Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Εννοω με καμπινα!;)
Υπάρχουν και κάποια με καμπίνα που πάλι τα βάζουν μέσα στον τοίχο και τα στουμπώνουν με υλικό για να μην κουνιεται η καμπίνα τους και να συμπεριφέρονται σαν in-wall.

Απαντάω επειδή ρώτησες, δεν σημαίνει ότι συμφωνώ ή όχι
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Άμα δε θες να τρυπήσουν το δάπεδο, βάλε ένα κέρμα (1c) κάτω από το χαλί στο σημείο που πατάει η ακίδα, κι άστο ήσυχο.
Θα βάλω των 2c γιατί είμαι large (κι επειδή - ίσως - να καταφέρω(ουμε) να ακουμπήσουμε τις ακίδες πάνω στα κέρματα χωρίς να τα ψάχνουμε κάθε φορά).

Το χαλί θα το περάσει η ακίδα.
Ναι, το ξέρω. Προσπαθώ να αποφασίσω εάν με ενδιαφέρει να τρυπηθεί το χαλί ή όχι.:)


Εκτύπωσε πλαστικά πιατέλα με υποδοχή για κέρμα στο πάνω μέρος τους. Έτσι η ακίδα θα πατάει το κέρμα και μετά με όλη του την επιφάνεια θα μεταφέρει την πίεση στο πλαστικό πιατέλο.
Αυτό είναι καλή ιδέα, αλλά θέλει σχέδιο κι είμαι άσχετος. Θα ψάξω να βρω κάποιον εδώ να με βοηθήσει.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Θα βάλω των 2c γιατί είμαι large (κι επειδή - ίσως - να καταφέρω(ουμε) να ακουμπήσουμε τις ακίδες πάνω στα κέρματα χωρίς να τα ψάχνουμε κάθε φορά).


Ναι, το ξέρω. Προσπαθώ να αποφασίσω εάν με ενδιαφέρει να τρυπηθεί το χαλί ή όχι.:)



Αυτό είναι καλή ιδέα, αλλά θέλει σχέδιο κι είμαι άσχετος. Θα ψάξω να βρω κάποιον εδώ να με βοηθήσει.
Το νού σου να πατάνε καλά οι ακίδες πάνω στα κέρματα, αλλιώς τα ρουφάει η σκούπα!:whistling:
:D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αν δε μπορείς ν' αποφασίσεις μόνος σου ρώτα τη γυναίκα τι γνώμη έχει:D
Να θυμηθώ να φορέσω το κράνος μου πριν να την ρωτήσω!:roflmao::roflmao:

Θεωρητικά, επειδή μου έχει δώσει το "ελεύθερο" στο συγκεκριμένο χώρο, δεν θα έχει πρόβλημα με όποια απόφαση, αλλά καλά θα ήταν να την ρωτήσω.:)

Το νού σου να πατάνε καλά οι ακίδες πάνω στα κέρματα, αλλιώς τα ρουφάει η σκούπα!:whistling:
:D
Εάν η σκούπα καταφέρει και ρουφήξει κάτω από 70 κιλά ηχείο...:o:o:o
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Βρες τρόπο να στηρίξεις τα ηχεία σε 3 σημεία, κι όχι σε 4.

Τα υπόλοιπα, είναι άνευ σημασίας.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Να θυμηθώ να φορέσω το κράνος μου πριν να την ρωτήσω!:roflmao::roflmao:

Θεωρητικά, επειδή μου έχει δώσει το "ελεύθερο" στο συγκεκριμένο χώρο, δεν θα έχει πρόβλημα με όποια απόφαση, αλλά καλά θα ήταν να την ρωτήσω.:)


Εάν η σκούπα καταφέρει και ρουφήξει κάτω από 70 κιλά ηχείο...:o:o:o
Άντε για πες παίζουν καλά στο χώρο που έφτιαξες; Μετρήσατε τίποτα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Βρες τρόπο να στηρίξεις τα ηχεία σε 3 σημεία, κι όχι σε 4.

Τα υπόλοιπα, είναι άνευ σημασίας.
Πώς να το κάνω αυτό ρε μάστορα; :idk::idk: Αφού τα γ@μήδια έχουν τέσσερα πόδια/ακίδες, μία σε κάθε "γωνία" της βάσης του ηχείου.

Τι να κάνω, να βγάλω extra τρύπα στο ηχεία στη μέση δύο ακίδων, να βάλω εκεί την τρίτη και την τέταρτη να την κάνω μπρελόκ για τα κλειδιά μου;:o:D

Υ.Γ.: Πριν πεις "ναι", σε θυμίζω ότι στη βάση των 802D φιλοξενείται το crossover τους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Βρες τρόπο.

Δε χρειάζεται σώνει και καλά τρύπα για να βάλεις ακίδα.

Βάλε κώνο, απλώς να κάτσει το ηχείο πχ στο κέντρο της πίσω πλευράς, κι άσε τις 2 μπροστινές ακίδες.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ότι σου είπε ο costas EAR μπορείς να βρεις ακίδες, flat στη πλευρά επαφής με το ηχείο, χωρίς βίδα και να τις βάλεις κολλητές με ταινία διπλής όψης αλλά θα πρέπει να έχουν το ίδιο ή να τις φέρεις εσύ στο ίδιο ύψος με τις μπροστινές.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Δεν είναι υποχρεωτικό, imho, για ένα τέτοιο βαρύ ηχείο να έχεις οπωσδήποτε στήριξη σε 3 σημεία αντί για 4 με δεδομένο ότι τα ποδαράκια είναι ρυθμίσιμα καθ' ύψος και πατάνε πάνω σε υπόστρωμα όπως το χαλί που θα εξομαλύνει microδιαφορές. Φροντισε απλά, όσο καλύτερα μπορείς, να πατήσουν και τα 4 πόδια και να μην τραμπαλιάζει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Βρες τρόπο.

Δε χρειάζεται σώνει και καλά τρύπα για να βάλεις ακίδα.

Βάλε κώνο, απλώς να κάτσει το ηχείο πχ στο κέντρο της πίσω πλευράς, κι άσε τις 2 μπροστινές ακίδες.
Ότι σου είπε ο costas EAR μπορείς να βρεις ακίδες, flat στη πλευρά επαφής με το ηχείο, χωρίς βίδα και να τις βάλεις κολλητές με ταινία διπλής όψης αλλά θα πρέπει να έχουν το ίδιο ή να τις φέρεις εσύ στο ίδιο ύψος με τις μπροστινές.
Όλα εύκολα είναι. Και πώς θα ρυθμίσω το ύψος του ηχείου για να βρεθούν τα tweeters στο ύψος των αυτιών μου;

Δεν είναι υποχρεωτικό, imho, για ένα τέτοιο βαρύ ηχείο να έχεις οπωσδήποτε στήριξη σε 3 σημεία αντί για 4 με δεδομένο ότι τα ποδαράκια είναι ρυθμίσιμα καθ' ύψος και πατάνε πάνω σε υπόστρωμα όπως το χαλί που θα εξομαλύνει microδιαφορές. Φροντισε απλά, όσο καλύτερα μπορείς, να πατήσουν και τα 4 πόδια και να μην τραμπαλιάζει.

Αυτό εννοείται!
[DOUBLEPOST=1551260069][/DOUBLEPOST]
Ευκαιρία να το ξηλώσεις!:roflmao:
Χα! Γελάσαμε πάλι σήμερα!:D
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Όλα εύκολα είναι. Και πώς θα ρυθμίσω το ύψος του ηχείου για να βρεθούν τα tweeters στο ύψος των αυτιών μου;​
Αν δεν είναι ήδη στο σωστό ύψος πρέπει να αφαιρέσεις εντελώς τις ακίδες και να βάλεις το ηχείο απευθείας σε βάση με το επιθυμητό ύψος είτε κάτω από τις ακίδες να βάλεις βάση η οποία να έχει, αν το λέω σωστά, μηχανική γείωση με το πάτωμα.
Αν είναι λάθος η σκέψη μου ας με διορθώσει ο Κωσταυτιάς.​
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Δεν είναι υποχρεωτικό, imho, για ένα τέτοιο βαρύ ηχείο να έχεις οπωσδήποτε στήριξη σε 3 σημεία αντί για 4 με δεδομένο ότι τα ποδαράκια είναι ρυθμίσιμα καθ' ύψος και πατάνε πάνω σε υπόστρωμα όπως το χαλί που θα εξομαλύνει microδιαφορές. Φροντισε απλά, όσο καλύτερα μπορείς, να πατήσουν και τα 4 πόδια και να μην τραμπαλιάζει.
Ποτέ δε θα πατήσουν σωστά σε 4 σημεία.

Είναι πρακτικά αδύνατο.

Το βάρος ξεγελάει, νομίζεις ότι πατάει καλά και το νομίζεις σταθερό. Αμ δε... Σα το πλυντήριο ρούχων είναι, όταν γυρίζει ο κάδος αρχίζει τις τραμπαλες. :D

Σε 3 σημεία. Τέλος συζήτησης εκ μέρους μου.8-)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αν δεν είναι ήδη στο σωστό ύψος πρέπει είτε να αφαιρέσεις εντελώς τις ακίδες και να βάλεις το ηχείο απευθείας σε βάση με το επιθυμητό ύψος είτε κάτω από τις ακίδες να βάλεις βάση η οποία να έχει, αν το λέω σωστά, μηχανική γείωση με το πάτωμα.
Αν είναι λάθος η σκέψη μου ας με διορθώσει ο Κωσταυτιάς.​
Οι ακίδες είναι ρυθμιζόμενες καθ' ύψος. Θα πορευθώ με αυτές και βλέπουμε.

Ποτέ δε θα πατήσουν σωστά σε 4 σημεία.

Είναι πρακτικά αδύνατο.

Το βάρος ξεγελάει, νομίζεις ότι πατάει καλά και το νομίζεις σταθερό. Αμ δε... Σα το πλυντήριο ρούχων είναι, όταν γυρίζει ο κάδος αρχίζει τις τραμπαλες. :D

Σε 3 σημεία. Τέλος συζήτησης εκ μέρους μου.8-)
Μένει να αποδειχθεί στην πράξη.:thumbsup:

Υ.Γ.: Σοβαρά τώρα, συγκρίνεις τις δονήσεις και τους κραδασμούς του πλυντηρίου ρούχων με τις δονήσεις και τους κραδασμούς ηχείων; Σοβαρά τώρα; Πάντως, το πλυντήριο ρούχων που έχουμε, μια χαρά στηρίζεται σε τέσσερα πόδια και δεν μετακινείται (δεν μιλάμε για mm μετακίνησης) όταν στύβει τα ρούχα (εκεί που "βαράει" πολλές στροφές/λεπτό).
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ποτέ δε θα πατήσουν σωστά σε 4 σημεία.

Είναι πρακτικά αδύνατο.

Το βάρος ξεγελάει, νομίζεις ότι πατάει καλά και το νομίζεις σταθερό. Αμ δε... Σα το πλυντήριο ρούχων είναι, όταν γυρίζει ο κάδος αρχίζει τις τραμπαλες. :D

Σε 3 σημεία. Τέλος συζήτησης εκ μέρους μου.8-)
Όπως λέμε ότι τρία σημεία ορίζουν ένα επίπεδο (τι θυμήθηκα τώρα....:o)
Για τον κάδο που λές, μόνο το πλυντήριο δεν φταίει. Άμα ο χρήστης είναι άχρηστος, άστα!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Μην μπερδεύετε τα ελάχιστα σημεία που χρειάζονται προκειμένου να οριστεί ένα επίπεδο, τους ελάχιστους βαθμούς ελευθερίας προκειμένου μια κατασκευή να μην είναι overconstrained με το τι είναι πρακτικά δυνατό να γίνει.
$0,02
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top