Μητρώο 11 για να μην λαμβάνετε κλήσεις για διαφημιστικούς σκοπούς

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Σας ενημερώνουμε ότι αν δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε τηλεφωνικές κλήσεις για διαφημιστικούς σκοπούς από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο, είναι απαραίτητο να επιβεβαιώσετε την εγγραφή του τηλεφώνου σας έως τις 25/11/16 στο Μητρώο Άρθρου 11 του Νόμου 3471/2006 που τηρεί ο ΟΤΕ και η COSMOTE.


Το παραπάνω αφορά και τους συνδρομητές σταθερής και τους συνδρομητές κινητής που έχουν δηλώσει στο παρελθόν ότι επιθυμούν την ένταξη της τηλεφωνικής τους σύνδεσης στο Μητρώο Άρθρου 11 του ΟΤΕ ή της COSMOTE αντίστοιχα.


Για να επιβεβαιώσετε την εγγραφή του κινητού σας τηλεφώνου στείλτε 11 στο 1256 δωρεάν ή καλέστε στο 12485 δωρεάν από το κινητό σας τηλέφωνο COSMOTE.


Για να επιβεβαιώσετε την εγγραφή του σταθερού σας τηλεφώνου καλέστε στο 12485 δωρεάν από σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ ή κινητό τηλέφωνο COSMOTE.


Αν δεν επιβεβαιώσετε την εγγραφή σας στο Μητρώο μέχρι 25/11/16, συμφωνείτε να λαμβάνετε κλήσεις για διαφημιστικούς σκοπούς από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.


Διευκρινίζεται ότι, ακόμα και αν στο παρελθόν έχετε ζητήσει να ενταχθεί ο τηλεφωνικός αριθμός σας στο Μητρώο Άρθρου 11 που τηρεί η εταιρεία μας, είναι απαραίτητο να επιβεβαιώσετε εκ νέου την εγγραφή σας καθώς με την λήξη της προθεσμίας όσοι συνδρομητές δεν έχουν προχωρήσει στην επιβεβαίωση οι τηλεφωνικοί αριθμοί τους θα διαγραφούν από το Μητρώο 11.


Περισσότερες πληροφορίες για το Μητρώο του Άρθρου 11 του Ν. 3471/2006:


Σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν. 3471/2006, κάθε πάροχος υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών οφείλει να τηρεί έναν ειδικό κατάλογο (εφ΄ εξής Μητρώο) με στοιχεία των συνδρομητών του, οι οποίοι έχουν ζητήσει να μην δέχονται τηλεφωνικές κλήσεις για απ' ευθείας εμπορική προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς.
Το Μητρώο είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου (νομικού ή φυσικού προσώπου) που σχετίζεται επαγγελματικά με σκοπούς διαφήμισης και ο οποίος έχει ο ίδιος την υποχρέωση να το αναζητήσει και να το λάβει υπ' όψιν του στην όποια διαφημιστική του ενέργεια.


Πρόσθετες διευκρινήσεις:


  • Για την διαδικασία επιβεβαίωσης δεν μπορείτε να καλέσετε τον σύντομο κωδικό 12485 από τηλέφωνο που ανήκει σε δίκτυο άλλου παρόχου.
  • Αν ο αριθμός σας δεν είναι ενταγμένος στο Μητρώο Άρθρου 11, και επιθυμείτε την ένταξή του, μπορείτε να υποβάλετε την αίτησή σας μεταβαίνοντας σε οποιοδήποτε Κατάστημα COSMOTE - Γερμανός, ή καλώντας στο 13888 (Εξυπηρέτηση Οικιακών Πελατών) ή στο 13818 (Εξυπηρέτηση Εταιρικών Πελατών), ή ηλεκτρονικά μέσω της φόρμας επικοινωνίας.
πηγή
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Υπάρχει/ισχύει κάτι παρόμοιο για άλλους πάροχους σταθερής τηλεφωνίας (π.χ. Forthnet);
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Υπάρχει/ισχύει κάτι παρόμοιο για άλλους πάροχους σταθερής τηλεφωνίας (π.χ. Forthnet);
Δεν ξέρω πώς δουλεύει το σύστημα στις άλλες εταιρείες αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι πρωτοβουλία της COSMOTE.
Πάντως, η απλότητα μου έκανε εντύπωση. Έλαβα χθες το απόγευμα στο σταθερό αυτοματοποιημένη κλήση από το 12485 που με ρωτούσε αν επιθυμώ να συμπεριληφθώ στο Μητρώο 11. Η μόνη ενέργειά μου ήταν το πάτημα του πλήκτρου 1 για το ΝΑΙ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Υπάρχει/ισχύει κάτι παρόμοιο για άλλους πάροχους σταθερής τηλεφωνίας (π.χ. Forthnet);
Λογικά ναι. Στη Wind που είμαι εγώ το έκανα εδώ.

Συνδέσου και ψάξε Γιώργη.

Πάντως εμένα μ' ενοχλούν ακόμα. >:(
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Εδώ και κανένα 2μηνο το έχω κάνει..αλλά δεν...οπότε με το μου με παίρνει κάποια ρωτάω τι φοράει και αν έκανε sex το προηγούμενο βράδυ και σπάω πλάκα...οπότε και κλείνει η συζήτηση διακριτικά:D:D:D

Υ.Γ. άντρας δεν μου έχει τύχει ακόμα..οπότε μη ρωτήσετε τι τους λέω....:whistling:
τώρα που το σκέφτομαι..?:idk::laugh:
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Είμαι ΠΑΡΑ πολλά χρόνια στο Μητρώο 11 και φυσικα ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ το έχουν γραμμένο στα @@ τους. Οποτε το λέω, μου λένε "Συγγνώμη δεν το γνωρίζαμε. Το σημειώνουμε και δεν θα σας ξαναενοχλήσουμε". Φυσικά δεν ισχυει αυτο, οπότε κάθε φορα ακούω τα ίδια. Οταν ρωταω που το βρήκατε το τηλέφωνο, είτε θα πουν ότι το βρήκαν από τον "καταλογο", είτε "τυχαιοι αριθμοι απο το τηλεφωνικό συστημα" και τα @@ μου κουνιούνται.

Εδω ρε σεις ειμαι στην CYTA που είναι ο provider μου και ειχα επι 2 βδομάδες συνέχεια τηλεφωνήματα απο...CYTA να γίνω συνδρομητης.

Μητρωο 11 my ballz, ζητω η Εllaz...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Κι όμως, παρ' όλο που ακόμα και τώρα "περνάνε" κλήσεις, η συχνότητά τους έγινε μια φορά τον μήνα, αντί σχεδόν καθημερινή (και πάντα μεσημέρι).
 

Μηνύματα
61
Reaction score
26
έχω σταθερό και κινητό στο μητρώο 11. Μην νομίζετε ότι θα απαλαχθείτε για πάντα από τους ενχολητικούς. Πάλι θα παίρνουν και στις χειρότερες ώρες, απλά θα υπάρξει μια κάποια ελάττωση του αριθμού των ανεπιθύμητων κλήσεων.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Ούτε αυτό πιάνει, μια ελάττωση υπάρχει αλλά πάλι συνεχίζουν να καλούν σε ακατάλληλες ώρες.
Μία λύση υπάρχει και από τότε σταμάτησαν.
Λυπάμαι που το λέω αλλά είναι το βρίσιμο. Με το που σε καλέσουν και αρχίζουν το ποίημα τους διακόπτεις με βρίσιμο.
Έχουν καιρό να με ενοχλήσουν.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Μόλις το έκανα για το σταθερό και κινητό. Η διαδικασία είναι περίπου 5 λεπτα για το καθένα αν βρεις γραμμή. Μπορεί η υπάλληλος μόλις τελειώσει με το σταθερό να σας συνδέσει για τη διαδικασία και για τα κινητά.
Προσοχή απαιτείται να ξέρετε το ΑΦΜ σας
 

Μηνύματα
409
Reaction score
438
"Το Μητρώο είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερομένου (νομικού ή φυσικού προσώπου) που σχετίζεται επαγγελματικά με σκοπούς διαφήμισης"
ωραία
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
με την cyta πριν μερικα χρονια ειχα βρει αλλη λυση μιας και περνανε τηλεφωνο 4 φορες τη μερα
-γεια σας ειμαστε απο την cyta
-το ονομα σας παρακαλω
-καιτη παπαδοπουλου (τυχαιο ονομα)
- κυρια παπαδοπουλου , η κλιση μας καταγραφεται΄
- ναι βεβαιως για εκπαιδευτικους σκοπους και διασφαλιση ποιοτητας
-α εξαιρετικα. λοιπον σημειωστε αυτα τα 3 νουμερα (κινητο, κινητο, σταθερο) . τα σημειωσατε;
- εεε ναι αλλα...
- λοιπον αφου τα σημειωσατε και καταγραφεται η κλιση , σας ενημερωνω οτι αν γινει εστω και μια ακομα κλιση σε αυτα τα νουμερα απο την εταιρια σας , θα βρω που μενετε και τι αυτοκινητο η μηχανακι οδηγειτε και θα ερθω να σας τα καψω και δυο. μετα θα βρω το σπιτι του αδερφου σας η της μανας σας και θα το καψω και αυτο
- ???????????????
- το εχετε καταγραψει ετσι;
- εεε μαλιστα.
- ενταξει ευχαριστω πολυ γεια σας

ειλικρυνα δεν ξαναπηραν ποτε ξανα παο την cyta και εχουν περασει κατι χρονια
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
με την cyta πριν μερικα χρονια ειχα βρει αλλη λυση μιας και περνανε τηλεφωνο 4 φορες τη μερα
-γεια σας ειμαστε απο την cyta
-το ονομα σας παρακαλω
-καιτη παπαδοπουλου (τυχαιο ονομα)
- κυρια παπαδοπουλου , η κλιση μας καταγραφεται΄
- ναι βεβαιως για εκπαιδευτικους σκοπους και διασφαλιση ποιοτητας
-α εξαιρετικα. λοιπον σημειωστε αυτα τα 3 νουμερα (κινητο, κινητο, σταθερο) . τα σημειωσατε;
- εεε ναι αλλα...
- λοιπον αφου τα σημειωσατε και καταγραφεται η κλιση , σας ενημερωνω οτι αν γινει εστω και μια ακομα κλιση σε αυτα τα νουμερα απο την εταιρια σας , θα βρω που μενετε και τι αυτοκινητο η μηχανακι οδηγειτε και θα ερθω να σας τα καψω και δυο. μετα θα βρω το σπιτι του αδερφου σας η της μανας σας και θα το καψω και αυτο
- ???????????????
- το εχετε καταγραψει ετσι;
- εεε μαλιστα.
- ενταξει ευχαριστω πολυ γεια σας

ειλικρυνα δεν ξαναπηραν ποτε ξανα παο την cyta και εχουν περασει κατι χρονια

Εισαι πολυ τυχερος προσεξε ομως την επομενη φορα που θα ξανακανεις το ιδιο γιατι εχεις διαπραξει ποινικο αδικημα και μαλιστα εχεις συναινέσει στην ηχογραφηση
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
Σωστό τυπικά .

Πρακτικά όμως δεν έχει καμία αξία.
Εκτός απ το ότι δεν πρόκειται ποτέ να πάρει νομική έκταση κάτι τέτοιο , ειδικά από υπάλληλό εταιρίας που παρενοχλεί κατ επανάληψη κάποιες χιλιάδες καταναλωτών , υπάρχουν πολλές ασάφειες ως προς την ταυτότητα των συνομιλουντων.

Πιθανότατα καταγράψανε ότι ο πελάτης είναι ψυχοπαθής και δεν χρειάζεται να τον ξανακαλεσουν.

Αυτό από μόνο του αποδεικνύει ότι όντως υπάρχει τρόπος να γνωρίζουν οι καλούντες αν ο καλούμενος έχει ζητήσει να μην ενοχληθεί ξανά και προφανώς ψευδονται όταν λένε ότι δεν μπορούν να το γνωρίζουν
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Σωστό τυπικά .

Πρακτικά όμως δεν έχει καμία αξία.
Εκτός απ το ότι δεν πρόκειται ποτέ να πάρει νομική έκταση κάτι τέτοιο , ειδικά από υπάλληλό εταιρίας που παρενοχλεί κατ επανάληψη κάποιες χιλιάδες καταναλωτών , υπάρχουν πολλές ασάφειες ως προς την ταυτότητα των συνομιλουντων.

Πιθανότατα καταγράψανε ότι ο πελάτης είναι ψυχοπαθής και δεν χρειάζεται να τον ξανακαλεσουν.

Αυτό από μόνο του αποδεικνύει ότι όντως υπάρχει τρόπος να γνωρίζουν οι καλούντες αν ο καλούμενος έχει ζητήσει να μην ενοχληθεί ξανά και προφανώς ψευδονται όταν λένε ότι δεν μπορούν να το γνωρίζουν
Εξαρταται ποιον απειλεις οτι θα του καψεις το αμαξι...
Εσενα εαν ησουν ο υπαλληλος της εταιριας και σε απειλουσα οτι θα σε βρω και θα καψω το αμαξι το δικο σου του αδερφου σου και της μανας σου τι θα εκανες ?
Σκεψου οτι με το μηνυμα σου παροτρυνεις και αλλους να κανουν το ιδιο ενω υπαρχει η δυνατοτητα να μπουν στο αρθρο 11 και να ξεμπερδευουν
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Εγώ και αρκετοί άλλοι, δεν ξεμπερδέψαμε πάντως με το άρθρο 11.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.587
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top