Μηχανήματα για οφθαλμόλουτρο






Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Επειδή έχουν περάσει από τα χέρια μου κάποια από τα παραπάνω αλλά σε μικρότερη σειρά, είχαν αξιοπρεπέστατες αποδόσεις. Μπορούν δε να μας το επιβεβαιώσουν και πιο ειδικοί από μένα. Φυσικά όλα τα λεφτά σε εμφάνιση είναι οι συσκευές εγγραφής, και το κασετόφωνο και το μαγνητόφωνο. Εξαερισμός από τα πλάγια. Είχα παρόμοια κονσόλα όταν είχα τα κατάστημα δίσκων. Επίσης σπανίως υπήρχε πρόβλημα θερμότητας. Το δε δικό μου σύστημα αποτελείτο από δύο κασετόφωνα (για αντιγραφές από κασέτα σε κασέτα (τα διπλά τα απέφευγα) Ενισχυτή πικάπ ραδιόφωνο, ο ενισχυτής ήταν από ότι θυμάμαι 2 Χ 60 στα 8 ομ. Το πικάπ δε ήταν πολύ καλύτερο από το σημερινό project μου. Ηχεία κατά καιρούς... pioneer, Jensen, dynasonic, Bose. Τα συστήματα τότε έπασχαν τότε από ισχύ (ενισχυτές) και από ποιότητα στην απόδοση των ηχείων. Σήμερα με σχετικά μικρό κόστος αποκτάμε αξιοπρεπέστατο ήχο, τότε έπρεπε να τα σκάσουμε χοντρά! Πολύ λίγα ηχεία ξεχώριζαν και ήταν πανάκριβα.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Το όνειρο κάθε νεαρού φιλόμουσου τότε (και φυσικά και δικό μου) ο παρακάτω ενισχυτής. Σε συνδυασμό με ηχεία infinity έβαζε κάτω πολλά σύγχρονα σετ. Το είχε φίλος και το χάζευα (ακουστικά και με το μάτι) με τις ώρες όποτε έβρισκα χρόνο!
https://www.google.gr/search?q=Yama...QsAQIIA&biw=1536&bih=728#imgrc=MOBy5R7prbzwUM:
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Προσωπικά εδώ και 2 - 3 χρόνια, έχω κολλήσει σε αυτό το ηχείο (σαν ποιότητα κατασκευής - σχεδιασμό) χωρίς καν να το έχω ακούσει! monitor audio Gold GX200

spaceout (1).gif
spaceout (1).gif
spaceout (1).gif
spaceout (1).gif
spaceout (1).gif
6877618539_42aa5d02fb_b.jpg

[DOUBLEPOST=1493667717][/DOUBLEPOST]
Πιθανολογώ να λέει ο Vakis για κάποιο μοντέλο της σειράς SM σαν αυτό.

View attachment 73975

Με 40-50 βατάκια , είχε όλη η γειτονιά πάρτυ μαζί σου.
Ακριβώς αυτό!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Πιθανολογώ να λέει ο Vakis για κάποιο μοντέλο της σειράς SM σαν αυτό.

View attachment 73975

Με 40-50 βατάκια , είχε όλη η γειτονιά πάρτυ μαζί σου.
Και ένα από lp που έπαιζε ήταν ΑΥΤΟ:
Πικαπ .... ARISTON!
 

Μηνύματα
9.174
Reaction score
12.666
Το όνειρο κάθε νεαρού φιλόμουσου τότε (και φυσικά και δικό μου) ο παρακάτω ενισχυτής. Σε συνδυασμό με ηχεία infinity έβαζε κάτω πολλά σύγχρονα σετ. Το είχε φίλος και το χάζευα (ακουστικά και με το μάτι) με τις ώρες όποτε έβρισκα χρόνο!
https://www.google.gr/search?q=Yama...QsAQIIA&biw=1536&bih=728#imgrc=MOBy5R7prbzwUM:
για ποιον λες?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Κάποιον Νώντα από το Νέο Κόσμο! Έχω να τον δω από εκείνη την περίοδο. Είμασταν πολύ φίλοι τότε όμως κατόπιν, παντρεύτηκα, άλλαξα επάγγελμα, υποχρεώσεις, συνήθειες και χαθήκαμε.
 



Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Ομορφα πραγματα της τοτε pioneer...
Μολις το ειδα κατευθειαν θυμηθηκα αυτο που βρηκα στο 70ο ΔΣ Αθηνων...
Υπαρχει αλλα δεν καταφερα λογω χρονου να το δουλεψω.... 20170327_113442-1238x1651.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ε δεν περίμενα να βρω video... Αυτό το είχα αγοράσει με μεγάλο κόπο το 1976. Υπάρχει ακόμη άθικτο στο Πατρικό μου!


Του φίλου παραπάνω έχει καεί το λαμπάκι του bias...
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Κανένας από τους παραπάνω δεν το γνωρίζει το θέμα. Το ακούτε το φύσημα στο πρώτο video? Ο λόγος είναι διότι είναι κλειστό το dolby B ( (ένδειξη τελευταίο λαμπάκι επάνω από την θήκη της κασέτας - dolby nr).

Άτοπο ίσως όμως το αναφέρω. Το φύσημα ήταν δεδομένο κυρίως στα κασετόφωνα λόγω της χαμηλής ταχύτητας περιστροφής της ταινίας στην κασέτα. Κάτι που δεν συνέβαινε στα μεγάλα deck τα οποία γύριζαν με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Επί πλέον δε, είχαν λόγω μεγέθους της ταινίας πολύ μεγαλύτερο χώρο για πληροφορία, άρα πολύ καλύτερη ποιότητα σήματος. ( Εκπαίδευση για τους νεώτερους εδώ μέσα).
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.552
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top