Μερακλής ξυλουργός/μαραγκός στην Αθήνα για κατασκευή δύο ξύλινων racks;

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Υπάρχει κάποιο μέλος ή κάποιος γνωστός επαγγελματίας ξυλουργός / μαραγκός στην Αθήνα, που μπορεί να μου φτιάξει δύο καλά racks "ξύλινα" για την τοποθέτηση των μηχανημάτων μου;

Θα ήθελα τα "ράφια" να είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 2.5mm – 3.00mm και οι κολώνες από μασίφ oξυά διαστάσεων 60mm x 60mm ή 70mm x 70mm και το πάνω-πάνω ράφι να είναι "ενιαίο", δηλαδή από άκρη σε άκρη.

Δε μ' ενδιαφέρουν ακίδες και παρόμοια "high-tech" κόλπα (φυσικά θα πρέπει να 'ναι αλφαδιασμένα).

Όσον αφορά την αντοχή, το "στενό" θα πρέπει να μπορεί να κρατήσει συνολικά 100 κιλά βάρος.

Επισυνάπτω φωτό από τα σχέδια μου για τα καινούργια, καθώς και φωτό από τα ήδη υπάρχοντα για να καταλάβει ο μάστορας τι εννοώ.

Και μια τελευταία ερώτηση, που αφορά τους ειδικούς:

Για να αποφύγω την κατασκευή των καινούργιων επίπλων, θα ήταν δυνατόν, στο παλιό αριστερό έπιπλο, να "κατέβει" το μεσαίο ράφι περίπου δέκα εκατοστά και να βιδωθεί ξανά και να ενισχυθεί, ώστε να τοποθετηθεί εκεί ο ενισχυτής βάρους 30 κιλών;

Και στο δεξί έπιπλο, θα ήταν δυνατόν να τοποθετηθεί ένα ακόμα ράφι κάτω από το μεσαίο, ώστε να "χωρίσουν" οι δύο συσκευές που πατάνε η μία πάνω στην άλλη.

Αν αυτά είναι εφικτά και γίνει καλή δουλειά, νομίζω ότι μπορώ να αποφύγω την κατασκευή των καινούργιων, και αυτό το λέω περισσότερο, επειδή αν κατασκευάσω τα καινούργια, δεν θα έχω που να βάλω τα παλιά (τα οποία ζυγίζουν καμιά ογδονταριά κιλά το κάθε ένα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

New racks.png


Old Racks.png
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.. γιατι δε βαζεις/φτιαχνεις ενα ραφι με ποδια (ας το πουμε μινιρακ) πανω απο τη συσκευη;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν αποφασίσεις να φτιάξεις τελικά τα καινούργια μπορείς να τσεκάρεις και τον παρακάτω:

Δουλεύει πολύ με φυσικό/μασίφ ξύλο και κάνει ειδικές κατασκευές. Δεν είναι δηλαδή μαραγκός της σειράς, αλλά "μερακλής", όπως ζήτησες. Ό,τι μου έχει φτιάξει εμένα είναι πολύ ποιοτικό.

Disclaimer: Δεν είναι φίλος, γνωστός ή κάτι τέτοιο. Απλά τον είχα βρει μετά από πολύ ψάξιμο όταν ήθελα κάποιον για κατασκευές με μασίφ ξύλο και τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος, οπότε τον προτείνω.
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Είναι παράλογο να ξοδέψεις για καινούργια ενώ έχεις τόσο καλά ρακς .... σίγουρα, ο όποιος μερακλής μαραγκός μπορεί άνετα να κάνει τις τροποποιήσεις που θέλεις ...

Άσε που όπως το βλέπω, γιατί δεν βάζεις τον Λάξμαν στο τελευταίο ράφι του αριστερού (τριάντα κιλά δεν είναι και τίποτε, όταν μας λες ότι το κάθε ρακ είναι τόσο στιβαρό, ώστε μόνο του να ζυγίζει 80 κιλά) , και τις δύο συσκευές που επί του παρόντος είναι η μία πάνω στην άλλη, να τις βάλεις δίπλα δίπλα (με το μάτι φαίνεται να χωράνε άνετα).
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Είναι παράλογο να ξοδέψεις για καινούργια ενώ έχεις τόσο καλά ρακς .... σίγουρα, ο όποιος μερακλής μαραγκός μπορεί άνετα να κάνει τις τροποποιήσεις που θέλεις ...

Άσε που όπως το βλέπω, γιατί δεν βάζεις τον Λάξμαν στο τελευταίο ράφι του αριστερού (τριάντα κιλά δεν είναι και τίποτε, όταν μας λες ότι το κάθε ρακ είναι τόσο στιβαρό, ώστε μόνο του να ζυγίζει 80 κιλά) , και τις δύο συσκευές που επί του παρόντος είναι η μία πάνω στην άλλη, να τις βάλεις δίπλα δίπλα (με το μάτι φαίνεται να χωράνε άνετα).
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, πάντως δυο-τρεις τεχνίτες που ρώτησα στην περιοχή μου, μου είπαν ότι δεν αξίζει ή ότι δεν είναι και πολύ εύκολο να γίνουν τροποιήσεις στα ήδη υπάρχοντα, και υπάρχει κίνδυνος να διαλύσουν.

Επίσης, δεν θέλω να βάλω τον ολοκληρωμένο στο χαμηλό ράφι, χωράει άνετα βέβαια, αλλά είναι πολύ-πολύ χαμηλά.
Όσον αφορά τα δύο στα δεξιά που είναι το ένα πάνω στο άλλο, δεν χωράνε δίπλα-δίπλα.

Τέλος, αν φτιάξω δυο καινούργια έπιπλα, αυτά θα τα πουλήσω, σίγουρα κάποιοι θα ενδιαφερθούν από εδώ.
Αν αποφασίσεις να φτιάξεις τελικά τα καινούργια μπορείς να τσεκάρεις και τον παρακάτω:

Δουλεύει πολύ με φυσικό/μασίφ ξύλο και κάνει ειδικές κατασκευές. Δεν είναι δηλαδή μαραγκός της σειράς, αλλά "μερακλής", όπως ζήτησες. Ό,τι μου έχει φτιάξει εμένα είναι πολύ ποιοτικό.

Disclaimer: Δεν είναι φίλος, γνωστός ή κάτι τέτοιο. Απλά τον είχα βρει μετά από πολύ ψάξιμο όταν ήθελα κάποιον για κατασκευές με μασίφ ξύλο και τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος, οπότε τον προτείνω.
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Του στέλνω αμέσως ένα email!
www.kivos.gr

Έχουν αναλάβει την παραγωγή των Exelixis.
Τους έστειλα ήδη ένα mail και θα τους καλέσω αργότερα.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.205
Reaction score
11.481
Αν αποφασίσεις να φτιάξεις τελικά τα καινούργια μπορείς να τσεκάρεις και τον παρακάτω:

Δουλεύει πολύ με φυσικό/μασίφ ξύλο και κάνει ειδικές κατασκευές. Δεν είναι δηλαδή μαραγκός της σειράς, αλλά "μερακλής", όπως ζήτησες. Ό,τι μου έχει φτιάξει εμένα είναι πολύ ποιοτικό.

Disclaimer: Δεν είναι φίλος, γνωστός ή κάτι τέτοιο. Απλά τον είχα βρει μετά από πολύ ψάξιμο όταν ήθελα κάποιον για κατασκευές με μασίφ ξύλο και τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος, οπότε τον προτείνω.
Από τις φωτο φαίνεται όντως «μερακλής»,φαντάζομαι όμως ότι σε πιθανή κατασκευή μασίφ ρακ θα ζητήσει ποσό μεγαλύτερο από την αξία των συσκευών:oops:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Από τις φωτο φαίνεται όντως «μερακλής»,φαντάζομαι όμως ότι σε πιθανή κατασκευή μασίφ ρακ θα ζητήσει ποσό μεγαλύτερο από την αξία των συσκευών:oops:
Τι να σου πω, δεν ξέρω συγκεκριμένα για rack, εγώ πάντως ένας λόγος που τον είχα επιλέξει ήταν και πως οι τιμές του ήταν λογικές σε σχέση με το υλικό και το αποτέλεσμα.

Αν θυμάμαι καλά πλήρωσα περίπου 1.000€ (1.050€ αν είναι σωστές οι σημειώσεις μου) για ένα έπιπλο μπάνιου από χοντρό μασίφ δρυ σαν και το παρακάτω που έχει στη σελίδα του, όμως το δικό μου είναι πολύ μεγαλύτερου πλάτους (για 2 νιπτήρες):

1630933302780.png


Εμένα βέβαια δεν έχει συρτάρια (που αυξάνουν το κόστος) έχει 4 πορτάκια.

ΟΚ, δεν το λες "φτηνό", αλλά για τόσο μεγάλη ποσότητα μασίφ ξύλου εγώ το βρίσκω πολύ λογικό το κόστος.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
«Κόντρα πλακέ θαλάσσης / σημύδα», δεν είναι μασίφ ξύλο.

Νομίζω ότι δεν είναι καλό το μασίφ ξύλο για racks συστημάτων ήχου.

Τέλος πάντων, δεν είμαι τεχνίτης… αναμένω προσφορά και από Ραγκούση και θα επανέλθω.

 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Καλησπέρα, κοιτάξτε και τον SigmaStoupakis στην Ερμού.Ότι μου έχει κατασκευάσει είναι ¨αθάνατο¨ και πολύ οικονομικός.
Αν είστε στην Αθήνα βέβαια.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
«Κόντρα πλακέ θαλάσσης / σημύδα», δεν είναι μασίφ ξύλο.

Νομίζω ότι δεν είναι καλό το μασίφ ξύλο για racks συστημάτων ήχου.

Τέλος πάντων, δεν είμαι τεχνίτης… αναμένω προσφορά και από Ραγκούση και θα επανέλθω.

Πριν αναθέσετε την κατασκευή σε "μερακλή" θα πρέπει να αποφασίσετε για τα ξύλα (όπου τα έχετε λίγο μπερδέψει όπως φαίνεται) σε συνάρτηση του τι θέλετε από το rack: Να είναι στιβαρό να σηκώνει πολύ βάρος? Να επιτυγχάνει απόσβεση κραδασμών? να είναι όμορφο? κάτι άλλο? η κάθε απαίτηση έχει και το ανάλογο κόστος...
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Πριν αναθέσετε την κατασκευή σε "μερακλή" θα πρέπει να αποφασίσετε για τα ξύλα (όπου τα έχετε λίγο μπερδέψει όπως φαίνεται) σε συνάρτηση του τι θέλετε από το rack: Να είναι στιβαρό να σηκώνει πολύ βάρος? Να επιτυγχάνει απόσβεση κραδασμών? να είναι όμορφο? κάτι άλλο? η κάθε απαίτηση έχει και το ανάλογο κόστος...
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μ’ ενδιαφέρει να ‘ναι στιβαρό, λιτό και απλό.

Η απόσβεση κραδασμών δε μ’ απασχολεί, έχω συνηθίσει τους κραδασμούς από ένα KTM μονοκύλινδρο που έχω!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.047
Reaction score
20.451
Για να αποφύγω την κατασκευή των καινούργιων επίπλων, θα ήταν δυνατόν, στο παλιό αριστερό έπιπλο, να "κατέβει" το μεσαίο ράφι περίπου δέκα εκατοστά και να βιδωθεί ξανά και να ενισχυθεί, ώστε να τοποθετηθεί εκεί ο ενισχυτής βάρους 30 κιλών;

Και στο δεξί έπιπλο, θα ήταν δυνατόν να τοποθετηθεί ένα ακόμα ράφι κάτω από το μεσαίο, ώστε να "χωρίσουν" οι δύο συσκευές που πατάνε η μία πάνω στην άλλη.
Ναι και στα δύο. Αλλά το κόστος της μετατροπής (πιθανότατα θα) είναι συγκρίσιμο με την κατασκευή καινούργιου.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μ’ ενδιαφέρει να ‘ναι στιβαρό, λιτό και απλό.

Η απόσβεση κραδασμών δε μ’ απασχολεί, έχω συνηθίσει τους κραδασμούς από ένα KTM μονοκύλινδρο που έχω!
640 adventure υποθέτω ;) το τρακτέρ
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μ’ ενδιαφέρει να ‘ναι στιβαρό, λιτό και απλό.

Η απόσβεση κραδασμών δε μ’ απασχολεί, έχω συνηθίσει τους κραδασμούς από ένα KTM μονοκύλινδρο που έχω!
Η περίπτωση σου είναι απλή και δεν απαιτούνται πολλά χρήματα ή ιδιαίτερες δεξιότητες. Ξεχνάς το κόντρα πλακέ "θαλάσσης" δεν κάνει για εσωτερικούς χώρους και με συνολικό κόστος γύρω στα 500-600 έχεις ένα καλό και στιβαρό έπιπλο. Θα μπορούσες diy βέβαια να το κάνεις με 150-200.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Η περίπτωση σου είναι απλή και δεν απαιτούνται πολλά χρήματα ή ιδιαίτερες δεξιότητες. Ξεχνάς το κόντρα πλακέ "θαλάσσης" δεν κάνει για εσωτερικούς χώρους και με συνολικό κόστος γύρω στα 500-600 έχεις ένα καλό και στιβαρό έπιπλο. Θα μπορούσες diy βέβαια να το κάνεις με 150-200.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, ποιο υλικό να ζητήσω;

MDF;

Πάντως, "do it my self" δεν γίνεται... δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε τον χώρο, ούτε τα εργαλεία και τις γνώσεις.
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Αν έχεις μονοκόμματο μασίφ μπορεί να σκεβρώσει από το βάρος με τον χρόνο.

Έχω δει τις εξής κατασκευές:
1. Μασιφ κατασκευασμένο από μικρότερα κομμάτια που έχουν τα νερά ανάποδα μεταξύ τους.
2. Κόντρα πλακέ με φυσικό καπλαμά.
3. MDF με φυσικό καπλαμά.
4. Μοριοσανίδα με επικάλυψη φυσικού ξύλου (όχι καπλαμά, κανονικές φέτες)
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, ποιο υλικό να ζητήσω;

MDF;

Πάντως, "do it my self" δεν γίνεται... δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε τον χώρο, ούτε τα εργαλεία και τις γνώσεις.
Η επιλογή 2 του πάνω post είναι άριστη
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Το κόντρα πλακέ θαλάσσης δεν ξέρω γιατί λέγεται θαλάσσης αλλά υποθέτω πως έχει προκύψει από το birch plywood όπου το birch έγινε beach.
είναι κόντρα πλακέ συμήδας κ δεν έχει καμία σχέση με το αν αντέχει στο νερό( δεν αντέχει) αλλά για εσωτερικό χώρο είναι σταθερό στις μεταβολές των διαστάσεών του σε ότι αφορά λογικές μεταβολές υγρασίας και θερμοκρασίας ( σε μπανιο θέλει σίγουρα βάψιμο για να αντέξει την υγρασία)

Το κόντρα πλακέ που έχει υποστεί άλλη επεγεργασία για να αντέχει παραπάνω στην υγραασία δεν έχει πρόβλημα να βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο απλά είναι έξτρα κόστος χωρίς λόγο.

Το αρνητικό που έχει είναι οτι στο σόκορο φαίνεται το "κόντρα πλακέ" οι στρώσεις δηλαδή.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.097
Reaction score
30.053
Το κόντρα πλακέ θαλάσσης δεν ξέρω γιατί λέγεται θαλάσσης αλλά υποθέτω πως έχει προκύψει από το birch plywood όπου το birch έγινε beach.

Δεν είναι Έλληνες πάντως οι νονοί του, ούτε κάποιοι αμαθείς περί την αγγλική:

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top