Μέτρηση αντίστασης κόρνας

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Καλησπέρα σε όλους. Mετράω την κόρνα από ηχείο Ρioneer CS-88a (8Ω) και παίρνω ένδειξη μόλις 1Ω. Υποθέτω σωστά ότι είναι καμένη;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Έχεις αποσυνδέσει το μεγάφωνο από το κύκλωμα διαχωρισμού ή το μετράς συνδεδεμένο;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Αν είναι επάνω στο κύκλωμα μετράς το παράλληλο πηνίο και βλέπεις τόσο μικρή αντίσταση.
Αν έχεις βγάλει έστω και το ένα από τα δύο καλώδια που το συνδέουν με το κροσόβερ τότε έχει θέμα με βραχυκυκλωμένο το πηνίο του.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Μπαα δεν υπάρχει επιτυχημένη επισκευή αν είναι καμένο το πηνίο. Απλά θα βγάζει κάποιο ήχο αλλά ουδεμία σχέση με την αρχική απόδοση. Ψάξε μπας και βρεις κάποιο μεταχειρισμένο, αν και πάλι δεν θα ξέρεις αν είναι από επισκευή.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Ωχ... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δηλαδή! Να ρωτήσω γιατί δεν πετυχαίνει η επισκευή;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η κινούμενη μάζα μιας τέτοιας μονάδας είναι περίπου μισό γραμμάριο. Ακόμα και η ελάχιστη παραπάνω κόλλα κάνει διαφορά. Βλέπεις σύγχρονα μεγάφωνα με κοντινή παραγωγή και έχουν απόκλιση μεταξύ τους.
Φαντάσου τι γίνεται όταν μπαίνει χέρι. Βγαίνει αλλού για αλλού η απόκριση, η ευαισθησία και γενικότερα τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου.
 


Μηνύματα
43
Reaction score
52
Απόλυτα λογικό ακούγεται. Θα ψάξω στο internet (ευχαριστώ και για το link) και βλέπουμε. Στο μεταξύ χρειάζομαι και δεύτερη κόρνα, η άλλη έχει κομμένο πηνίο (0Ω έδειξε το πολύμετρο, την άνοιξα και βρήκα το κόψιμο). Έτσι κι αλλιώς δεν έχω μεγάλες ηχητικές προσδοκίες από ηχεία μισού αιώνα, πιο πολύ ένα just for fun προτζεκτάκι είναι, η βασική ιδέα ήταν να μαστορέψω λίγο και να στήσω ένα δεύτερο σύστημα, με όμορφα vintage μηχανήματα (midlife crisis το λένε νομίζω, χαχαχ). Έχω ήδη αλλάξει αναρτήσεις στα τουίτερ και μετά έλεγα να ασχοληθώ με την αλλαγή πυκνωτών στα κροσόβερ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Απόλυτα λογικό ακούγεται. Θα ψάξω στο internet (ευχαριστώ και για το link) και βλέπουμε. Στο μεταξύ χρειάζομαι και δεύτερη κόρνα, η άλλη έχει κομμένο πηνίο (0Ω έδειξε το πολύμετρο, την άνοιξα και βρήκα το κόψιμο). Έτσι κι αλλιώς δεν έχω μεγάλες ηχητικές προσδοκίες από ηχεία μισού αιώνα, πιο πολύ ένα just for fun προτζεκτάκι είναι, η βασική ιδέα ήταν να μαστορέψω λίγο και να στήσω ένα δεύτερο σύστημα, με όμορφα vintage μηχανήματα (midlife crisis το λένε νομίζω, χαχαχ). Έχω ήδη αλλάξει αναρτήσεις στα τουίτερ και μετά έλεγα να ασχοληθώ με την αλλαγή πυκνωτών στα κροσόβερ.
Από ότι είδα οι τιμές των μεταχειρισμένων μονάδων είναι αρκετά υψηλές, κυρίως λόγο σπανιότητας. Επιπλέον τίποτα δεν σου εξασφαλίζει ότι είναι σε καλή κατάσταση και όχι <<χεριασμένες>. ;)
Στη θέση σου θα κοίταζα αν μπορεί να αφαιρεθεί το πίσω τμήμα του μεγαφώνου και θα προσάρμοζα στο κορνάκι, καινούρια tweeters νεοδυμίου 1 ίντσας 8 Ωμ. Θα είναι σίγουρα καλύτερα και θα αντέχουν και περισσότερο.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Και σε αυτή την περίπτωση δεν θα είναι, ομως, άλλου για άλλου τα χαρακτηριστικα του μεγάφωνου σε σχέση με αυτό που είχε κατά νου ο κατασκευαστής;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Οι πιθανότητες να ταιριάζει ένα μεγάφωνο που αναπαραγάγει μόνο τις πολύ υψηλές συχνότητες του φάσματος είναι συντριπτικά αυξημένες, σε σχέση με ένα κλασικό tweeter ή μεσαίο για παράδειγμα.
Φυσιολογικά ούτε στη στάθμη δεν θα έχεις θέμα.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
ΟΚ, κατάλαβα. Θα το ψάξω και προς αυτήν την κατεύθυνση. Μια τελευταία ερώτηση σχετικά με την αλλαγή πυκνωτών στο κροσόβερ: Οι τιμές τους είναι στρογγυλές 1-3-5-30 και 50 μF. , Τι κάνω; Παίρνω την αμέσως κοντινότερη τιμή, δηλαδή 2,7 ή 3,3-4,7- 33 και 47 μF; Απλούς ηλεκτρολυτικούς bipolar ή ΜΚΤ, π.χ.: https://www.lautsprechershop.de/hifi/audaphon_polyester_capacitors_en.htm
Oι ΜΚΡ που βρίσκω είναι αρκετά μεγαλύτεροι σε διαστάσεις. π.χ https://www.lautsprechershop.de/hifi/jantzen-capacitors_en.htm, οπότε δεν μπορούν χωρέσουν πάνω στην πλακέτα του κρόσοβερ, εκτός αν γίνει κάποια πατέντα και τοποθετηθούν εκτός πλακέτας (εκεί υπάρχει χώρος), άσε δε που ξεφεύγουν σε τιμή (ιδίως οι μεγαλύτερης χωρητικότητας). Γενικά δεν ξέρω αν έχει καν νόημα να δώσεις το κάτι παραπάνω σε κόστος πυκνωτών για τα συγκεκριμένα ηχεία. Επισυνάπτω και σχέδιο κυκλώματος.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Κάνεις συνδυασμούς και πέφτεις δίπλα. Για παράδειγμα ο 50 μF παράλληλα του woofer, φτιάχνεται με δύο 100 μF ηλεκτρολυτικούς, που τους συνδέεις τα - μεταξύ τους.
Αντίστοιχα ο 5 μF με bipolar ή καλύτερα ΜΚΤ 4,7+0,33. Ο 3 μF με δύο 1,5 παράλληλα επίσης ΜΚΤ. Ο 30 με δύο 15 bipolar παράλληλα.
Δεν έχει νόημα να πας σε ακριβούς γιαυτό το ηχείο, εκτός ίσως από τους μικρούς σε σειρά με τα tweeters.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Με τρομάζεις! Πού θα χωρέσουν όλοι αυτοί οι πυκνωτές; :o Με τους μεγάλους στις άκρες κάτι θα γίνει, στους δυο μικρούς στη μέση δεν ξέρω πως θα μπει και τρίτος.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Είμαι φοβιστικός τύπος! :)
Ουου για πλάκα χωράνε άλλοι τόσοι. Βάζεις τον έναν πάνω στον άλλο για να σχηματίσεις μια χωρητικότητα ή και δίπλα. Στερεώνεις με λίγη κόλλα ή με δεματικά.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Αααα, παίζει το ένας πάνω στον άλλο; Νόμιζα ότι πρέπει όλοι να πατάνε κάτω. Οκ, τότε, κανένα πρόβλημα. Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top