Μερακλής ξυλουργός/μαραγκός στην Αθήνα για κατασκευή δύο ξύλινων racks;

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
....

Το αρνητικό που έχει είναι οτι στο σόκορο φαίνεται το "κόντρα πλακέ" οι στρώσεις δηλαδή.
Κολλάει ο μαραγκός ένα φιλετάκι και δεν φαίνεται τίποτα.
Αλλοιώς ο βαφέας ξέρει κόλπα να μην φαίνονται.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
εμένα πάλι με αρέσει αυτή όψη στο σόκορο (γούστα) , δείχνει εξαιρετικά με ένα σωστό λουστράρισμα (γούστα είπαμε)
ένα σημαντικό θέμα είναι το κόψιμο ώστε να μη πετάξει στο σόκορο κομάτια αλλά και πάλι μαζεύονται.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
90
Είχα την τύχη/ατυχία να σπουδάσω δασολόγος..έχω ένα ωραίο βιβλίο που λέγεται τεχνολογία ξύλου και ένα ιδιότητες του ξύλου. Με χαρά να σας το δώσω να περάσετε το χρόνο σας..

Το MDF είναι το πιο φθηνό υλικό και γι'αυτό είναι τόσο διαδεδομένο. Απλά έχει κακές ακουστικές ιδιότητες. Χτύπα ένα mdf knock-knock, ενα κοντρα πλακέ και ένα μασιφ..θα καταλάβεις μπακάλικα τι είναι το καθένα.

Σε μασίφ ξυλεία καλή τύχη με τις τιμές. Teak , σφένδαμος για μένα τα καλύτερα.

- Αντικολλητά (κόντρα πλακέ) Είναι τα προϊόντα του ξύλου που παράγονται με τη συγκόλληση περιττού αριθμού ξυλοφύλλων (3,5,7 και άνω), έτσι ώστε η κατεύθυνση των ινών δυο διαδοχικών ξυλοφύλλων να είναι κάθετη μεταξύ τους. Συγκολλούνται μετά από ξήρανση (ξηρό ξύλο έχει μεγαλύτερη μηχανική αντοχή) και λόγω της αντικολλητής διάταξης των στρώσεων το προϊόν αυτό έχει υψηλή μηχανική αντοχή και διαστασιακή σταθερότητα. Όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός των στρώσεων τόσο μεγαλύτερη η σταθερότητα. Το πάχος του κοντραπλακέ κυμαίνεται από 3mm μέχρι 18 mm, το πλάτος κυμαίνεται από 60 cm μέχρι 180 cm, και το μήκος από 120 cm μέχρι 240 cm.
Όταν το προϊόν αποτελείται μόνον από ξυλόφυλλα ονομάζεται κόντρα-πλακέ (αντικολλητή ξυλεία, plywood). Όταν η μεσαία στρώση αποτελείται από λωρίδες πριστής ξυλείας ονομάζεται πηχοσανίδα (πλακάζ, blockboard).

Συμβουλή : Μην μετατρέψεις αυτά που έχεις, πούλησε τα είναι όμορφα και θα φύγουν. Και φτιάξε τα ράφια σου απο κόντρα πλακέ 7 και άνω στρώσεων γιατί σε βλέπω μερακλή με τα βάρη.

Υγ. Marine ή θαλάσσης λέγονται επειδή με εμποτισμούς γίνονται αδιάβροχα και βραδύκαυστα. Αν δεν τα εμποτίσεις δεν είναι αδιάβροχα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.έχω ένα ωραίο βιβλίο που λέγεται τεχνολογία ξύλου και ένα ιδιότητες του ξύλου. Με χαρά να σας το δώσω να περάσετε το χρόνο σας..
... αν υπαρει κατι σε ..pdf, και ελευθερων πνευματικων δικαιωματων, θα ειχε ενδιαφερων.
 


Μηνύματα
31
Reaction score
90
... αν υπαρει κατι σε ..pdf, και ελευθερων πνευματικων δικαιωματων, θα ειχε ενδιαφερων.
Έχω την εντύπωση πως τον β τόμο τον έχω 2 φορές, θα ελέγξω μέσα στην εβδομάδα και θα σας πω. Αν το έχω τον σας το στέλνω και σας λέω και τα sos σε περίπτωση που πάτε για εξεταστική.
 



Μηνύματα
31
Reaction score
90
Μιας και το βρήκα είπα να το παραθέσω μπας και πάει αργότερα κάποιος για να κάνει απο μόνος του. Όταν παει κάποιος να αγοράσει βλέπει ποιότητες στα κόντρα πλακέ που αφορούν ΜΟΝΟ τις εξωτερικές όψεις και ΜΟΝΟ σε σχέση με τα οπτικα χαρακτηριστικά.
1633000408787.png
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Μιας και το βρήκα είπα να το παραθέσω μπας και πάει αργότερα κάποιος για να κάνει απο μόνος του. Όταν παει κάποιος να αγοράσει βλέπει ποιότητες στα κόντρα πλακέ που αφορούν ΜΟΝΟ τις εξωτερικές όψεις και ΜΟΝΟ σε σχέση με τα οπτικα χαρακτηριστικά.
View attachment 224726
Αυτό το "(Ωεατηερ Ανδ Βοιλ Προοφ)" είναι επιπέδου "σκοιλ ελικικου"; :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Ε, μα εκει φαινεται ο μερακλης.
Να περιμενεις δυο μηνες απο Κινα, μαυρες, ανοξειδωτες. :wink:
Τις θερμαίνεις στους 200-300 °C με φλόγιστρο και τις βουτάς σε λάδι. Γίνονται μαύρες αυτομάτως. :wink:

Στο 15:50

 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Τις θερμαίνεις στους 200-300 °C με φλόγιστρο και τις βουτάς σε λάδι. Γίνονται μαύρες αυτομάτως. :wink:

Στο 15:50

Ναι αλλα οι ανοξειδωτες εχουν καλυτερο ηχο :gotcha:

(Σε ποιο ετος της φαρμακευτικης τα μαθατε αυτα τα κολπα? :laugh:)
 


Μηνύματα
239
Reaction score
260
Εμένα πάλι μ’αρεσει, αλλά γουστα είναι αυτά
Το έβαλα στον πάγκο της κουζίνας
View attachment 224733 View attachment 224734



Και στα σαμπ :whistling:

View attachment 224735 View attachment 224736
ωραίος ο πάγκος αν δεν σου κάνει κόπο βάλε και μια πιο γενική εικόνα να τον δούμε στο σύνολο.
Αυτό είναι κόντρα πλακέ με κάποια επένδυση. Το βρήκες έτοιμο ή στο φτιάξανε σε πρέσα;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top