Με τι τρόπο ξυρίζεστε;




ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Πες τα μας να μαθαινουμε.
Καλά, δεν είναι και κάτι νέο:
- η φορά της τρίχας που έγραψα πιο πάνω,
- η βιασύνη που γράφουν οι περισσότεροι και έχουν απόλυτο δίκιο.
- για να μαλακώσουν τα γένια θέλουν αρκετό ζεστό νερό (οι παλιοί βάζανε πετσέτα στον ατμό) και ακόμα και να βάλεις σαπουνάδα, πάλι να είναι λίγο ζεστή, ακόμα και το ξυράφι το βουτάω σε ζεστό νερό σε κάθε πέρασμα.
- προσοχή στην πίεση όταν το ξυραφάκι είναι νέο (μέχρι τα 4-5 ξυρίσματα) και απαγορεύονται οι "κόντρες" μέχρι να στομώσει λίγο.
- μετά το ξύρισμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στυπτηρία καλίου-αλουμινίου (το "κραγιόν" για τα κοψίματα) ως απολυμαντικό/καταπραϊντικό και μετά after-shave (προσωπικά προτιμώ κρέμα χωρίς τόσο οινόπνευμα π.χ. nivea)
Αν σκεφτώ κάτι άλλο....
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
για να μαλακώσουν τα γένια θέλουν αρκετό ζεστό νερό [...]
Αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ισχύει. Κουρέας μου είπε ότι με το ζεστό νερό το δέρμα φουσκώνει ("πρήζεται") και δυσκολεύει τη διαδικασία του ξυρίσματος.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ισχύει. Κουρέας μου είπε ότι με το ζεστό νερό το δέρμα φουσκώνει ("πρήζεται") και δυσκολεύει τη διαδικασία του ξυρίσματος.
Γεγονός ότι φουσκώνει το δέρμα (θυμήσου τα δάκτυλά σου μέσα στη θάλασσα), είναι φυσιολογική διαδικασία, αλλά το να μαλακώσει η τρίχα για μένα είναι πρωτεύον. Επίσης "τραβάς" και το δέρμα για καλύτερο αποτέλεσμα.
 

gid

Μηνύματα
7.391
Reaction score
8.625
Ενα απο τα μεγαλα προβληματα μου. Εχθες ξυρισα γενια 6 ημερων,και αμεσως εκανα ερεθισμους και εβγαλα εντονα σπυρια για λιγες ωρες.
Αν κάτι τέτοιο συμβαίνει μόνο μετά από 6 περίπου μέρες, το πρόβλημά σου πιθανότατα είναι αυτή ακριβώς η διάρκεια, δεν έχεις "εγγενές" πρόβλημα όπως μερικοί που και στις 2 μέρες έχουν πρόβλημα..

Με 6 μέρες να έχουν περάσει θες πρώτα ηλεκτρική μηχανή κουρέματος να πάρει τα "πολλά" και μετά ξυραφάκι. Διαφορετικά, τι λεπίδα να μπει σε γένεια 6 ημερών... Πάντως στις 6 μέρες και εφόσον δεν είχα κουρευτική μηχανή θα προτιμούσα να μπω με safety razor. Εννοείται αφού άφηνα τον αφρό να δράσει για δύο γεμάτα λεπτά. Και με τη ρύθμιση της μηχανής στο ήπιο (μιας και έχω ρυθμιζόμενη). Διαφορετικά με 4πλό ξυράφι οι λεπίδες "κολλάνε" στα μακριά γένεια.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
ετσι σας θελω κοκκετες!!!

περιποιημενες!!
[DOUBLEPOST=1557842507][/DOUBLEPOST]Tωρα κοροιδεψτε αφοβα, αλλα αφου κι εγω τα δοκιμασα ολα και fusion και max και ολα τα υπερεξτρα ξερω γω, ξυριζομαι μ αυτην την απολυτως αντρικη και σκληρη ξυριστικη .


gillette-venus___19.jpg


Σαν αυτο το ξυρισμα λοιπον, με 0 ερεθισμους, βαθυ καικ απαλο δεν εχει ξαναγινει.-
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Το λοιπόν πριν καμιά εβδομάδα έπεσε στα χέρια μου το γνωστό από τα μπαρμεραδικα......
https://hairmaker.gr/el/sapounia-ks...t-sapouni-xirismatos-200gr-5200123320176.html
Αγόρασα και ένα πινελάκι..... Καταπληκτικο ξύρισμα... απλά θέλει μετά μια κρέμα....
Ξυραφάκια μόνο Gillette... Τώρα τελευταία έχω τα gillette mach 3 turbo και είναι πολύ πολύ καλά...... Απο αφρό γενικά της Bic....
ετσι σας θελω κοκκετες!!!

περιποιημενες!!
[DOUBLEPOST=1557842507][/DOUBLEPOST]Tωρα κοροιδεψτε αφοβα, αλλα αφου κι εγω τα δοκιμασα ολα και fusion και max και ολα τα υπερεξτρα ξερω γω, ξυριζομαι μ αυτην την απολυτως αντρικη και σκληρη ξυριστικη .


View attachment 126683

Σαν αυτο το ξυρισμα λοιπον, με 0 ερεθισμους, βαθυ καικ απαλο δεν εχει ξαναγινει.-
Αδερφέ μου....!!!
Ασ φάμε μαζί το κράξιμο.... Έκλεψα μια φορά ένα της Σταυρούλας.... Πράγματι κάνουν πολύ καλο ξύρισμα.....
Για το τέλος ότι βρεθεί στο ντουλάπι.... Λοσιόν κρέμα..... ότι να ναι.... :D
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το λοιπόν πριν καμιά εβδομάδα έπεσε στα χέρια μου το γνωστό από τα μπαρμεραδικα......
https://hairmaker.gr/el/sapounia-ks...t-sapouni-xirismatos-200gr-5200123320176.html
Αγόρασα και ένα πινελάκι..... Καταπληκτικο ξύρισμα... απλά θέλει μετά μια κρέμα....
Ξυραφάκια μόνο Gillette... Τώρα τελευταία έχω τα gillette mach 3 turbo και είναι πολύ πολύ καλά...... Απο αφρό γενικά της Bic....

Αδερφέ μου....!!!
Ασ φάμε μαζί το κράξιμο.... Έκλεψα μια φορά ένα της Σταυρούλας.... Πράγματι κάνουν πολύ καλο ξύρισμα.....
Για το τέλος ότι βρεθεί στο ντουλάπι.... Λοσιόν κρέμα..... ότι να ναι.... :D
Εμένα γιατί δε με αφήνεις να ξουριστώ ρε χαμένε?
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Εμένα γιατί δε με αφήνεις να ξουριστώ ρε χαμένε?
Αντε πάλι τα ίδια......
Όχι λέμε.....!!!! >:(
Το λέει και η Σταυρούλα....
Εκεί... Να μείνεις αξούριστος.....
Φύγε εσύ από από αυτό το νήμα....
Μακρυά.....
:drinks:
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Αυτό εγώ δεν το έχω δει, και πίστεψέ με έχω προσπαθήσει να το δω.

Για μένα το safety razor είναι κατάλληλο μόνο για όσους (ελάχιστους) έχουν ξεκάθαρο πρόβλημα με τα σύγχρονια ξυραφάκια (ανάστροφες τρίχες, άλλοι ερεθισμοί).
Άνεβασα 2 λινκ διάβασε τα. Επίσης η βασικη διάφορα είναι ότι μιλάμε για wet shaving. Για μένα, που σε 3 ημέρες γίνομαι σαν ναυαγός η διαδικασία έχει ως εξής : μπανάκι για φύγει το λίπος, κρέμα σχετική για να μαλακώσουν , σαπουναδα με έξτρα 2-3 σταγόνες γλυκερίνης εκτός από το σαπούνι ή ,wool fat. Μετά η διαδικασία έχει 3 σταδια. Ενα προς την φορά της τρίχας, 2ο οριζόντια προς την τρίχα και 3ο κόντρα. Μετά after για απολύμανση , ταλκ και το σκ ελάχιστη nivea.......
Κόντρα με απλό ξυραφάκι με κάνει σαν της μαϊμους τον κ.........

Κάντε το αυτό με πόσα......ξυραφάκια;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.878
Reaction score
25.864
καλά ρε όλοι πλούσιοι είστε ; εγώ εδώ και χρόνια με 5 ευρο όλο το σετ:biggrin:
23995_offer_alternative.jpg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.500
[DOUBLEPOST=1557842507][/DOUBLEPOST]Tωρα κοροιδεψτε αφοβα, αλλα αφου κι εγω τα δοκιμασα ολα και fusion και max και ολα τα υπερεξτρα ξερω γω, ξυριζομαι μ αυτην την απολυτως αντρικη και σκληρη ξυριστικη .


View attachment 126683

Σαν αυτο το ξυρισμα λοιπον, με 0 ερεθισμους, βαθυ καικ απαλο δεν εχει ξαναγινει.-
:rolleyes:
DSC_0041_zps68065013.jpg
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Εχωμεν και λεμεν!!!!!
Ρουτινα ετων μπολικων.....
1) Ζεστο νερακι για να μαλακωσουν αι τριχε.
2)Αφρος Noxzema κοκκινος για ευαισθητες επιδερμιδες.
3)gillette mach 3 turbo, ειχα δοκιμασει και το fusion αλλα μου ερεθιζε πολυ τον λαιμο,
4)Γαλακτωμα για μετα το ξυρισμα korres mountain pepper bergamot coriander.

Λογο αναζητησης για κατι διαφορετικο ειχα δοκιμασει μια ηλεκτρικη remington και μια philips με gel,αλλα σαν το mach 3 turbo στην δικη μου φατσα μεχρι στιγμης τιποτις.
 

gid

Μηνύματα
7.391
Reaction score
8.625
Άνεβασα 2 λινκ διάβασε τα.
Κάντε το αυτό με πόσα......ξυραφάκια;
Το έδω δει αυτό εδώ που έβαλες καθώς και πολλά άλλα σχετικά.

Με 4πλό ξυραφάκι προφανώς θα περάσεις ΠΑΛΙ πρώτα με τη φορά και μετά κόντρα, κι όχι κατευθείαν κόντρα, εννοείται. Και αυτό χωρίς τη χρονοβόρα πολλαπλή προετοιμασία που περιγράφεις παραπάνω. Μόνο αφρός ανάμικτος με ζεστό νερό, χωρίς να έχει προηγηθεί μπάνιο, απλά θέλει αναμονή να δράσει ο αφρός 1-2 λεπτά, όχι αφρός και αμέσως ξυράφι. Με αυτή τη μέθοδο το ξύρισμα γίνεται ταχύτατα και χωρίς ερεθισμούς, Δεν χρειάζεται καν να βάλω κρέμα μετά. Και φυσικά ούτε το παραμικρό κόψιμο. Και ενννοείται το πολύ 2 μέρες απόσταση, διαφορετικά τι νόημα έχει; Είτε ξυρίζεσαι τακτικά, είτε αφήνεις γένεια. Αν διαρκώς αφήνεις να περάσουν 3 μέρες, είναι σαν να μην μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στις δύο επιλογές.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Άρα πάμε σε απόλαυση διαδικασίας ή σε ταχύτητα;
Εάν θέλεις το δεύτερο σαφέστατα και πας στην λύση των πολλών λεπίδων. Για μένα όμως το αποτέλεσμα δεν έχει σύγκριση
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.336
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top