Μετρήσεις καραντίνας (ποια είναι καλύτερη;)

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Όπως λέει κι ο τίτλος, άρχισε λίγο βαρεμάρα και χαλαρότητα, οπότε ας σκοτώσουμε λίγο χρόνο :).
Ξέθαψα μια δοκιμή και είπα να την ξεσκονίσω λίγο...

Λοιπόν, από την παρακάτω εικόνα, με σταθερές όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους, κάνοντας μόνο μια αλλαγή τη φορά, ποια μέτρηση θεωρείτε "καλύτερη" να πω, "σωστότερη" να πω; Ποια θα κρατούσατε;
Προσοχή, δεν είναι τεστ, γνώμες-γνώσεις συλλέγουμε, αν ήξερα σίγουρα δε θα ρώταγα :biggrin:.

Port variations.jpg


Δεν ξέρω που κολλάει καλύτερα, αν θέλει ο άρχων Μοντ ας το πάει στην "Ακουστική χώρων"
 



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ναι η κόκκινη είναι πιο ομαλή, αλλά γιατί να χάσει αυτά τα 5 dB έντασης, που του χρειάζονται σε αυτές τις συχνότητες για να έχει την ομαλότητα;
Έτσι κι αλλιώς οι καμπύλες θα έπρεπε να είναι σχεδόν οριζόντιες ευθείες, σε αυτές τις συχνότητες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
εγώ δεν κατάλαβα τον τίτλο....με ποιανού τις τρύπες έπαιζες? :laugh:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μέχρι 120Hz δείχνει το γράφημα
Ενδιαφέρεσαι μονο για το σαμπ, και όχι πως δένει με τα υπόλοιπα;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όπως λέει κι ο τίτλος, άρχισε λίγο βαρεμάρα και χαλαρότητα, οπότε ας σκοτώσουμε λίγο χρόνο :).
Ξέθαψα μια δοκιμή και είπα να την ξεσκονίσω λίγο...

Λοιπόν, από την παρακάτω εικόνα, με σταθερές όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους, κάνοντας μόνο μια αλλαγή τη φορά, ποια μέτρηση θεωρείτε "καλύτερη" να πω, "σωστότερη" να πω; Ποια θα κρατούσατε;
Προσοχή, δεν είναι τεστ, γνώμες-γνώσεις συλλέγουμε, αν ήξερα σίγουρα δε θα ρώταγα :biggrin:.

View attachment 186013

Δεν ξέρω που κολλάει καλύτερα, αν θέλει ο άρχων Μοντ ας το πάει στην "Ακουστική χώρων"
Πρόβλημα είναι ότι σε όλες τις περιπτώσεις διαφαίνεται χαρακτηριστική ενεργειακή χαράδρα στην τρίτη οκτάβα,επικεντρωμένη σε συχνότητα 118 Hz περίπου.... :sneaky:
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
εγώ δεν κατάλαβα τον τίτλο....με ποιανού τις τρύπες έπαιζες? :laugh:
Με του κλαρίνου 🎺:biggrin:. Για να ζηλεύεις χαμένε :p

Μέχρι 120Hz δείχνει το γράφημα
Ενδιαφέρεσαι μονο για το σαμπ, και όχι πως δένει με τα υπόλοιπα;
Όχι βρε Δόκτορα, απλά εδώ έπαιζα μόνο με τις χαμηλές, οπότε δε μετρούσα πλήρες συχνοτικό εύρος. Προσπαθούσα να βελτιώσω το μπάσο, αν δεις το αρχικό θα τρομάξεις :oops:. Τα υπόλοιπα δε σώζονται με τίποτα, χαμούλης λέμε :mad:. Θα ψάξω να βρω καμιά μέτρηση (χαμένος μεταξύ PCs) και θα καταλάβεις. Μέχρι εδώ τι θα προτιμούσες;

Πρόβλημα είναι ότι σε όλες τις περιπτώσεις διαφαίνεται χαρακτηριστική ενεργειακή χαράδρα στην τρίτη οκτάβα,επικεντρωμένη σε συχνότητα 118 Hz περίπου....
Δε περίμενα τίποτα λιγότερο από το άγρυπνο βλέμμα το B(h)ούδα :redface:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το σπεκτρο κάτω από 30 δείχνει τους χρόνους αντήχησης του χώρου και τίποτε άλλο. Αναμενόμενο, και αρχίζω να νομίζω πως δεν έχει νόημα εκεί κάτω ούτε σπεκτρο ούτε τίποτα. :laugh: :lol:

Προφανώς η κλειστή καμπίνα πάει πιο χαμηλά στην απόκριση, αυτό κράτησε. Το ΚΚΕ.

Το τρύπιο φορτώνει 50-60, φαίνεται και στο σπεκτρο και στο γράφημα εσπιελ.
 









Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top