''Μία διαφορετική ακρόαση''

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Εχτές το απόγευμα βρέθηκα εντελώς σκόπιμα στο εργαστήριο της Sonus Aeterna του Κώστα Κων.νου μαζί με φίλους....και πραγματικά άκουσα έναν διαφορετικό ήχο που αξίζει να σας μεταφέρω όσο είναι δυνατόν με λόγια κ με κάποιες φωτογραφίες και video.Τα καινούργια ηχεία της σειράς ...aeterna.Δύο δρόμων με κόρνα μιάς ίντσας και 4 μιντγούφερ σε φόρτιση μπας ρεφλεξ .Καμπίνα φτιαγμένη από συνθετικά υλικά αδρανής ακόμα και σε μεγάλες στάθμες με την αφή του χεριού δεν νιώθεις κανένα είδος κραδασμού .Ευαισθησία 99 ντεσιμπέλ.Το ηχείο οδήγησε με τρομακτική ευκολία και ηχητικές αρετές ένας νέος ''τσαμπουκαλεμένος'' λαμπάτος ενισχυτής πους πουλ φορώντας 6L6,λίγων μόλις βατ αλλά όπως αποδείχτηκε υπεραρκετών για να .....''ξεφύγουμε ''μέσα απο αρμονικές ,δυναμικά περάσματα και μια ανεμπόδιστη συνεχή ροή αναλυτικής καθόλου κουραστικής και ευχάριστης ,αληθινής μουσικής απόλαυσης με μία εικόνα τεράστια με ευκρίνεια και διάυγεια ρυθμό και που κράτησε περίπου 2 ώρες με αξιοζήλευτα αποτελέσματα για τους ευτυχείς παρευρισκόμενους και τον ευτυχέστερο μελλόντικό κάτοχο.
Μάλιστα μου αποκάλυψε ότι ετοιμάζεται και μια ακόμη μικρότερη έκδοση με 2 γούφερ και την ίδια ποιότητα ήχου ιδανική για τα περισσότερα Ελληνικά σαλόνια !!!
Το σύστημα θα είναι για ακόμα λίγες ημέρες προς ακρόαση και αξιολόγηση οπότε όσοι πιστοί...
Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για την μεταφορά του ήχου είναι ένα ελάχιστο δείγμα .....!!!
 

Attachments


P

panag 505

Guest
μπράβο
nickside
για την παρουσίαση αλλά και στον Κύριο Κωνσταντίνου Κώστα. Κατά σύμπτωση έχω προγραμματίσει επίσκεψη την Τετάρτη, οπότε εάν είμαι τυχερός θα τα ακούσω.

Και πάλι συγχαρητήρια.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Νίκο πολύ ωραίο το σύστημα, ιδιαίτερα τα ηχεία. Συγχαρητήρια στο Κώστα για τη πολύ καλή προσπάθεια!!
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου πρέπει να ληφθεί υπόψιν ότι ο ήχος προερχεται από κινητό και ότι ηχεία κ ενισχυτής είμαι με κάτω από 10 ώρες λειτουργία!
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Εννοείται πολλά μπράβο στον Κ.Κων-νου για τις κατασκευαστικές και μουσικές δημιουργικές ικανότητες που διαθέτει !!!
Η μουσική είναι απόλαυση και εμπειρία μαζί . Ο δικός μου ρόλος είναι υποστηρικτικός και επικοινωνιακός των δικών του επιτευγμάτων......αναμένεται συνέχεια !
panag 505 θα είσαι από τους τυχερούς ακροατές !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Δώστε του χαιρετίσματα του Κωνσταντίνου από μένα, και πείτε του να μπει να γράψει καμία αράδα για το ηχείο, να εξηγήσει τι είναι, χαρακτηριστικά, μετρήσεις.

Εύγε και πάλι εύγε! ;)
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Θα γίνει αυτό , ευχαριστώ το avsite και τα μέλη του για την ανταπόκριση και την φιλοξενία του θέματος!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Α ρε Κώστα. Αν πήγαινε το Zeus Μόναχο θα πέφτανε πολλά σαγόνια στο πάτωμα. Προσωπικά δεν έχω ακούσει πουθενά κάτι παρόμοιο.
Αυτά τα ηχεία τα θυμάμαι από τα καλούπια ακόμα όταν έτρωγε απίστευτες ώρες πάνω τους.
Πολλούς χαιρετισμούς από τον Αλέξανδρο Κόλλια να του δώσεις.
Και να του πεις ότι του έλεγα και εγώ.
ΠΡΈΠΕΙ να βγει εκτός Ελλάδας με κάθε κόστος.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Φίλε Αλέξανδρε οι χαιρετισμοί σου έχουν δωθεί ήδη. έτσι είναι οποίος έχει ακούσει το zeus σταματάει να σκέφτεται τι άλλο υπάρχει μετά γιατί απλά δεν υπάρχει κάτι πάρα μόνο fine tuning από τον ίδιο και μόνο.
Αλλά και αυτό το νέο απόκτημα της Aeterna δείχνει ξεκάθαρα τι μπορεί να κάνει αν και άγουρο ακόμα.
Οι αρετές του δείχνουν στο zeus σε αντίστοιχη κλιμακα και νιώθεις ότι έχεις μεταφερθεί σε κάποιο άλλο χώρο και χρόνο εκεί που η μουσική γεννάει συναισθήματα και ζωντανές παραστάσεις των οργάνων των μουσικών και του είδους που ασκούν με πάθος φέρνοντας στον ακροατή μια ευχάριστη απορία πως είναι δυνατόν.....?
Σίγουρα κάποια στιγμή θα έρθει η μεγάλη σκηνή της παγκόσμιας βιομηχανίας παραγωγής hi fi μηχανημάτων ηχητικής απόλαυσης
Σκόπιμα όμως ας ξεκινήσουμε ξανά τις συστάσεις στην εγχώρια σκηνή του audio entertainment.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Φίλε Αλέξανδρε οι χαιρετισμοί σου έχουν δωθεί ήδη. έτσι είναι οποίος έχει ακούσει το zeus σταματάει να σκέφτεται τι άλλο υπάρχει μετά γιατί απλά δεν υπάρχει κάτι πάρα μόνο fine tuning από τον ίδιο και μόνο.
Αλλά και αυτό το νέο απόκτημα της Aeterna δείχνει ξεκάθαρα τι μπορεί να κάνει αν και άγουρο ακόμα.
Οι αρετές του δείχνουν στο zeus σε αντίστοιχη κλιμακα και νιώθεις ότι έχεις μεταφερθεί σε κάποιο άλλο χώρο και χρόνο εκεί που η μουσική γεννάει συναισθήματα και ζωντανές παραστάσεις των οργάνων των μουσικών και του είδους που ασκούν με πάθος φέρνοντας στον ακροατή μια ευχάριστη απορία πως είναι δυνατόν.....?
Σίγουρα κάποια στιγμή θα έρθει η μεγάλη σκηνή της παγκόσμιας βιομηχανίας παραγωγής hi fi μηχανημάτων ηχητικής απόλαυσης
Σκόπιμα όμως ας ξεκινήσουμε ξανά τις συστάσεις στην εγχώρια σκηνή του audio entertainment.
Μακάρι. Πολύ χαίρομαι που επανήλθε να του πεις.
 





Μηνύματα
152
Reaction score
49
Απλα ημουν ενας απο τους τυχερους που τα ακουσα την Παρασκευη που μας περασε.Απλα αδυνατω να περιγραψω αυτο που ακουγα!!Τι να πω??
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Χάχαχα... 0φίλε Βαγγέλη έτσι αισθανθήκαμε όλοι νομίζω την Παρασκευή έχουμε μια απορία και μια γλυκιά προσμονή μέχρι να φτάσουμε στο στόχο!
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Στον χωρο που βλεπουμε ακουσατε?
Αν ναι, πως βγαλατε ασφαλη συμπερασματα?
Επισης η τιμη πωλησης του ηχειου ειναι μυστικο η το ηχειο κατασκευαζεται μονο με παραγγελια?
 

Μηνύματα
152
Reaction score
49
Οταν στον χωρο που βλεπουμε οπως ειπες ακουσαμε,γιατι οντως εκει ακουσαμε,τα συμπερασματα φιλε βγηκαν μονα τους και ειναι απολυτως ασφαλη.Το μονο που σκεφτομαι ειναι πως θα ακουγαμε αν ειμασταν σε σωστα διαμορφωμενο χωρο.Καταλαβαινεις τι εννοω!
 

Μηνύματα
274
Reaction score
79
Ο χώρος είναι το εργαστήριο της sonus Aeterna δεν είναι διαμορφωμένος χώρος για ακροάσεις αλλά ο ήχος είναι εξωπραγματικός. τώρα αν το ηχείο στηθεί σωστά σε χώρο επιμελημένο τότε έχει να δώσει περισσότερα.
Αλλά και αυτά που ακούσαμε είναι κάτι παραπάνω από απολαυστικά....
Το ηχείο κατασκευάζει κατά παραγγελία όπως και άλλα σχέδια της εταιρίας, η τιμή και. λεπτομερείς με π. μ


Ευχαριστώ
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.317
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top