Με τι τρόπο ξυρίζεστε;


Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Εδώ και χρόνια με παραδοσιακό ξύρισμα. Τελευταία έχω καταλήξει: σαπουνάκι, συνθετικό πινέλο, μηχανή single edge (σαν τις παραδοσιακές αλλά παίρνουν λεπίδα με μονή κόψη - εγώ χρησιμοποιώ τις Schick Proline) και face lathering (δηλαδή φτιάχνω αφρό πάνω στο πρόσωπό μου, όχι σε μπολάκι) . Ζεστό νερό ποτέ - κρύο νερό προς αποφυγή ερεθισμών. Απόλαυση! Πέρασα και φάση που χρησιμοποιούσα Feather φαλτσέτα αλλά θέλει να έχεις χρόνο και προσοχή γιατί... δαγκώνει.

Εννοείται δε λέω ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος, ο καθένας όπως βολεύεται.
 




gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.600
Reaction score
4.135
Περίμενε, σήμερα τα πήρα, δεν είπα ότι ξυρίστηκα ακόμα :roflmao:

Έφαγα άσχημο κόλλημα με τις κρέμες και τα σαπούνια και τα αφτερσεβια, σα γκομενάκι στο Χόντο ήμουν :redface:
Εύχομαι να μην πέσω στα πολύ βαθιά.:o
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.600
Reaction score
4.135
Λοιπόν;
Εντάξει, ζω :party:

Είχα επιτυχία 50%!
Μου ήρθαν βέβαια λίγο ανάποδα απ' ότι τα περίμενα. Ενώ είχα άγχος αν θα πετύχω σωστό αυτό, το κατάφερα τρομερά εύκολα και έκανα και παραπάνω απ' όσο πίστευα.
Ε, μετά ξεκίνησα..Όχι αναίμακτα... σε διάφορα σημεία, στο κάτω τμήμα του λαιμού έχω μερικές κοκκινίλες (υποθέτω ότι έτσι νιώθουν οι ..παρθένες :biggrin: ), ξερς η σιγουριά του 30 χρόνια ξυρίζομαι, το 'χώ, το 'χώ (τρομάρα μου).
Λογικά α) πρέπει να βρω τη γωνία και να μην πιέζω (πάει ακούσια το χέρι), β) να δοκιμάσω άλλη λεπίδα, μάλλον τα Feather της συσκευασίας ήταν too much για πρώτη φόρα.
Παρόλα αυτά με 2 περάσματα είναι σα να έχω κάνει κόντρα.

Καταχάρηκα την κρέμα και το αφτερσέβι !
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Ta Feather είναι τα πιο κοφτερά, και στο ξύρισμα αυτό ΔΕΝ είναι απαραίτητα καλό, πρέπει το ξυράφι να "συγχωρεί". Αυτά τα προτιμούν ορισμένα μόνο άτομα με μεγάλη εμπειρία, που μετά από δοκιμές πολλών άλλων καταλήγουν σ' αυτά.

Πρέπει να ξεκινάς με ένα ευθύ πέρασμα και να συνεχίζεις με ένα-δύο κόντρα. Απαλές κινήσεις μικρού βάρους και μικρής διαδρομής. Όχι σκούπα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.600
Reaction score
4.135
Ta Feather είναι τα πιο κοφτερά, και στο ξύρισμα αυτό ΔΕΝ είναι απαραίτητα καλό, πρέπει το ξυράφι να "συγχωρεί". Αυτά τα προτιμούν ορισμένα μόνο άτομα με μεγάλη εμπειρία, που μετά από δοκιμές πολλών άλλων καταλήγουν σ' αυτά.
Η επόμενη λογικά θα είναι με Astra , εξ' όσων διαβάζω είναι αρκούντως ''μαλακά'', εκτός και αν προτείνεις κάτι άλλο.
Πρέπει να ξεκινάς με ένα ευθύ πέρασμα και να συνεχίζεις με ένα-δύο κόντρα. Απαλές κινήσεις μικρού βάρους και μικρής διαδρομής. Όχι σκούπα.
Έξις δευτέρα φύσις..
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Μια χαρά είναι τα Astra, δοκίμασε επίσης Personna Platinum.

Επίσης καλό είναι να μαρκάρεις με ποια πλευρά κόβεις, ώστε να ξέρεις ακριβώς πόσες φορές έχεις ξυριστεί από κάθε πλευρά. Πιστεύω ένα ξυράφι θα σου δώσει 2-4 ξυρίσματα από κάθε πλευρά, ανάλογα τι τρίχα έχεις.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Εντάξει, ζω :party:

Είχα επιτυχία 50%!
Μου ήρθαν βέβαια λίγο ανάποδα απ' ότι τα περίμενα. Ενώ είχα άγχος αν θα πετύχω σωστό αυτό, το κατάφερα τρομερά εύκολα και έκανα και παραπάνω απ' όσο πίστευα.
Ε, μετά ξεκίνησα..Όχι αναίμακτα... σε διάφορα σημεία, στο κάτω τμήμα του λαιμού έχω μερικές κοκκινίλες (υποθέτω ότι έτσι νιώθουν οι ..παρθένες :biggrin: ), ξερς η σιγουριά του 30 χρόνια ξυρίζομαι, το 'χώ, το 'χώ (τρομάρα μου).
Λογικά α) πρέπει να βρω τη γωνία και να μην πιέζω (πάει ακούσια το χέρι), β) να δοκιμάσω άλλη λεπίδα, μάλλον τα Feather της συσκευασίας ήταν too much για πρώτη φόρα.
Παρόλα αυτά με 2 περάσματα είναι σα να έχω κάνει κόντρα.

Καταχάρηκα την κρέμα και το αφτερσέβι !
Voskhod Άψογο ξυραφάκι!το feather άστο για αργότερα αφού συνηθίσεις
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.280
Reaction score
93.688
Δουλειά δεν είχε ο δγιάολος... :p

Βρε παιδγιά έχω να ξυριστώ χρόνια, αλλά όταν το έκανα,

χρησιμοποιούσα τα παρακάτω.

Ποτέ κόψιμο, γρήγορο ξύρισμα, πολλά ξυρίσματα με το ανταλακτικό.

Αποτέλεσμα εικόνας για gillette με μπαταρια


Αποτέλεσμα εικόνας για gillette τζελ
 

Μηνύματα
6.897
Reaction score
5.761
Δουλειά δεν είχε ο δγιάολος... :p

Βρε παιδγιά έχω να ξυριστώ χρόνια, αλλά όταν το έκανα,

χρησιμοποιούσα τα παρακάτω.

Ποτέ κόψιμο, γρήγορο ξύρισμα, πολλά ξυρίσματα με το ανταλακτικό.

Αποτέλεσμα εικόνας για gillette με μπαταρια


Αποτέλεσμα εικόνας για gillette τζελ
Γιωργο εγω παντως οτι και να ειχα δοκιμασει,μου δημιουργουσε ερεθισμους στον λαιμο,και ποτε δεν ειχα κανει σωστο βαθυ ξυρισμα.Τωρα με το παραδοσιακο ξυρισμα βλεπω βαθυ,τελειο ξυρισμα που διαρκει. Ναι μεν ειναι ποιο χρονοβορο,αλλα το ευχαριστιεμαι. Ειδικα τωρα που μπηκα στο νοημα και χειριζομαι την μηχανη οπως πρεπει,δεν ξαναγυrιζω πισω σε κανενα Gillette.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.280
Reaction score
93.688
οτι και να ειχα δοκιμασει,μου δημιουργουσε ερεθισμους στον λαιμο

Ok, έχουμε διαφορετικό δέρμα.


ποτε δεν ειχα κανει σωστο βαθυ ξυρισμα

Και τι έγινε αν αφήνεις ένα χιλιοστό του χιλιοστού παραπάνω τρίχα!


βλεπω βαθυ,τελειο ξυρισμα που διαρκει.

Γιατί διαρκεί, μειώνει τη ταχύτητα αύξησης της τρίχας; :thumbsdown:


Ναι μεν ειναι ποιο χρονοβορο,αλλα το ευχαριστιεμαι.

Εδώ πάω πάσο.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.715
Reaction score
7.491
Οταν δεν βαριεμαι ξουριζομαι με μια Βraun ηλεκτρικη μηχανη οταν γενικα βιαζομαι με Gillete διπλη και μετα απλωνω στο μαγουλο και μια Ακουα Βερβα ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ...Θρηνος λεμε.......
8171662513_5fd83ca497_b.jpg



aquavelva.jpg
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Όλοι όσοι παραπονιούνται για ερεθισμούς με τα πολλαπλά, αναρωτιέμαι αν κάνουν επαρκή λίπανση. Αν απλώνεις τον αφρό σκέτο όπως βγαίνει από το κουτί (χωρίς μίξη με ζεστό νερό δηλαδή) και αν αμέσως μετά πιάνεις το πολλαπλό και ξεκινάς, δεν είναι καθόλου παράξενο που το δέρμα την ακούει. Ο αφρός όταν είναι σκέτος δεν κάνει καθόλου καλή λίπανση, και επιπλέον επειδή είναι πολύ πυκνός λειτουργεί ως φρένο στη λεπίδα. Επιπλέον, ανάλογα με την τρίχα, πρέπει να αφήνεται ο υγρός αφρός να κάνει τη δουλειά του για 30-90" πριν μπεί το ξυράφι. Για παράδειγμα κάποιος που έχει πυκνή τρίχα και έχει και δύο μέρες να ξυριστεί, πρέπει όπως-και-δήποτε να περιμένει τουλάχιστον ένα λεπτό πριν βάλει ξυράφι. Τέλος πριν κάθε πέρασμα πρέπει να μπαίνει νέος αφρός.

Αν όλα αυτά γίνονται και το δέρμα και πάλι ερεθίζεται, μπορεί κανείς να πει πως όντως το πολλαπλό δεν είναι γι' αυτόν, και να ψάξει για άλλες λύσεις.
 


Μηνύματα
6.897
Reaction score
5.761
Όλοι όσοι παραπονιούνται για ερεθισμούς με τα πολλαπλά, αναρωτιέμαι αν κάνουν επαρκή λίπανση. Αν απλώνεις τον αφρό σκέτο όπως βγαίνει από το κουτί (χωρίς μίξη με ζεστό νερό δηλαδή) και αν αμέσως μετά πιάνεις το πολλαπλό και ξεκινάς, δεν είναι καθόλου παράξενο που το δέρμα την ακούει. Ο αφρός όταν είναι σκέτος δεν κάνει καθόλου καλή λίπανση, και επιπλέον επειδή είναι πολύ πυκνός λειτουργεί ως φρένο στη λεπίδα. Επιπλέον, ανάλογα με την τρίχα, πρέπει να αφήνεται ο υγρός αφρός να κάνει τη δουλειά του για 30-90" πριν μπεί το ξυράφι. Για παράδειγμα κάποιος που έχει πυκνή τρίχα και έχει και δύο μέρες να ξυριστεί, πρέπει όπως-και-δήποτε να περιμένει τουλάχιστον ένα λεπτό πριν βάλει ξυράφι. Τέλος πριν κάθε πέρασμα πρέπει να μπαίνει νέος αφρός.
Ακριβως αυτα εκανα,αλλα κατω απο το σαγωνι και στον λαιμο ειχα παντα ερεθισμους,αλλοτε ελαχιστους,αλλοτε περισσοτερους. Ειχα αλλαξει σχεδον ολους τους αφρους,και οτι ξυραφακι υπηρχε.
Τωρα με το ΠΞ ουτε ενας ερεθισμος!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Θα με κάνετε να ξυριστώ τελικά....
Και γω, μετά 4 σελίδες για ξύρισμα, είχα μια τέτοια παρόρμηση...
Για να δούμε αν θα μου περάσει, αν ήταν κάτι "της στιγμής". :tongue:
Post automatically merged:

Μπα...


IMG_20191103_142852.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όταν ημανε νιος και δεν είχα μούσια, είχα μια Gillette Sensor. Κάποια στιγμή που άρχισα να δυσκολεύομαι να βρίσκω ανταλλακτικά και αφού τα Sensor Exell που ταίριαζαν με την παλιά Sensor δεν με είχαν βολέψει, την άλλαξα με μια Mach 3. Πλέον τη χρησιμοποιώ μια στις τόσες για να πάρω την επάνω πλευρά των μαγουλων και την κάτω του λαιμού, ώστε να δώσω ένα ελαφρύ περίγραμμα στο μούσι. Για λίπανση χρησιμοποιουσα τζελ ξυρίσματος το οποίο απλωνα με επίμονες κυκλικές κινήσεις με τα δάχτυλα πάνω σε καλά βρεγμένα, πάντα με κρύο νερό, γενεια. Κοψίματα και ερεθισμοι μου ήταν άγνωστες λέξεις, αλλά τελικά φαίνεται πως αυτό εξαρτάται από το δέρμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top