Μετρητής Ακρίβειας Στροφών Πικάπ

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
Shaknspin Sempersonus

1612940066043.png


Χρησιμοποιεί έναν αισθητήρα εννέα βαθμών ελευθερίας, που ηχογραφεί 500 φορές το δευτερόλεπτο τις μεταβολές της περιστροφής του πλατό του πικάπ


1612940139095.png


μπορεί να με μετράει την ακρίβεια περιστροφής του παλτό (33 1/3 ή 45 σ.α.λ.), το wow & flutter, τις διακυμάνσεις, τις μεταβολές στο χρόνο, ακόμη και το jitter που εδώ σημαίνει μεταβολή της μέσης ταχύτητας περιστροφής του πικάπ ανά δευτερόλεπτο

1612940169102.png


1612940223311.png





Analyze

Wow&Flutter analysis is another method of operation. Following a brief measuring period, the following indicators are calculated and displayed



  • Average speed in RPM
  • Average speed deviation
  • Max / min speed variation
  • Max% / min% speed variation
  • High pass filtered max / min speed variation
  • W&F DIN
  • W&F WRMS
  • W&F peak-to-peak
  • W&F peak-to-peak 2sigma
  • Wow
  • Flutter
  • W&F (DIN weighted)
  • Modulation frequency (primary)
  • Modulation frequency (secondary)
  • Jitter (average speed change / second)



 



ika

News
Μηνύματα
13.768
Reaction score
12.835
Ίσως το χρειάζεται το τιμής 5.500€ πικάπ τους
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Ίσως το χρειάζεται το τιμής 5.500€ πικάπ τους
Optional dust cover. Optional. Και φινίρισμα όχι με γνήσιο δέρμα. Με Αλκαντάρα. Εκείνο το άθλιο υλικό που έκανε τα καθίσματα της Lancia να α φαίνονται σαν να έχυσες λάδι επάνω τους.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ωραίο είναι και σαφώς πιο ανθεκτικό από δέρμα suede ας πούμε.
Βάλε suede στο κάθισμα του οδηγού να φας τέτοια φρίκη , που να θες να το μαχαιρώσεις.
Οσο για το εν λόγω γκάτζετ , εμένα μου φαίνεται μάλλον άχρηστο.
 


ika

News
Μηνύματα
13.768
Reaction score
12.835
Shaknspin Sempersonus

.....

μπορεί να με μετράει την ακρίβεια περιστροφής του παλτό (33 1/3 ή 45 σ.α.λ.), το wow & flutter, τις διακυμάνσεις, τις μεταβολές στο χρόνο, ακόμη και το jitter που εδώ σημαίνει μεταβολή της μέσης ταχύτητας περιστροφής του πικάπ ανά δευτερόλεπτο

......
:errwhat: :dance2: :gamer: :acute:

Άλλο το δερμάτινο παλτό και άλλο το αλκαντάρα παλτό....:gotcha:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
εγω έχω πάρει έναν reference δίσκο με στο label μια μικρή κουκίδα, και στο μέσο έναν τόνο 1kHz στιγμιαιίο κάθε δευτερόλεπτο.
Μετράω τις στροφές τις κουκίδας και τους χτύπους του τόνου με χρονόμετρο στο κινητό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
εγω έχω πάρει έναν reference δίσκο με στο label μια μικρή κουκίδα, και στο μέσο έναν τόνο 1kHz στιγμιαιίο κάθε δευτερόλεπτο.
Μετράω τις στροφές τις κουκίδας και τους χτύπους του τόνου με χρονόμετρο στο κινητό.
Περίμενε, μισό λεπτό, γιατί έπαθα ένα shock τώρα... Έχεις πικ απ;;;;:oo_O:eek::confused:
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
εγω έχω πάρει έναν reference δίσκο με στο label μια μικρή κουκίδα, και στο μέσο έναν τόνο 1kHz στιγμιαιίο κάθε δευτερόλεπτο.
Μετράω τις στροφές τις κουκίδας και τους χτύπους του τόνου με χρονόμετρο στο κινητό.
Είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει και ακόμα πιο δύσκολα :D
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.131
Reaction score
30.071
Έτσι. Κάτι που να έχει να κάνει με τη δύναμη Κοριόλις και το ότι τα καζανάκια στροβιλίζονται ανάποδα στο νότιο ημισφαίριο.
 




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Περίμενε, μισό λεπτό, γιατί έπαθα ένα shock τώρα... Έχεις πικ απ;;;;:oo_O:eek::confused:
Κοίτα... πέραν της πλάκας για τον τρόπο μέτρησης που έγραψα παραπάνω :D
Πικάπ έχω, δεν ξέρω που το έχω, ούτε με νοιάζει που το έχω.
Ένα SL1200 Mk2 είναι/ήταν :D

Τελευταίος χρήστης του ο πατέρας μου, μόλις τον καλόμαθα με flac όμως γρήγορα το άφησε να σκονιστεί.... :D

I'm all digital :)
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ειναι για να περνανε στα παιδγια τα πικαπ...αφου το παρεις .. να μου το κανεις πασα εμενα... που χρειαζομαι δευτερο ... 8-)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top