Με καταστρεφεις Νικο...

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
...καθε φορα που παιζεις την "Μαρινα" απο την εκπληκτικη εκτελεση της Λυδιας Αγγελοπουλου.
Τωρα τι σχεση εχει η "Μαρινα" του Μ.Θεοδωρακη στην Κλασσικη Μουσικη?
Ε, οσοι ακουν "Κλασσικη Κομπακτ Δισκοθηκη" γνωριζουν....
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Με καταστρεφεις Νικο...

Ετσι φαίνεται... είμαι καταστροφέας...

Στο θέμα με τις "Απορίες για την κλασική μουσική" είχα ξεκινήσει αναφέροντας:

Μόνο μετά από παρέλευση αρκετού χρόνου από τη σύνθεση ενός έργου είναι δυνατό να κρίνουμε εάν άντεξε στο χρόνο ή όχι. Γι΄ αυτό λέμε πως δεν μπορούμε να έχουμε κλασικά έργα τα τελευταία τριάντα-σαράντα χρόνια (κατά τον Riemann). Συνεπώς, τα τραγούδια των Beatles, κατά τον Riemann, σε λίγα χρόνια θα λέμε πως είναι κλασικά! Η λέξη "κλασική" σε σχέση με τη μουσική χρησιμοποιείται και ως αντίθεση (ή διάκριση) στις λέξεις-όρους ποπ, ροκ ή τζαζ. Μια ακόμη εναλλακτική λύση είναι η χρήση άλλων λέξεων που χαρακτηρίζουν την κλασική, λεγόμενη, μουσική ως Μεγάλη, Σοβαρή, Λόγια ή, ακόμη καλύτερα, Έντεχνη.

Σήμερα το βράδυ θα ηχογραφήσω τη Λυδία Αγγελοπούλου και όλη της την ευρύτερη οικογένεια στον Παρνασσό (βλ. σχετικό θέμα).
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Με καταστρεφεις Νικο...

Ετσι φαίνεται... είμαι καταστροφέας...

Στο θέμα με τις "Απορίες για την κλασική μουσική" είχα ξεκινήσει αναφέροντας:

Μόνο μετά από παρέλευση αρκετού χρόνου από τη σύνθεση ενός έργου είναι δυνατό να κρίνουμε εάν άντεξε στο χρόνο ή όχι. Γι΄ αυτό λέμε πως δεν μπορούμε να έχουμε κλασικά έργα τα τελευταία τριάντα-σαράντα χρόνια (κατά τον Riemann). Συνεπώς, τα τραγούδια των Beatles, κατά τον Riemann, σε λίγα χρόνια θα λέμε πως είναι κλασικά! Η λέξη "κλασική" σε σχέση με τη μουσική χρησιμοποιείται και ως αντίθεση (ή διάκριση) στις λέξεις-όρους ποπ, ροκ ή τζαζ. Μια ακόμη εναλλακτική λύση είναι η χρήση άλλων λέξεων που χαρακτηρίζουν την κλασική, λεγόμενη, μουσική ως Μεγάλη, Σοβαρή, Λόγια ή, ακόμη καλύτερα, Έντεχνη.

Σήμερα το βράδυ θα ηχογραφήσω τη Λυδία Αγγελοπούλου και όλη της την ευρύτερη οικογένεια στον Παρνασσό (βλ. σχετικό θέμα).
Και, υποθετω, οτι δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα της- σωστα;
Εχω ομως την "περιεργεια", γιατι ολοι οι δισκοι κλασικης μουσικης να παιρνουν πενταστερα (δηλ. αριστα) σε δισκοκριτικες; Εξ ορισμου καθε "κλασικο' ειναι και αριστο;
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Με καταστρεφεις Νικο...

Φυσικά ότι είναι κλασικό δεν είναι απαραιτήτως και καλό.
Ή αν η μουσική είναι σπουδαία, δεν είναι απαραίτητο ένας δίσκος να ερμηνεύεται σωστά.

Πιστεύω ότι αυτοί που δίνουν πεντάστερα σε όλους τους κλασικούς δίσκους, το πιο πιθανό είναι
να μην ξέρουν πολλά για αυτήν τη μουσική, αλλά έτσι δίνουν σπουδαιότητα και στον εαυτό τους.
Αυτό το κουσούρι το έχω συναντήσει πολλές φορές τόσο στο Ραδιόφωνο,
όσο και όταν αρθρογραφούσα στο περιοδικό "Ήχος" (το πάλαι ποτέ).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.115
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top