ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΙΡΑΜΑ: PROJECT XBOX 360...

Μηνύματα
367
Reaction score
0
Ενδιαφέρεται κανείς να κάνουμε ένα ωραίο πειραματάκι?

Χρειαζόμαστε ένα πειραματόζ...ε, έναν εθελοντή θέλω να πω :? , ο οποίος να διαθέτει Xbox 360 και panel που να μπορεί να δώσει 1080p.

Οι συνθήκες του πειράματος έχουν ως εξής:

Εφόσον το Xbox 360 έχει δεχτεί το fall update, μπορεί η εξής συνδεσμολογία να δώσει σήμα και δει 1080p:

Xbox VGA cable => VGA to DVI => DVI to HDMI

Το εν λόγω πείραμα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο καθώς αν όντως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, αντικαθιστά προσωρινά την ανάγκη HDMI καλωδίου για το χ-κουτί.

(Θυμίζω πως η κονσόλα ακόμα και μετά το fall update μπορεί να δώσει 1080p μόνο μέσω VGA και οι τηλεοράσεις που το υποστηρίζουν αυτό είναι ελάχιστες if any...)
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
vejitto καταρχήν μετά το fall update το 360 μπορεί να δώσει 1080p και απο το component απλά αυτό γίνεται μόνο στα παιχνίδια και όχι για το HD-DVD για το οποίο τα 1080p πράγματι θα τα δίνει μόνο απο το VGA.

Έχω την 37αρα amoi και το 360 με component και προς το παρόν η διαφορά από 1080i σε 1080p απλά δεν υπάρχει. Στην ουσία αφού όλα τα παιχνίδια είναι 720 το μόνο που αλλάζει είναι αντί να χρησιμοποιείς το scaler της τηλεόρασης να χρησιμοποιείς αυτόν του 360.
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
vejitto said:
Οι συνθήκες του πειράματος έχουν ως εξής:

Εφόσον το Xbox 360 έχει δεχτεί το fall update, μπορεί η εξής συνδεσμολογία να δώσει σήμα και δει 1080p:

Xbox VGA cable => VGA to DVI => DVI to HDMI
Αυτό που λες δεν γίνεται γιατί το ένα είναι αναλογικό και το άλλο ψηφιακό.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι VGA->Component->TV ή VGA->Component->AV receiver->TV
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
γινεται αυτο που λεει, απλα στην ουσια το κομματι VGA to DVI δεν ειναι ενας απλος ανταπτορας, αλλα ενας transcoder που παιρνει το αναλογικο σημα και το ξανακανει ψηφιακο. Φυσικα το αποτελεσμα δεν ειναι ιδιο με το να ειχες εξαρχης το ψηφιακο σημα, αλλα στην καλυτερη περιπτωση το τελικο ψηφιακο σημα θα ειναι ισαξιο με το αναλογικο που ειχες στο VGA.

Ομως αποτι καταλαβαινω το πειραμα αυτο δεν αφορα το να βελτιωσεις την ποιοτητα μεσω του τελικου ψηφιακου σηματος (κατι που δε θα ειχε και νοημα αφου δε θα γινει σιγουρα...) αλλα απλα η καταληξη του καλωδιου να ειναι ψηφιακη, επειδη δυστυχως οι περισσοτερες lcd-tvs δεχονται 1080p ΜΟΝΟ απο την HDMI εισοδο...

Θα ειχε ενδιαφερον δε λεω, αλλα ουτε 1080p tv εχω ουτε και καταλληλο μετατροπεα... και να ειμαι ειλικρινης δεν με πολυενδιαφερει το ζητημα γιατι lcd-tv δε σκοπευω να παρω, και σε projector δεν μου φτανουν τα λεφτα για 1080p οποτε θα παιζω με 720p απο το VGA του xbox...
 

Μηνύματα
367
Reaction score
0
Δηλαδή GTXTC εσύ από το Xbox 360 στην 37αρα ΑΜΟΙ παίρνεις 1080P με component?

stergio γίνεται και παραγίνεται. υπολογιστή έχεις; και επίσης οι περισσότερες tv δέχονται 1080p μόνο μέσω HDMI. Αλλιώς καλά θα μασταν και από analog.


Οσο για transcoding, τα απλά ανταπτοράκια που έχω δει τι κάνουν;

Να πω και κάτι ακόμα: γνωρίζω πολύ καλά πως η native ανάλυση των παιχνιδιών της κονσόλας ως τώρα είναι το πολύ 720p. Γνωρίζω επίσης πως το όλο εγχείρημα -πλήν της υπόθεσης του HD DVD- αφορά upscaling. Αυτό είναι το θέμα μου. Οτι προτιμώ το upscaling της κονσόλας από αυτό της tv.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
vejitto said:
Δηλαδή GTXTC εσύ από το Xbox 360 στην 37αρα ΑΜΟΙ παίρνεις 1080P με component?
Ναι κανονικότατα και το έχω αφήσει εκεί αφού πιστεύω οτι εκεί είναι καλύτερα.
Αν το έβαζα να δίνει 720p τότε θα χρησιμοποιούσα το scaler της TV για να μετατρέπει το 720p σε 1080p, αν το έβαζα να δίνει 1080i τότε θα χρησιμοποιούσα τον scaler του 360 να κάνει το 720p σε 1080i και μετά τον scaler της TV να κάνει το 1080i σε 1080p (η χειρότερη επιλογή λοιπόν) οπότε το έχω βάλει να δίνει 1080p και να κάνει το upscale η κονσόλα και να μη συμμετέχει καθόλου ο scaler της TV.

Τε θέμα είναι οτι μεταξύ μας σε καμία επιλογή δεν έχω καταφέρει να δω διαφορές :D :oops:
Τί να πω ίσως το περιβάλλον τον παιχνιδιών δεν είναι κατάλληλο για να δείς τέτοιου είδους διαφορές.
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
vejitto said:
Οσο για transcoding, τα απλά ανταπτοράκια που έχω δει τι κάνουν;
Δεν υπαρχουν απλα ανταπτορακια VGA -> DVI, μονο το αντιστροφο, και αυτο επειδη πανω στο DVI υπαρχουν και pins που μεταφερουν αναλογικο σημα αντιστοιχο του VGA που απλα δε χρησιμοποιουνται, και ο ανταπτορας DVI->VGA χρησιμοποιει μονο εκεινα τα pins.
Αλλα για να κανεις μετατροπη αναλογικο VGA σε ψηφιακο DVI χρειαζεται transcoding οποτε δε μιλαμε για απλο μετατροπεα...αλλα για ενα εξαρτημα που θελει και μπριζα και κανει αυτη τη δουλεια , και κυριως ΚΟΣΤΙΖΕΙ!

Περα απο το φιλολογικο επιπεδο λοιπον, αμα σε νοιαζει μονο για το dvd upscale πιο φτηνα θα ερθει να παρεις και ξεχωριστο dvd upscaler player...
 

Μηνύματα
367
Reaction score
0
το θέμα blinky ήταν να δώσω 1080p στην tv με άλλο τρόπο πέραν του VGA cable. Κ όχι να βλέπω DVD στο XBOX. Αφού η AMOI δέχεται 1080p μέσω component, τότε όλα OK. και το HD DVD add on όταν με το καλό μας έρθει θα το βάλω στο PC οπότε No biggie.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top