Μήκος καλωδίου subwoofer

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλησπέρα σε όλους,

μέχρι ποσα μέτρα καλώδιο rca μπορώ να πάρω ώστε να μην υπάρχει latency στο sub.
Η απόσταση που χρειάζομαι είναι 10μ.
Απλά ήθελα να δω αν μπορώ να πάρω κάτι παραπάνω για μα το κρύψω γύρο από καναπέδες.
Αξίζει κάποιο wireless κιτ;
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Το ασύρματο θα έχει μεγαλύτερη καθυστέρηση. Του καλωδίου δεν θα είναι μετρήσιμο.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Wireless kit = μόνο αν είναι ανάγκη να μην υπάρχει καλώδιο.
Καλώδιο όσο μεγάλο και να πάρεις (σε γήινα νούμερα, π.χ. μέχρι 100μ) ΔΕΝ θα έχεις το παραμικρό θέμα latency.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εμένα με πεντάμετρα είναι άψογα τα σαμπς αλλά είναι χάι εντ καλώδια κατηγορίας 50€😎😎
 





Μηνύματα
208
Reaction score
48
Μήπως έχει κανεις να προτείνει κανένα καλώδιο 20μ. να το περασω μέσα από σπιράλ;
 


Μηνύματα
208
Reaction score
48
Τελικά ήρθε ο ηλεκτρολόγος και είναι δύσκολο να περάσει το καλώδιο μέσα από το σπιράλ.
Επίσης δε θέλω να περνάει από όλο το σαλόνι το καλώδιο.
Αξίζει να ασχοληθώ με ένα wireless σύστημα πχ της Rel που διάβασα ότι είναι αξιόλογο ή να μαζεύω και να ξεμαζευω το καλώδιο όποτε θέλω να ακούσω μουσική.
Το sub παίζει από τα 60hz και κάτω.
Θα είναι ακουστό το latency του rel ή δεν θα καταλάβω κατι.;
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
To latency δεν έχει σχέση με τη συχνότητα. Έχει σχέση με τον χρόνο που χρειάζεται η κωδικοποίηση και αποκοδικοποιωση του σήματος.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
To latency δεν έχει σχέση με τη συχνότητα. Έχει σχέση με τον χρόνο που χρειάζεται η κωδικοποίηση και αποκοδικοποιωση του σήματος.
Ναι το ξέρω πληροφοριακά το αναφέρω.
Ίσως σε υψηλότερες συχνότητες είναι πιο αντιληπτό.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλημέρα ξανά!
Αγορά πριν μια εβδομάδα ένα kit της rel για να μη τρέχω καλώδιο 20 μέτρα για το sub μέσα στο σαλόνι.
Δουλεύει πολύ καλά.
Άμεσα συνδέθηκε καθόλου αποσυνδέσεις.
Το μετράω με το rew μόνο του το sub και βγάζει την ίδια απόκριση συχνότητας με το καλώδιο.
Λέω ωραία βρήκαμε λύση.
Βάζω και τα atc να παίξουν και η μεγάλη διαφορα.
Καμία σχέση η αποκριση συχνότητας με το καλώδιο και με το wireless όταν παίζουν και οι δορυφόροι.
Το πιο πιθανο είναι να εμφανίζεται το latency του με τους δορυφόρους και να χαλάει η απόκριση σε σχέση με το καλώδιο.
Δε μπορώ να το φέρω ούτε με το phase control του sub.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλημέρα ξανά!
Αγορά πριν μια εβδομάδα ένα kit της rel για να μη τρέχω καλώδιο 20 μέτρα για το sub μέσα στο σαλόνι.
Δουλεύει πολύ καλά.
Άμεσα συνδέθηκε καθόλου αποσυνδέσεις.
Το μετράω με το rew μόνο του το sub και βγάζει την ίδια απόκριση συχνότητας με το καλώδιο.
Λέω ωραία βρήκαμε λύση.
Βάζω και τα atc να παίξουν και η μεγάλη διαφορα.
Καμία σχέση η αποκριση συχνότητας με το καλώδιο και με το wireless όταν παίζουν και οι δορυφόροι.
Το πιο πιθανο είναι να εμφανίζεται το latency του με τους δορυφόρους και να χαλάει η απόκριση σε σχέση με το καλώδιο.
Δε μπορώ να το φέρω ούτε με το phase control του sub.

Το τυχόν latency υπάρχει πάντα είτε συνδέσεις είτε δεν συνδέσεις δορυφόρους.
Η απόκριση συχνότητας όταν το μετράς μόνο του δεν επηρεάζεται από το τυχόν latency, για αυτό και μετράς την ίδια.
Όταν όμως καλείται να παίξει με τους δορυφόρους, εκεί η όποια καθυστέρηση γίνεται εμφανής γιατί ακούς το συνδυασμό απόκρισης δορυφόρων και sub.
Δύσκολα τα πράγματα μάλλον.... έχεις κάποιο τρόπο να βάλεις delay στους δορυφόρους;;; (κάποιο dsp π.χ.)
Αν ναι, τότε θα τη βρεις τη "χρυσή τομή", αλλιώς πάλεψε με το phase control αλλά δεν είναι ούτε καν ημίμετρο... δεν είναι το ίδιο με το delay...
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Ισχύει και εγώ αυτό υποψιαζόμουνα.
Δυστυχώς το μόνο που έχω είναι Dirac από pc αλλά δικαναλο.
Δεν έχω πολυκαναλη κάρτα ήχου ώστε να πάρω το 2.1 Dirac.
Με βλέπω με το καλώδιο βάλε βγάλε.
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top