Μέτρηση dB με εφαρμογή κινητού

Reaction score
2.039
Χθες παρακολούθησα ένα Jazz trio (όρθιο μπάσο, σαξόφωνο άλτο και drums)
_DSC7709a.jpg
Μικρόφωνα και ενισχυτές δεν υπήρχαν, πλην του ακουστικού μπάσου. Σαξόφωνο και τύμπανα έπαιζαν φυσικά.
Ήμουνα σε απόσταση 1,5 -2 μέτρα από τους μουσικούς (για να βγάζω καμιά φωτό). Ο ήχος ήταν πολύ καλός, δεμένος, στιβαρός.
Έκανα μια μέτρηση με το ντεσιμπελόμετρο του κινητού και μου έκανε εντύπωση ότι παρ' όλο που ακούγονταν αρκετά δυνατά, δεν έγραψε peak πάνω από 103dB με μέση στάθμη γύρω στα 90dB.
Διερωτώμαι λοιπόν αν χάνουν και πόσο χάνουν αυτές οι εφαρμογές των κινητών; Το έχει συγκρίνει κανείς με κανονικό ντεσιμπελόμετρο;
Γιατί αν δεν χάνουν τότε και στο σπίτι αν πιάνουμε max 100dB κορυφές, μια χαρά είμαστε!

Reaction score
4.274
εγώ είχα απόκλιση 8-9 db όταν μετρούσα στο κινητό σε σχέση με ένα καλιμπραρισμένο ντεσιμπελόμετρο.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Reaction score
46.410
Ωραία.

Αφού μετρησες το λάιβ, με το ίδιο κινητό, βάλε στο ηχοσύστημα να παίζει ένα παρόμοιο μουσικό αρχείο, και μέτρα να δεις τι θα δείξει.

Γενικώς, το κινητό δε ξέρεις πόσο λάθος μετράει. Σίγουρα μετράει λάθος, αυτό το ξέρεις.

Dimifoot

Грези c Xeдpум
Editor
Reaction score
29.227
Απο εφαρμογή σε εφαρμογή εχω δει σημαντικές αποκλίσεις.
Πρέπει να ελέγξεις το κινητό δίπλα δίπλα με umik

Kotsidis John

Photography
Moderator
Reaction score
10.709
Σημερα , στο τερματογκαζι

σχεδον 130 πιασαμε στα 2.3 περιπου μετρα, Αν κάνω λάθος με διορθώνει κάποιος για την απόσταση.

νομιζα κι εγω Πως δεν Δεν είναι αξιόπιστο αλλά τελικά σε ένα μεγάλο βαθμό είναι

1D0AADB4-7327-48C8-B53E-54EE2965C356.png

Σ εμενα πιασαμε περ 118 db

susano lx90

Professional Home Cinema
Reaction score
4.750
ειναι αναξιοπιστα, εχουν φτιαχτει να ειναι κινητα, μετρα με αυτα που ειναι φτιαγμενα να μετρανε, db meter.
το κινητο εχει μικροφωνο για συνομηλιες, οποτε δεν μπορει μετρησει χαμηλες και εντασεις μεγαλες, μονο στο περιπου

Reaction score
239
Ειναι τελείως άχρηστη η οποιαδήποτε εφαρμογή κινητού. Χρησιμοποιούσα την εφαρμογή της JBL στο κινητό και είχε πάντα την ίδια ένδειξη 90-93 db. Όταν αρχισα να κουβαλάω το mastech διαπίστωσα οτι οι διαφορές ήταν τοσο τραγικές της τάξης εως και 20 db.

Reaction score
256
Ειναι τελείως άχρηστη η οποιαδήποτε εφαρμογή κινητού. Χρησιμοποιούσα την εφαρμογή της JBL στο κινητό και είχε πάντα την ίδια ένδειξη 90-93 db. Όταν αρχισα να κουβαλάω το mastech διαπίστωσα οτι οι διαφορές ήταν τοσο τραγικές της τάξης εως και 20 db.

Υπάρχουν και κάποιες πιο "ακριβείας" αλλά με το μικροφωνάκι του κινητού μην έχουμε απαιτήσεις, θα υπάρχουν αποκλίσεις μεγάλες η μικρότερες, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω στην μέτρηση από θέση ακρόασης το μικρόφωνο του κινητού είναι στραμμένο προς τα ηχεία η προς εμάς (ίσως είναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλά μήπως παίζει ρόλο);

*Χρησιμοποιώ ηχόμετρο και spectroid.

Reaction score
239
Σαφως στραμμένο το μικρόφωνο προς την πηγή του ήχου.
Αυτό που δεν έχω ψάξει καθόλου περαν απο το οτι΄το μικροφωνο που έχουν τα κινητά είναι απλο είναι το αν έχουν κάποιο κύκλωμα που αποκόπτει πέραν απο κάποια στάθμη και αν είναι κομμένα και ραμμένα μόνο για φωνή οπότε εχουν κάποιον εγγενή περιορισμό.

Dimifoot

Грези c Xeдpум
Editor
Reaction score
29.227
Την εφαρμογή που ανέβασε ο Κοτσιδης την εχω ελέγξει και ειναι σχετικά αξιόπιστη.

Υπάρχουν τρόποι να συνδεθεί calibrated μικρόφωνο στο smartphone για καλυτερα αποτελέσματα.

Επίσης, ολα αυτα εχουν μελετηθεί επιστημονικά, πάρτε μια για την όρεξη

Abessalom

Βαρώνος
Reaction score
4.185
Την εφαρμογή που ανέβασε ο Κοτσιδης την εχω ελέγξει και ειναι σχετικά αξιόπιστη.

Υπάρχουν τρόποι να συνδεθεί calibrated μικρόφωνο στο smartphone για καλυτερα αποτελέσματα.

Επίσης, ολα αυτα εχουν μελετηθεί επιστημονικά, πάρτε μια για την όρεξη

Λέει όμως, ακριβή στην περιοχή μεταξύ 50-100 db.
Αυτοί μετρούσαν 130!

Εδώ, αν δεν κάνω λάθος, και αρκετά "κανονικά" μικρόφωνα ή προενισχυτές μικροφώνων αρχίζουν και κλιπάρουν πάνω από τα 120db. Δεν θυμάμαι ποιες προδιαγραφές διάβαζα πρόσφατα, μήπως σε focusrite; Ότι εγγυημένα φτάνει 120db χωρίς να κλιπάρει. Άρα...

Reaction score
849
To αυτό υπάρχουν εφαρμογές που είναι αξιόπιστες (ως ένα βαθμό) όπως της studiosixdigital για όσους έχουν iPhone ΑΛΛΑ μόνο με εξωτερικό μικρόφωνο.

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
151.318
Members
34.413
Νεότερο μέλος
lisPou