Μεταλλαγμένη Ευριδίκη

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Εδώ και κάμποσο καιρό καταναλώνω ακόρεστα τις πληροφορίες από τις συζητήσεις σας, και είπα και εγώ να δώσω σημεία ζωής.

Μετά από πολλά χρόνια αποχής από το σπορ, αποφάσισα να αναβαθμίσω το σύστημα μου και να αρχίσω να το ξανακούω :-D

Βάζοντας λοιπόν Ευριδίκη στο jukebox ακούω ξαφνικά κάτι περίεργο... Με γλούν τα αυτιά μου; Η κοπέλα μου είχε την ίδια γνώμη. Η Ευριδίκη είχε μεταλλαχτεί!

Το Σσσσ ακούγοντας σχεδόν σαν την Άντζελα. Το Ζζζζ σαν Σαπουντζάκη. Η φωνή είχε λεπτύνει, και ήταν σαν να της τρέχουν τα σάλια.

Απογοήτευση... Βάζω Ρέμο (ποιότητα το ξέρω). Ο Ρέμος είχε χάσει 30 κιλά! Λεπτή φωνή. Κάτι δεν πάει καλά...

Βάζω πίσω τα παλιά μου καλώδια Audioquest Indigo (ακούγαμε με τα Cord Epix με τα τονισμένα πρίμα) και αμέσω η κατάσταση στρώνη στα σσσσ και ο ηχος μπασαρει (στα μεσοχαμηλα). Πιο ξεκουραστο. Η θολουρα ομως σε σχεση με τα Chord εμφανης. ΟΚ λεω, φταινε τα καλωδια. Παμε γι'αλλα.

Αγοραζω λοιπον απο το φιλτατο Νικο στη Chameleon Audio τα καταπληκτικα Telurium Q Blue Diamond αφου ακουσαμε Ευρυδικη το ιδιο κομματι (Ποσο λιγο με ξερεις) στο δικο του συστημα, και η διαφορα με τα Audioquest Indigo ηταν ξεκαθαρη (σε ολα υπερηχαν τα Telurium).

Γυριζω στο σπιτι βαζω με ανυπομονησια τα νεα καλωδια, παταω το Play, και η μεταλλαξη επιστρεφει! Σε μικροτερο βαθμο βεβαια αλλα ηταν εκει (και στον Ρεμο). Βεβαια μπασα, πριμα, στερεοφωνικη εικονα, μουσικοτητα, αναλυση... σαφως καλυτερα απο τα Indigo.

Θελω τα φωτα σας! Τι μπορει να φταει;


Συστημα:
furman για ρευμα
καλωδια ρευματος συμβατικα
pass aleph p DIY προενισχυτης
ενωμενος με ixos 103 με τον
anthem mca 2
πηγη oppo 205 συνδεμενο με van der hull 102 mk3
παιζοντας μεσω roon (απο mac ασυρματα οπως χρησιμοποιησα και στον αλλο χωρο τον ιδιο mac με roon)
ηχειακια τα golden ear triton 5
χωρος σαλονι 7 * 5 με αντηχηση (που ειναι σε σταδιο αναβαθμισης...)

το μυαλο μου παει στα παναρχαια καλωδια interconnects (10 ετων) ή στα ενισχυτικα (ελπιζω να μην ειναι τα ηχεια που τα εχω μολις 1 μηνα)
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Οτιδήποτε. Πηγές, χώρος, στήριξη, η συνεργεία των συσκευών, το ρευμα. Και άρχισες τις αλλαγές τελείως λάθος, από τα καλώδια.
 



Μηνύματα
93
Reaction score
90
ρεύμα από ποιον πάροχο παίρνεις;
απο ΔΕΗ o_O
τι εννοεις;

για να μη παρεξηγηθω αλλαξα τα ηχεια και τον player πριν 1 μηνα, και τα καλωδια ηχειων χθες
[DOUBLEPOST=1517599941][/DOUBLEPOST]
τα ακουσματα σου :dance2:
χαχαχα
την περιμενα αυτη την απαντηση
ακουω απο ρεμπετικο μεχρι mahler
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
απο ΔΕΗ o_O
τι εννοεις;

για να μη παρεξηγηθω αλλαξα τα ηχεια και τον player πριν 1 μηνα, και τα καλωδια ηχειων χθες

κανονικά συνεχίζει η πλάκα με "τι τιμολόγιο έχεις" "τι προσφορές σου κάνει η ΔΕΗ" και τέτοια...αλλά βλέπω ότι είσαι καινούργιος στα μέρη μας και δεν έχεις καταλάβει τι νούμερα είμαστε μερικοί και μερικές.
 


Μηνύματα
93
Reaction score
90
κανονικά συνεχίζει η πλάκα με "τι τιμολόγιο έχεις" "τι προσφορές σου κάνει η ΔΕΗ" και τέτοια...αλλά βλέπω ότι είσαι καινούργιος στα μέρη μας και δεν έχεις καταλάβει τι νούμερα είμαστε μερικοί και μερικές.
να βοηθησω...
ΔΕΗ
μονοφασικο
χωρις νυχτερινο
βοηθαει;;; :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Θελω τα φωτα σας! Τι μπορει να φταει;
Χώρος/στήσιμο

Το Umik-1 θα σου πει την αλήθεια. Και μακρυά απο καλωδιοκυνηγητά!
[DOUBLEPOST=1517603206][/DOUBLEPOST]Και κάτι ακόμα. Τα Triton θέλουν 100+ ώρες στρώσιμο.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Χώρος/στήσιμο

Το Umik-1 θα σου πει την αλήθεια. Και μακρυά απο καλωδιοκυνηγητά!
[DOUBLEPOST=1517603206][/DOUBLEPOST]Και κάτι ακόμα. Τα Triton θέλουν 100+ ώρες στρώσιμο.
Ειναι καλη ιδεα. Πριν λιγες μερες μου ηρθε το umik-1 και δεν εχω κανει ακομα μετρησεις. Το θεμα ειναι αν δειξει προβλημα η μετρηση (που θα δειξει) πως το διορθωνω. Δε θελω να στηριχτω σε dirac live, ή παρομοιες λυσεις εξολοκληρου. Επισης οσες φορες εχω προσπαθησει να ενεργοποιησω το DSP στο Roon, το oppo 205 βγαζει μονο θορυβο.
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Κάνε και μια δοκιμή με Κωνσταντίνο Αργυρό.
Μιλάμε για παραγωγές που ξεβρακώνουν κάθε σύστημα και αποκαλύπτουν τις αδυναμίες του.
Μόνο ένας δίσκος μπορεί να σε ξεβρακώσει.:lolsign:
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Μόνο ένας δίσκος μπορεί να σε ξεβρακώσει.:lolsign:

Παντως σοβαρα, συνηθως τι φταιει αν ειναι λεπτη η φωνη; Χωρος, καλωδια, ενισχυτες, ηχεια; (ελπιζω οχι τα ηχεια γιατι τη βαψαμε)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Παντως σοβαρα, συνηθως τι φταιει αν ειναι λεπτη η φωνη; Χωρος, καλωδια, ενισχυτες, ηχεια; (ελπιζω οχι τα ηχεια γιατι τη βαψαμε)
Κάνε την μέτρηση και βλέπουμε.
Σίγουρα δεν ειναι τα ηχεία, χαλάρωσε.
[DOUBLEPOST=1517666679][/DOUBLEPOST]
Δε θελω να στηριχτω σε dirac live, ή παρομοιες λυσεις εξολοκληρου.
Σωστα. Δεν πρέπει να στηρίζεσαι σε dsp μόνο. Χρειάζεται απαραίτητα και παθητική φροντίδα χώρου.
 





Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Οταν εβαλες τα παλια σου καλωδια Audioquest Indigo η κοπελα σου τα ακουσε ?
Αν ναι ειχε την ιδια γνωμη με εσενα ?
Τα ακουσε και καποιος αλλος που να μην εχει "καψουρα" μαζι σου?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top