Μαθήματα τσέλου??

Μηνύματα
3
Reaction score
0
γειά σε όλους! Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω για μαθήματα βιολοντσέλου. Δεν μπορώ να βρώ κάτι πέρα από γνωστά ωδεία με τιμές υπερβολικά υψηλές για κάποιον που απλά θέλει να δοκιμάσει την τύχη του και να ικανοποιήσει ένα απωθημένο του... Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιν μπορεί να μου προτείνει κάτι. Ευχαριστώ πολύ!

υ.γ. και τελικά γιατί η κλασική μουσική πρέπει να συνδυάζεται με αποστειρωμένα ωδεία που σου προσφέρουν ένα 40λεπτο μαθήματος στην τιμή των 40 ευρώ με καθηγητή δεύτερης κατηγορίας!?!? (ναι! τους διαχωρίζουν σε πρώτη και δεύτερη κατηγορία- η γραμματέας με ρώτησε αυτολεξεί αν ενδιαφέρομαι για καθηγητή 1ης ή 2ης κατηγορίας και μου έδωσε από μια τιμή για κάθε κατηγορία!!)
 

Μηνύματα
1.947
Reaction score
387
υ.γ. και τελικά γιατί η κλασική μουσική πρέπει να συνδυάζεται με αποστειρωμένα ωδεία που σου προσφέρουν ένα 40λεπτο μαθήματος στην τιμή των 40 ευρώ με καθηγητή δεύτερης κατηγορίας!?!? (ναι! τους διαχωρίζουν σε πρώτη και δεύτερη κατηγορία- η γραμματέας με ρώτησε αυτολεξεί αν ενδιαφέρομαι για καθηγητή 1ης ή 2ης κατηγορίας και μου έδωσε από μια τιμή για κάθε κατηγορία!!)
Σε Δημοτικα ωδεια ρωτησες?
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Μαθήματα τσέλου??

Αν δεν ρώτησες ακόμη, πάρε πληροφορίες από το κεντρικό Ωδείο Νάκα, Ιπποκράτους 41, 210-3634000.

Μπορεί επίσης να βρεις πληροφορίες από το www.classicalmusic.gr
όπου υπάρχουν πληροφορίες για μουσικούς και μαθήματα.

Αν ακόμα δεν βρεις κάτι, σίγουρα θα ξέρει ο τσελίστας Ηλίας Σακαλάκ, πρώτο τσέλο σε μεγάλες ελληνικές ορχήστρες, υπέυθυνος του εκπαιδευτικού προγράμματος του Μεγάρου Μουσικής.
 

Μηνύματα
190
Reaction score
1

υ.γ. και τελικά γιατί η κλασική μουσική πρέπει να συνδυάζεται με αποστειρωμένα ωδεία που σου προσφέρουν ένα 40λεπτο μαθήματος στην τιμή των 40 ευρώ με καθηγητή δεύτερης κατηγορίας!?!? (ναι! τους διαχωρίζουν σε πρώτη και δεύτερη κατηγορία- η γραμματέας με ρώτησε αυτολεξεί αν ενδιαφέρομαι για καθηγητή 1ης ή 2ης κατηγορίας και μου έδωσε από μια τιμή για κάθε κατηγορία!!)

Το 99% των Ελληνων μουσικων εχει σπουδασει στα Ωδεια αυτα....
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Μαθήματα τσέλου??

Μου φαίνεται λογικό να ρωτούν με ποιον δάσκαλο θέλεις να κάνεις και έχει να κάνει με το επίπεδο σου ως μουσικός.
π.χ. δεν είναι ανάγκη ένας αρχάριος να διδάσκεται από κάποιον (δάσκαλο) για 'προχωρημένους'.

Ποια τιμή θεωρείς λογική ?
Σε ενδιαφέρει "ιδιαίτερο" ?
 

Juf

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Για να αρχίσεις είναι καλύτερη λύση το ιδιαίτερο συνήθως. Θα έχεις περισσότερη ώρα με τον δάσκαλο πληρώνοντας τα ίδια λεφτά. Αν σε ενδιαφέρει να προχωρήσεις το ωδείο μετά είναι μονόδρομος για να μπορέσεις να κάνεις και τα υπόλοιπα μαθήματα.

Οι δάσκαλοι 2ης κατηγορίας μπορεί να είναι εξαίρετοι μουσικοί. Ο κύκλος των μουσικών είναι μικρός και οι κατηγορίες είναι ωδειακές εφευρέσεις. Ειδικά αν είσαι στην αρχή και 5ης κατηγορίας να είναι- αλλά να έχει το μεράκι- μπορεί να σε βάλει στον κόσμο της μουσικής με ευκολία.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Σε όσα δημοτικά ωδεία ρώτησα δεν υπήρχαν τάξεις τσέλου ή υπήρχαν στο πρόγραμμα αλλα δεν υπήρχαν καθηγητές. Και η περίπτωση των ιδιαίτερων με ενδιαφέρει. Από ωδείο έχω πολλές εμπειρίες και καλές και κακές καθώς έκανα πιάνο για πολλά χρόνια. Αυτό που με ενοχλούσε πραγματικά ήταν ότι έπρεπε να μένουμε προσκολημένοι σε ένα συγκεκριμένο ρεπερτόριο και η όποια προσπάθεια από μένα να κάνω κάτι εκτός προγράμματος έπεφτε στο κενό. Ελάχιστοι από όσους καθηγητές πέτυχα είχαν την διάθεση και τη "μαγκιά" αν θέλετε να σου δώσουν κάτι παραπάνω. Τώρα για το ποιά τιμή θεωρώ λογική, δεν είμαι σε θέση να απαντήσω. Η τιμή των 40 ευρώ για ένα 40λεπτο τη βδομάδα και όλα τα λεφτά για μια σεζον μπροστά, μου φάνηκαν πολλά για κάποιον τελείως άσχετο. Αυτό βέβαια που με έκανε να το βάλω στα πόδια ήταν η λογική του "σούπερ μάρκετ": αγοράζεις πρώτη ποιότητα πληρώνεις 70 ευρώ, αγοράζεις δεύτερη ποιότητα 40 ευρώ. Διαλέγεις και παίρνεις!! :111::111:
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Οι δάσκαλοι 2ης κατηγορίας μπορεί να είναι εξαίρετοι μουσικοί. Ο κύκλος των μουσικών είναι μικρός και οι κατηγορίες είναι ωδειακές εφευρέσεις. Ειδικά αν είσαι στην αρχή και 5ης κατηγορίας να είναι- αλλά να έχει το μεράκι- μπορεί να σε βάλει στον κόσμο της μουσικής με ευκολία.
Συμφωνώ απόλυτα!! Η λογική του να θες να μπεις στον κόσμο της μουσικής και να σε αντιμετωπίζουν ως πελάτη και όχι ως μαθητη με ενοχλεί!!
 

Juf

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Μια τελευταία συμβουλή. Απ' ότι καταλαβαίνω δεν είσαι παιδάκι και ελπίζω να έχεις κατανοήσει το μέγεθος της προσπάθειας που απαιτείται. Το πρόβλημα με την ηλικία έγκειται στην συνειδητότητα των πραγμάτων (ξέρεις τι σημαίνει τσέλο πια) και στην αδυναμία να έχεις λανθάνουσα υπομόνη και να αντιμετωπίζεις τα προβλήματα σαν παιχνίδι.

Και αν όλα αυτά φαίνονται απαισιόδοξα, ουσιαστικά τα λέω για να σε εμψυχώσω διότι θεωρώ την ενασχόληση με τη μουσική μεγάλο σχολείο σφυρηλάτησης χαρακτήρα σε όποιο επίπεδο και αν γίνεται.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.800
Μηνύματα
2.876.607
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top