Μεγαλη καμπινα και πολλα μικρα ηχεια.

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Εδω και καποια χρονια σκεφτομουν το παρων θεμα αλλα τελικα πηρα την αποφαση να το ξεκινησω τωρα. Ισως γιατι τωρα οσο ποτε το ευνοουν καποιες χρονικες συγκαιριες.

Πως ακουγεται ενα ηχειο (απο επωνυμες εταιριες) που εχει υψος πχ πανω απο 1,60 μ. με μεγαλες μοναδες. Κατα κανονα τετοιου ειδους ηχεια εχουμε συνηθισει να τα βλεπουμε παθητικα και να τα υποστηριζουν μεγαλοι ενισχυτες πολλων βατ και φυσικα συνηθως ειναι και πολυ ακριβα.

Φυσικα υπαρχουν κι εξαιρεσεις. Δηλαδη υπαρχουν και ενεργα ηχεια απο επισης μεγαλες εταιριες στουντιο με μεγαλους δορυφορους. Βεβαια ακομη κι ετσι αν ενα ηχειο μεγαλης καμπινας εχει δυο δεκαιντσα (η και μεγαλυτερα) συν μιντ, το ενεργο κατα κανονα εχει ενα δεκαιντσο (η δωδεκαιντσο η 15ιντσο - αλλά ενα).

Ενα τετοιο συστημα κατα κανονα στη μουσικη το βρισκουμε σε δικαναλο σεταπ με ενδεχομενως καποιες υποδεεστερες μοναδες να παιζουν κυριως κινηματογραφο. Ειναι υπερβολικα δυσκολο να κανεις ενα συστημα με ιδια ηχεια 16 καναλο. Αρα ναι μεν μπορεις να κανεις πολυκαναλο συστημα αλλα με τις υπολοιπες μοναδες να ειναι σαφως πολυ μικροτερες. Υποθετικα τα ηχεια βρισκονται σε σωστα διαμορφωμενο χωρο αποκλειστικα για ηχο και εικονα.


Παμε τωρα στην αλλη οχθη.

Εχεις ενα πολυκαναλο συστημα. Τρια ηχεια εμπρος, δυο πλαι, δυο πισω και 4 οροφη. Τα ηχεια απο επωνυμη εταιρια και φυσικα ενεργα. Ικανοτατους δορυφορους (ας βαλουμε 10ιντσους). Εχεις και βαρβατα σαμπγουφερ. Πχ 16ιντσα. Τεσσερα τετοια. Στημενα ολα σωστα.

Εδω θα λεγαμε οτι κατ αρχας υπαρχει μια ισοροπια στο συστημα αφου τα παντα ειναι συμφωνα με το βιβλιο και ολα ιδια τα ηχεια ακομη της ιδιας εταιριας ειναι και τα σαμπ.

Προσοχη σε μια ακομη παραμετρο. Το αθροισμα ιντσων του ενος συστηματος και του αλλου ειναι παραπλησιο. Αυτο σημαινει μια εξ αρχης ανομοιογενεια στο μοιρασμα αυτων στο πρωτο συστημα.

Τι δεν θ ακουσει ο κατοχος του πρωτου συστηματος και τι του δευτερου συστηματος Τι κερδιζει ο κατοχος απο το ηχοσυστημα με τα μεγαλα εμπρος ηχεια? (Ο Μπομπ Ντυλαν λεει "την απαντηση την παιρνει ο ανεμος"). Που θα φανει καποια γεναια υπεροχη του ενος συστηματος και που του αλλου?
Σημειωση: Ας λαβουμε υπ οψιν οτι το πολυκαναλο ακομη κι οταν παιζει δικαναλη μουσικη ολα τα ηχεια συμβαλουν στο τελικο αποτελεσμα αρα εχεις κι εδω μια προσθετικη ιντσων.

Θα παρακαλουσα να μπουν σχολια που ειναι ουσιας και που πραγματικα προσθετουν κατι στο νημα.

Θα ηθελα επισης να γραφτει εδω και ο ρολος της καμπινας. Της μεγαλης καμπινας. Η της παρα πολυ μεγαλης καμπινας.

Επισης οπως καταλαβαινεται σε καμμια περιπτωση δεν μας ενδιαφερει το κοστος των υλοποιησεων. Οταν μιλαμε για μεγαλες και επωνυμες εταιριες συνηθως δινουν τον καλυτερο τους εαυτο στα μεγαλα τους μοντελα.

Ανεξαρτητως του γεγονοτος οτι καποιος θα πει αυτα τα συστηματα ειναι κορυφαια και οπως και ναχει βρισκονται εξαιρετικα υψηλα σε θεμα πιστοτητας ειμαι σιγουρος οτι καπου θα υπαρχουν εντονες διαφορες.

Εξυπακουεται οτι τα συνοδα αυτων ειναι εφαμιλλα στο να υποστηριξουν ενα τετοιο συστημα.

Εχω την εντυπωση οτι πριν αρκετα χρονια ειχε ενα πεντακαναλο συστημα με B&W 800 o Jagrom (ισως και να γραφω λιγο λαθος το ονομα του). Βεβαια εκεινη την εποχη δεν ειχαμε ατμος. Ομως καποιοι ακουσαν εστω κι ετσι μεγαλα παθητικα ηχεια σε πολυκαναλη εκδοχη. Καποιο λογο θα ειχε ο κατοχος που επενδυσε ενα πολυ μεγαλο ποσο στο χτισιμο ενος τετοιου συστηματος.

Προσωπικα επειδη παντα μ αρεσαν τα μεγαλα ηχεια, ειχα μια εκ των προτερων προκαταληψη αρνητικη για τα μικρα (ενεργα και μη). Οποτε μου δινοταν ευκαιρια ν ακουσω μεγαλο ηχειο πηγαινα με μεγαλη ευχαριστηση κι ενθουσιασμο. Μπορω να πω οτι μ αρεσαν ολα. Οχι απλως μ αρεσαν αλλα μ ενθουσιαζαν.

Αντιθετως τα μικρα ηχεια ακομη και οι ακριβες υλοποιησεις δεν μ εκαναν καποιο ιδιαιτερο κλικ. Οταν ομως ακουσα το πολυκαναλο συστημα του Κωστα EAR (δεν ειχα ξανακουσει πολυκαναλο) τοτε αλλαξα γνωμη.

Μ ενθουσιασε επισης και το "ιδιαιτερο" πολυκαναλο συστημα του Dimifoot. Δηλαδη ενα ερμαφροδιτο συστημα με εμπρος ηχεια ημιενεργα δαπεδου (καταλαβαινεις εμεσως την διαφορα απο ενα κλασικο ενεργο εμπρος ηχειο) και τα υπολοιπα τυπικα ηχεια βασης.

Εχτισα κι εγω ενα πολυκαναλο 5.1 και τωρα ειμαι σ αναμονη αλλων δυο δορυφορων οποτε θα παω σε 7.1 ηχοσυστημα. Οταν θα μου δωθει η ευκαιρια θα προσθεσω κι ενα ακομη σαμπ και νομιζω οτι καπου εκει κλεινω.

Με τις τελευταιες παραγραφους θελω απλως να τονισω οτι εχω και μια προσωπικη εμπειρια απο ακουσματα ηχειων και της μια σχολης και της αλλης. Η μαλλον για να μην αδικησω τα παθητικα. Τα εχω ακουσει μονο σε δικαναλο σεταπ.

Επομενως εδω μπορουμε να γραψουμε τις εμπειριες μας.

Αλλα ωστοσο στο θεμα καμπινας θα ηθελα απο τους "γνωστες" και καποια θεωρια.
Λεγοντας καμπινα, στο παρελθων απο εγκριτους δημοσιογραφους γραφτηκαν τα πλεον κολακευτικα σχολια για τις καμπινες των ακριβων υλοποιησεων της B&W. Φυσικα ειναι ενα τεραστιο θεμα και οι μεγαλες εταιριες (παθητικων η ενεργων υλοποιησεων) αφιερωνουν μεγαλο κομματι της ερευνας τους σ αυτο.

adam-s3h.jpg
kef muon.jpg
KH-420- Neumann.png
McINTOSH XRT21KL Angle J.jpg
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Η ερώτηση προφανώς είναι πιο πολύ θεωρητική, μιας και έχουμε βγάλει απ' έξω παραμέτρους οικονομικούς, χωροταξικούς, παντόφλες κ.λπ.
Επίσης, το πρόγραμμα που θα οδηγήσεις το πολυκάναλο θα είναι επίσης πολυκάναλο; διότι τότε δεν θα ακούμε το ίδιο πρόγραμμα και master σε κάθε σύστημα....
Θα είναι δικάναλο "upgraded" με αλγόριθμο; τότε εμπλέκεται και ο αλγοριθμος στο ερώτημα....
Γενικά, οκ... θέμα για καραντίνα... :p να έχουμε να διαβάζουμε!
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
Το σύστημα του JARGONGR αποτελείτο από δύο 800d, ενα HTM1 και δύο 803d, back surround ήταν τα jbl control now μικρά. Τέλος είχε και δύο τεράστια βαρέλια σαμπς raven με 2 15ιντσα woofer έκαστο, με ειδικό eq basis.
Οντως είχε εξαιρετικό ήχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Όσο πιο πολλά και πιο μεγάλα μεγάφωνα, τόσο μεγαλύτερο το δυναμικό εύρος και η μέγιστη απόσταση ακρόασης, στην οποία συντελεί και η διάταξη σε αρεϊ.

Όλα είναι δυναμικό εύρος, αυτό είναι το ακριβό πράμα στο οντιο.

Δυναμικό εύρος σημαίνει (άνευ εξαιρέσεων) υψηλές στάθμες.

Οι ασυμπίεστες υψηλές στάθμες, αρέσουν. Γενικά και αδιακρίτως.

Νομίζω πως τα έχω εξηγήσει επαρκώς στα όρια του hi-fi..
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
Δίκιο έχεις.
Κοίταγα κάτι MCINTOSH ηχεία με καμιά 30αριά μιντς , 40-50 τουίτερς και μία κολώνα με 4-6 12ιντσα.
Αν τα θυμάμαι καλά. Τα είχα ακούσει και στον αντιπρόσωπο HIFI POWER, δεν μπορώ να πω όμως ότι εντυπωσιάστηκα.
Αυτά μόνο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Ενα θα πω .. δεν ειναι μονο το αθροισμα του εμβαδου της μεμβρανης των μεγαφωνων απολυτο κριτήριο για καποιο συμπερασμα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
εννοω οτι ακομα δεν μπορεις να συγκρίνεις ακομα και ίσης διαμετρου καθοτι ο βαθος της κονικης μεμβρανης διαφερει ... 🐒
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
Τι εννοείς ο βαθμός της κωνικής μεμβράνης?
Ποιός βαθμός? μεμβράνη εννοείς προφανώς τον κώνο του μεγαφώνου.
Τι δεν μπορείς να συγκρίνεις?
Αυτό που έχει άμε ση σχέση είναι το q του μεγαφώνου όχι μόνο το ολικό αλλά και το ηλεκτρικό.
Μικρό q θέλει θέλει πολλά λίτρα καμπίνα , μεγάλο q θέλει λίγα λίτρα, δεν είμαι σιγουρος πάντα τα μπερδεύω αυτά τα δύο.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ο jargon είχε σειρά 800d την τριάδα μπροστά και 2 ζευγάρια 803d πίσω .
Τα έδωσε όλα και πήρε μετά 3 danley sh50 .
Μετά τα παράτησε
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Και μιας τα έχω πλέον εγώ
Την ποιότητα ακρόασης που είχα με τα 802d δεν την πλησιάζουν με τίποτα .
Πολύ απλά πλέον δεν μπορώ να ακούω μουσική .
Και για να γίνω περισσότερο κατανοητός δεν εννοώ εντάσεις αλλά ποιότητα ακρόασης που σε τραβούσε να ακούς το ένα κομμάτι πίσω από το άλλο .
Με τα danley απλά έχεις τρομερές εντάσεις .
Και για να πλησιάσουν τα 802 ώστε να ακούσεις μουσική θέλουν δυνατότητα απείρου χεριασματος σε όλο τα φάσμα .
Χωρίς Σάμπ ειδικά είναι να κλαίς .
Μηδέν μουσικότητα .
Πολύ απλά σου παίρνουν τα αυτιά .
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Τι εννοείς ο βαθμός της κωνικής μεμβράνης?
Ποιός βαθμός? μεμβράνη εννοείς προφανώς τον κώνο του μεγαφώνου.
Τι δεν μπορείς να συγκρίνεις?
Αυτό που έχει άμε ση σχέση είναι το q του μεγαφώνου όχι μόνο το ολικό αλλά και το ηλεκτρικό.
Μικρό q θέλει θέλει πολλά λίτρα καμπίνα , μεγάλο q θέλει λίγα λίτρα, δεν είμαι σιγουρος πάντα τα μπερδεύω αυτά τα δύο.
βαθος...οπως λεμε στο βαθος κηπος... 🐒
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.636
Τι εννοείς ο βαθμός της κωνικής μεμβράνης?
Ποιός βαθμός? μεμβράνη εννοείς προφανώς τον κώνο του μεγαφώνου.
Τι δεν μπορείς να συγκρίνεις?
Αυτό που έχει άμε ση σχέση είναι το q του μεγαφώνου όχι μόνο το ολικό αλλά και το ηλεκτρικό.
Μικρό q θέλει θέλει πολλά λίτρα καμπίνα , μεγάλο q θέλει λίγα λίτρα, δεν είμαι σιγουρος πάντα τα μπερδεύω αυτά τα δύο.
EBP = Fs / Qes

  • EBP < 50 - use only for a sealed box
  • EBP 50 - 100 - can be used in either
  • EBP > 100 - vented box only
  • EBP > 130 - can be used for Horn Loudspeakers

Αυτα βοηθανε ?


 
Last edited:

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
Μάκη τα ξέρω τα ηχεία του Σωτήρη και τα έχω ακούσει άπειρες φορές , όλα τους μιάς και ήμαστε κολλητοί.
Δεν θα έλεγα ότι τα danley δεν ακούγονται , υπερβάλεις. Σαφώς και παίζουν διαφορετικά από τα 802d.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστα.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Η ερώτηση προφανώς είναι πιο πολύ θεωρητική, μιας και έχουμε βγάλει απ' έξω παραμέτρους οικονομικούς, χωροταξικούς, παντόφλες κ.λπ.
Επίσης, το πρόγραμμα που θα οδηγήσεις το πολυκάναλο θα είναι επίσης πολυκάναλο; διότι τότε δεν θα ακούμε το ίδιο πρόγραμμα και master σε κάθε σύστημα....
Θα είναι δικάναλο "upgraded" με αλγόριθμο; τότε εμπλέκεται και ο αλγοριθμος στο ερώτημα....
Γενικά, οκ... θέμα για καραντίνα... :p να έχουμε να διαβάζουμε!
Μπορουμε να σκεφτουμε καποια πραγματα λιγο πιο απλα. Ακους πχ τα KEF MUON σε καλο χωρο. Παιζει δικαναλα κλασικη μουσικη μεγαλα συμφωνικα εργα. Παιζει μικρες ορχηστρες Τζαζ. Παιζει μονο μια ηλεκτρικη κιθαρα σε σολο η ακουστικη κιθαρα η πιανο, σαξοφωνο. Σ ολα αυτα υπαρχει μια αισθηση. Οχι απλα της αληθοφανειας, αλλα και το συναισθημα που σου διεγειρουν κατα την διαρκεια της ακροασης.

Κανεις κατι αντιστοιχο μ ενα κορυφαιο πολυκαναλο συστημα ενεργων ηχειων. Επισης εδω σου δινει την αισθηση της αληθοφανειας αλλα επισης σου διεγειρει και τον συναισθηματικο κοσμο. Σαφως το δευτερο ειναι και λιγο εως πολυ υποκειμενικο στοιχειο. Η αληθοφανεια και βαθμος αυτης ειναι αντικειμενικο. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ακριβως ιδια το κομματι αν κι αυτο πιθανο δεν ειναι και τοσο δυσκολο.

Εχω προσωπικη αποψη για τα παραπανω, ομως θελω και τις αποψεις των μελων που ετυχε να ειχαν ακροασεις και στις δυο περιπτωσεις.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ξαναδιάβασε τι έγραψα .
Απίστευτες εντάσεις .
Δεν κατεβαίνουν χαμηλά .
Πολλά βατ για ενίσχυση
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
EBP = Q Fs / Qes

  • EBP < 50 - use only for a sealed box
  • EBP 50 - 100 - can be used in either
  • EBP > 100 - vented box only
  • EBP > 130 - can be used for Horn Loudspeakers

Αυτα βοηθανε ?


Ολα βοηθάνε αλά χρειάζεται υπόβαθρο τεράστιας γνώσης για να ασχοληθείς .
Τα προγράμματα , εγώ δεν τα πολυεμπιστεύομαι. Την πατήσαμε μία φορά με τις καμπίνες που έφιαξα εδώ και 4 χρόνια και βγήκαν μικρές . Δεν ξαναασχολούμαι με προγράμματα και προσωμειώσεις.
 


Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
Ξαναδιάβασε τι έγραψα .
Απίστευτες εντάσεις .
Δεν κατεβαίνουν χαμηλά .
Πολλά βατ για ενίσχυση
Διάβασα τι έγραψες , και γνωρίζω πολύ καλά τι θέλουν για να παίξουν , και τι τελικό και πάει λέγοντας.
Κατ αρχήν , δεν κατεβαίνουν κάτω από 40hz. Δεν είπα ποτέ ότι έχουν το απύθμενο χαμηλό.
Για χρήση με σαμπ τα δίνει ο danley.
Τώρα για ASR και λαμπάτα φυσικά θα με βρείς αντίθετο.
Ολες αυτές οι πρακτικές του high end μου είναι αδιάφορες.
Αλλά μην μου πείς ότι το 802 είχε καλύτερο χαμηλό. !!
Το ότι σου παίρνουν τ¨αυτιά είναι θέμα ευαισθησίας και μόνο. Φυσικά αφού είναι 100 κάτι db φυσικά και θα σου πάρουν τ¨αυτιά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.402
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top