Λύση στερέωσης κάμερας για tutorial πιάνου

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω μια εργασία τέλη της εβδομάδας που έρχεται, να φτιάξω ένα σύντομο βίντεο- tutorial.
Επέλεξα να φτιάξω ένα tutorial του πως παίζεται ένα τμήμα ενός κομματιού στο πιάνο.
Το ερώτημά μου είναι, πως να στερεώσω την κάμερα ώστε να κοιτάει από ψηλά τα πλήκτρα του πιάνου καθώς θα δείχνω και θα παίζω. Υπολογίζω ότι θα πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από το κεφάλι μου, ενώ κάθομαι.

Μπορείτε να δείτε ένα παράδειγμα εδώ:
Υπάρχει καμιά φθηνή λύση στο εμπόριο ή καμιά ιδέα για custom stand; ή κάπου στην Αθήνα να νοικιάσω το κατάλληλο stand για 1 εβδομάδα;

Το πιάνο είναι ένα ηλεκτρικό YAMAHA CLP-545 που ακουμπάει στον τοίχο και η κάμερα μια SANYO XACTI VPC-CG10. :)

Εν ανάγκη χρησιμοποιώ και το κινητό μου, Lumia 930 για βίντεο...

ΥΓ: Επίσης υπάρχει κάθισμα πιάνου κανονικό, αν υπάρχει κάποια λύση να ξεκινάει ένα stand κολλημένο με κάποιον τρόπο πάνω στο κάθισμα, από πίσω μου και να κυμαίνεται μέχρι πάνω - μπροστά από το κεφάλι μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Ρώτα τον @Zizik , έχει μεγάλη εμπειρία στο μπλου τακ.
[DOUBLEPOST=1463301064][/DOUBLEPOST]Αν έχεις κάτι τέτοιο νομίζω θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά.
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Γίνεται με ένα τρίποδο Hama Star 61: https://uk.hama.com/004161/hama-star-61-tripod
... αν το βάλω πάνω στο πιάνο και γυρίσω την κεφαλή 90 μοίρες ώστε να κοιτάει προς τα κάτω;

Δεν έχω ιδέα από τρίποδα, ό,τι βλέπω σε εικόνες στο διαδίκτυο.
Απλά θα πρέπει το τρίποδο να μην ανοίγει πολύ στα πόδια (οριζόντια) καθώς το πιάνο έχει μόλις 27cm επιφάνεια.

Αναμένω τις απόψεις και τις ιδέες σας. :)
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Λοιπόν παιδιά, πριν λίγο πήρα από media markt το Hama Star 61 που ανέφερα παραπάνω.

Πραγματικά έπεσε κουτί για τη δουλειά μου!

Τα πόδια του μαζεύονται - όπως κάθε τρίποδου - αρκετά, οπότε χώρεσε πάνω στο πιάνο χωρίς καν να βγάλω το stand της παρτιτούρας. Γυρίζοντας την κεφαλή 90 μοίρες προς τα κάτω, χτυπάει ακριβώς τα πλήκτρα του πιάνου.

Το μόνο ότι το βίντεο φαίνεται ανάποδα απ' ότι θέλω, αλλά αυτή τη λύση θα τη δώσει η επεξεργασία.


Thanks :gamer:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.865.099
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top