Μελέτη περίπτωσης

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.626
Πρόκειται για το playroom ενός καλού φίλου, του οποίου η κατασκευή είναι ακόμη στα χαρτιά, οπότε οι διαστάσεις του δωματίου μπορούν να μεταβληθούν ως ένα μικρό βαθμό, αν και οι τρέχουσες είναι ακουστικά ορθές. Τα ηχεία είναι βάσης με δύο 6,5άρια γούφερ, και ίσως υπάρξει και η προοπτική αντικατάστασής τους αργότερα με ηχεία δαπέδου πλήρους φάσματος, με δύο 8άρια γούφερ. Όπως φαίνεται στο σκαρίφημα, έχει προβλεφθεί η πρόσθεση επιπλέον ηχείων για την εγκατάσταση home cinema. Ο τρέχων ενισχυτής είναι ισχυρός και μπορεί να οδηγήσει ο,τιδήποτε, (ή σχεδόν ο,τιδήποτε). Κάθε επισήμανση και πρόταση, ευπρόσδεκτη.

 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Αν και (λογώ περιορισμού) δεν μπορώ να δώ αυτή την στιγμή το σκαρίφημα,το h-c θα ακολουθήσει προδιαγραφές THX;
Αν ναι,καλό θα ήταν να ληφθούν υπόψιν οι οδηγίες(τουλάχιστον για τα περιφερειακά και το sub) για την τοποθέτηση που υπάρχουν στο παραπάνω link.
Όσον αφορά το audio θα μπεί κανας ψηφιακός ισοσταθμιστής;
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Πολύ στενάχωρο το βλέπω για HC... Οθόνη στα < 2μ σε 6μετρο dedicated χώρο με 3θέσιο καναπέ;

Αυτά τα golden/whatever ratios δεν παίρνουν νερό στο κρασί τους;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Απάντηση: Μελέτη περίπτωσης

βάλε τις 2 cd-θήκες δεξιά-αριστερά της θέσης ακρόασης, για να υπάρχει ομοιόμορφη συμπεριφορά στην 1η αντανάκλαση.

η βιβλιοθήκη μπορεί να πάει πίσω από τα κυρίως ηχεία (εκεί που έχει τώρα τη μια cd-θήκη).

αυτά τα μαυρισμένα τρίγωνα στις γωνίες τι είναι? ρικοφονάτες μπασοπαγίδες?

πίσω από τον καναπέ (και αμέσως πίσω από τα πίσω ηχεία) θα πρότεινα την τοποθέτηση κουρτίνας (σημαντικού βάρους και μπόλικων πτυχώσεων ανα μέτρο) σε όλο το πλάτος του δωματίου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.626
Απάντηση: Μελέτη περίπτωσης

Ως προς το THX δεν ξέρω, αλλά από ό,τι ψυχανεμίζομαι, ο άνθρωπος θέλει κάποια στιγμή απλώς να στήσει ένα σύστημα 5.1. Άσε δηλαδή που είναι σχεδόν σκληροπυρηνικός δικάναλος. Ως προς το θέμα της οθόνης, πόση ενδείκνυται να είναι η απόσταση θέασης, σε συνάρτηση με το μήκος της διαγωνίου; Για να το πω πρακτικά, ένα τυπικό κάδρο 4:3 με διαγώνιο 90", τί οριζόντιες διαστάσεις επιβάλλει;
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.684
Reaction score
94.716
Απάντηση: Re: Μελέτη περίπτωσης

Τι να το κάνει το 4:3;
Να βλέπει τα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια:119:
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Το μέγιστο κάδρο (σε 16:9) που μπορεί να έχει είναι 60". Πιο καλά θα βολευτεί με μια 50άρα TV.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Πάντως τα πίσω ηχεία είναι σε λάθος θέση,εκτός και αν μπούν δίπολα.
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Μελέτη περίπτωσης

Λάθος άσχετα αν δεν τα εμποδίζουν οι βιβλιοθήκες-cd θήκες?
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Μελέτη περίπτωσης

Ολιγα πραματα , και απο εμενα.
1 η πρωτη ανακλαση , αν μιλα για αυτη καποιος πριν βρισκεται πολυ ευκολα με ενα καθρεπτη και συνηθως ειναι ή το πατωμα, ή ο πλαινος τοιχος.Οχι κατι μακρυτερα.
2 Οσο αφορα τον χωρο μου (οταν εχω χρονο πλεον) ασχολουμαι να τον τιουναρω , τι ειδα λοιπον.
Α) φαινομενικα εχω αρκετα auralex στον χωρο μου, με αποτελεσμα
αν ακουω 2καναλο τα μπασα απο τα τωρινα ηχεια βασης μου (με 2 σχεδον 8ιντσα γουφερ ) να παιζουν αδεια, αν λοιπον αφαιρεσω τις μπροστινες μπασοπαγιδες και 3 τεμαχια auralex το ηχειο γεμιζει καλα (οχι ικανοποιητικα βεβαια) .Στις ταινιες ομως το μπασο μπουμπουνιζει , δεν ειναι σωστο.Αρα φαινομενικα ή εχω γεματη μουσικη, ή ισοροπημενο μπασο στις ταινιες.Το παλευω ομως με αλλους τροπους(αν τα καταφερω ολα θα το μαθετε).
Β) δεν ξερω τι απαιτησεις-δυνατοτητες εχει ο φιλος σου απο τον χωρο και το τι περιμενει να ακουσει.
Γ) μια σωστη ποιοτικη ισοσταθμιση ειναι παντα ευεργετικη.
Δ) διαχυτες βαζουμε η στο νταβανι (για πιο πλουσιο υψηλο ηχο)
ή πισω (για κατι αναλογο) ή στους πλαινους τοιχους (αναλογα με το ηχειο ) ωστε ο ηχος να απλωσει -ερθει εκει που θελουμε, βεβαια εξαρταται απο τον τυπο του καθε διαχυτη το πως θα απλωσει τον ηχο.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Κωστα,

Αν ο φιλος σου θα στησει και σινεμα, το σχεδιο δεν ειναι σωστο.
Μερικες παρατηρησεις :
Δεν εχεις προβλεψει το κεντρικο και το σαμπ.
Προβολεα η τηελεοραση ?
Αν προβολεα, φαντασου την οθονη στο τοιχο που ειναι τα CD και τα ηχεια τοσο μπροστα.
Αν τηλεοραση, που ? πανω στο ρακ, μεσ τη μεση ?

Οι διαστασεις του δωματιου ειναι πολυ καλες, ειδικα το πλατος 4,20 περιπου, θα το ηθελαν πολλοι και δεν το εκμεταλευεστε.
Τα τρια μπροστινα ηχεια στο σινεμα αν εχουν αποσταση μεταξυ τους, εχεις πολυ καλυτερο cinema stage. Συνηθως λενε για αποσταση γυρω στα 2,50 μετρα μεταξυ των δυο ηχειων, εσεις με 3 θα εισαστε σουπερ. Ειδικα αν θα παιξουν ηχεια με 6,5 η 8 αρια woofer. Και αυτα συνηθως πανε ζευγαρι σε καθε ηχειο, οποτε θα εχεις μπροστα 6 μοναδες και 3 tweeter να παιζουν.

Αν ηταν δικο μου το δωματιο, θα εβαζα τα εμπρος δεξι-αριστερο :
4,20 - 3,00 = 1,20 / 2 = 0,60
Δηλαδη , 60 ποντους απο τους πλαινους τοιχους, 3 μετρα το ενα απο το αλλο.
Στη θεση των cd θα εβαζα το ρακ και στη μεση το κεντρικο.
Καπου εκει μπροστα θα εβαζα και το σαμπ.
Η αποσταση των ηχειων απο το πισω τοιχο, αναλογα αν εχουν bass-reflex πισω η οχι.

Ο τοιχος μπορει να δεχτει οθονη η τηλεοραση, στη περιπτωση δε προβολεα, εχει τις αποστασεις ακομα και για μεγαλη οθονη.

Τα πισω ηχεια καλα ειναι εκει, αν ειναι μονοπολα.
Αν ειναι διπολα, λιγο πιο μπροστα στην ευθεια του αυτιου, γιατι η γωνια που εχουν, κανει ακουστικο κενο και αρα καλυτερη διασπορα και αντιληψη του περιφερειακου ηχου.

Επισης, πισω εκει που ειναι το γραφειο, χωρανε αλλα δυο ηχεια, για το 7.1. Απο αυτη τη βδομαδα παιζω πια με 7.1 και γω και καταλαβα τι εχανα τοσο καιρο.

Οτι θες με λες......:605:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ρε Αποστόλη γιατί μου το χαλάς! Αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω κι άντε να με πιστέψουν τώρα!

Τέλος πάντων, αναγκαστικά θα συμφωνήσω με τον Αποστόλη και είναι αμαρτία να μην εκμεταλευτεί όλο το μήκος του δωματίου και να έχει προοπτική και για 7.1 γιατι χώρος υπάρχει.

Μήπως θέλει όμως μιας και είναι σκληροπυρηνικός τα L&R να έχουν απόσταση από τοίχους για να αναπνέουν καλύτερα? Γιατί για να εκμεταλευετεί όλο το μήκος θα πρέπει να πάει σε αποστάσεις που γράφει ο Αποστόλης.


Τα reflection points μάλλον πρέπει να τα δουλέψει αφού καταλήξει στο τελικό layout.

Εγώ στη θέση του δεν θα έβαζα κανένα έπιπλο στον front stage μου για να έχω χώρο για το κεντρικό και ανάλογα με τα κέφια 1 ή 2 sub δεξια-αριστερα από το κεντρικό. Θα πρότεινα δυο η ένα πρώτα και όταν μπορει αν μπορεί το δεύτερο.


Τις δύο CD-θήκες θα τις έβαζα δεξια-αριστερα δηλαδή αυτήν που είναι μπροστά απένταντι από την είδη τοποθετημένη δεξιά και μας μένει η βιβλιοθήκη.

Εδώ θα έκανα μια θυσία. Θα έβγαζα το μικρό γραφείο και το επιπλάκι, και θα κρατούσα μόνο το μεγάλο στην πίσω δεξιά γωνία για να μπει η βιβλιοθήκη στον πίσω τοίχο. Εδώ αν δεν έχω εικόνα δεν μπορώ να πω κάτι άλλο γιατί πραγματικά υπάρχουν πολλές λύσεις για να χωρέσουν τα πάντα.


Με αυτό τον τρόπο χωράει μπροστά το τέλειο front-stage και στον τοίχο η οθόνη ή ΤV, έχουμε απόσταση θέασης ακόμα και για πολύ μεγάλη οθόνη ενώ συγχρόνως υπάρχει και χώρος για 7.1

Δίπολα εκεί μέσα δεν θα έβαζα γιατί προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου εκτός κι αν δεν υπάρχει άλλη λύση λόγω απόστασης.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Μετά από αυτά που θα του πεί ότι διάβασε εδώ ο Κόγιας σιγά μην βάλει home cinema ο άνθρωπος:405:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Μελέτη περίπτωσης

Ε βασικά από ότι φαίνεται ο άνθρωπος έχει πάρει σοβαρά το θέμα κατασκευής της "περίπτωσης" οπότε αν είναι ας θυσιάσει λίγα χρήματα παραπάνω αφού μπορεί να πάρει ένα ιδανικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.339
Reaction score
661
Αφού τα ηχεία είναι ηλεκτροδυναμικά, άρα πηγές πίεσης πρέπει να τοποθετηθούν κοντά σε τοίχους. Εσύ όμως δεν το τηρείς αυτό.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Απάντηση: Μελέτη περίπτωσης

Απ’ ότι καταλαβαίνω, οι υπολογισμοί είναι βάση Καρδάση…

Μπορεί οι δύο βιβλιοθήκες, αριστερά και δεξιά να είναι περίπου ίσες σε πλάτος, διαφέρουν σε βάθος (μικρό το κακό οι 10 πόντοι), θα προτιμούσα τη μετακίνηση των δίσκων PVC πίσω από τα μηχανήματα και το αντίστοιχο έπιπλο πίσω από τα μηχανήματα στη θέση των PVC δίσκων.

Η απόσταση από τους πλαϊνούς τοίχους να μειωθεί στα 77 εκατοστά, η απόσταση από τον πίσω τοίχο στα 124 εκατοστά και η απόσταση των δύο ηχείων να αυξηθεί στα 259 εκατοστά.
Αυτές οι θέσεις βάζουν στο παιχνίδι τον χώρο, παιχνίδι που δεν υπήρχε με την προηγούμενη θέση των ηχείων, γιατί ήταν κοντά και η θέση ακρόασης και τα ηχεία, άρα δε προλάβαιναν οι αρμονικές σε νορμάλ ένταση να μπερδέψουν το αποτέλεσμα.

Δίνοντας μεγαλύτερη κλήση εσωτερική στα ηχεία, θα παρακάμψουμε ελαφρά τη συμβολή του χώρου στο αποτέλεσμα, θα βοηθήσουν πολύ τα έπιπλα με τα cd.

Θα μας δοθεί η δυνατότητα μεγαλύτερης οθόνης, καλύτερη κίνηση στην ταινία γιατί το κεντρικό θα έχει αέρα, όταν και αν ποτέ τοποθετηθεί και δε θα κάνουμε υποχωρήσεις στις δικάναλες ακροάσεις, όταν με το καλό έρθουν τα μεγαλύτερα ηχεία θα μπορούν να αναπνεύσουν όπως και τα μικρότερα, η αμεσότητα στη σκηνή θα παραμείνει γιατί η θέση ακρόασης θα είναι πιο κοντά από την απόσταση των ηχείων.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.626
Απάντηση: Μελέτη περίπτωσης

Μπαααα, δεν είναι και πολύ της οθόνης - τί πολύ, καθόλου δεν είναι. Δικάναλος σπλήνα, τώρα θα τον μάθω; ... :114:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.391
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top