Λειτουργια NAS(synology) χωρις συνδεση Internet ?

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Επειδη τις γιορτες θα βρεθω φιλοξενουμενος σε σπιτι χωρις συνδεση internet,και θα ηθελα να παρω μαζι και τα αρχεια που εχω πακεταρισμενα στο βολικο NAS, ελεγα αν γινεται να το παρω μαζι μου . Επειδη η εξοδος απο το nas γινεται με LAN καλωδιο,θα παιξει το media player με LAN συνδεση ? Μηπως υπαρχει adaptor που να μετατρεπει το LAN σε USB, ωστε να συνδεθει στο player μεσω USB εισοδου ? Οπως καταλαβαινετε,ειμαι ''ολιγον'' ασχετος με αυτα τα θεματα.... Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Επειδη τις γιορτες θα βρεθω φιλοξενουμενος σε σπιτι χωρις συνδεση internet,και θα ηθελα να παρω μαζι και τα αρχεια που εχω πακεταρισμενα στο βολικο NAS, ελεγα αν γινεται να το παρω μαζι μου . Επειδη η εξοδος απο το nas γινεται με LAN καλωδιο,θα παιξει το media player με LAN συνδεση ? Μηπως υπαρχει adaptor που να μετατρεπει το LAN σε USB, ωστε να συνδεθει στο player μεσω USB εισοδου ? Οπως καταλαβαινετε,ειμαι ''ολιγον'' ασχετος με αυτα τα θεματα.... Ευχαριστω.
Η πρόσβαση καταρχάς είναι εφικτή κι εξ αποστάσεως, είτε από κινητές συσκευές με την χρήση 5ων αντίστοιχων εφαρμογών, είτε από pc με πρόσβαση, δες:

https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/help/DSM/Tutorial/cloud_set_up_quickconnect
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Από όσο ξέρω εχω synology εγ
Ο nas συνδέεται με το ρουτερ και το ρουτερ μοιράζει ενσύρματα ethernet η ασύρματα χρησιμοποιοντας το WiFi του ρουτερ κ τα αρχεία ειτε σπίτι είσαι είτε οπουδήποτε θεωρητικά
Καλύτερα κ πιο απλα παρε εναν εξωτερικό δίσκο κ.παρτα μαζί
 

Μηνύματα
139
Reaction score
38
Σαν κάτοχος synology Nas, με ένα καλώδιο δικτύου από το nas στον υπολογιστή θα παίξει, όπως επίσης και όταν θα συνδεθεί σε κάποιο router.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αφού όπως λες θα πάρεις μαζί το NAS πάρε και το router ώστε να το χρησιμοποιήσεις σαν access point, να συνδεθείς με wifi στο NAS.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Αφού όπως λες θα πάρεις μαζί το NAS πάρε και το router ώστε να το χρησιμοποιήσεις σαν access point, να συνδεθείς με wifi στο NAS.
Το σπιτι που θα φιλοξενηθω δεν εχει τηλεφωνικη γραμμη .Θα δουλεψει το ρουτερ ? Θα το δοκιμασω σπιτι μου !
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.333
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top