Μετά από benq w1070 τι;

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Μετά από σχεδόν 7 χρόνια θέλω να αναβαθμίσω το σκυλί τό μαύρο. επειδή έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από τον benq σκέφτομαι να τιμήσω πάλι την εταιρεία και να τσιμπήσω τον w2700 τι λέτε θα δω διαφορά; λίγο καλύτερο μαύρο και λίγο παραπάνω οξύτητα ζητάω.. καί ο Epson tw 7100 μου έχει μπει στο μάτι αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξει την κακοποίηση 5-6000 ώρες το χρόνο.για πείτε ρε παιδιά καμία γνώμη

Η απόσταση προβολέα πανιού είναι 4 μέτρα και η οθόνη 120" 0,9 gain γκρι
 


Μηνύματα
390
Reaction score
975
Χωρίς να έχω ελέγξει τιμές , κοίτα και τον w5700 , κάτι κοίταγα σήμερα και μου έκανε κλίκ.
Νομίζω είναι κάπου στα 3000.
Κοντά στα 2400 παίζει είναι λίγο παραπάνω από το μπάτζετ μου.. εκεί γίνεται χαμός παίζουν πολλά εργαλεία και ο Epson 9400 που είχα πάθει πλάκα όταν τον είχα δει.. Θέλω να μείνω κοντά στα 1600
 
Last edited:


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Kαλυτερο μαυρο δε νομιζω , καλυτερη διαχειριση φωτος και ευκρινεια λογω οπτικων ναι, το ποσο ειναι αλλο θεμα...
Εαν η οθονη σου ειναι απλη γκρι, η αλλαγη οθονης με alr ισως ειναι προτιμοτερη επιλογη με την προυποθεση οτι δε ειναι στα ορια του ο προβολεας....αυτο γιατι εβαλες περιορισμο τιμης αν και παντα σε ολες τις περιπτωσεις θα υπαρχουν διλληματα, οποτε κοιτας τις προτεραιοτητες σου.
Το μελλον βλεπω οτι θα ειναι οι ultra short throw και εσυ γραφεις ωρες....
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Kαλυτερο μαυρο δε νομιζω , καλυτερη διαχειριση φωτος και ευκρινεια λογω οπτικων ναι, το ποσο ειναι αλλο θεμα...
Εαν η οθονη σου ειναι απλη γκρι, η αλλαγη οθονης με alr ισως ειναι προτιμοτερη επιλογη με την προυποθεση οτι δε ειναι στα ορια του ο προβολεας....αυτο γιατι εβαλες περιορισμο τιμης αν και παντα σε ολες τις περιπτωσεις θα υπαρχουν διλληματα, οποτε κοιτας τις προτεραιοτητες σου.
Το μελλον βλεπω οτι θα ειναι οι ultra short throw και εσυ γραφεις ωρες....
Μια tentioned Alr θα είναι το επόμενο βήμα κάποια στιγμή..όσο για short throw δεν το σκέφτομαι καν πρέπει να αλλάξω όλο το σαλόνι και δεν παίζει...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Με τοσες ωρες που γραφεις και την ελαχιστη συντηρηση και αξιοπιστια οπως το θετεις επιμενω στους νεους ust προβολεις εαν καταλαβες ποιους εννοω γιατι εγραψες st εσυ, επειδη μου φαινεται περιεργο πως δε σε βολευουν .
Βεβαια ειναι εκτος προυπολογισμου σου, δε θα ειναι για πολυ ...
Το 4κ , ειναι σε μεταβατικο σταδιο ακομη και οι ψευτο4κ βλεπουμε νεα τσιπ ποιο βελτιωμενα με ποιο κοντινη αποδοση στα real 4k αλλα κυριως ειναι και η επεξεργασια και η διαχειριση της εξτρα φωτεινοτητας που κανει τα πραματα ποιο απαιτητικα .
Αναβαθμιση περνει και ο δικος σου με νεα alr οθονη που εαν ειναι τελειως απορριπτεα η μελλοντικη λυση ust , θα ειναι κατι που θα μεινει ως βαση μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο ...
Αναβαθμιση ειναι εαν βρεις ενα darbee ,αναβαθμιση ειναι ενας καθαρισμος,αναβαθμιση ειναι και εντεχνο κλεισιμο διαρροων φωτος του πλαισιου του αφου ολα αυτα ειναι μικρου κοστους και συνολικα με αυτα δεν ξερω ποσο καλυτερος θα ειναι και εαν ...ενας ομοειεδης τεχνολογιας σε αυτην την τιμολογιακη τιμη που εχεις θεσει...(για 1080 αφου 4κ δεν)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ενα δειγμα του τι προβλεπω ως μελλον της προβολης , θα πληθαινουν παρομοια .
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Με τοσες ωρες που γραφεις και την ελαχιστη συντηρηση και αξιοπιστια οπως το θετεις επιμενω στους νεους ust προβολεις εαν καταλαβες ποιους εννοω γιατι εγραψες st εσυ, επειδη μου φαινεται περιεργο πως δε σε βολευουν .
Βεβαια ειναι εκτος προυπολογισμου σου, δε θα ειναι για πολυ ...
Το 4κ , ειναι σε μεταβατικο σταδιο ακομη και οι ψευτο4κ βλεπουμε νεα τσιπ ποιο βελτιωμενα με ποιο κοντινη αποδοση στα real 4k αλλα κυριως ειναι και η επεξεργασια και η διαχειριση της εξτρα φωτεινοτητας που κανει τα πραματα ποιο απαιτητικα .
Αναβαθμιση περνει και ο δικος σου με νεα alr οθονη που εαν ειναι τελειως απορριπτεα η μελλοντικη λυση ust , θα ειναι κατι που θα μεινει ως βαση μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο ...
Αναβαθμιση ειναι εαν βρεις ενα darbee ,αναβαθμιση ειναι ενας καθαρισμος,αναβαθμιση ειναι και εντεχνο κλεισιμο διαρροων φωτος του πλαισιου του αφου ολα αυτα ειναι μικρου κοστους και συνολικα με αυτα δεν ξερω ποσο καλυτερος θα ειναι και εαν ...ενας ομοειεδης τεχνολογιας σε αυτην την τιμολογιακη τιμη που εχεις θεσει...(για 1080 αφου 4κ δεν)
Ενα δειγμα του τι προβλεπω ως μελλον της προβολης , θα πληθαινουν παρομοια .
UST εννοούσα πάνω.. εκτός από ότι είναι ακριβοί προς το παρόν τουλάχιστον έχω διαβάσει ότι παίζουν καλύτερα με σταθερή οθόνη γιατί η ζαρες που δημιουργούνται στις αναδιπλούμενες κάνουν μπαμ.Στο review που μου έστειλες έχει review για μία celexon alr που παίζει και Ελλάδα θα ρίξω μια ματιά
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aυτη δεν ειναι για αποκλειστικη χρηση ust , μπορει να κανει ομως επειδη εχει χαμηλο κερδος σε σχεση με αλλες alr.
Δεν θα ειναι σαν αυτην του video ομως ,που ειναι μονο για ust.(υπαρχουν και ταβανιου ηλεκ, tab tensioned)
Αλλη περιπτωση ειναι ο viewsonic Χ100-4Κ με led, long throw εδω βεβαια.(αναμενεται στα κοστη σου)
Ποσο ανοιγεις και τι αποσταση εχει ο προβολεας απο την οθονη; Ταβανι η κεντρο οθονης;
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Aυτη δεν ειναι για αποκλειστικη χρηση ust , μπορει να κανει ομως επειδη εχει χαμηλο κερδος σε σχεση με αλλες alr.
Δεν θα ειναι σαν αυτην του video ομως ,που ειναι μονο για ust.(υπαρχουν και ταβανιου ηλεκ, tab tensioned)
Αλλη περιπτωση ειναι ο viewsonic Χ100-4Κ με led, long throw εδω βεβαια.(αναμενεται στα κοστη σου)
Ποσο ανοιγεις και τι αποσταση εχει ο προβολεας απο την οθονη; Ταβανι η κεντρο οθονης;
120" και η απόσταση του φακού είναι 4μετρα από το πάνω μέρος της οθόνης στην ευθεία δλδ
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κοιτα δεν ξερω ποια γκρι εχεις αλλα απο την 0.8 alr που ειδες δε θα εχεις αξιολογη διαφορα ,παντως μπορεις να κινηθεις και σε υψηλοτερου γκειν alr για να εχει νοημα .(αυτα για long throw )
Απλα πρεπει να ξεκαθαριστει εαν υπαρχει περιπτωση για ust (διοτι κρινει την οθονη σετ)* εαν δηλ η τιμη ειναι ο μονος λογος ή η εγκατασταση και μετα εαν πας για long throw τι μπορεις να επιλεξεις και ποσο μπορεις να περιμενεις κανοντας ως αναβαθμιση μια οθονη που θα εχει και μελλοντικη χρηση σε αλλον προβολεα .
*εαν ναι δεν θα κανει με τιποτε για τον υπαρχον.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Αυτή είναι η δικιά μου.Δεν το σκέφτομαι για UST κυρίως γιατί δεν θα με βολεψει στην εγκατάσταση όσο περίεργο και αν ακούγεται,γιατί το σαλόνι είναι εκτός από σαλόνι home cinema και στούντιο φωτογραφίας είμαι πολύ περιορισμένος
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
6000 ώρες ετησίως; ξαναρωτω μήπως έγινε λάθος σε κάνα μηδενικό....
Είδα ότι περιμένεις λάμπα, εγώ θα την άλλαζα αλλά θα έκανα έναν καλό καθαρισμό, θα έκοβα τις διαρροές φωτός που χειροτερευουν το κοντράστ (μπροστινή περσιδα, περιμετρικά φακού) χωρίς να μπλοκάρω την έξοδο αέρα, θα κοίταγα για αγορά του darbee dvp 5000 που παίζει στο 100αρικο μετ. Ebay, εκτος και εαν έχει άλλη επεξεργασία εικόνας, αυτά ως έλαχιστο κόστος με τα μέγιστα ωφελη.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
6000 ώρες ετησίως; ξαναρωτω μήπως έγινε λάθος σε κάνα μηδενικό....
Είδα ότι περιμένεις λάμπα, εγώ θα την άλλαζα αλλά θα έκανα έναν καλό καθαρισμό, θα έκοβα τις διαρροές φωτός που χειροτερευουν το κοντράστ (μπροστινή περσιδα, περιμετρικά φακού) χωρίς να μπλοκάρω την έξοδο αέρα, θα κοίταγα για αγορά του darbee dvp 5000 που παίζει στο 100αρικο μετ. Ebay, εκτος και εαν έχει άλλη επεξεργασία εικόνας, αυτά ως έλαχιστο κόστος με τα μέγιστα ωφελη.
5000+ το χρόνο,τα τελευταία 4-5 χρόνια δεν υπάρχει τηλεόραση στο σαλόνι και όλη η οικογένεια την βγάζει στον benq.
Από το πρωί έχω διαβάσει όλα τα review για την celexon και έχω πάθει πλάκα νομίζω πως μπορεί να είναι καλή λύση για την περίπτωση μου.θα στείλω και ένα μήνυμα στο παλικάρι που έκανε το review να μου πει μία γνώμη που απορώ πώς δεν έχω πετύχει το site του... έχει κάνει πολύ δουλειά
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γιαυτό κυρίως λογω ωρών σου* και όχι μόνο πρότεινα την μελλοντική επιλογή ust που αφού θα εκτελεί χρέη τηλεόρασης άρα και περισσότερες συνθήκες φωτισμού.
Οι οθόνες αυτές έχουν την καλύτερη απόρριψη φωτός, μετά εάν θα πας σε alr για long throw προβολεα και πραγματικη αναβάθμιση από την υπάρχουσα γκρι θα κοίταγα για ποιο σκούρα alr και ποιο υψηλού gain....εγω.... Η απόσταση/ίντσες/προβολέας μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό.
Οπότε το πόσο σε ένα βαθμό παίζει και το τι θέλω, συμβιβάζομαι, ελπίζω να βοήθησα...

* η την εναλλακτική led long throw προβολέα που σου πρότεινα.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Μετά από πολύ σκέψη το τελευταίο διάστημα θα τσιμπισω την celexon 120" alr για αρχή και για προβολέα θα κάνω λίγο υπομονή.. Epson από ότι κατάλαβα δεν θα αντέξει την χρήση που κάνω και μαύρο dlp δεν το αντέχω πάλι, δυστυχώς UST δεν χωράει στο χώρο μου οπότε θα περιμένω λίγο ακόμα.νά δούμε τι διαφορά θα δω με την νέα οθόνη
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Μετά από πολύ σκέψη το τελευταίο διάστημα θα τσιμπισω την celexon 120" alr για αρχή και για προβολέα θα κάνω λίγο υπομονή.. Epson από ότι κατάλαβα δεν θα αντέξει την χρήση που κάνω και μαύρο dlp δεν το αντέχω πάλι, δυστυχώς UST δεν χωράει στο χώρο μου οπότε θα περιμένω λίγο ακόμα.νά δούμε τι διαφορά θα δω με την νέα οθόνη
Μόλις την πάρεις, γράψε εντυπώσεις.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top