Off Topic



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μα, γι' αυτό γράφεις όσα γράφεις...
Ωραια ειρωνια εξυπναδα. Ξερεις τι σταδιο ειναι η Φυσικη ΙΙΙ ? και ποιο ειναι το σταδιο της Φυσικης που κανουν στο Φυσικο ? Αλλα αυτα ολα ειναι ασχετα. Εαν θες να γραψεις κατι γραψε εσυ ποια νομιζεις οτι ειναι η θεωρητικη ¨ιεραρχια" στην επιστημη και για ποιο λογο. Εξαλλου αυτα που εγραψα δεν ειναι "δικη" μου αποψη. Ετσι ειναι δομημενα τα πραγματα εκ των πραγματων. Μη βαρας τον αγγελιοφορο. Και θες να σου δωσω και αλλο πατημα να ειρωνευτεις περισσοτερο. Και απο τις 4 επιστημες που ανεφερα οι δυο απο αυτες εχουν ακομα πιο εξεχουσα θεση. Στην ουσια δηλαδη δυο ειναι μονο οι επιστημες ολα τα αλλα ειναι παραγωγες. Μαντεψε ποιες ?
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Είναι τεχνητός.
Για να μη παρεξηγηθω αυτα που λεω και η ιεραρχια ισχυουν και αφορουν μονο τις λεγομενες θετικες επιστημες (τις λεγομενες natural sciences). Οχι φυσικα τις θεωρητικες επιστημες Θεολογια, Φιλοσοφια .... κλπ. Και αυτες ειναι φυσικα επιστημες (και ισως ανωτερες - πολυπλοκο θεμα για αναλυση και αφορα τη φιλοσοφια της επιστημης) με αλλη δικη τους "ιεραρχια" που δε τολμαω να θιξω εδω γιατι τοτε να δειτε αντιδρασεις. Θα φαω καταρες. Εξαλλου τα τελευταια χρονια η επιθεση που δεχονται απο τους λεγομενους θετικους επιστημονες ειναι αδιανοητη. Να καταργηθουν σαν εδρες , δε προσφερουν τιποτε κλπ γνωστα. Εχουμε και τον Χοκιν και τη γνωστη παρεα των αθεων που ξεκιναει το βιβλιο του με το οτι η "φιλοσοφια πεθανε". Ε , δε ξερει τωρα ο μεγας Χοκιν ? Τι να πουμε εμεις τα γατακια.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
..τον Μιλο Μαναρα, τον "γνωρισα" στις παρακατω ιστοριες του Gainman (πριν απο 15 χρονια), αλλα δεν θυμαμαι να εχω ποσταρει καπου εντως σαιτ, μεταξυ φυσικης μαθηματικα και ιατρικης... διαλεγω το διαλειμμα 🐒 :

(να βαλουμε και Serpieri ?)
A, η DRUUNA (Serpieri) χα χα ναι φυσικα. Οχι δε ποσταρες manara νομιζω μια αναφορα εκανες στο ονομα του. Αλλα μπορει να ηταν και καποιος αλλος που σου απαντουσε σε κατι αλλα σκιτσα -κομικ που ειχες ποσταρει, δε θυμαμαι. Το θεμα ειναι οτι τον ξερεις και αγαπας το σκιτσο. Εγω τον διαβαζα απο το 1985 (Βαβελ, Παραπεντε). Ο Μαναρα οπως ξερεις ειναι πρωτοπωρος οπως και αλλοι της εποχης. Ιδιως στο Μαναρα βασιστηκε μεγαλη σχολη στο κομικ αλλα και στο σκιτσο ακομα και εαν τα δεις θα δεις τις ομοιοτητες -επιρροες.

Το .... διαλειμμα που ποσταρεις οπως λες ειναι η ουσια. Καποιος πρεπει να ασχοληθει και με τη τεχνη καθως (τα μαθηματια φυσικη ) ειναι στην υπηρεσία της ως ανωτερη που ειναι. Πολυ μαθηματικα ρε παιδι μου ... τι να πω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Η βαση για cyberpunk κομιξ που παιζει τελευταια αν και εχω εγκαταληψει το αθλημα ακομα και αυτο της αναγνωσης, καποτε ασχοληθηκα με διαφορα, πλεων με δυσκολια κραταμε το κεφαλι πανω απ τα....τειχη...τη τυχη μ μεσα... 🐒

απο το ινδιανικο καλοκαιρι..του Μιλο με κειμενα του Ουγκο Πρατ.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η βαση για cyberpunk κομιξ που παιζει τελευταια αν και εχω εγκαταληψει το αθλημα ακομα και αυτο της αναγνωσης, καποτε ασχοληθηκα με διαφορα, πλεων με δυσκολια κραταμε το κεφαλι πανω απ τα....τειχη...τη τυχη μ μεσα... 🐒

απο το ινδιανικο καλοκαιρι..του Μιλο με κειμενα του Ουγκο Πρατ.
Ναι ετσι και εγω , εδω και πολλα πολλα χρονια τωρα. Καθε χρονο και χειροτερα.
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Παιδιά ο manara θεωρεί δάσκαλό του τον moebius.
Βέβαια εννοεί στην πειθαρχία του σχεδίου και σίγουρα όχι στη θεματική.
Εκείνη την εποχή (1985) είχα παραγγείλει ότι υπήρχε από άλμπουμ αυτών των δύο, μαζί με τα πανάκριβα πολυτελείας του H. R. GIGER
Όταν έφυγα για φαντάρος, η κοπέλα μου τα πούλησε για πρέζα.
Όλα χαμένα μαζί κι αυτή.
Όταν ζεις μέσα σε κόμικ, δεν υπάρχει happy end.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Παιδιά ο manara θεωρεί δάσκαλό του τον moebius.
Βέβαια εννοεί στην πειθαρχία του σχεδίου και σίγουρα όχι στη θεματική.
Εκείνη την εποχή (1985) είχα παραγγείλει ότι υπήρχε από άλμπουμ αυτών των δύο, μαζί με τα πανάκριβα πολυτελείας του H. R. GIGER
Όταν έφυγα για φαντάρος, η κοπέλα μου τα πούλησε για πρέζα.
Όλα χαμένα μαζί κι αυτή.
Όταν ζεις μέσα σε κόμικ, δεν υπάρχει happy end.
"Όταν έφυγα για φαντάρος, η κοπέλα μου τα πούλησε για πρέζα."

Ναι σωστα ο Moebius τα εχω ξεχασει ειναι ακομη στο παταρι απο το '90. Ελα μωρε ετυχε ετσι, δε φταει ο κοσμος των κομικ. Εγω παντως τα εχω ολα (Βαβελ Παραπεντε κλπ) απο τοτε τα γλυτωσα τελευταια στιγμη απο τη συγχωρεμενη τη μανα μου που ηθελε να τα πεταξει χα χα. Μια φαση ηταν για εμας ΟΚ εχεις δικιο, δε ζουμε τωρα με κομικ φυσικα αλλα ο Decembered ειναι (ηταν) νεος εμεις αστα ... τωρα .. τζαμπα χωρο πιανουμε. αλλα λιγο νοσταλγια δε βλαπτει. Να θυμομαστε τις ριζες μας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
...τα happy end και το χαλι εντ φταινε για ολα.. να το θυμαστε. Τα κομικς κατεβαστε τα και βαλτε τα σε καμμια βιβλιοθηκη για διαχυση. Και δεν ειναι κακο να ανατρεχει κανεις κατα καιρους σε παλαιοτερα αναγνωζματα, αν και οπως λεει και ενα τραγουδι, καποιος εριξε στη νοσταλγια πισωπλατα και παει μαζι και στην αθωοτητα μας... 🐒
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
...τα happy end και το χαλι εντ φταινε για ολα.. να το θυμαστε. Τα κομικς κατεβαστε τα και βαλτε τα σε καμμια βιβλιοθηκη για διαχυση. Και δεν ειναι κακο να ανατρεχει κανεις κατα καιρους σε παλαιοτερα αναγνωζματα, αν και οπως λεει και ενα τραγουδι, καποιος εριξε στη νοσταλγια πισωπλατα και παει μαζι και στην αθωοτητα μας... 🐒
Τι να πρωτοβαλω στη βιβλιοθηκη. Εχω δισκους και cd και σκληρους. Εχω πηξει στη διαχυσο-απορροφηση. Ασε που κανουν απορροφηση λογω μαλακου και οχι σκληρου εξωφυλλου. Ασχοληθηκες ποτε με το σκιτσο εστω ερασιτεχνικα ?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
@thva ... περα απο γκραφιτι στο λυκειο ... δε θυμαμαι κατι αλλο.. που να συμπεριλαμβανει χαρτι και μολυβι ... 8-)

(δεν ειναι δικο μ)
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@thva ... περα απο γκραφιτι στο λυκειο ... δε θυμαμαι κατι αλλο.. που να συμπεριλαμβανει χαρτι και μολυβι ... 8-)

(δεν ειναι δικο μ)
Ωραιο. Παρε να χορτασεις σκιτσα (εαν κα θα το ξερεις) εχει και μερικους ενεργους και καλους Ελληνες :

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Και εγκατέλειψες την τέχνη; Κρίμα... :tongue:
...για την ακριβεια με εγκατελειψε αυτη πρωτη (αν και δεν εχει να κανει αμεσα με τεχνη, ειναι κυριως εκφραση και λειτουργει εντελως διαφορετικα απο τη συμβατικη και ευρητερα αποδεκτη) - εχουν παραγραφει τα οποια αδικηματα (καθοτι εχουν παρελθει δεκαετιες)... 8-)
θενκς @thva , δεν το γνωριζω το σαιτ.. αλλα αμα ειχα χρονο θα διαβαζα κανα βιβλιο. Δυσκολο εξισου και για μας τους νεοτερους. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
...για την ακριβεια με εγκατελειψε αυτη πρωτη (αν και δεν εχει να κανει αμεσα με τεχνη, ειναι κυριως εκφραση και λειτουργει εντελως διαφορετικα απο τη συμβατικη και ευρητερα αποδεκτη) - εχουν παραγραφει τα αδικηματα (καθοτι εχουν παραλθει δεκαετιες)... 8-)
θενκς @thva , δεν το γνωριζω το σαιτ.. αλλα αμα ειχα χρονο θα διαβαζα κανα βιβλιο. Δυσκολο εξισου και για μας τους νεοτερους. 8-)
Με προλαβες αυτο ηθελα να σου πω. Δε σε εγκατελειψε, απλως εχει "μεταλλαχθει" σε κατι αλλο. Και αυτο εχει αποτυπωθει πανω σου. Αυτο εγω το καταλαβα αμεσως απο λιγα ποστ σου, που διαβασα και πως απαντας. Οποιος δε το καταλαβαινει δε ξερει ... αστο. Το εστειλα περισσοτερο οχι μονο για να τα διαβαζεις αλλα μπορει να εχεις και γνωστους ακομη στο σκιτσο και να τους πεις να δημοσιευσουν. Εαν και θα το ξερουν αυτοι που κανουν σκιτσα. Ειναι απο ολο τον κοσμο ξερεις και μπορει να δημοσιευσει τα σκιτσα του οποιοσδηποτε.

Α, και "νεοτεροι" αλλα και "εξυπνοτεροι" και πιο "νορμαλ" απο οσο διαπυστωνω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top