρικό μου υπάρχει από το 1985.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.
Επειδη εχω μια εκτιμηση στην Daikin κι απ την αλλη οσα εχω διαβασει για τα Bosh επισης με προδιαθετουν, ενω οι πολλες εταιριες μου ειναι παντελως αγνωστες, οπως κι αυτες που προαναφερθηκαν παραπανω, υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω επιπροσθετα?
Απ οτι βλεπω γενικα συμφωνειται σε λεβητα αεριου συμπικνωσης.
 


Μηνύματα
135
Reaction score
126
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.
Επειδη εχω μια εκτιμηση στην Daikin κι απ την αλλη οσα εχω διαβασει για τα Bosh επισης με προδιαθετουν, ενω οι πολλες εταιριες μου ειναι παντελως αγνωστες, οπως κι αυτες που προαναφερθηκαν παραπανω, υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω επιπροσθετα?
Απ οτι βλεπω γενικα συμφωνειται σε λεβητα αεριου συμπικνωσης.
Daikin και Bosch, δε θα το λεγα οτι ειναι γνωστές μάρκες, στο χωρο του αερίου. Να μου πεις daikin αντλία θερμότητας, να σου πω με κλειστά μάτια!

Να μου πεις, riello, baxi, ariston, chatofeux-ή οπως γράφεται- και άλλες, ναι.

Να προτιμήσεις κάτι απ'αυτές. Εγω προσωπικα έχω ariston. Συμπύκνωσης, με σχέση 1:10 και ενα σωρο αλλα μπλιμπλίκια.
Ομως, το σημαντικο ειναι μεν η συμπύκνωση, ΕΑΝ μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Δηλ εάν τα σώματα σου ειναι υπερδιαστασιολογημένα ή/και κρατησες αυτά που ειχες αφου έκανες μόνωση, τότε θα μπορέσεις να δουλέψεις με προσαγωγή νερού χαμηλά (χαμηλά λεγοντας 60 βαθμους για σώματα) ώστε να εκμεταλευτείς λιγο τη συμπύκνωση.
Γενικα, οσο χαμηλότερη προσαγωγή, τοσο μεγαλύτερος βαθμος αποδοσης λεβητα.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Αν είναι για εξωτερικό χώρο τότε καλύτερα λέβητα ανάλογο....νομίζω βγάζει η daikin
Αν υπάρχει όρεξη για διάβασμα από τους κορυφαίους ειναι
viesmann
Baxi
De dietrich
Wolf.....
 

Μηνύματα
14.821
Reaction score
20.313
ο ιταλός - και εδώ απατεώνας - είναι κορυφή στο αέριο (χωρίς πλάκα)
μοναδικός ανταγωνιστής ο γάλλος (αν και πχ chaffoteaux είναι group ariston)
έχω chaffoteaux από το 12 , εξαιρετικό μηχάνημα με πολύ καλή απόδοση , μου έχει βγάλει βέβαια ένα θέματα στα 7 χρόνια (εκτός εγγύησης)
έβαλα (μετά από παρότρυνση συναδέλφου μηχ/μηχ που κάνει και έργα αερίου και είχε και ο ίδιος το συγκεκριμένο μοντέλο) radiant r2k στον πατέρα μου πριν κάνα μήνα. το μηχανάκι δεν παίζεται , αυτό και αν είναι η genelec ων επίτοιχων. το εύρος λειτουργίας (που είναι εξαιρετικά σημαντικό για να μην έχεις συχνές επανεκκινήσεις ) είναι από τα μεγαλύτερα , μπορεί να συντηρεί φλόγα για να καλύψει ανάγκες στο 1/9 της ισχύς του (βάζεις χέρι στον καπναγωγό για να καταλάβεις οτι όντως δουλεύει όταν είναι σε χαμηλό φορτίο - είναι εξαιρετικά σπάνιο χαρακτηριστικό, πχ οι γερμανοί έχουν διαμόρφωση μέχρι 1/6) . ο τρόπος που ξεκινάει γενικά τα εξαρτήματα του είναι κορυφή.
προσφέρει 10ετή εγγύηση και συντήρηση στα 45 ευρώ ετησίως.
είναι ακριβό μηχανάκι από τα ακριβότερα αλλά δικαιολογημένα.

τα "γερμανικά" επίτοιχα είναι υποδεέστερα των καλών ιταλικών.
buderus , viessmann είναι δυνατοί στα μεγαλύτερα συστήματα , στα μικρά επίτοιχα απλά συμπληρώνουν την γκάμα τους και οι τιμές τους αδικαιολόγητες (ειδικά ο buderus , ο viessmann έχει και καλά μοντέλα αλλά μη ανταγωνιστικά)
για εγγυήσεις πάλι , τυπικά ευρωπαϊκές 2 χρόνια (με 10 στον λέβητα στα viessmann , όχι στα σύνολο της συσκευής).
τώρα daikin σε αέριο τι να πω , δεν υπάρχουν δείγματα και γενικά οι ιάπωνες χρησιμοποιούν ρεύμα για θέρμανση/κλιματισμό όχι αέριο.
bosch πάλι μπήκε πρόσφατα στα του κλίματος με φασονατζίδικα μηχανάκια και το κλασσικό marketing.
δε θα τα κοίταζα καν
 



Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ariston.
Κάθε χρόνο βλάβη. Εχω κανει πολλά παγωμένα ντους χειμωνιάτικα.
Στην παλιά μου δουλειά παράγγελναμε τρειοδες με το τσουβαλι
 



Μηνύματα
135
Reaction score
126
Ariston.
Κάθε χρόνο βλάβη. Εχω κανει πολλά παγωμένα ντους χειμωνιάτικα.
Κάτι τέτοια ηχούν στα αυτιά μου Όπως το "γαλλικό αμάξι κάθε μήνα ζημιες",

Εγώ τον έχω 3 έτη. Δεν έχει πάθει το παραμικρό. Βέβαια, δε κόστισε 700ε, αλλά τα διπλάσια. Εγκατάσταση καθάρισες ποτέ? ,μαγνητικό φίλτρο τοποθετήσες? Εάν ναι, του 14ευρου ή του 100ευρου? Κάνεις τη προβλεπόμενη συντήρηση?

Και πάει λέγοντας...
 

Μηνύματα
425
Reaction score
516

ο όμιλος πολλών εταιρειών που ξερουμε
ο Chappee που έχω περίπου 10 χρόνια ακόμη κρατά
ο προηγούμενος Ιταλικός που είχα (δεν θυμάμαι brand) 'παρέδωσε' πνευμα στα 7 χρόνια
βέβαια στο σημείο που έχω τον καυστηρα το 'δέρνει' ο βοριάς και η βροχή αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.581
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top