Μερακλής ξυλουργός/μαραγκός στην Αθήνα για κατασκευή δύο ξύλινων racks;

Μηνύματα
15.004
Reaction score
20.723
ωραίος ο πάγκος αν δεν σου κάνει κόπο βάλε και μια πιο γενική εικόνα να τον δούμε στο σύνολο.
Αυτό είναι κόντρα πλακέ με κάποια επένδυση. Το βρήκες έτοιμο ή στο φτιάξανε σε πρέσα;
οι καπλαμάδες αυτοί μπαίνουν στην πρέσσα οπότε σε αφήνει αδιάφορο το ποιά είναι η κατάσταση της φόδρας του κοντρα πλακέ για αυτές τις εφαρμογές.

τελικα εγινε τιποτις?
3 μπαλάκια στην Πόλη μέσα και ο Πέλκας ανάσκελα (πάλι)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.433
Reaction score
30.628
Εάν προσεχτεί όπως πρέπει, μια χαρά ωραίο αισθητικά είναι το κοντρα πλακέ. Αν το σκεφτεί κανείς, και η καμπίνα των 801/800 από τέτοιο είναι φτιαγμένη (όχι φυσικά πλάκες του εμπορίου)

 

Μηνύματα
3.106
Reaction score
10.275
ωραίος ο πάγκος αν δεν σου κάνει κόπο βάλε και μια πιο γενική εικόνα να τον δούμε στο σύνολο.
Αυτό είναι κόντρα πλακέ με κάποια επένδυση. Το βρήκες έτοιμο ή στο φτιάξανε σε πρέσα;
Παραγγελία ήταν με δικό μου σχέδιο, ενώθηκαν 2 κόντρα πλακαζ 25άρια (mm) από συμηδα , ήτοι συνολικό παχος 5εκ και μετά πρεσαρίστηκε λευκό αυθεντικό ντουροπάλ Γερμανίας.
φωτο όταν πάω σπίτι και …….. τον ψιλόσυμμαζέψω :lol:
 



Μηνύματα
16
Reaction score
39
Ειδα το ποστ και μπήκα να δω δουλειά απο μερακλήδες συναδελφους.

Αντι αυτου διαβασα μερικά αστεία σχόλια απο ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με την ξυλεια και εν τελει αποπροσανατολίζουν.

Το κ/π διακρίνεται σε θαλασσης και μη, και δεν εχει σχεση με birch,beech, beach, bitch. Τα κ/π που φέρουν σφραγιδα marine ειναι επι το πλείστον κατασκευασμενα απο Μαονοειδη(okume,niagon,meranti κτλ) και για να περασουν την πιστοποιηση απαιτειται συγκοληση με πληρως αδιαβροχη -συνηθως πολυαιθαλικη ή πολυουρεθανικη- κολλά αντί της PVA που συνανταμε στο απλό Κ/π. Για εσωτερική χρήση προτιμαται το απλο λόγω κοστους, αλλά η επιλογες ειναι πολλες, καθως μπορει να θες κ/π μαονι λογω χρωματος και εννοειται οτι πρεπει να αποφευγεται κακης ποιοτητας (κινας κτλ) που εχει κενα μεταξυ των πλακων.
Και αυτο ειναι το σημαντικο στις ποιοτητες του κ/π, δεν ειναι δηλαδη αποκλειστικα οπτικο το ζητημα καθως στα σοκορα θα υπαρχουν κυριολεκτικα κενα και αδυναμιες στα μεγαλα βαρη.

Ο καπλαμας ειναι λεπτο φυλλο επικαλυψης, συνηθως απο φυσικο ξυλο, ενω υπαρχει και ο τεχνητος απο βυνιλιο συνθηθως. Οποτε η προτροπη για καλυψη με φυσικο ξύλο ουσιαστικα σημαινει καπλαμας. Απο την εμπειρια μου σε hifi επιπλα συνηστω παχυτερους απο τον διαδεδομενο 0,6χιλ.

Το MDF ειναι το φθηνότερο και ευτελεστερο υλικο, MediumDensityFiberboard σημαινουν τα αρχικα και αυτο που εχει σημασια ειναι το Medium, ειναι πολύ πιο ευαλωτο στην υγρασια και δεν την αποσβεση κραδασμων.


Η γνωμη μου σας επαγγελματιας ξυλουργος ασχολουμενος μονο με μασιφ χειροποιητο επιπλο ειναι να τα φτιαξετε απο την αρχή με λιγο καλυτερη προβλεψη και για μελλοντικες αναβαθμισεις. Το βελτιστο υλικο για τα ραφια ειναι το κ/π απο την αποψη οτι "θωρακιζει" την κατασκευη απο τυχον στρεβλωσεις στο μελλον, απο εκει και περα τα υπολοιπα ζητηματα (καλυψη καπλαμα, υλικα κολωνας κτλ) ειναι αισθητικα και εννοεται οτι πρεπει να εξαιρουνται απο τετοιες κατασκευες μαλακα- ασπρα ξύλα οπως πευκο, ερυθρελατη, ποπλαρ, φλαμουρι.

Ως προς το βαρος τωρα μην δινετε πολυ σημασια, αποκλειεται τα σημερινα σας να ζυγιζουν 80 κιλα το καθενα, για να καταλαβετε ο ξυλουργικος παγκος μου που ειναι 200*70 εκ με 15*9 κολωνες και 9εκ παχος ζυγιζει 200κιλα..... ενω εχει και 9 κιλα μεταλλο επανω.....τα ξυλα αποκτουν δυναμη και ακαμψια μεσω των καταλληλων ενωσεων (joinery) για την χρήση που προοριζεται.
 

Attachments


Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.214
Ειδα το ποστ και μπήκα να δω δουλειά απο μερακλήδες συναδελφους.

Αντι αυτου διαβασα μερικά αστεία σχόλια απο ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με την ξυλεια και εν τελει αποπροσανατολίζουν.

Το κ/π διακρίνεται σε θαλασσης και μη, και δεν εχει σχεση με birch,beech, beach, bitch. Τα κ/π που φέρουν σφραγιδα marine ειναι επι το πλείστον κατασκευασμενα απο Μαονοειδη(okume,niagon,meranti κτλ) και για να περασουν την πιστοποιηση απαιτειται συγκοληση με πληρως αδιαβροχη -συνηθως πολυαιθαλικη ή πολυουρεθανικη- κολλά αντί της PVA που συνανταμε στο απλό Κ/π. Για εσωτερική χρήση προτιμαται το απλο λόγω κοστους, αλλά η επιλογες ειναι πολλες, καθως μπορει να θες κ/π μαονι λογω χρωματος και εννοειται οτι πρεπει να αποφευγεται κακης ποιοτητας (κινας κτλ) που εχει κενα μεταξυ των πλακων.
Και αυτο ειναι το σημαντικο στις ποιοτητες του κ/π, δεν ειναι δηλαδη αποκλειστικα οπτικο το ζητημα καθως στα σοκορα θα υπαρχουν κυριολεκτικα κενα και αδυναμιες στα μεγαλα βαρη.

Ο καπλαμας ειναι λεπτο φυλλο επικαλυψης, συνηθως απο φυσικο ξυλο, ενω υπαρχει και ο τεχνητος απο βυνιλιο συνθηθως. Οποτε η προτροπη για καλυψη με φυσικο ξύλο ουσιαστικα σημαινει καπλαμας. Απο την εμπειρια μου σε hifi επιπλα συνηστω παχυτερους απο τον διαδεδομενο 0,6χιλ.

Το MDF ειναι το φθηνότερο και ευτελεστερο υλικο, MediumDensityFiberboard σημαινουν τα αρχικα και αυτο που εχει σημασια ειναι το Medium, ειναι πολύ πιο ευαλωτο στην υγρασια και δεν την αποσβεση κραδασμων.


Η γνωμη μου σας επαγγελματιας ξυλουργος ασχολουμενος μονο με μασιφ χειροποιητο επιπλο ειναι να τα φτιαξετε απο την αρχή με λιγο καλυτερη προβλεψη και για μελλοντικες αναβαθμισεις. Το βελτιστο υλικο για τα ραφια ειναι το κ/π απο την αποψη οτι "θωρακιζει" την κατασκευη απο τυχον στρεβλωσεις στο μελλον, απο εκει και περα τα υπολοιπα ζητηματα (καλυψη καπλαμα, υλικα κολωνας κτλ) ειναι αισθητικα και εννοεται οτι πρεπει να εξαιρουνται απο τετοιες κατασκευες μαλακα- ασπρα ξύλα οπως πευκο, ερυθρελατη, ποπλαρ, φλαμουρι.

Ως προς το βαρος τωρα μην δινετε πολυ σημασια, αποκλειεται τα σημερινα σας να ζυγιζουν 80 κιλα το καθενα, για να καταλαβετε ο ξυλουργικος παγκος μου που ειναι 200*70 εκ με 15*9 κολωνες και 9εκ παχος ζυγιζει 200κιλα..... ενω εχει και 9 κιλα μεταλλο επανω.....τα ξυλα αποκτουν δυναμη και ακαμψια μεσω των καταλληλων ενωσεων (joinery) για την χρήση που προοριζεται.
Δεν νομίζω πως αποπροσανατόλισε κάποιος τον νηματοθέτη, ίσα ίσα που μπήκε αποπροσανατολισμένος και προσανατολίστηκε στην πορεία :)hunter:)... Τέλος πάντων για να τελειώνουμε, πολύ ωραία τα είπαν οι παραπάνω για το κόντρα πλακέ, το θαλάσσης λοιπόν δεν κάνει για εσωτερικούς χώρους διότι 1ον είναι για εξωτερικούς χώρους και 2ον οι κόλλες που έχει πάνω για να είναι στεγανό και ανθεκτικό στους εξωτερικούς χώρους για τους οποίους προορίζεται προκαλούν αναθυμιάσεις που για εσωτερικούς χώρους δεν... εδώ που τα λέμε και τα άλλα βρωμάνε για αρκετές ημέρες...
Εγώ καθαρά για θέμα κόστους - βάρους - αντοχής θα επέλεγα κόντρα πλακέ οκουμέ πάχους 25χιλ ενώ ωραία φάση οι καπλαμάδες αλλά πρόσθετο έξοδο ειδικά αν γίνει σε πρέσσα - απλά θα έβαφα τις επιφάνειες και θα άφηνα τα σόκορα ορατά με ένα βερνίki απλό.
Εδώ μιά diy κατασκευή με κόντρα πλακέ δική μου:

20191129_102128.jpeg

20200410_223458.jpeg
 

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Δεν προκύπτουν από πουθενά αυτά που αναφέρετε. Ολα τα καλής ποιότητας κ/π έχουν υψηλής ποιότητας κολλάς που δεν παράγουν αναθυμιάσεις. Ούτε η Pva ούτε η Pu είναι κόλλες που είναι βλαβερές κατά την ανοιχτή χρήση και μετέπειτα επεξεργασία.
Ειδικά οι Pva καθαρίζονται με νεράκι και είναι οι λιγότερο βλαβερές ακόμη και από τις φυτικές από χονδρους ζώων.
Δεν υπάρχει καμία διαφορά κατά την επεξεργασία εσωτερικού η marine κ/π

Κάποτε αποτελούσε τροχοπέδη η υψηλότερη τιμή τους αλλα πλέον λόγω των δασμών στη σημυδα είναι καθαρά θέμα προτίμησης η επιλογή τους.
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Εγω, πάντως εάν ήθελα κάτι ελαφρύ να μη συσσωρεύει ενέργεια αλλά συγχρόνως και σχετικά σκληρό και σε στρώσεις (π.χ. ενα ράφι για το πικάπ αλλά στηριγμένο σε τοίχο) θα χρησιμοποιούσα poplar σημύδας Ρώσικης. Όχι οκουμέ, παρόλο που θεωρείται polpar υποτιθεται. Δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά. Επίσης η αντοχή του σε υγρασία, εξωτερικούς χώρους κλπ χαρακτηριστικά, νομίζω δεν οφείλεται κιυρίως σε κόλες. Είναι έτσι τα χαρακτηριστικά του.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
39
Εγω, πάντως εάν ήθελα κάτι ελαφρύ να μη συσσωρεύει ενέργεια αλλά συγχρόνως και σχετικά σκληρό και σε στρώσεις (π.χ. ενα ράφι για το πικάπ αλλά στηριγμένο σε τοίχο) θα χρησιμοποιούσα poplar σημύδας Ρώσικης. Όχι οκουμέ, παρόλο που θεωρείται polpar υποτιθεται. Δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά. Επίσης η αντοχή του σε υγρασία, εξωτερικούς χώρους κλπ χαρακτηριστικά, νομίζω δεν οφείλεται κιυρίως σε κόλες. Είναι έτσι τα χαρακτηριστικά του.

Το poplar ειναι ειδος ξύλου (Λεύκα), αρα μαλλον εννοετε κοντρα πλακε σημυδας.


Ενημερωθειτε οσοι θελετε για τα κοντρα πλακε και τις αντισοιχες κατηγοριες και πιστοποιησεις.
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Το poplar ειναι ειδος ξύλου (Λεύκα), αρα μαλλον εννοετε κοντρα πλακε σημυδας.


Ενημερωθειτε οσοι θελετε για τα κοντρα πλακε και τις αντισοιχες κατηγοριες και πιστοποιησεις.
Όχι νόμιζα οτι το polpar είναι σημύδα.
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Το poplar ειναι ειδος ξύλου (Λεύκα), αρα μαλλον εννοετε κοντρα πλακε σημυδας.


Ενημερωθειτε οσοι θελετε για τα κοντρα πλακε και τις αντισοιχες κατηγοριες και πιστοποιησεις.
To link που έδωσες δε βλέπω να λεει απο τι είναι το poplar. Αυτό πάντως που είναι poplar με σημύδα facing , αυτό μάλλον έχω δει . Για ντουλάπια κουζινας κλπ δεν είναι αυτό κυρίως στην Ελλάδα ?

 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.214
Δεν προκύπτουν από πουθενά αυτά που αναφέρετε. Ολα τα καλής ποιότητας κ/π έχουν υψηλής ποιότητας κολλάς που δεν παράγουν αναθυμιάσεις. Ούτε η Pva ούτε η Pu είναι κόλλες που είναι βλαβερές κατά την ανοιχτή χρήση και μετέπειτα επεξεργασία.
Ειδικά οι Pva καθαρίζονται με νεράκι και είναι οι λιγότερο βλαβερές ακόμη και από τις φυτικές από χονδρους ζώων.
Δεν υπάρχει καμία διαφορά κατά την επεξεργασία εσωτερικού η marine κ/π

Κάποτε αποτελούσε τροχοπέδη η υψηλότερη τιμή τους αλλα πλέον λόγω των δασμών στη σημυδα είναι καθαρά θέμα προτίμησης η επιλογή τους.
Ξέρω ξέρω... τα ίδια λέγανε και για τα βερνίκια, για τις εποξικές ρητίνες κλπ θα φανεί στην πράξη...

Εγω, πάντως εάν ήθελα κάτι ελαφρύ να μη συσσωρεύει ενέργεια αλλά συγχρόνως και σχετικά σκληρό και σε στρώσεις (π.χ. ενα ράφι για το πικάπ αλλά στηριγμένο σε τοίχο) θα χρησιμοποιούσα poplar σημύδας Ρώσικης. Όχι οκουμέ, παρόλο που θεωρείται polpar υποτιθεται. Δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά. Επίσης η αντοχή του σε υγρασία, εξωτερικούς χώρους κλπ χαρακτηριστικά, νομίζω δεν οφείλεται κιυρίως σε κόλες. Είναι έτσι τα χαρακτηριστικά του.
Το κόντρα πλακέ σημύδα βαλτικής σε αποδεκτή ποιότητα (ρόζοι - κενά στα σόκορα) το προτιμώ και εγώ ενοείται απλά για ράφια και βε βάση το συνολικό κόστος κυρίως το οκουμέ θα κάνει μια χαρά την δουλειά του και θα βαστήξει πολλά κιλά... το πάνω και το κάτω ράφι αλλά και τις στήλες για ομορφιά θα τα έκανα 2χ25χιλ οπότε κανένα πρόβλημα...
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
σημυδα κοντρα πλακε θες βγαινει σε φυλλα 125-250 και 155- 305.και παχη 4-6-8-10-12-15-18-20-22-25 χιλιοστα.μπορεις και να κολησεις δυο μαζι για να βγαλεις το επιθυμητο παχος.μπορεις να τα κανεις και κουτιαστα δηλ. με δυο 10αρια η δυο 12αρια ενα πανω ενα κατω κολας φιλετα 6 η 8 εκατοστα ορθια και βαζεις τα δυο καπακια και σου βγαινει 7 η 10 παχος.ενοειτε και νευρα στο ενδιαμεσο μπορεις να χωσεις και κρυφο φωτισμο λεντ μεσα.ακομα θες και 16 κοματια λωριδες δεξια αριστερα να πατησουν τα ραφια πανω.η καθολου πλαινες λωριδες αλλα εγκοπες στα ποδια τα οποια θα βγουν λιγο πιο χοντρα να περασουν μεσα τα ραφια.θες και 8 ποδια μασιφ οξια πλανισμενα η ενα αλλο σκληρο ξυλο. και αν παιρνουν τα χερια σου τα εφτιαξες.και καποιος να στα κοψει και να τα παρεις κοματια ετοιμα.αν ησουν πιο κοντα σε δυο ωρες στα ειχα κομπλε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top