Μαλακό η σκληρό μπάσο;

Status
Not open for further replies.

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Τα τελευταία 14 χρόνια εχω ηχεία με δυο 8ιντσα γουφερ και φυσικά ένα τουιτερ.
Ο χώρος μου 48τμ σχετικά ψηλός με κεραμοσκεπή .
Η ακουστική μου , από πολύ χαμηλά αρκετό αλλά μαλακό μπάσο.
Δεν είχα και δεν εχω αυτό το σκληρό χτύπημα , το δυνατό δλδ που θα σε χτυπήσει που λέμε στο στήθος και θα την ακούσεις.
Είναι όμως με όγκο (αν το γράφω σωστά) γεμίζει τον χώρο και αν αρχίσεις και ανεβάσεις ισχύ όλος ο χώρος πλημμυρίζει με αυτό, αλλά δεν μου αρέσει.
Ίσως το βαρέθηκα πια....
Αρκετοί που το έχουν ακούσει τους αρέσει.
Και η ερώτηση έχει ως εξής.
Αν πάω σε ήχο στήλη με δυο γουφερ 6,5 ίντσες που θεωρητικά είναι πιο σκληρό θα βρω αυτό που ψάχνω , θα εχω και εκεί από χαμηλά μπάσο η θα πρέπει να ανεβάσω ισχύ για να ακούσω ;
Σε πολύ υψηλές εντάσεις θα ανταποκρίνονται όπως τα 8αρια η.....να παίξω με αυτά που εχω με διαφορετική εσωτερική μόνωση η αλλαγή κροσοβερ;
Ζήτω συγνώμη αν δεν εχω δώσει με έμφαση αυτό που νιώθω σε συντακτικό αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.
Σας ευχαριστω , είμαι εδώ να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις μου γίνουν μήπως βρω λύση.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλησπέρα, ποιά ηχεία έχετε?
Ενισχυτή?
Απόσταση ακρόασης?
Κάποια φροντίδα ηχητική έχει γίνει στον χώρο?
Σας κάνω ερωτήσεις που πθανότατα θα ερωτηθούν έτσι κι αλλιώς για να επιταχυνθεί η διαδικασία και να σας απαντήσουν οι γνώστες.
Subwoofers θα μπορούσατε να ενσωματώσετε στο σύστημα?
Έχουν γραφτεί σχεδόν τα πάντα για το θέμα εδώ..
Μια πρόχειρη κάτοψη του χώρου και η τοποθέτηση των ηχείων - συστήματος θα βοηθήσει..
 



meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Η απόσταση ακρόασης είναι περίπου στα 5 μέτρα.
Τα ηχεία μου είναι ελληνικής κατασκευής πολύ προσεγμένα από άνθρωπο επαγγελματία.
Δυο 8ιντσες με κεραμική επίστρωση Spicom και τουιτερ της vifa .
Το κροσαρισμα έχει κάνει ο Κος Σωκράτης της roister .
Οδηγούνται αυτά από έναν av AX5i η από ένα denon Pma 7,5 .
Διαφοροποίηση στον χώρο δεν παίζει αν αλλάξει.
Παιδιά ακούω και ακούω καλά, απλά τα μπάσα μου έχουν ένα μαλακό χαρακτήρα .
Γεμίζει ο χώρος, ακούγεται μια χαρά μεσαίες και τα πρίμα απλά είπαμε το μπάσο είναι έντονο μεν, πλαδαρό θα έλεγα δε.
Sub υπάρχει αλλά μόνο για πολυκαναλο.
Σε δικαναλο που εκεί υπάρχει θέμα ούτε καν.....είναι απενεργοποιημενο.
Δεν το θέλω δλδ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Σωστή τοποθέτηση των ηχείων.
Subwoofer/s.
Σωστή διαχείριση των χαμηλών συχνοτήτων.
Και στοχευμένη επιλογή της θέσης ακρόασης.

Τουλάχιστον στην MLP θα μπορείς να έχεις σωστό μπάσο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Στα 5 μέτρα που ακούτε...
Πιό πολύ ακούτε τον χώρο παρά τα ηχεία..
Αυτό από μόνο του..


Με αυτή την τοποθέτηση δεν θα γίνει δουλειά ότι ηχεία και να πάρετε μάλλον..
 
Last edited by a moderator:

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Στα 5 μέτρα που ακούτε...
Πιό πολύ ακούτε τον χώρο παρά τα ηχεία..
Αυτό από μόνο του..
Και διπλα που κάθομαι το μπάσο είναι μεν από πολύ χαμηλά αλλά πολύ μαλακό.
Παίζει να έπαιξε ρόλο η αλλαγή μόνωσης που έκανα από υπαλοβαμβακα που είχα σε πολυεστερική βάτα;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Και διπλα που κάθομαι το μπάσο είναι μεν από πολύ χαμηλά αλλά πολύ μαλακό.
Παίζει να έπαιξε ρόλο η αλλαγή μόνωσης που έκανα από υπαλοβαμβακα που είχα σε πολυεστερική βάτα;
Δεν ξέρω από υλικά κλπ.. και είναι τόσα άλλα που παίζουν μεγάλο ρόλο που..
Τοποθέτηση
απόσταση ακρόασης
Το ηχείο κολλημένο στον τοίχο
κλπ κλπ
Ελπίζω να σας πουν καμμιά ιδέα που να μπορείτε να κάνετε πράξη αλλά μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξετε τη διάταξη για αρχή... :biggrin:
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Τώρα τα ηχεία τα εχω κάπως λόξα προς τα μέσα (στο κέντρο ) αλλά αλλαγή διαρρύθμισης δεν παίζει είναι δύσκολο.
Απλά έλεγα με δυο διαφορετικά ηχεία των 6,5 ιντσών π.χ Rf25 Klipsch η κάτι άλλο έπαιρνα λίγο πιο ισχυρό μπάσο .
Αυτό που λέμε δλδ χτυπάει..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Η θέση ακρόασης ιδανικά πρέπει να είναι στο ισόπλευρο τρίγωνο και τα ηχεία να ''βλέπουν'' εσάς.
Το ένα ηχείο στον τοίχο είναι πρόβλημα.
Μέσα στο έπιπλο είναι το sub? :oops:
Δεν ακούτε το έπιπλο όταν παίζει?
Εγώ θα τραβούσα τα ηχεία λίγο έξω, θα άλλαζα τη θέση του αριστερού ηχείου που είναι στον τοίχο με την ραφιέρα (η ραφιέρα στον τοίχο) για αρχή.
Δοκιμάστε αν θέλετε αυτό ή κάτι παρόμοιο και μας λέτε αν υπάρχει κάποια μικρή βελτίωση.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Τόσο κοντά στον τοίχο, με την θέση ακρόασης εκεί που την έχεις ( πόσο κενό έχεις με τον πίσω τοίχο στην θέση ακρόασης ? ), ίσα ίσα που θα έχεις πιο πλαδαρό μπάσο αν έβαζες RF25...
 


meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Η θέση ακρόασης ιδανικά πρέπει να είναι στο ισόπλευρο τρίγωνο και τα ηχεία να ''βλέπουν'' εσάς.
Το ένα ηχείο στον τοίχο είναι πρόβλημα.
Μέσα στο έπιπλο είναι το sub? :oops:
Δεν ακούτε το έπιπλο όταν παίζει?
Εγώ θα τραβούσα τα ηχεία λίγο έξω, θα άλλαζα τη θέση του αριστερού ηχείου που είναι στον τοίχο με την ραφιέρα (η ραφιέρα στον τοίχο) για αρχή.
Δοκιμάστε αν θέλετε αυτό ή κάτι παρόμοιο και μας λέτε αν υπάρχει κάποια μικρή βελτίωση.
Η απόσταση τοίχου ηχείου είναι περι τους 30 πόντους.
Τα τράβηξα κάποια στιγμή και στους 50 , δεν ειδα καμία διαφορά.
Ναι εχω κάνει τρίγωνο πλέον , και όσο αναφορά το sub παίζει ελάχιστα μόνο σε ταινία και μάλιστα το μικρόφωνο ακρόασης το βγάζει -10db μιας και υπερικαλυπτονται από τα μεγάλα.
Ωστόσο μιλάω μόνο για δικαναλες ακροάσεις σε επίπεδο direct .
Αυτό με την αλλαγή του επίπλου ακούγεται ενδιαφέρον δεν το είχα σκεφτεί καν.
Ωστόσο μιλάω για το μαλακό μπάσο και θεωρώ αν το μεγάφωνο η το ηχειο έχει τέτοια χαρακτηριστικά δεν θα αλλάξει κάτι δραματικά, άποψη μου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η απόσταση ακρόασης των 5 μέτρων με αυτα τα ηχεία και σε αυτόν τον χώρο είναι ασύμβατη με την υψηλή-ή έστω με την μεσαία-πιστότητα.

Η τοποθέτηση ειναι προβληματική.

Όσον αφορά το “μαλακό” μπάσο, πρόκειται για την αίσθηση που σας δίνει το μπάσο που παραμένει στον χώρο περισσότερο από όσο πρέπει, που δεν “σβήνει” στην ώρα του.
Κατά μεγάλη βεβαιότητα, επιπλέον υπάρχουν και μεγαλες ανομοιομορφίες στάθμης στις χαμηλές συχνότητες, δηλαδη κάτω απο τα 200Hz.

Όλα αυτά δεν πρόκειται να βελτιωθούν ούτε κατ´ελάχιστον με αλλαγή ηχείων.
(Εκτός ελαχίστων πανάκριβων εξαιρέσεων, και με μείωση της απόστασης ακρόασης)
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Τα ηχεία σας πρέπει να έρθουν δυό πλακάκια μπροστά .
Τό αριστερό ηχείο μπροστά από το αριστερά ψηλό έπιπλο δυό πλακάκια εμπρός και το δεξί ηχείο δυό πλακάκια μπροστα από εκει που έχετε ακουμπήσει την σήτα του δεξιού ηχείου .
Δώστε κλίση των ηχείων σας εσωτερικά προς την tv σας 15" .
Μετρήστε την απόσταση των ηχείων tweeter με tweeter ( π.χ. 2μέτρα ) , και κάντε τρίγωνο την θέση ακρόαση σας που πρέπει να είναι και αυτή στα ( π.χ. 2μέτρα περίπου )

* Δέν θα άλλαζα τον υαλοβάμβακα .
* Και Klipsch να πάρετε πάλι κάτι θα σας λείπει .
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
αν το μεγάφωνο η το ηχειο έχει τέτοια χαρακτηριστικά δεν θα αλλάξει κάτι δραματικά
Δεν μπορώ να έχω άποψη για αυτό.. :idk:
Αλλά η αίσθηση στα μπάσα που περιγράφετε εξαρτάται και από άλλους παράγοντες (περιγράφονται παραπάνω κάποιοι) και πριν ξεκινήσετε αναζήτηση για αγορές θα ήταν σοφό να δείτε αν μπορείτε να βρείτε λύσεις για αυτούς πριν.
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Ήδη όσοι έχετε μπει στον κόπο να απαντήσετε σας ευχαριστω θερμά..
Μια ερώτηση.
Η μόνωση εσωτερικά ανεξάρτητα τι είναι, πρέπει να είναι μόνο στα τοιχώματα η είναι προτιμότερο να σε όλο το εύρος της καμπίνας εσωτερικά;
Αν το ένα η το άλλο, που κερδίζουμε και που χάνουμε;
Και εν τελεί , ποια είναι προτιμότερη;
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top